Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Слънчеви колектори

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    До: Слънчеви колектори

    Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
    ...

    Продължавам: Триетажна еднофамилна къща се отоплява с котел на диз. гориво /битова нафта/. Собственика си построява басейн, като водата се загрява от дизеловия котел. След 1 месец експлоатация се зарибява за соларна система, която през лятото ще му топли басейна, а през зимата цялата къща, като добавя и 6 м3 буферен съд. Съответно го прави и първата зима за отопление изразходва само 1 тон. д.г., спрямо 6 тона за предната зима, и е много доволен, но след около 4-5 г. експлоатация забелазва, че средно консумира м/у 3 и 4 тона нафтица. Какво се е променило, слънцето ли е спряло, или?
    Не съм убеден, но отговора на въпроса ти клони към проникналия водород през стъклените стени на тубата. В такъв случай вакуума изчезва и ефекта се губи. не знам дали няколко години ще са достатъчни за този процес, но "технологизацията" на братята китайци явно си казва думата Но пък рекламата продава, така че... Аз за това предпочитам селективните, при значително по-ниска цена, получаваш само 10-15% по-малко енергия. Освен това са неизменчиви във времето, а като натрупа сняг, пускаш топло от котела към тях и след 1-2ч снега го няма и отново са годни за работа, докато с тръбните тази работа е невъзможна.
    ВѢРНОСТЬ И ПОСТОЯНСТВО

    Коментар


    • #62
      До: Слънчеви колектори

      За този номер с разтопяването на снега не се бях сетил.
      Докато не станат достатъчно масови соларните системи ще са скъпи и икономически необосновани. Но пък от друга страна ел. и другите енергии си увеличават цените, така че този момент може да е доста близо.
      Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

      "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

      Коментар


      • #63
        До: Слънчеви колектори

        Чудесен спор се заформи!
        За и против слънчевите колектори
        Отговора не е необходимо да го даваме ние.Светът отдавна го е дал.
        А и ще говорим, че сме много загрижени за околната среда и незнам какво си...
        Добре де,нека разхода ви за топла вода да е 30 лв.на месец на ток или тец,няма значение.Ако успеете сами да си изградите системата,все си мисля, че ще успеете да я изплатите за окло 5 години. Или искате нещо срещу нищо? Е,такова няма
        Твърдо ЗА слънчевите колектори!

        Коментар


        • #64
          До: Слънчеви колектори

          Само да вметна - много добре се допълват вакуумни колектори с подово отопление - през деня пода се подгрява и после държи поне 6 часа...

          При добро съотношение - брой колектори /дебелина на циментовата замазка си е направо безплатно благо...

          Коментар


          • #65
            До: Слънчеви колектори

            Първоначално публикуван от ctef Преглед на мнение
            Чудесен спор се заформи!
            За и против слънчевите колектори
            Отговора не е необходимо да го даваме ние.Светът отдавна го е дал.
            А и ще говорим, че сме много загрижени за околната среда и незнам какво си...
            Добре де,нека разхода ви за топла вода да е 30 лв.на месец на ток или тец,няма значение.Ако успеете сами да си изградите системата,все си мисля, че ще успеете да я изплатите за окло 5 години. Или искате нещо срещу нищо? Е,такова няма
            Твърдо ЗА слънчевите колектори!
            Къде е тоя спор? Нали за това говорим. Когато ми предложат разумна цена за няколко метра тръби и няколко квадрата стъкло, няма да се замисля. Повечето сме загрижени, но да си видял покриви с фотоволтаични клетки, вместо захранване от енергото?

            Коментар


            • #66
              До: Слънчеви колектори

              И то какво се оказа сега - или аз съм в грешка , или някой не чете офертите които обсъжда ? Кое е ?

