Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Монтирай-си-сам климатик.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Монтирай-си-сам климатик.

    След сблъсък с различни монтажници на климатици: пълни некадърници, нагли пълни некадърници, готини пичове, но ненамираеми при проблем, свестни, но претоварени от работа, свестни, но напусинали територията и т.н. съм решил да си монтирам сам климатик.

    Ще преживея да му нанеса умерени повреди, загуба на гаранция, както и да се удължи многократно времето за монтаж. Няма вероятност да утрепя някого с външното тяло.

    Имам известна липса на специфичен инструментариум - вакуум помпа, манометри с клапани, тръборез и уред за бертване на медната тръба.

    Стига ли едностъпална вакуум помпа за качествено извършване на монтажа и практическата разлика между едностъпална и двустъпална изразява ли се само във времето за вакуумиране? Монтажа мисля да го правя на поне 20С външна температура.

    Кой блок с манометри е приемлив за извършване на елементарен монтаж с вакуумиране без доливане на фреон?
    Същият въпрос стои и за тръбореза и уреда за бертване.

    Всички инструкции предполагат ползване на динамометричен ключ за затягане на гайките, но на практика никога не съм го виждал, дори от най-внимателните и прецизни монтажници след които климатика си работи много години безгрижно. Може ли аматьор да постигне същото с усета на опитен монтажник?

    От всички операции по монтаж на климатик най-критична за качеството на работа ми се струва привързването на медните тръби между телата, особено тясната, вярно ли се ориентирам?

    Благодаря предварително.

  • #2
    Краткият отговор е: Ще можеш.
    Повечето съвременни монтажници са почти на такова ниво, затова монтират само нови(фабрично заредени). Е, ще купиш туй-онуй, ама не залитай по най-скъпото. С добро оборудване и по-добри познания ще обуславиш по-висикото КПД на машинката. Ако ще правиш спойки ще е малко по-различно.
    Успех!

    Коментар


    • #3
      Основния въпрос е дали с климатика ще ти дадат окомплектовката. Аз съм купувал едно време NEO 18-ка и тогава с него ми дадоха всичко (тръбите също 3 метра), зареден заводски,В като в цената беше включен и монтажа. После дойдоха двама, които бяха пълна скръб, висях им на главата и пак си оставиха ръцете. Та в този случай по добрият вариант беше сам да си го монтирам, като нужда имаше само от вакуум помпа и инструмент за правене на лещите (може би, не помня дали и не бяха готови).
      Сега обаче се изхитриха и май не дават нищо, поне за следващите които съм купувал беше така.
      Човек никога не знае: какво печели, когато губи и какво губи , когато печели.

      Коментар


      • #4
        Тия с безпл. монтаж са безкрайно зле, но като подразбрах колко им плащат се установи, че вината не е чисто тяхна.

        Окомплектовката не ми е проблем - конзоли, тампони, тръби, изолация и бандаж има откъде да се купят. Допълване на фреон и поене на тръби не мисля да се налага, а ако се наложи ще чакам да се освободи читав монтажник, защото тук се намесват повечко фактори, като прецизна везна, масла, евентуално евакуиране и т.н.

        Помпата и ман. блок са ми най-неясни като необходимо качество.

        Коментар


        • #5
          Мислил съм го това и аз, и стигнах до извода, че няма да мога да си го монтирам сам. Тръби продават на метър, конусни дъски са евтини, ама за съжаление не е само това.
          Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

          Коментар


          • #6
            Какво те спря?

            Аз напълно разбирам вероятността да се окажа с прецакан климатик без гаранция, излишни инструменти за 500 лева и поне двоен хонорар на монтажник да ми оправи кашата...

            Коментар


            • santaclash
              santaclash коментира
              Редактиране на коментар
              Е това, дето го описваш, ме спря.

          • #7
            Първоначално публикуван от bokomo Преглед на мнение
            Какво те спря?

            Аз напълно разбирам вероятността да се окажа с прецакан климатик без гаранция, излишни инструменти за 500 лева и поне двоен хонорар на монтажник да ми оправи кашата...
            Ще трябва повечко четене, и списък с действията и стойностите, кое , след кое, какво и колко трябва да показва. В ютубата предполагам има и клипчета...

