Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Монтирай-си-сам климатик.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От форума има много хора, които се занимават с това, мисля, че още не са прочели темата.
    На кратко: Дори в комплекта да няма тръби, климатичната система винаги е заредена с газ и масло. Изключение правят индустриалните системи, при които външното тяло е напълнено с азот. При всички случаи фабрично заредения газ стига безпроблемно за поне 5 метра тръбен път.
    Мързеливия начин да се монтира е да се изпусне малка част от газта, за да се продуха системата през вътрешното тяло, след това да се затегне, пусне отново крана за газта и се провери със сапунена вода.
    Но ако се вакумира манометъра служи само, за да се разбере дали няма пропуск и да се губи вакуума.
    Ако монтираш правилно външното и вътрешно тяло със съответните наклони, прекараш тръбния път, дренажа и окабелиш системата все някой ще се отзове и дойде с инструмент и поне със съвети помогне при оживяването на системата.
    След това се изолира, бандажира и черпиш...
    На думи-лесно е.
    Сигурно доста подробности пропускам, но ще се намесят можещите и ще допълват.

    П.П На каква машина и за какво помещение си се спрял?
    Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

    "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

    Коментар


    • #17
      Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
      Имам познат който си монтира сам климатика, без изобщо да вакуумира системата.
      Тоява по думите му се правело за да се изкара възможно повече от влагата която така или иначе се съдържа във въздуха който си е в системата. Ако се идебне сух ден-и вкагата ще е малко, и отпада необходимостта от вакуумиране.
      И си го направи по този начин, и климатика му си работи и до ден днеше, а минаха поне 5 години от тогава, да не кажа и повече.

      Та разтърси се за повече информация по този въпрос, може да се окаже, че става и без вакуумиране.

      Иначе за вакуум помпа често използват компресор от хладилник. По скраповете може да си намериш за 10 лева...

      Ааа правят го тоя номер. Пускат част от фреона за издуха влагата в тръбите. Според мен тоя метод НЕ влияе добре на КПД на машината, както и на дългосрочната и работа. Може и да бъркам.

      За да си направя вакуум помпа от компресор на хладилник трябва да владея добре запояването на тръби, аз не мога въобще и ги нямам играчките.




      Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
      От форума има много хора, които се занимават с това, мисля, че още не са прочели темата.
      На кратко: Дори в комплекта да няма тръби, климатичната система винаги е заредена с газ и масло. Изключение правят индустриалните системи, при които външното тяло е напълнено с азот. При всички случаи фабрично заредения газ стига безпроблемно за поне 5 метра тръбен път.
      Мързеливия начин да се монтира е да се изпусне малка част от газта, за да се продуха системата през вътрешното тяло, след това да се затегне, пусне отново крана за газта и се провери със сапунена вода.
      Но ако се вакумира манометъра служи само, за да се разбере дали няма пропуск и да се губи вакуума.
      Ако монтираш правилно външното и вътрешно тяло със съответните наклони, прекараш тръбния път, дренажа и окабелиш системата все някой ще се отзове и дойде с инструмент и поне със съвети помогне при оживяването на системата.
      След това се изолира, бандажира и черпиш...
      На думи-лесно е.
      Сигурно доста подробности пропускам, но ще се намесят можещите и ще допълват.

      П.П На каква машина и за какво помещение си се спрял?
      Отзад напред. Машината ще е най-евтиното, помещението - рядко използвано.

      Хващането на теч на фаза вакуумиране ще ми позволи да го отстраня без да пускам фреона или ако не мога да го отстраня да спра навреме, преди да усложня работата на професионалиста след мен. Затова толкова съм се "вторачил" в тази процедура.

      Много трудно е да накараш читав монтажник да бие 60-на км. в почивен ден за да ти провери, недай си боже да оправя глупостите, които си натворил. Ако се оплескат нещата - чакам и плащам, но искам да минимизирам риска от оплескване.
      Последно редактирано от bokomo; 16-12-19, 22:24.

      Коментар


      • s_s1
        s_s1 коментира
        Редактиране на коментар
        Къде ще се монтира машината?

    • #18
      Първоначално публикуван от bokomo Преглед на мнение
      Какво те спря?