              Тази оферта е за създаване на цялостна система за топла вода - не само солара , а всичко - изграждане на цялата инсталация за топла вода - вкл. захранване на бойлера с ел. нагревател и медни тръби .
              Никой не чете разбивките на отделните пера и техните цени . Всичко си е в нормални граници - цени .
              Четете и тогава пишете дали е супер надута дадена оферта .
              Първо четете !
              И сега математиката :

              150 л вода се затопля за около 4 часа с нагревател 3 кв до 60 градуса температура. Даже повече часове - ама и толкова стигат .
              4 часа по 3 кв по 20 ст - това прави 2.40 лева за един цикъл .
              Сега - аз ползвам тази вода и ..... започва второ затопляне .
              И то ще е около 2.40 лв . И то какво стана - за един ден около 5 лева за топлата вода.
              Знам , че 300 литра вода си е доста - но ако я имаш евтино , няма да ти се струва много.
              При 5 лева на ден - 1000 дни и системата се изплаща.
              А сега сложете и какво се получава , ако системата се върже към радиаторите . Няма да стига зимата за отопление - но , икономията ще е около 30-40% от температурата.
              В България през последните години има дни без слънце ( зимата ) - около 30 дни. Вижте какво беше тази зима.Даже сняг намахме като зима, нито студ.
              Така , че системата ще работи не 200 дни , а почти 300 дни . Реално.
              И дано знаете , но зимата солара пак си произвежда топла вода .
              Който ползва да сподели - колко градуса топла вода има през зимата.
              И сега за все още вярващите на това , че инсталацията нама да се изплати .... до безкрайност .
              Вие и без инсталацията ще прекарвате система за топла вода с ел. бойлери ( за 150 л - 2 броя) Те ще си струват около 1000 лева двата .
              С доставката и монтажа - почти толкова.
              Значи имате само тазликата между двете инсталации за изплащане.
              Ето , че от 5000 лв станаха 4000 лв - разликата между инсталация за топла вода без солар и такава със солар.
              И ако се замислите - че тази оферта вероятно става и за промишлени обекти ( хотели , ресторанти , цехчета и други - там е направо незаменима ) - ясно е , че има хляб в нея .
              Отново подчертавам - НЯМАМ НИЩО ОБЩО С ТАЗИ ОФЕРТА !
              Просто си говорим в цифри на такава тема . Дано вече се вижда спора .
              Не казвам , че съм 100 % прав , но ..... кажете вие , колеги !

              Коментар


              • #67
                До: Слънчеви колектори

                Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
                И то какво се оказа сега - или аз съм в грешка , или някой не чете офертите които обсъжда ? Кое е ?

                Тази оферта е за създаване на цялостна система за топла вода - не само солара , а всичко - изграждане на цялата инсталация за топла вода - вкл. захранване на бойлера с ел. нагревател и медни тръби .
                Никой не чете разбивките на отделните пера и техните цени . Всичко си е в нормални граници - цени .
                Четете и тогава пишете дали е супер надута дадена оферта .
                Първо четете !
                И сега математиката :