            Хардуерния монтаж на вътрешното и външното тяло, и подходящо разположение не е проблем. Опроводяването също, тръбите и там обезвъздушаването и т.н. това може да е проблем.
            -Чем занимаетесь по жизни?
            -Ну в последнее время - в основном офигеваю от происходящего.
            -Историята се пише с кръв, а се чете с пот!

            Коментар


            • #8
              Надявам се четенето да не е проблем. Мисля, че теоретично съм сравнително наясно. Притесняват ме някои практически проблеми - едностъпалните помпи дават необх. вакуум по табела, до който трябва да се докара инсталацията преди да пуснеш фреона, но това е по табела. Може да се окаже, че на практика не става или трябва да държиш помпата 1 ден.

              След като се вакуумира е много хубаво да се провери за течове, но за целта манометъра трябва да е читав.

              Ютуб е много хубаво нещо, но там можеш да прочетеш, че със сапунена вода можеш да провериш за теч, докато е вакуумирана системата...

              Коментар


              • disko04
                disko04 коментира
                Редактиране на коментар
                Аз не съм от "майсторите", но какво толкова си се хванал за това вакуумиране. Не мисля че е нужен космически вакуум.

            • #9
              Гледам, че се притесняваш. Майсторите тук не обичат да дават уроци. Предпочитат да продават готовата услуга. Търси другаде, или звънни.

              Коментар


              • #10
                Първоначално публикуван от chrichri Преглед на мнение
                Майсторите тук не обичат да дават уроци. .
                Само аз ли си мисля, че майсторите учат калфите, а пък те чираците?

                Коментар


                • #11
                  А, да. Всеки трябва да си пази занаята и майсторлъка, ама е** го у майсторлъка дето можеш да го усвоиш от 2 поста във форум и 3 клипа в ютюб.

                  Коментар


                  • ogimaster
                    ogimaster коментира
                    Редактиране на коментар
                    Ще чакам да видя как ще се самоОправиш.
                    Лично аз бих те посъветвал да си платиш монтажа и да не се занимаваш в глупости.
                    НО ти ще плащаш и в двата случая - дали за монтаж или за материали и инструменти.

                    Успех с Ютубата.

                  • bokomo
                    bokomo коментира
                    Редактиране на коментар
                    Нивгаш не бих се сетил. Благодаря.

                  • KingofROAD
                    KingofROAD коментира
                    Редактиране на коментар
                    Аве мое и моа, ама не съм пробвал. Ама като пробвам, понякога се получава и по-добре от майстора-професионалист.

                • #12
                  Колегата ще го монтира при +20°С, така че време бол, нищо не пречи да го монтира. Кой допълва монтираните някога от някой си
                  А тези простотии се правят от името на всички ни.
                  Даника
                  Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                  Коментар


                  • #13
                    Имам познат който си монтира сам климатика, без изобщо да вакуумира системата.
                    Тоява по думите му се правело за да се изкара възможно повече от влагата която така или иначе се съдържа във въздуха който си е в системата. Ако се идебне сух ден-и вкагата ще е малко, и отпада необходимостта от вакуумиране.
                    И си го направи по този начин, и климатика му си работи и до ден днеше, а минаха поне 5 години от тогава, да не кажа и повече.

                    Та разтърси се за повече информация по този въпрос, може да се окаже, че става и без вакуумиране.

                    Иначе за вакуум помпа често използват компресор от хладилник. По скраповете може да си намериш за 10 лева...
                    Има ли желание-има и начин!

                    Коментар


                    • #14
                      Не бих рискувал климатик за 2 бона. Е, ако е за 500 лв...
                      HONDA CR-V I, 2000г., B20Z1

                      Коментар


                      • #15
                        Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение

                        Та разтърси се за повече информация по този въпрос, може да се окаже, че става и без вакуумиране.

                        ...
                        Мизерниците които ми монтираха климатика,толкова ме изнервиха и малко остана да ги натиря да си вървят. Освен, че не носеха тръборез (почнаха с ножовка и ги спрях) ,а вместо вакуумиране (нямаха и вакуум помпа) изпуснаха част от фреона за продухване. Иначе в интерес на истината, климатика си работи безупречно.

                        Коментар

                        Активност за темата

                        Свий

                        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                        Зареждам...
                        X