Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Реконструкция на къща

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    Къщата няма кьорава колона, в този си вид е опасна за обитаване. Трабва да се обрамчи със стоманобетонен скелет, като се фундира на минимум 1 метър. Друг вариант е да се торкретира от двете страни. Да се усилят плочите. Чак след това може да се мисли за махане на стени

    Ето какво се случи при Пернишкото земетресение на къща без колони. На който му е интересно може да потърси и снимки от Хърватското земетресение. Причината за големите разрушения беше същата.


    Коментар


    • #17
      Какво ви пита човека, а вие къде я докарахте. Че те над 90% от къщите в България нямат нито една бетонна колона!!!
      Риболовът е болест,която не се лекува,а само се задълбочава.

      Коментар


      • kbot
        kbot коментира
        Редактиране на коментар
        Ама на тея 90% не им бутат стените. То става и без колони. Има огромни сгради само от тухли. Само дето не са строени и преустроявани по ТНТМ.

      • santaclash
        santaclash коментира
        Редактиране на коментар
        Строени са с нискокачествени материали, с крадени такива (колкото и каквото е могло да се накраде), по изключително недъгави дори по онова време проекти, изпълнявани едно към както дойде...

    • #18
      Първоначално публикуван от kameno karp Преглед на мнение
      Какво ви пита човека, а вие къде я докарахте. Че те над 90% от къщите в България нямат нито една бетонна колона!!!
      Много хубаво му казват на човека да не прави опасни глупости по линия на направи си сам, а да се консултира с професионалисти. Точно защото няма колони и стената, която иска да маха, най-вероятно е носеща.
      Ние не сме неутрални!

      Коментар


      • #19
        Естествено, че това е начина. Оглед от професионалист, изготвяне на проект и изпълнението му.
        Липсата или наличието на колони по никакъв начин не променят горе написаното.
        Риболовът е болест,която не се лекува,а само се задълбочава.

        Коментар


        • Чавдар (V93)
          Чавдар (V93) коментира
          Редактиране на коментар
          Липсата на колони и евентуално съмнителната здравина на плочата определено са си повод за 1,2,3 на ум и евентуално взимане на мерки. Бил съм на оглед в къщи, изглеждащи по идентичен начин, и не бих живял в такава без допълнително укрепване, освен ако нямам друг избор.
          Тънка плоча, с неизвестно какво количество армировка, лята как дойде преди 40+ години ... Като ходиш на 2-я етаж, усещаш как подът се люлее под краката ти. Влизаш в стаята и започваш да се спускаш към средата на помещението, след което започва изкачване към прозореца, щото плочата вече е увиснала ...

      • #20
        Мнение на такъв, дето се е "варил" в тежки ремонти и леки преправяния - тази работа ще излезе по-скъпо накрая от нова къща. А може и по-бавно да стане от нова къща.

        Коментар


        • #21
          Първоначално публикуван от Alexr Преглед на мнение
          Мнение на такъв, дето се е "варил" в тежки ремонти и леки преправяния - тази работа ще излезе по-скъпо накрая от нова къща. А може и по-бавно да стане от нова къща.
          Много зависи от изпълнителя. Има строители с опит, слагат в джоб доста специалисти. А последните постове голяма трагедия я икараха тази къща, пък тя изкарала 50-60 г. Както се спомена, такова имало навремето, така строили. Масово е така. Те щото панелките, правени от Строителни войски голяма здравина, панелите се разминават с по две педи, заварките скъсани и прочие. Но живеят народ за две села в блок.
          Ford Maverick II 2.3 XLT
          Ford Mondeo MK5

          Коментар


          • Asen Kushlev
            Asen Kushlev коментира
            Редактиране на коментар
            Един млад завършил конструктор на 25-6 години, едва ли е по-добър в укрепване на стара селска кирпичена къща, от строител който примерно 30 години това прави. На нова конструкция ще е по-добър, но на технология от преди 200 години? Отделно в различните краища на България си има различни начини за изпълнение на къщите, това от аматьорска гледна точка - моята. Това съм виждал. Нямам претенции да съм прав.