                150 л вода се затопля за около 4 часа с нагревател 3 кв до 60 градуса температура. Даже повече часове - ама и толкова стигат .
                4 часа по 3 кв по 20 ст - това прави 2.40 лева за един цикъл .
                Сега - аз ползвам тази вода и ..... започва второ затопляне .
                И то ще е около 2.40 лв . И то какво стана - за един ден около 5 лева за топлата вода.
                Знам , че 300 литра вода си е доста - но ако я имаш евтино , няма да ти се струва много.
                При 5 лева на ден - 1000 дни и системата се изплаща.
                А сега сложете и какво се получава , ако системата се върже към радиаторите . Няма да стига зимата за отопление - но , икономията ще е около 30-40% от температурата.
                В България през последните години има дни без слънце ( зимата ) - около 30 дни. Вижте какво беше тази зима.Даже сняг намахме като зима, нито студ.
                Така , че системата ще работи не 200 дни , а почти 300 дни . Реално.
                И дано знаете , но зимата солара пак си произвежда топла вода .
                Който ползва да сподели - колко градуса топла вода има през зимата.
                И сега за все още вярващите на това , че инсталацията нама да се изплати .... до безкрайност .
                Вие и без инсталацията ще прекарвате система за топла вода с ел. бойлери ( за 150 л - 2 броя) Те ще си струват около 1000 лева двата .
                С доставката и монтажа - почти толкова.
                Значи имате само тазликата между двете инсталации за изплащане.
                Ето , че от 5000 лв станаха 4000 лв - разликата между инсталация за топла вода без солар и такава със солар.
                И ако се замислите - че тази оферта вероятно става и за промишлени обекти ( хотели , ресторанти , цехчета и други - там е направо незаменима ) - ясно е , че има хляб в нея .
                Отново подчертавам - НЯМАМ НИЩО ОБЩО С ТАЗИ ОФЕРТА !
                Просто си говорим в цифри на такава тема . Дано вече се вижда спора .
                Не казвам , че съм 100 % прав , но ..... кажете вие , колеги !
                Явно съм се освяткал Овреме,та докато имаше повсеместни чуденки,аз се окомплектовах със соларна инсталация.Ако е толкова безпредметна инвестиция,защо цените са добили двойно развитие за 5 години?Резонът е непродаваема и неизгодна стока на пазара,да си отмре и фирмата да фалира...
                Вярно е,стискаш д-то еднократно и биеш на масата съответната цифра.
                Сега плащам за три големи фризера,4 телевизора,два компа и отделно други дребни консуматори около 40 лв. сбор месечно.Купих и английска пералня,която има вход за топла вода/сама си смята необходимите градуси,спрямо програмата/,и си тегли водата от бойлера.Него го хранят колектора и камината.Има реотани/водосъдържателя/,но никога не съм ги ползвал.
                Предвид непрестанните актуализации в + на ел.енергията-аз съм ЗА.
                Това мижаво намаление посред лято,си мисля,че ще ни го изкарат през носа в зимното навечерие.
                Законосъобразност и подходящ законотворец/парламент дал Господ...

                Коментар


                • #68
                  До: Слънчеви колектори

                  Първоначално публикуван от maxxx Преглед на мнение
                  Явно съм се освяткал Овреме,та докато имаше повсеместни чуденки,аз се окомплектовах със соларна инсталация.Ако е толкова безпредметна инвестиция,защо цените са добили двойно развитие за 5 години?Резонът е непродаваема и неизгодна стока на пазара,да си отмре и фирмата да фалира...
                  Вярно е,стискаш д-то еднократпрез носа в зимното навечерие.
                  Законосъобразност и подходящ законотворец/парламент дал Господ...
                  Поздравления за придобивката . Със сигурност си заслужава инвестицията.
                  Колко ток плащаше преди солара ?
                  Как е зимата - произвежда ли топла вода и колко градуса горе-долу ?
                  А спора си е само за ..... спортуване !

                  Коментар


                  • #69
                    До: Слънчеви колектори

                    А аз си мисля, че 5000 лева за бойлер, колектор, тръби и управление са твърде много.
                    Сметката е лесна-смята се месечната сметка на бойлера(и на други уреди нуждаещи се от някакъв източник за затопляне на водата) и 5000 се дели на полуената сума. Колко излиза? все ки да смята за себе си колко месеца ще си загрява водата с толкова пари.
                    Виж, ако сметнем в сметката и екологията излиза съвсем друго.
                    Аз съм си взел бойлер със серпентина, но заради топлата вода през зимата, топлината идва от локалното парно.
                    Има ли желание-има и начин!

                    Коментар


                    • #70
                      До: Слънчеви колектори

                      Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
                      Поздравления за придобивката . Със сигурност си заслужава инвестицията.
                      Колко ток плащаше преди солара ?
                      Как е зимата - произвежда ли топла вода и колко градуса горе-долу ?
                      А спора си е само за ..... спортуване !
                      Под 80 лв.-трудно.Зимата и пералнята го докарваха до 120/130.Къпане само на нощна тарифа отоплена вода.Пералнята също по това време на денонощието.
                      Зимата почти не ползвам солара/с една серпентина съм/,но като видя светъл/слънчев ден пълня системата.Правил съм 55/60 градуса януари.
                      Сега/предимно 9-те месеца активно слънце и светлина/ пералнята работи по обяд,къпане и миене на посуда са перманентни и запаса в бойлера е минимум 40%...над 40 градуса...

