Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Узаконяване и одобрение на проекти

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Пенчо
    отговори
    До: Узаконяване и одобрение на проекти

    Първоначално публикуван от D-MAX Преглед на мнение
    Започнах, процедура за смяна на статута на имота ми, за да си направя въпросната къща и за да спазя всички законови изсквания и да не съм незаконен както са болшинството сгради около мен. Доста време след като процедурата започна, общината решава че ще прави регулация на раййона с парцели които граничат с мен от изток(дели ни 1 път но и той влиза в този план, както и част от моя парцел за този път). Проблема ми обаче не е този проект, защото принципно той е нужен за да се урегулира хаоса в района, и въпреки че ми отнема част от лицето за улица, аз не съм възразявал срещу него. Смятам че така е редно! При третото повикване обаче изведнъж от страна на общината ПУП-ът ми беше променен като по дължина на пърцела(напречно на предвижданата по план улица) ме ограничиха с 1/3 от широчината на имота - 10м. Та за точно тези 10м става въпрос. Целта била общината да си гарантира че си е оставила место за улица ако някога решат да проектират и строят, трасето да им е гарантирано. но това са теории, които я станат, я не. Резултатът е че имотът е така осакатен, че аз не мога да събера 120кв сграда на оставащите ми 2дка, освен ако не сътворя поредното архитектурно малоумие(което правя в момента за да се съобразя и все пак да доживея до момента да живея в къща). Причината е че в лентата която ми разрешават(от парцел 30х100м) е 16 на 80м, като на тези 16м трябва да си построя къщата и направя път със завой 90 град който да е подход към гаража. Изобщо стана пълна глупост, която трябва да инвестирам с мои пари и да я гледам и се дразня през остатъка от живота си. И всичко това заради произвола на някой си от общината, който иска да си върже гащите за след 20-30г да речем. Не съм и предполагал че някъде в БГ държавна или общинска администрация мисли с такава персепктива. Обикновенно тези хора гледат само пред носа си! Но на мен такива доводи ми изкараха. Да не говорим че като сменя статута, и решат да ми отчуждат такава част вече градска земя ще им излезе през носа, но не е там въпросът. Аз не им ща парите. Просто исках да направя малка еднофамилна къща за семейството си, и смятах че 17м ширина която ми беше необходима е нормално да се събере на 30м лице.
    Но не би!
    Връхта на сладоледа беше като ми заявиха че така станало защото имало незаконни сгради които те не можели да бутнат. "Знаеш ли как се бута незаконна сграда?" ми заяви служителката в отдела. Да знам с Булдозер, багер , фадрома и достатъчно количество цигани.
    А за нас които караме по законния ред съгласно ЗУТ остана да духаме супата.
    И на 16 метра би трябвало да стане. Е не е като на 30, но врвемето тече, живота минава. Ако си около София, след оглед, мога да споделя някои идеи,макар че не съм архитект, имам накакъв опит с подобни казуси. Пари за акъл не взимам.За сега.

    Остави коментар:


  • druncho
    отговори
    До: Узаконяване и одобрение на проекти

    Не виждам проблем на 16м ширина да си построиш нормална къща!
    Имам съсед, който си строи на 15 и нещо. Къщата му е успоредна на улицата, от която влиза в гаража - демек и той влиза с 90 градусов завой!

    Остави коментар:


