Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Въпрос за абсорбционен (или там както се нарича) хладилник.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Въпрос за абсорбционен (или там както се нарича) хладилник.

    Привет!
    Интересува ме, дали все пак някой, някъде, независимо къде, зарежда амонячни хладилници?
    Старият ми Мраз, който преработих на газ, сдава багажа. Въртя го, суча го, обръщам го. Тръгва да замразява и след това спира. Явно вече е за зареждане.
    Your conscience is all you can take to your grave.

  • #2
    И на мен ще ми е полезно.

    Коментар


    • #3
      ул. Житница 32, ама цената нема да ви `ареШе - колкото 10 "Мраза" минимум (ако пресилено приемем, че "Мраз" амонячен върви по 20 лв.)
      "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

      Коментар


      • #4
        Това е доста тъпичко, да струва такива пари. Явно вече много малко пазят необходимото оборудване и ЗЛОупотребяват.
        Your conscience is all you can take to your grave.

        Коментар


        • #5
          Ми скъпичко ще е. Кой на света вече ползва амонячни хладилници за битова употреба? Последния такъв ще е на над 40 години.
          Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

          Коментар


          • santaclash
            santaclash коментира
            Редактиране на коментар
            Вероятно и още 30 години ще работи. Докато не изгори нагревателя примерно. Просто тия машини отдавна излязоха от средния потребителски клас. Ама сега нищо чудно да се върнат, защото амонякът е 10пъти по-зелен и безопасен за околната среда от каквито и да е фреони.
            Едно време, като се чудехме като пишлемета какви магарии да слагаме на соц кочините, та да станат годни за каране, тия хладилници бяха сред първите заподозрени за преработка. А и още бачкаше в София хладилния техникум, та имаше кой да обясни това-онова. Причината да отпаднат е, че на амонячния ПКД-то свършва там, където на компресорния започва.
            Последно редактирано от santaclash; 22-04-20, 12:22.

          • cecoa1
            cecoa1 коментира
            Редактиране на коментар
            Най-новия фреон е CO2.

          • santaclash
            santaclash коментира
            Редактиране на коментар
            Назад съм с тия технологии. Амонячни знам, че още има, защото наблизо има хладимни складове и техните инсталации са с амоняк. Ама световните тенденции са ми мъгла. ЦО-то не звучи зле. Поне не цапа.

        • #6
          Ами, аз ползвам. Когато си off grid система и имаш само 600 W ток, ползваш амонячен хладилник на газ. Един Мраз е 20 лв, примерно. Един хладилник за каравана или кемпер на газ е колкото хладилна кутия като обем и струва 200 на старо.

          Your conscience is all you can take to your grave.

          Коментар


          • #7
            Проблмът е, че тия неща са вече под такива регулации и с такива ограничения, че излиза скъпичко да се обслужват битови потребители. Иначе промишлени инсталации си има на амоняк.
            Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

            Коментар


            • #8
              Засега, проблемът е решен, Поне се надявам, да е трайно.
              Четох из нета, че след дълъг престой без да работи, е нужно да се обърне. Аз го обръщах два пъти, но не било само това. Трябвало да се обърне за 4-5 минути, ама докато е топъл, тоест работил. А аз го гасях и го оставях по едно денонощие обърнат. После, трябвало с гумена палка или горната част на ботуш, да се претупат тЪрбите отзад. Направих и това. И на последно място, но не по важност, искал да се нивелира добре. Но не самият хладилник, а камерата вътре. Нивелирах го и вече втори ден си работи. Замразява. Не е като да прави буци лед, но ми е напълно достатъчно.
              Your conscience is all you can take to your grave.

              Коментар


              • sek.1
                sek.1 коментира
                Редактиране на коментар
                Характерното при тази система че малко изпуснал няма . Или амоняка е вътре и работи или е пробит и няма смисъл да се прави . Тая технология за масова употреба в битовите хладилници на запад е спряна някъде в началото на шейсетте години на миналия век . През 1965 година за свадбата на майками и бащами са им подарили компресорен хладилник Изола английски купен от пловдивския панаир . Малко е по голям от нашите компресорни Мраз и до ден днешен си работи на село без ремонти . Ако му ударя една боя спокойно може да мине за нов . Едно петно ръжда няма някъде .

            • #9
              Наздраве адаш Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20200426_194858.jpg
Прегледи:1425
Размер:142.8 КБ
ID:6594540
              На нас клиренс ни трябва , не скорост

              Коментар


              • #10
                При дядката има една лятна кухня,в която стоят 4 фризера и два хладилника,единия от които е на амоняк.И е пълен и се ползва наред със всички
                Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
                Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
                Анатолий Пейчинов o8875о9815
                https://dvrbg.com/

                Коментар


                • #11
                  Хаха, като видях снимката на колегата aldr и се сетих нещо... Есента караме синковеца на общежитие и там в коридора бръмчи и грее един Мраз, незнайно от кого докаран, ама за общо ползване. Вътре останали някакви туби с домашно червено вино /с утайка дебела/, толкова много лед направил отгоре и настрани че вече не може да се затваря вратата и работи постоянно. Отделно че отгоре сложили някаква скара и тостер и сичката мизерия надолу. Правя подготовка и след две седмици сме пак там. На село имам два такива Мраза, взех един капак за камерката отпред и всичко необходимо. почнах размразяване както се прави, със сушоар, бавно и полека. е да де ама времето не чака и по едно време взех чука от колата и един секач с дълга дръжка от багажника и почна голямото млатене...ВВ много бой отнесе ама стана като нов, особено като го забърсахме и изчистихме от мазнотиите, хаха. Работи си още перфектно, пък ние взехме един малък на сина, за стаята.
                  иначе тия мойте съм ги обръщал много навремето като ги ползвахме и много бой отзад, направо с точилката...

                  Коментар


                  • #12
                    И моя така се ,, размразява ,,...кой ще го чака бавно да капе
                    На нас клиренс ни трябва , не скорост

                    Коментар


                    • #13
                      Миналата година един комшия ми подари едно такова хладилниче Морозко от далечната 1974 г.,здраво и право е нема ръжди и бачка без грешка,само му пръснах една бела боя по корпуса и направо светна.Та въпроса ми е:Някой да знае читав човек/маЙстор/да го пригоди да бачка на газ за разумни пари.Или ако некой е правил нещо подобно да сподели кво се купува и как се прави,ще го направя,ръцете са ми на местата им,а не у г....зо.

                      Коментар


                      • TigerHunter
                        TigerHunter коментира
                        Редактиране на коментар
                        Потърси стара непотребна газова отоплителна печка. Преправянето не е нищо сложно. Довечера ще напиша по-подробно. Трябва ти дюзичка от нещо за пилотен пламък. Той с такъв работи. От газова печка е екстра. Пиши в гошо преправяне на хладилник на газ и ще ти се изясни картинката.

                    • #14
                      Напоследък се заинтересувах от тези хладилници. Някой знае ли дали освен амоняк в мобилните / стационарните хладилници има и водород? Той трябва да играе роля на инертен газ, който да улеснява работата на хладилника.

                      Коментар


                      • #15
                        Няма водород. Едно че НЕ Е инертен и второ че както и да го затваряш, все изфирясва.
                        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                        Коментар

                        Активност за темата

                        Свий

                        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                        Зареждам...
                        X