          • artefekt
            artefekt коментира
            Редактиране на коментар
            Така казано е така, но е частен случай. Затова писах при равни условия...на строителя му липсват базисните знания. В даден случай това води до беля. Така че не изключвайте мнение на конструктор, нататък...всеки си има глава на раменете.

          • Asen Kushlev
            Asen Kushlev коментира
            Редактиране на коментар
            Коментара ми към Алекс беше насочен откъм изпълнителя, както споменах аз съм твърдо за конструктор. Просто комбинация добър конструктор и строител с опит точно в такива ремонти е най-добра. Има строители, при които и времето и парите ще са много. Миналата година правих ремонт на селската къща, ми бригадата си беше доста опитна по моите виждания, макар и от етноса. Сложиха в джоб доста български специалисти по ремонти, и цената беше доста прилична. За времето на изпълнение да не говорим. Да не кажа, че там където пипаха стана в пъти по-здраво от всичко друго в къщата. Навремето много гъзоръки строители са я правили. Плевнята е в пъти по-добре изпълнена.

        • #22
          Първоначално публикуван от Asen Kushlev Преглед на мнение
          ... А последните постове голяма трагедия я икараха тази къща, пък тя изкарала 50-60 г. ...
          E то и тези в Петриня са карали по толкова ...

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:56092018_403.jpg
Прегледи:1499
Размер:141.8 КБ
ID:6695590



          Ние не сме неутрални!

          Коментар


          • Asen Kushlev
            Asen Kushlev коментира
            Редактиране на коментар
            Да не дава горния, но както казах и при нас това е масовото строителство. По онова време толкова. Но някъде гледах, че нашите изисквания към сградите били доста по-строги към устойчивост от тези на Хърватия. Не казвам, че не е правилно да се направи по книга, но това значи всичко на земята и наново. Това пък означава, да съборим на 90% от селските и сигурно 50% от градските къщи. За панелките споменах вече. Та пари от де.... Аз живея в сто годишна къща на два етажа с гредоред. Пари за нова няма, та же живея в тази, докогато и както дойде.

        • #23
          Я да питам , кой точно от пишещите тук, има реален опит с подобен проект, на кой точно са му треперали гащите , и то при наличието на проект и пари,демек уж всичко обезпечено?

          Коментар


          • Asen Kushlev
            Asen Kushlev коментира
            Редактиране на коментар
            Както писах моя опит е с премахване на носеща колона на постройка с бетонен покрив/плоча. Лята на два пъти със съмнително качество и двата пъти. Сковах си гараж там. Акъл давам да се повика конструктор/проектант. Аз така направих.