                      Коментар


                      • #71
                        До: Слънчеви колектори

                        Първоначално публикуван от maxxx Преглед на мнение
                        Под 80 лв.-трудно.Зимата и пералнята го докарваха до 120/130.Къпане само на нощна тарифа отоплена вода.Пералнята също по това време на денонощието.
                        Зимата почти не ползвам солара/с една серпентина съм/,но като видя светъл/слънчев ден пълня системата.Правил съм 55/60 градуса януари.
                        Сега/предимно 9-те месеца активно слънце и светлина/ пералнята работи по обяд,къпане и миене на посуда са перманентни и запаса в бойлера е минимум 40%...над 40 градуса...
                        Аз не съм на ясно с цените - но като начин на живот с топла вода постоянно си заслужава.
                        Чувството , че си бял човек - свободен от такава гледна точка( за топлата вода ), както и че си с най-напредналата технология за домашни нужди си е КЕФ. Браво .
                        Кефи си се - а ние ще си спорим , колко е кисело гроздето - с Кольо и другите .
                        Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                        А аз си мисля, че 5000 лева за бойлер, колектор, тръби и управление са твърде много.
                        Сметката е лесна-смята се месечната сметка на бойлера(и на други уреди нуждаещи се от някакъв източник за затопляне на водата) и 5000 се дели на полуената сума. Колко излиза? все ки да смята за себе си колко месеца ще си загрява водата с толкова пари.
                        Виж, ако сметнем в сметката и екологията излиза съвсем друго.
                        Аз съм си взел бойлер със серпентина, но заради топлата вода през зимата, топлината идва от локалното парно.
                        Колко плащаш за парното ?

                        Колко ще е скъпо , ако системата се вклюи и към радиаторите .
                        5 000 лв са си много пари - спор няма . Но ти горе-долу към 1000 си дал и за сегашния си бойлер .
                        Аз съм на ток - отопление и топла вода. Сметки под 150 -200 лв нямам .
                        Мои приятели са на парно и ел. бойлер - и те около 200 и нагоре се въртят.
                        Другите приятели са на климатици и ел.бойлер - 200,250 лв на месец.
                        Само в къщата съм с по-тънка сметка ....????
                        Значи - ако няма " технически " икономии - 200 -250 лв си е нормална сметка за 4 членно семейство.
                        Ако със солара го докарам до 100 лв/мес. - това си е 100-150 лв икономия. Доста си е.
                        Ама .... май и ти живееш в къща , след като не мислиш за соларна инсталация ? Като мен , колега ???
                        Тъпчо съм - сега загрях - локално ....
                        Последно редактирано от bgbul; 29-05-09, 00:32.

                        Коментар


                        • #72
                          До: Слънчеви колектори

                          Събрах двата поста - ... .Обърках се .

                          Коментар


                          • #73
                            До: Слънчеви колектори

                            И сега математиката :

                            150 л вода се затопля за около 4 часа с нагревател 3 кв до 60 градуса температура. Даже повече часове - ама и толкова стигат .
                            4 часа по 3 кв по 20 ст - това прави 2.40 лева за един цикъл .
                            Сега - аз ползвам тази вода и ..... започва второ затопляне .
                            И то ще е около 2.40 лв . И то какво стана - за един ден около 5 лева за топлата вода.
                            Знам , че 300 литра вода си е доста - но ако я имаш евтино , няма да ти се струва много.


                            300 Литра 60 градусова вода са около 400 литра 40 гарадуса.Това са 12000 литра на месец.Имаш ли такова потребление? Ако става дума за хотел или къща за гости ДА ама за едно семейство....

                            Коментар


                            • #74
                              До: Слънчеви колектори

                              Първоначално публикуван от biboqn Преглед на мнение
                              И сега математиката :

                              150 л вода се затопля за около 4 часа с нагревател 3 кв до 60 градуса температура. Даже повече часове - ама и толкова стигат .
                              4 часа по 3 кв по 20 ст - това прави 2.40 лева за един цикъл .
                              Сега - аз ползвам тази вода и ..... започва второ затопляне .
                              И то ще е около 2.40 лв . И то какво стана - за един ден около 5 лева за топлата вода.
                              Знам , че 300 литра вода си е доста - но ако я имаш евтино , няма да ти се струва много.


