Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Гредоред .Има ли смисъл ?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Гредоред .Има ли смисъл ?

    Здравейте колеги , знам че по темата е писано много , но все пак реших да питам преди да предприема нещо .Та наследих преди време стара къща (гредоред) по мое мнение строена около 20те години на миналия век .И така за година , две поизчистих двора и дойде въпросът какво да се прави с къщата .Първоначалните планове бяха да се строй нова къща в парцела ,но впредвид икономическата ситуация в страната едва ли някога би ми се отдала възможност (освен , ако не се заробя до живот , да изплащам 4 стени) .Гледам всеки казва по форумите да се бута и да се строй на ново - излизало по-евтино .Да де , ама нито имам пари да бутам , нито да строя (пък и съм стиснат човек и не обичам да давам пари на този и на онзи ) .И така почнаха да ми се въртят едни мисли да я стегна леко-полеко къщурката със сбоствени сили .Тук искам да уточня ,че къщата няма да се ползва за постоянно обитаване ,а по-скоро през уикенда .Разгърнатата площ е около 100 квадрата ,на първия етаж има голямо антре ,стая и мазе ,а на втория 3 стаи .Едната стена на първия етаж е от камък ,а другите са гредоред с тухли единички и посредата на къщата има голяма носеща греда .Покривът е с мартаци и плочи (тикли) и доколкото го огледах няма изгнило и не тече .По къщата не се забелязват големи пукнатини ,няма вибрации (до пътя е) ,гредите още не съм ги гледал ,че са скрити .Та преди да почна каквато и да е дейност ще ми е много полезно да ме насочите за какво да гледам за да разбера дали си струва да се прави нещо .И не на последно място да кажа ,че за мен тези къщи носят някакъв дух и чар ,който не може да се открие в стомано-бетона .Гледам , че и германците доста санират техните фахверк къщи ,които са на по 200-300 години (а те едва ли го правят поради липса на финанси за нова къща ) .Открих една снимка на задната част на къщата ,да се добие някаква представа :

  • #2
    По тази мазилка е имало много влага, най-вероятно и вода е текла. Оголваш гредите на всякъде и с една отвертка почваш да проверяваш за гнило. Тухлите също.

    Коментар


    • #3
      Благодря за съвета ,не съм виждал да се мокри някъде и да има влага ,но ще огледам обстойно ,иначе това е северната страна на къщата и е най-неугледна ,другите мисля ,че са в по-добро състояние .

      Коментар


      • #4
        Не знам как не си видял, като от снимката си личи, че мазилката е паднала, тухлите и те са мръзнали многократно и вече за нищо не стават, най-вероятно и покрива тече. Трябва сериозно обследване на текущото състояние преди да се вземе решение какво да се прави.

        Коментар


        • #5
          Много са зле нещата, да знаеш.
          Много варианти няма. Всичката мазилка долу (ама всичката) и преглед на гредите на какъв хал са. Паралелно-разкарване на всички пристройки, сайванти и пр. глупости, правени през годините. И от там вече-каквото излезе. Конструкцията ти е от ей тоя вид:
          Тука очаквай неочакваното.
          Caption
          Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

          Коментар


          • #6
            Ето и снимки от другите страни да се добие представа .Ясно е ,че положението не е розово (все пак 100 годишна къща в която не са правени ремонти ) .Иначе от вътре изглежда по-добре ,просторно е ,вторият етаж е около 2,50м ,а първият около 2,20-30 .От мазето се вижда главната носеща греда и гредите за втория етаж ,които видимо изглеждат в добро състояние .На тавана съм се качвал и мартаците са здрави без гнило и мокро .Ясно е ,че трябва да се оголи мазилката и да се види състоянието на всички останали греди .Другото което се сещам е да се търси експертно мнение от строителен инженер .Като цяло май сам се опитвам да си сложа главата в торбата ,но пък ако има шанс къщата да се стегне и консервира за още 30-40 години , защо не .Иначе е най-лесно да я оставя да се руши и да приема ,че не може да се реновира .
            Последно редактирано от GeToVvV; 19-01-20, 10:27.

            Коментар


            • #7
              Колко са дебели стените?

              Коментар


              • #8
                Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
                Колко са дебели стените?
                В момента не мога да кажа с точност , но така по спомен около 20 сантиметра .

                Коментар


                • #9
                  Първоначално публикуван от GeToVvV Преглед на мнение
                  В момента не мога да кажа с точност , но така по спомен около 20 сантиметра .
                  Не в сантиметри, а в тухли, Половинка, цяла или тухла и половина.
                  Според мен, ако е половинка - задължително трябва консултация с конструктор и вероятно заключението ще е за събаряне.
                  В другите случаи би могло да се мисли за възстановяване.




