Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Слънчеви колектори

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • До: Слънчеви колектори

    Първоначално публикуван от Николай Колев Преглед на мнение
    Мантелът е двойна стена на бойлера и не би трябвало да има някяква връзка с топлинните загуби на бойлера.

    Аз имам и от двата вида бойлери и двата са на Сънсистем Шумен и нямат разлика в топлозагубите,поне не такава ,че да се забелязва при ежедневна употреба.

    Когато монтирах първата си система нямах възвратен клапан на течноста от панелите и през ноща ми истиваше водата в бойлера
    ,но като и сложих възвратна клапа всичко се оправи.
    при мой приятел имаше топлинна загуба,сложихме му джоб - загубата нощем продължи,сложихме му клапан - пак,накрая сменихме мантела със серпентини и проблема беше решен. Да добавя ,че мантела не беше на Сънсистем.
    ...от друга страна, ако беше така, можеше да бъде и ако беше - щеше. Но не е така и след като не е, няма и да бъде.

    Коментар


    • До: Слънчеви колектори

      Първоначално публикуван от bobotrojan Преглед на мнение
      Колега, би ли направил една проста схема на твоята система, защото и аз съм се насочил към това да си направя сам такава със слънчеви колектори. Аз имам възможност да поставя бойлера над колекторите - тогава ще имам ли нужда от помпа или ще мога да ползвам естественото движение на топлата вода нагоре.
      Колегата М-РУСЕ е прав. Термосифонна система в Троян ще работи само през лятото. По добре си направи стандартна. Ето ти най-простата схема. Черният триъгълник на долната тръба е помпа с диференциален термостат. Ако си голям мераклия за термосифонна, имам няколко залежали 150 литрови.
      Прикачени файлове

      Коментар


      • До: Слънчеви колектори

        Тъй като вече сме в зоната на "направи си всичко сам", на което признавам съм голям почитател, искам да питам: някой правил ли си е топлинен акомулатор от подръчни материали? Особенно съд с обем поне 1000л. Признавам, комерсиалните с цени от по няколко хиляди лв, са извън интереса ми.
        ВѢРНОСТЬ И ПОСТОЯНСТВО

        Коментар


        • До: Слънчеви колектори

          Първоначално публикуван от D-MAX Преглед на мнение
          Тъй като вече сме в зоната на "направи си всичко сам", на което признавам съм голям почитател, искам да питам: някой правил ли си е топлинен акомулатор от подръчни материали? Особенно съд с обем поне 1000л. Признавам, комерсиалните с цени от по няколко хиляди лв, са извън интереса ми.
          Да. Зависи обаче за какво ще го използваш. Недостатъците на моят са, че не издържа високо налягане и водата не става за къпане (понеже дълго престоява). Използва се за подпомагане отоплението на оранжерия.
          Правил съм си калкулация да си произведа сам водосъдържател от неръждавейка, но цената излезе малко по-ниска от купешкия и не си струваше разправията.

          Коментар


          • До: Слънчеви колектори

            Благодарение на колегата М - Русе вече съм на финала с моята инсталация, но я правя бавно т.к. само вечер след 18 ч. имам свободно време. Вече 1 седм. работи експериментално с наредени 1/2 от стъклените тръби.
            Ще пиша като я завърша окончателно.
            Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

            "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

            Коментар


            • До: Слънчеви колектори

              Мисля че някъде във форума имаше споделено от колега за саморъчен колектор направен от стъкло и боядисана в черно гофрирана ламарина, бях го търсила този пост но не успях да го намеря тогава...
              Мария Стоева 0889 82 51 и 87.

              Коментар


              • До: Слънчеви колектори

                Първоначално публикуван от iai-bg Преглед на мнение
                Мисля че някъде във форума имаше споделено от колега за саморъчен колектор направен от стъкло и боядисана в черно гофрирана ламарина, бях го търсила този пост но не успях да го намеря тогава...
                150л., боядисан в черно варел на покрива е достатъчен да загрее вода за 3-4 членно семейство през лятото. Недостатък е, че трябва да се изхаби до вечерта, защото през нощта ще изстива. Това е отлично решение за лятна вила или бунгало на морето. Ако пък си има и нормален електрически бойлер за пиковите натоварвания и лошото време, ето ти екологична и енергоефективна инсталация за по-малко от 1000лв., барабар с ел. бойлера, варела, тръбната разводка и всичко. За по-малко от 2 години ще се изплати!