  • D-MAX
    отговори
    До: Узаконяване и одобрение на проекти

    Започнах, процедура за смяна на статута на имота ми, за да си направя въпросната къща и за да спазя всички законови изсквания и да не съм незаконен както са болшинството сгради около мен. Доста време след като процедурата започна, общината решава че ще прави регулация на раййона с парцели които граничат с мен от изток(дели ни 1 път но и той влиза в този план, както и част от моя парцел за този път). Проблема ми обаче не е този проект, защото принципно той е нужен за да се урегулира хаоса в района, и въпреки че ми отнема част от лицето за улица, аз не съм възразявал срещу него. Смятам че така е редно! При третото повикване обаче изведнъж от страна на общината ПУП-ът ми беше променен като по дължина на пърцела(напречно на предвижданата по план улица) ме ограничиха с 1/3 от широчината на имота - 10м. Та за точно тези 10м става въпрос. Целта била общината да си гарантира че си е оставила место за улица ако някога решат да проектират и строят, трасето да им е гарантирано. но това са теории, които я станат, я не. Резултатът е че имотът е така осакатен, че аз не мога да събера 120кв сграда на оставащите ми 2дка, освен ако не сътворя поредното архитектурно малоумие(което правя в момента за да се съобразя и все пак да доживея до момента да живея в къща). Причината е че в лентата която ми разрешават(от парцел 30х100м) е 16 на 80м, като на тези 16м трябва да си построя къщата и направя път със завой 90 град който да е подход към гаража. Изобщо стана пълна глупост, която трябва да инвестирам с мои пари и да я гледам и се дразня през остатъка от живота си. И всичко това заради произвола на някой си от общината, който иска да си върже гащите за след 20-30г да речем. Не съм и предполагал че някъде в БГ държавна или общинска администрация мисли с такава персепктива. Обикновенно тези хора гледат само пред носа си! Но на мен такива доводи ми изкараха. Да не говорим че като сменя статута, и решат да ми отчуждат такава част вече градска земя ще им излезе през носа, но не е там въпросът. Аз не им ща парите. Просто исках да направя малка еднофамилна къща за семейството си, и смятах че 17м ширина която ми беше необходима е нормално да се събере на 30м лице.
    Но не би!
    Връхта на сладоледа беше като ми заявиха че така станало защото имало незаконни сгради които те не можели да бутнат. "Знаеш ли как се бута незаконна сграда?" ми заяви служителката в отдела. Да знам с Булдозер, багер , фадрома и достатъчно количество цигани.
    А за нас които караме по законния ред съгласно ЗУТ остана да духаме супата.

    Остави коментар:


  • Петя
    отговори
    До: Узаконяване и одобрение на проекти

    Първоначално публикуван от D-MAX Преглед на мнение
    Само да вметна че вече 4г не мога да почна да строя 120кв.м. къща върху 3дка моя земя, поради това че "евнтуално някога в едната страна на местото може би ще се проектира път". На въпросът ми КОГА, отговора е "еми то може и да се проектира ама може и да не се проектира тази улица, но пАри няма и не се знае кога ще стане". И така аз си гния в скапания грозен миризлив полуразрушен блок без да мога да направя каквото и да е за да живее семейството ми в нормална среда.
    Знам че по ЗУТ може да ме ограничават, само ако има вече изготвен план за урегулиране района, а такъв няма и не се знае кога ще има, особенно пред вид кризата.
    Не знам с кого си се консултирал, може да се обаждам излишно, но щом се оплакваш, значи нямаш яснота или не вярваш на тези които си попитал.
    Ето какво казва ЗУТ:
    Чл. 49. (1) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) Собствениците на поземлени имоти, за които с подробните устройствени планове е предвидено изграждане на обекти - публична собственост на държавата и общините, имат право да изградят временни строежи, ако държавата или общината:
    1. откаже да измени подробния устройствен план поради липса на условията по чл. 134, ал. 2 ;
    2. (изм. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) откаже да изкупи имота при условията на чл. 199, ал. 2 или в тримесечен срок не отговори на направеното предложение за продажба.
    (2) (Изм. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) Освен в случаите по ал. 1 временни строежи могат да се разрешават по реда на този раздел в поземлени имоти, за които е установен нов начин или характер на застрояване или е наложена строителна забрана, с изключение на свлачищни райони.
    (3) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) Строежите по ал. 1 се разрешават при условие, че не се предвижда новото строителство или другите мероприятия да започнат през следващата една година. (По ЗТСУ този срок беше 5 години )Отчуждаването на временни строежи се извършва при условията и по реда на Закона за държавната собственост и на Закона за общинската собственост .
    Чл. 50. В случаите по чл. 49 лицата могат да изградят следните временни строежи:
    1. (изм. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) в застроени поземлени имоти:
    а) едноетажна пристройка към законно изградена сграда със застроена площ до 40 кв. м; ако пристройката е двуетажна, тя може да бъде до 30 кв. м на всеки етаж;
    б) (изм. - ДВ, бр. 41 от 2001 г.) преустройство на таванско помещение, вместо пристрояване по буква "а", като се изгради надзид до 1,5 м и се направят капандури, независимо от етажността на сградата;
    в) (изм. и доп. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) ателие или обект с обслужващо предназначение при спазване на ограниченията по буква "а", за застроена площ и височина;
    г) (изм. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) постройки на допълващо застрояване при условията на чл. 46 ;
    д) (изм. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) гараж;
    е) (доп. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) лека ограда, съобразена с изискванията по чл. 48, ал. 2 ;
    2. (изм. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) в незастроени поземлени имоти:
    а) (доп. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) жилищна сграда със застроена площ до 60 кв. м на два етажа или жилищна сграда на един етаж до 80 кв. м;
    б) (отм. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.);
    в) строежи по т. 1, букви "в", "г", "д" и "е".
    Чл. 51. (Изм. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) (1) Временните строежи по чл. 50 се разрешават само еднократно в един поземлен имот въз основа на виза за проектиране с указан начин на застрояване, издадена от главния архитект на общината, и строителни книжа, издадени по общия ред. В случаите по чл. 50, т. 1 може да се допусне намаляване на нормативно установените разстояния до имотните граници със съгласието на заинтересуваните лица, изразено в заявление до кмета на общината с нотариално заверени подписи.
    (2) При съсобственост на имота постройки по чл. 50 могат да се разрешават на всеки от съсобствениците при спазване на изискванията на чл. 183 . Общата застроена площ на разрешените постройки по чл. 50 не може да превишава 30 на сто от площта на поземления имот.
    Чл. 52. (1) Условията, при които се разрешават постройките, се вписват в одобрения инвестиционен проект и в разрешението за строеж.
    (2) Временните строежи се свързват със съществуващите мрежи и съоръжения на техническата инфраструктура с временни връзки.