                              300 Литра 60 градусова вода са около 400 литра 40 гарадуса.Това са 12000 литра на месец.Имаш ли такова потребление? Ако става дума за хотел или къща за гости ДА ама за едно семейство....
                              Аз не знам колко потребява моето семейство .
                              Не знам и цените - казах го вече . Казах , че ако я имаш тази топла вода - ще си промениш и мисленето за нея .
                              Не ми се смятат ежедневнита нужди - има по важни сметки .
                              Просто се опитах да кажа само едно единствено нещо :
                              Когато някой е организирал дадено производство ( в случая е ясно , но важи за всичко ) - не бързайте да отхвърляте предложена оферта или цена като надута .
                              Така постъпват само хората които нито ще станат клиенти на дадения продукт ( щото ще си го заварят сами за 200 лв) , нито ще се напънат да произведат този продукт по-изгодно за да го предложат на нас - по-евтино и на народна цена .
                              За това - не влизам повече в този спор .

                              Коментар


                              • #75
                                До: Слънчеви колектори

                                Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
                                И то какво се оказа сега - или аз съм в грешка , или някой не чете офертите които обсъжда ? Кое е ?


                                1. Първо четете !
                                2. И сега математиката :

                                150 л вода се затопля за около 4 часа с нагревател 3 кв до 60 градуса температура. Даже повече часове - ама и толкова стигат .
                                4 часа по 3 кв по 20 ст - това прави 2.40 лева за един цикъл .
                                Сега - аз ползвам тази вода и ..... започва второ затопляне .
                                И то ще е около 2.40 лв . И то какво стана - за един ден около 5 лева за топлата вода.
                                Знам , че 300 литра вода си е доста - но ако я имаш евтино , няма да ти се струва много.
                                При 5 лева на ден - 1000 дни и системата се изплаща.
                                А сега сложете и какво се получава , ако системата се върже към радиаторите . Няма да стига зимата за отопление - но , икономията ще е около 30-40% от температурата.
                                В България през последните години има дни без слънце ( зимата ) - около 30 дни. Вижте какво беше тази зима.Даже сняг намахме като зима, нито студ.
                                Така , че системата ще работи не 200 дни , а почти 300 дни . Реално.
                                И дано знаете , но зимата солара пак си произвежда топла вода .

                                Отново подчертавам - НЯМАМ НИЩО ОБЩО С ТАЗИ ОФЕРТА !
                                Просто си говорим в цифри на такава тема . Дано вече се вижда спора .
                                Не казвам , че съм 100 % прав , но ..... кажете вие , колеги !
                                1. Първо сме се научили да четем, затова и Ви отговарям, т.к. можем и да пишем.
                                2. Даже и от математика разбираме, ама малце

                                Количество топлина (откъде идва топлината ел., природен газ, пропан бутан, дърва, въглища, магнитни или усукване на полета, енергия на екстрасенси, това са други въпроси) необходимо за загряване на какво да е се смята по следния начин:

                                Q = M.cp.(Tк - Тн)/3600, kWh

                                М - маса на материала, kg;
                                cp - специфичен топлинен капацитет на материала (за вода cp=4.186 kJ/kg.K), kJ/kg.K
                                Тн - начална температура на материала, С;
                                Тк - крайна температура на материала, С.

                                В конкретния случай трябва да изчислим колко енергия /електро/ ще използваме, за да стоплим 100 лт. вода с начална темп. 10 С до 60 С
                                Ако сме на морското равнище и водата e H2O без примеси, което за Сф не е така, но до колко ще даде отклонение трябва да се замери лабораторно.
                                Или по сметки се получава така:
                                100*4,186*(60-10)/3600=5.81kWh
                                и ако 1 KWh струва 0,20 лв
                                и да се самоцитирам:
                                Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
                                .... ел. бойлер ОКЕАН 100 лт. ....и мощността му според производителя е 2 KW. .....
                                За 3часа и 10-15 мин темп на течащата вода достигна 60С и изключихме бойлера. Електромера беше отчел 6,5KWh, а нашите сметки показаха, че според закона на Ома... сме употребили 6,3 KWh. Не знам кое не е вярно ел. мера или нашите уреди, ....wink:
                                Приемаме, че сме използвали 6,5 kWh както е отчел ел. мера, мога и доста повече подробностти да вкарам, ама за по-просто приемам най-големия /най-лошия вариант/ висок разход и скъпа енергия
                                6,5*0,2=1,3 лв. за 100 лт. затоплена до 60 С вода.