        • #24
          Първоначално публикуван от Asen Kushlev Преглед на мнение
          Много зависи от изпълнителя. Има строители с опит, слагат в джоб доста специалисти. А последните постове голяма трагедия я икараха тази къща, пък тя изкарала 50-60 г. Както се спомена, такова имало навремето, така строили. Масово е така. Те щото панелките, правени от Строителни войски голяма здравина, панелите се разминават с по две педи, заварките скъсани и прочие. Но живеят народ за две села в блок.
          Не я знам къщата, преразказвам по снимката само.
          Преполагам, че къщата е без дълбоки основи. Няма мазе и това което виждаме отгоре е всичко. Предполагам, че дебелината на стената е една тухла, построена е от тухли-единички и самите стени носят плочите. Самите плочи са по 10 сантиметра и слабо армирани. Всичкото това крещи "не ме пипай", защото е набалансирано на ръба. Не казвам,че къщата в момента е слаба, а че почне ли се пипане по конструкцията ѝ, няма да се мине с малко пипане, за да получиме поне толкова здрава къща.
          Затова такава мащабна реконструкция, като махането на стена, трябва да започне с построяването вътре в къщата на временна конструкция, която да попречи на къщата да падне по време на самото преустройство. Има два начина да се направи такава конструкция. За целта се вика специалист, който след запознаване с оригиналната строителна документация на къщата или след заснемане на къщата ще я измисли. Ако не си падаме по викането на такива хора, следва построяване на конструкцията с мощно презапасяване, за да не стане някой сакатлък. Като поставяме конструкцията първо на първия етаж, за да не падне къщата от тежестта на конструкцията, която ще се сложи на втория етаж.
          Следва отстраняван на стената. Тук бих започнал с отстраняване на тежестта, която носи тази стена - значи започваме с бутане на стената на втория етаж и дано няма нищо особено тежко нагоре. Силно подозирам, че за тази стена има закачени комини. Поне един комин съм сигурен, че има. Значи изниква въпроса какво да го правиме този комин и ако ще го ликвидираме на първия етаж, с каква конструкция ще го държиме само на втория. Ако ликвидираме целия комин, то ще се наложи дозатапване на покрива, което е свързано с неговото частчно пренареждане. И понеже най-вероятно такива керемиди вече няма, започва един друг проблем, за който аз нямам решение.
          Така, стигаме до заветните колони. Те ще трябва да могат да носят трегера, който ще носи междуетажната плоча и стената между двете горни стаи. Да, но тази тежест вече ще се носи от много по-малка площ - значи нови стъпки на колоните, които да поемат вертикалното натоварване (тежестта), а пък трябва колоните да не могат и да паднат странично - ветрово или земетръсно натоварване. Отиваме на дълбоки и широки стъпки, най-добре смятани от специалист, защото аз идея си нямам колко презапасяване тук може да компенсира незнанието.
          Също нямам идея, дали тези колони няма да се наложи да стигнат до горната плоча и как могат да се свържат с основната конструкция на къщата, така че да укрепват конструкцията, а не да ѝ тежат допълнително и по този начин да я отслабват. Нещо почва да ми намирисва на още един трегер, който да държи и горната плоча на къшата.
          Особеност на трегера, дето ще носи междуетажната плоча е, че той трябва да е над плочата и тя да виси на него. Това е заявено от автора на темата, а и като се вижда ниския първи етаж е логично. Захващане само с анкери не ми стои надеждно. Аз бих вързал арматурата на тази плоча към трегера. Силни подозрения, че арматурата не е по цялата дължина на плочата, а е от две парчета - по едно на всяка страна на средната стена, която вече е премахната. Как може да се преправи такова нещо аз не знам. Сигурен съм, че може, но си иска майстора. Тоест няма да се мине с едно Н образно желязо за трегер, а май ще се лее бетон.
          Тук някъде въображението ми се изчерпва какво още може да изскочи при такова премахване на стена, но май и до тук е доста сериозен проект.
          Подозирам, че ще се наложат неща като преправяне на електрическата инсталация и водопровода. Ще се подменят и подовите настилки, та нещата отиват на доста вложени пари и време.
          Въобще бих препоръчал, ако се търси решение с малки разходи на пари и време да се направи един ремонт тип "шпакловка, латекс" и да си се ползва така както е.


          Коментар


          • #25
            Планирах да отида и да направя точна схема със снимки на къщата за да придобиете по-точна представа от началното положени, ноо за сега не успявам да намеря време.
            Имайте предвид, че въобще не подценявам ситуацията и няма да тръгна да бутам без да съм 150% сигурен, че няма да влоша конструкцията - не случайно съм пуснал и въпросната тема. Също така варианта със консултирането и изготвянето на проект от специалист е ясно - даже ако ми препоръчате такъв ще съм благодарен (да е има предвид, че къщата е на 90-100 км от София). Също съм обмислял да я ползвам и в сегашният й вид, но стаите са доста малки и нефункционални - идеята ми е на първи етаж да се обособи някакакъв микс от дневна/трапезария/кухненски бокс, а на втория етаж да си останат 2те спални...
            Иначе къщата е на 50ина години и със сигурност не отговаря на никакви съвремени, а сигурно и тогавашни стандарти...