                Вариант 2: 1/2 цола медна тръба с дължина 50м., боядисана в черно и монтирана зигзагообразно на покрива си става проточен бойлер през лятото. Монтира се като удължение на изходната тръба от бойлера, с байпас за да може зимата да се източва и игнорира. Цената на упражнението е 500-600лв. с връзките и фиингите. В Германия това се прави от десетилетия. Даже се продава като готови плоскости за покрив. Същото може да се направи и с черен градински маркуч, но на втората година вероятно ще се нацепи заради УВ лъчите.

                Вариант 3: Лятна баня - Купувате 50м. черен градински маркуч и го разтилате на двора на вилата. Предварително сте пуснали по него вода и сте затапили изхода за да остане вътре. Купувате се слушалка от душ и импровизирате някакъв адаптор за маркуча. В хубав летен ден, на всеки 20-30минути., ще има достатъчно топла вода за 10 минутен душ на един човек.
                Последно редактирано от Kamen13; 18-11-09, 17:25.

                Коментар


                • До: Слънчеви колектори

                  Вариант 4:

                  Необходими материали:

                  3м. медна тръба с диаметър 1 цол.
                  15м. медни тръби с диаметър 8мм.
                  30 прозрачни стъклени бутилки от 1л.
                  30 дебели коркови тапи
                  една опаковка домакинско фолио
                  една опаковка боя за обувки - черна
                  три метра стандартен улук (тръба)
                  една опаковка обикновен силикон
                  3000Х200мм. минерална вата

                  Това са нужните материали за изработването на сух вакуумно-тръбен слънчев колектор, за целогодишно подгряване на 100л. бойлер. Излиза с 20-25% по евтино от добър китайски. Ако на някой му се занимава с труд и творчество, да си каже, ще му нарисувам схема.
                  Последно редактирано от Kamen13; 18-11-09, 17:49.

                  Коментар


                  • До: Слънчеви колектори

                    Давай рисувай ще съм благодарен.

                    Коментар


                    • До: Слънчеви колектори

                      Първоначално публикуван от Kamen13 Преглед на мнение
                      Да. Зависи обаче за какво ще го използваш. Недостатъците на моят са, че не издържа високо налягане и водата не става за къпане (понеже дълго престоява). Използва се за подпомагане отоплението на оранжерия.
                      Правил съм си калкулация да си произведа сам водосъдържател от неръждавейка, но цената излезе малко по-ниска от купешкия и не си струваше разправията.
                      Както съм казал, искам го само и единствено за топлинен акомулатор.
                      Водата в него ще е омекотена, и ще служи за захранване на радиатори, както и от него ще се подгрява нормален неръждаем бойлер(80-100л) със серпентина и човешка цена. Налягането ще е колкото воден стълб макс. 1етаж, т.е, не повече от 0,3 бара. Дори съм намислил да омрежа контейнера, за да не може съда(заводски го дават до 60 градуса) омеквайки от по високата температура(80 градуса) да се раздуе между отворите на металната каса на палета. Ползвал съм подобен по-малък съд при 90 градуса и не съм имал проблем освен лекото раздуване. Ето го и съда.

                      Отвън ще е опакован със 100 мм минерална вата.
                      Естествено, че ще разчитам на нови готови панели(селективни, около 15кв. м.), както и купешки контролер, помпа и нова тръбна с-ма, но неръждаем съд(друг не ща) с този обем гони 5000лв, което е меко казано скъпо. Въпросния контейнер, ме удовлетворява от към "неръждаемост", и тъй като ще е на сянка, доста е здрав(направен е за многократна употреба), предполагам че ще изкара 10-на години поне за тази работа. И най-важното ще е поне 10 пъти по-евтин от 1000л неръждаем съд.
                      Някъде в нета видях че ползват подобен съд, точно за тази работа, обаче сега не ми се отдава да го намеря.
                      ВѢРНОСТЬ И ПОСТОЯНСТВО

                      Коментар


                      • До: Слънчеви колектори

                        Първоначално публикуван от D-MAX Преглед на мнение
                        Както съм казал, искам го само и единствено за топлинен акомулатор.
                        Водата в него ще е омекотена, и ще служи за захранване на радиатори, както и от него ще се подгрява нормален неръждаем бойлер(80-100л) със серпентина и човешка цена. Налягането ще е колкото воден стълб макс. 1етаж, т.е, не повече от 0,3 бара. Дори съм намислил да омрежа контейнера, за да не може съда(заводски го дават до 60 градуса) омеквайки от по високата температура(80 градуса) да се раздуе между отворите на металната каса на палета. Ползвал съм подобен по-малък съд при 90 градуса и не съм имал проблем освен лекото раздуване. Ето го и съда.