      Аз напълно разбирам вероятността да се окажа с прецакан климатик без гаранция, излишни инструменти за 500 лева и поне двоен хонорар на монтажник да ми оправи кашата...
      Ако си близо около Пловдив,ще ти дам всичко необходимо да си свършиш работата, време обаче нямам никакво.
      Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
      Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
      Анатолий Пейчинов o8875о9815
      https://dvrbg.com/

      Коментар


      • bokomo
        bokomo коментира
        Редактиране на коментар
        Сърдечно благодаря, но не съм съвсем близо, а монтажа може да се проточи 2 (или повече) уикенда.

    • #19
      Ако вакуумираш, оставиш за няколко часа и установиш че вакуума намалява, как ще установиш откъде точно? Затова първо се надува тръбният път и вътрешното тяло с азот например до работно налягане и се проверява за теч и като се убедиш че няма, тогава вакуумираш. Колкото по висока околна температура, по ниска влажност и по висок вакуум, толкова по добре. На късмет обаче може и с продухване. От моя опит - този, с който най много си играх, най много ядове ми даде. Пък и марков.

      Коментар


      • #20
        Към по знаещите и можещите - може ли да се състави списък-процедура на действията по обезвъздушаване/вакуумиране на тръбните пътища на климатик/хладилник. Правилните действия, стъпки и тн, кое след кое, какво и къде се мери и проверява?

        ​​С идеята да се помогне на желаещите сами да се пробват непрофесионалисти.
        -Чем занимаетесь по жизни?
        -Ну в последнее время - в основном офигеваю от происходящего.
        -Историята се пише с кръв, а се чете с пот!

        Коментар


        • #21
          Първоначално публикуван от KingofROAD Преглед на мнение
          Към по знаещите и можещите - може ли да се състави списък-процедура на действията по обезвъздушаване/вакуумиране на тръбните пътища на климатик/хладилник. Правилните действия, стъпки и тн, кое след кое, какво и къде се мери и проверява?

          ​​С идеята да се помогне на желаещите сами да се пробват непрофесионалисти.
          Сигурно може, ама дали си струва?

          Знаещите и можещите после гладни ли да ходят?

          Коментар


          • #22
            Знаещите и можещите, ако ИСТИНСКИ професионалисти, без клиенти едва ли ще останат. И няма да си крият занаята.Те в крайна сметка и последователи и наследници могат да обучават.

            Ентусиаситите сами да се пробват в къщи не биха могли да бъдат сериозна конкуренция.
            -Чем занимаетесь по жизни?
            -Ну в последнее время - в основном офигеваю от происходящего.
            -Историята се пише с кръв, а се чете с пот!

            Коментар


            • #23
              Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение

              Сигурно може, ама дали си струва?

              Знаещите и можещите после гладни ли да ходят?
              Щото тутакси bokomo ще им изяде хляба, монтирайки климатик за само две седмици на половин цена.

              Стига де, никой сериозен човек няма да започне бизнес с начално обучение от форум.

              Коментар


              • #24
                Има ясна логическа последователност, но изходните условия са много различни- тип на машината, на фреона, вътр. тяло по ниско или по високо от външното, разстояния и тн. Пък го има и в учебниците

                Коментар


                • #25
                  Дай някой учебник, като за начинаещи. Като за техникуми да речем. И самообразованието е сила.
                  -Чем занимаетесь по жизни?
                  -Ну в последнее время - в основном офигеваю от происходящего.
                  -Историята се пише с кръв, а се чете с пот!

                  Коментар


                  • #26
                    https://www.google.com/search?ei=pMX...71.HMUrz7eXgOU

                    Коментар


                    • #27
                      Склонен ли си да потвърдиш, че в някои от тези учебници се отговаря на въпросите от пост #1?