                  Коментар


                  • #10
                    Ако се пазят и е ползвана хубава дървесина (от видове, които имат висока естествена устойчивост на гниене), такава сграда може да изкара и 5 века. Единственото, което се вижда със сигурност е, че трябва нов покрив. За другото-като открие цялата конструкция. Не е напукана, не е мърдала...т.е. до тук добре. Но има много складирани неща близо до стените, разни пристройки...там може да е не лошо, а направо страшно.
                    Ако трябва да се възстаноявава нещо по конструкцията, нещата са ясни-булдозера и наново. Живи майстори, които да се справят с подобна задача, няма отдавна.
                    Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                    Коментар


                    • #11
                      Нормална селска къща. В момента завърших ремонт на подобна. Няма невъзможни неща. Не викай конструктор, той ще ти каже събаряй. Повикай строители, които с това се занимават. Нова къща, много хубаво, ама трябва да имаш 150 ххх лв. в джоба. Тая за 50 ще стане годна по съвременни критерии. Както казаха, започни от покрива. Моята селска къща като махнахме мазилката - плаващи тухли и камъни, всичко мега криво. Ами стана добре.
                      Ford Maverick II 2.3 XLT
                      Ford Mondeo MK5

                      Коментар


                      • #12
                        20см. стена за такава къща е малко.В нас къщата е със стари плътни тухли ,яко печени ,но стените на долния етаж са почти 1метър ,ни горния почти 50см.Над прозорците и вратите е с греди от които бургия за метал се пали почти .Установих го когато сменявах преди години дограмата.Видях се в приключение с това дърво!Та дървенията ,ако не е изгнила хич да не те притеснява,единствено стените.Важно е да се разгадае и установи конструкцията на цялата къща ,дебелината и растера на гредите в нея!В Хърватска има много стари хотели които са гредоред,но австрийски проекти от пред много години!Ползват ги и ги реставрират без проблем.Има постройки на по 5-6 етажа!
                        Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

                        Коментар


                        • ivo-police
                          ivo-police коментира
                          Редактиране на коментар
                          Стена на къща от единички метър широка ?????Бих искал да го видя .

                      • #13
                        Първоначално публикуван от GeToVvV Преглед на мнение
                        Ето и снимки от другите страни да се добие представа .Ясно е ,че положението не е розово (все пак 100 годишна къща в която не са правени ремонти ) .Иначе от вътре изглежда по-добре ,просторно е ,вторият етаж е около 2,50м ,а първият около 2,20-30 .От мазето се вижда главната носеща греда и гредите за втория етаж ,които видимо изглеждат в добро състояние .На тавана съм се качвал и мартаците са здрави без гнило и мокро .Ясно е ,че трябва да се оголи мазилката и да се види състоянието на всички останали греди .Другото което се сещам е да се търси експертно мнение от строителен инженер .Като цяло май сам се опитвам да си сложа главата в торбата ,но пък ако има шанс къщата да се стегне и консервира за още 30-40 години , защо не .Иначе е най-лесно да я оставя да се руши и да приема ,че не може да се реновира .
                        Другите фасади изглеждат по-добре, поне на снимка.
                        Общото състояние на къщата е доста занемарено и сам човек трудно ще се справи, особено ако се работи само събота и неделя, ще заминат едни 5-6 години. Помисли си хубаво дали искаш да се заробиш така.

                        Коментар


                        • #14
                          Още съм на етап проучване , не бих се хвърлил на сляпо .Може би това ,че отвътре е измазана ,белосана ,с дюшеме ми дава някакви надежди ,но несъмнено има адски много работа .А и като гледам немците какви чудеса правят с техния гредоред и от там ми идва музата .Направо са се специализирали от до и има много информация и видео материали по темата .

                          Коментар


                          • #15
                            Не знам какви са ти собствените възможности и умения, финанси, бързаш ли или не и др. такива, но ето как виждам нещата аз. Щом няма напукано значи, че основите са добри. Събаряш до основите и правиш един етаж. Материали ще имаш особено ако внимаваш при събарянето и го сортираш. Тази конструкция за два етажа в незнайно състояние аз не бих възстановявал. и наистина разкарай всички пристройки около къщата. Много по лесно ще я направиш на един етаж, но ако не ти стига един тогава ще трябват пари....доста. Това е лично мое виждане по такава ситуация в която ще се озова и аз около проклетта.......тогава ще пиша по-вече. Няма да се отчайваш всичко може да стане, здраве да има. Ако ти е наследство и не си и броил парите ти, това си е голям старт....вярвай ми.
                            "Няма как да обясниш нещо на човек, с когото ви делят два вагона книги!" Тодор Колев

                            Коментар

                            Активност за темата

                            Свий

                            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                            Зареждам...
                            X