                                Ще продължа по-късно
                                .........
                                Продължавам

                                При слънчевите колектори има и друг много съществен проблем. КПД-то на соларната система е по високо, когато загряват студена вода до към 45- 50 С, но при по-високи темп. на водата загубите нарастват толкова много, че почти не не случва топлоносещата течност в колекторите да заври, ако водата циркулира, но вода от бойлера не се ползва.
                                И когато се касае за битово ползване при заангажирани през светлата част на деня ползватели /на работа са примерно/ се получава така, че само вечер се изразходва топлата вода и ако не е досатъчна пак се минава на ел.

                                Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
                                Хубаво е когато искате да отхвърлите нещо ( в случая оферта ) да я осмислите първо , да дадете друга алтернатива или база за сравнение.
                                Чак тогава пишете колко е скъп даден Слънчев колектор .
                                Такава система се прави веднъж в живота на един дом , а се ползва дълги години . И не само икономията е важна , а чувството , че слънцето е твой работник.
                                Не искам да влизам в изчисления - аз ги правя по-сложно , от събиране на литри и време в едно уравнение . Не това е целта .
                                Просто пишете прецизно , когато говорите за цифри . И още по прецизно , когато отхвърляте труда и мнението на други колеги.
                                Нямам нищо общо с офертата - дори не я прочетох цялата . Но около 5000 лв за 150 литров неръждаем бойлер( емайлиран ) и то цялата система с доставката и монтажа ми се струва нормално . Ако се окажеш и прозорлив и вържеш системата с парното и радиаторите - тогава си е направо евтино.
                                А дали греша - ...... май не ! Поздрави !

                                Колегата с поста - не се обиждай ! Просто има неща които заслужават уважение . Тази оферта е една от тях ! Според мен .
                                Грешите колега и сега ще Ви дам и реален пример, за офертни цени, който е изграден и вече няколко год. работи.
                                Мястото е КК Слънчев бряг където трябва да се изгради соларната инсталация в двуетажен ресторант и се заменя съществуващ бойлер с обем 480лт с такъв 500лт с 1 серпентина на СЪН систъм Шумен където колегата Кольо е работил. И тази оферта е малко скъпарска, защото преди години почти нямаше фирми да се занимават с тази дейност, а в района на Сл. бряг-изобщо липсваха. Оказа се, че тръбния път е много голям, покрива е неудобен за монтаж и всичко това отново оскъпи офертата.
                                За бойлер 500 лт., 6 бр. колектори турски, медни, разшир. съд, помпа и всичката арматура, управляващо табло на Интиел, транспорт, и монтаж след малък пазарлък се договорихме за 4500лв. без ДДС и в крайна сметка, т.к. се появили и непредвидени разходи заплатихме 5470 лв с ДДС.
                                След първия сезон се установи, че водата е недостатъчна и отново се обърнах към същата фирма с молба да добави още 2 колектора към същата система. Тогава те ми поискаха още 1450 лв без ДДС, т.к според тях цялата система трябвало да се прави на ново, помпата и тръбите трябвало да се сменят, защото вече не отговаряли на големия дебит топла вода и системата щяла да гръмне. Изсмя се на твърденията им и си купих 2 колектора от магазин и с 2 работника ги добавихме към системата без да пипам помпа и другите тръби. Струваше ми около 700 лв или като положихме един ден труд за 3 човека спестихме 1000лв.
                                Това е реална оферта, реално изпълнена и работи, макар, че е по-ефтина.
                                Последно редактирано от s_s1; 29-05-09, 09:31. Причина: дописване
                                Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                                "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X