                        Отвън ще е опакован със 100 мм минерална вата.
                        Естествено, че ще разчитам на нови готови панели(селективни, около 15кв. м.), както и купешки контролер, помпа и нова тръбна с-ма, но неръждаем съд(друг не ща) с този обем гони 5000лв, което е меко казано скъпо. Въпросния контейнер, ме удовлетворява от към "неръждаемост", и тъй като ще е на сянка, доста е здрав(направен е за многократна употреба), предполагам че ще изкара 10-на години поне за тази работа. И най-важното ще е поне 10 пъти по-евтин от 1000л неръждаем съд.
                        Някъде в нета видях че ползват подобен съд, точно за тази работа, обаче сега не ми се отдава да го намеря.
                        Ами ти си го измислил, какво му се чудиш? Както го описваш е ок. Контейнерът наличен ли ти е? Някой от форума имаше такъв за продаване. Питай Greenflag. Серпентината с гъвкава неръждавейка ли ще я правиш?
                        Последно редактирано от Kamen13; 18-11-09, 18:51.

                        Коментар


                        • До: Слънчеви колектори

                          Серпентината, както и подвързването на помпи, филтри, котел, бойлер, както и тръбите от и към колектора ще е с гъвкава неръждаема тръба, по възможност с минерална тръбна изолация. Замислил съм се дали и цялата отоплителна инсталация да не я направя с тази тръба, но имам още няколко месеца време и ще реша този въпрос в последния момент.
                          Да, имам контейнер и то чисто нов, а най-готиното е, че приятел ми го даде бадева. Инак знам че вървят около 100 лв.
                          Да е жив и здрав, че без приятели сме за никъде тука.
                          ВѢРНОСТЬ И ПОСТОЯНСТВО

                          Коментар


                          • До: Слънчеви колектори

                            Първоначално публикуван от Kamen13 Преглед на мнение
                            Вариант 4:

                            Необходими материали:

                            3м. медна тръба с диаметър 1 цол.
                            15м. медни тръби с диаметър 8мм.
                            30 прозрачни стъклени бутилки от 1л.
                            30 дебели коркови тапи
                            една опаковка домакинско фолио
                            една опаковка боя за обувки - черна
                            три метра стандартен улук (тръба)
                            една опаковка обикновен силикон
                            3000Х200мм. минерална вата

                            Това са нужните материали за изработването на сух вакуумно-тръбен слънчев колектор, за целогодишно подгряване на 100л. бойлер. Излиза с 20-25% по евтино от добър китайски. Ако на някой му се занимава с труд и творчество, да си каже, ще му нарисувам схема.
                            Като имаш време драсни една схема, че материялите без боята за обувки ги прескачав всеки ден в мазето!
                            Спорът ражда истината, а нуждата - изобретението!

                            Ако тръгнеш след муха, непременно ще стигнеш до лйно! /партийна поговорка/

                            Коментар


                            • До: Слънчеви колектори

                              Първоначално публикуван от D-MAX Преглед на мнение
                              ...
                              Да, имам контейнер и то чисто нов, а най-готиното е, че приятел ми го даде бадева. Инак знам че вървят около 100 лв.
                              Да е жив и здрав, че без приятели сме за никъде тука.
                              Купих си същия преди 1 месец за 220 лв.
                              Още ми седи на двора. Трябва да съборя стена, за да го сложа в бившето помещение за дърва на двора.
                              Но ще стане някога...
                              Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                              "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                              Коментар


                              • До: Слънчеви колектори

                                Има ли някой, който да се радва на топла слънчева вода в момента?
                                Ако има може ли да сподели подробности за колектора и системата?
                                Мария Стоева 0889 82 51 и 87.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X