            Коментар


            • #26
              Първоначално публикуван от Alexr Преглед на мнение
              Не я знам къщата, преразказвам по снимката само.
              Преполагам, че къщата е без дълбоки основи. Няма мазе и това което виждаме отгоре е всичко. Предполагам, че дебелината на стената е една тухла, построена е от тухли-единички и самите стени носят плочите. Самите плочи са по 10 сантиметра и слабо армирани. Всичкото това крещи "не ме пипай", защото е набалансирано на ръба. Не казвам,че къщата в момента е слаба, а че почне ли се пипане по конструкцията ѝ, няма да се мине с малко пипане, за да получиме поне толкова здрава къща.
              Затова такава мащабна реконструкция, като махането на стена, трябва да започне с построяването вътре в къщата на временна конструкция, която да попречи на къщата да падне по време на самото преустройство. Има два начина да се направи такава конструкция. За целта се вика специалист, който след запознаване с оригиналната строителна документация на къщата или след заснемане на къщата ще я измисли. Ако не си падаме по викането на такива хора, следва построяване на конструкцията с мощно презапасяване, за да не стане някой сакатлък. Като поставяме конструкцията първо на първия етаж, за да не падне къщата от тежестта на конструкцията, която ще се сложи на втория етаж.
              Следва отстраняван на стената. Тук бих започнал с отстраняване на тежестта, която носи тази стена - значи започваме с бутане на стената на втория етаж и дано няма нищо особено тежко нагоре. Силно подозирам, че за тази стена има закачени комини. Поне един комин съм сигурен, че има. Значи изниква въпроса какво да го правиме този комин и ако ще го ликвидираме на първия етаж, с каква конструкция ще го държиме само на втория. Ако ликвидираме целия комин, то ще се наложи дозатапване на покрива, което е свързано с неговото частчно пренареждане. И понеже най-вероятно такива керемиди вече няма, започва един друг проблем, за който аз нямам решение.
              Така, стигаме до заветните колони. Те ще трябва да могат да носят трегера, който ще носи междуетажната плоча и стената между двете горни стаи. Да, но тази тежест вече ще се носи от много по-малка площ - значи нови стъпки на колоните, които да поемат вертикалното натоварване (тежестта), а пък трябва колоните да не могат и да паднат странично - ветрово или земетръсно натоварване. Отиваме на дълбоки и широки стъпки, най-добре смятани от специалист, защото аз идея си нямам колко презапасяване тук може да компенсира незнанието.
              Също нямам идея, дали тези колони няма да се наложи да стигнат до горната плоча и как могат да се свържат с основната конструкция на къщата, така че да укрепват конструкцията, а не да ѝ тежат допълнително и по този начин да я отслабват. Нещо почва да ми намирисва на още един трегер, който да държи и горната плоча на къшата.
              Особеност на трегера, дето ще носи междуетажната плоча е, че той трябва да е над плочата и тя да виси на него. Това е заявено от автора на темата, а и като се вижда ниския първи етаж е логично. Захващане само с анкери не ми стои надеждно. Аз бих вързал арматурата на тази плоча към трегера. Силни подозрения, че арматурата не е по цялата дължина на плочата, а е от две парчета - по едно на всяка страна на средната стена, която вече е премахната. Как може да се преправи такова нещо аз не знам. Сигурен съм, че може, но си иска майстора. Тоест няма да се мине с едно Н образно желязо за трегер, а май ще се лее бетон.
              Тук някъде въображението ми се изчерпва какво още може да изскочи при такова премахване на стена, но май и до тук е доста сериозен проект.
              Подозирам, че ще се наложат неща като преправяне на електрическата инсталация и водопровода. Ще се подменят и подовите настилки, та нещата отиват на доста вложени пари и време.
              Въобще бих препоръчал, ако се търси решение с малки разходи на пари и време да се направи един ремонт тип "шпакловка, латекс" и да си се ползва така както е.