                      Коментар


                      • #28
                        Няма нищо сложно в монтажа на климатика. Монтирал съм си сам 3...4.
                        Ако направиш лещите като хората няма от къде да изпуска. Вакуумираш с едностъпална помпа - прави малко по "нисък" вакуум, но за климатик мисля, че не е проблем.
                        Идеята, е че водата кипи при 100 градуса на морското равнище и колкото е по-ниско налягането толкова и температурата на кипене е по-ниска.
                        Ако си от или близо до София мога да ти услужа със всичко.
                        Иначе ти трябва тръборез, конусна дъска, вакуум помпа, гаечни ключове и манометри. Това базово и е под 200лв, да не кажа под 170лв.
                        Има тънкости - примерно аз правя тръбата да стърчи 2мм над стягата в конусната дъска за да стане лещата една идея по малка от на гайката резбата.
                        Хубава изолация и бандажираш с скоч бял за климатици. Вакуумирам 10мин и следя после 2 часа да не спадне вакуума. Вътрешното тяло с лек наклон да изтича водата от конденза, а не да се събира в тялото. Нивелиране на външното тяло.
                        Последно редактирано от 1115; 17-12-19, 19:43.

                        Коментар


                        • bokomo
                          bokomo коментира
                          Редактиране на коментар
                          Ако имаш предвид Value (би трябвало да се чете нещо от рода на "велю") - точно натам съм се насочил.

                        • 1115
                          1115 коментира
                          Редактиране на коментар
                          Oт фригокомерс:
                          помпа 90лв
                          45лв маркучи с манометри за Р410 и други
                          38лв конусна дъска с раздувачи и тръборез
                          Тотал - 173лв.- ползвам изброените неща вече десетки пъти

                        • bokomo
                          bokomo коментира
                          Редактиране на коментар
                          1115,

                          много благодаря за името на тази фирма. Не бях попадал на нея, а изглежда добре.

                      • #29
                        Първоначално публикуван от bokomo Преглед на мнение
                        Какво те спря?

                        ….....
                        Разбираемо е да ти е интересно,да си монтираш сам климатика и после да се гордееш с това.По-добре се довери на професионалист,а пропиляното време дай на семейството,близките,приятелите или на това в което си добър.Успех!
                        Дизелов Jeep, не е Jeep.

                        Коментар


                        • Чавдар (V93)
                          Чавдар (V93) коментира
                          Редактиране на коментар
                          Първоначално публикуван от Krelion Преглед на мнение
                           ... По-добре се довери на професионалист,а пропиляното време дай на семейството,близките,приятелите или на това в което си добър.Успех!
                          Едно на ръка е колко "професионалистите" са професионалисти. Другото е колко време ще загуби, докато намери кой да му свърши работа. Преди време след ремонт на помещение ми се наложи да потърся професионалисти, които трябваше само да монтират медните тръби между вътрешното и външното тяло и да пуснат климатика. Отне ми над 2 месеца. Всички бяха силно заети да монтират техниката, която продават. Накрая се намери един юнак, който свърши работа по принципа "болен на легло се ..." като поиска за тази работа 2,5 - 3х на средните цени за пълен монтаж на климатик.

                      • #30
                        Другият вариант е както вече писах, купи си за под 200лв нужното оборудване, отдели си няколко часа и си го монтирай сам. Печелиш, че ще си го направиш качествено, ще можеш и за в бъдеще да си преместиш или монтираш нов климатик, ще си спестиш нерви ....много нерви и винаги ще са ти под ръка инструментите за климатици. Ако възникне проблем няма да се молиш и чакаш монтажници с дни, а ще можеш да обърнеш време на семейството си след като сам видиш къде е проблема и го отстраниш.
                        Гугъла твърди без много да търся, че монтаж под 200...250лв е рядкост. Е значи освен време за семейството в бъдеще ще си спестиш и пари още с първият монтаж.

                        Коментар


                        • s_s1
                          s_s1 коментира
                          Редактиране на коментар
                          за 140 лв на бройка се намери много читава група за монтаж от Шумен. Препоръчах същите и на мой познат от Търговище. Също остана много доволен.
                          В тази цена влизат и консумативи като стойка, изолация, кабел и бандаж.
                          В Търговище на моя позната са взели 150 лв за демонтаж и 200 лв за монтаж на същата машина общо 350 лв за преместване на малка машина, което е безбожно много, но като не си запознат ....

                      Активност за темата

                      Свий

                      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                      Зареждам...
                      X