              Не бива да се опитваш да излагаш варианти без данни. Това е сигурен начин да се оплетат конците в такива случаи.Както виждаш , дори и хора , играли някакъв подобен филм , се въздържат от всякаква конкретика. А варианта ако не си падаме по специалисти , просто не се чете. Какво значи мощно презапасяване , като нямат отправна точка за нормалното такова? Някаква конструкция ще носи нещо си - ами дори шпризите са с различна носимоспособност. И всичкото това , щото някой си не си падал да плати на конструктора / не визирам автора на темата, някой ще се набоде да чете и ще вика ясно , бай Пешо е човека. Химическите анкери също подлежат на изчисление , а не се бият на Око. Просто са бърз метод , не отменят заварките където са приложими. Ако не те кефят за вертикални връзки - да , за там не са оптимален вариант.Конструктора ще стигне по един или друг начин до идеята за стоманена рамка /хомут. Където е приложимо , се предписват. Където не - заварки -ако има в какво . Ако няма - перфорации и двоен ригел с вертикални стоманени връзки. Но да не разсъждаваме просто ей така.Какво са няколстотин лева възнаграждение на проектанта , в сравнение с разработката , общата инвестиция и най-важното -отговорността .

              Коментар


              • Alexr
                Alexr коментира
                Редактиране на коментар
                Абсолютно си прав. Такова преустройство е работа на професионалисти и оценките на око не работят.

            • #27
              То не е само теглото отгоре. При земетресение, въпросната стена сигурно изпълнява и ролята на противоземетръсна шайба.
              Едно подпиране с железа, не върши никаква работа срещу странични натоварвания.
              Dacia Duster 1.5 dci 4х4 (екзотичен автомобил)

              Коментар


              • #28
                Мдаа, май няма да стане това, което съм намислил! Все пак мисля да откарам, някой, който с това си изкарва хляба да каже крайната дума - надеждата умира последна, може пък той да даде някаква идея. Благодаря за насоките!

                Коментар


                • Чавдар (V93)
                  Чавдар (V93) коментира
                  Редактиране на коментар
                  Сигурно има някакъв начин. Въпросът е колко ще струва ...

                • Alexr
                  Alexr коментира
                  Редактиране на коментар
                  Марвин, викни специалист. Невъзможи неща в строителството няма. Просто понякога стават неразумно скъпи. Дали няма да е по-лесно ако направите единия или даже двата прозореца на първия етаж на врати, а отпред да направите един остъклен, добре топлоизолиран навес - на практика едно помещение пред къщата, където да може да се седне с директен достръп до първия етаж.

              • #29
                След по-обстоен преглед на място и замерване се отказах от премахването на стената. Лявата стая (която сега е кухня) е с р-р 400х400, а дясната, която е неизползваема към момента е 400х260. Мисля да преместя кухнята в по-малката стая, а в по-голямата да се оформи, нещо, като дневна. Така че на този етап отпадат сериозните промени по конструкцията, обаче ми изникна един по-прозаичен въпрос (като цяло къщата ще я изолирам) - искам на централната фасада да направя едно цокълче от каменни плочи и се чуда дали има смисъл, да се сложи изолация м/унего и стената и ако да, как? В смисъл изолацията е ясно, но цокъла как се прави - само се лепи в/у мрежата за мазилка, или...?!?

                Коментар


                • #30
                  Съседна къща - грубо измазване на тухлата, дебел фибран, арматурна мрежа с дюбели към тухлата, измазване с ..... нещо. Отгоре полирани каменни плочи.
                  Това съм го гледал през оградата. За подробности - потърси специалист!

                  Коментар


                  • kbot
                    kbot коментира
                    Редактиране на коментар
                    Покрай Банско хотелите са така, камък върху фибран - за фасон. И е като в оная песен "камъните падат"
                    Аз така знам: лепи се "слабо" върху "силно". Обратното не е добре.

                Активност за темата

                Свий

                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                Зареждам...
                X