    Ако случаят ти не е такъв и действително искаш помощ, опиши го.

    Остави коментар:


  • druncho
    отговори
    До: Узаконяване и одобрение на проекти

    Първоначално публикуван от D-MAX Преглед на мнение
    Да тая тема обещава да е голяма. Във всеобщия строително архитектурен ХАОС, решението е подобно на това с фалшивите храни, корупцията и т.н.
    Само да вметна че вече 4г не мога да почна да строя 120кв.м. къща върху 3дка моя земя, поради това че "евнтуално някога в едната страна на местото може би ще се проектира път". На въпросът ми КОГА, отговора е "еми то може и да се проектира ама може и да не се проектира тази улица, но пАри няма и не се знае кога ще стане". И така аз си гния в скапания грозен миризлив полуразрушен блок без да мога да направя каквото и да е за да живее семейството ми в нормална среда.
    Знам че по ЗУТ може да ме ограничават, само ако има вече изготвен план за урегулиране района, а такъв няма и не се знае кога ще има, особенно пред вид кризата.
    Почти съм сигурен, че за да ти откажат, улица има! Може да няма парцели в регулация, но улицата да си я има. Иначе няма законов начин да ти откажат.
    Парцела ти в регулация ли е?

    Остави коментар:


  • D-MAX
    отговори
    До: Узаконяване и одобрение на проекти

    Да тая тема обещава да е голяма. Във всеобщия строително архитектурен ХАОС, решението е подобно на това с фалшивите храни, корупцията и т.н.
    Само да вметна че вече 4г не мога да почна да строя 120кв.м. къща върху 3дка моя земя, поради това че "евнтуално някога в едната страна на местото може би ще се проектира път". На въпросът ми КОГА, отговора е "еми то може и да се проектира ама може и да не се проектира тази улица, но пАри няма и не се знае кога ще стане". И така аз си гния в скапания грозен миризлив полуразрушен блок без да мога да направя каквото и да е за да живее семейството ми в нормална среда.
    Знам че по ЗУТ може да ме ограничават, само ако има вече изготвен план за урегулиране района, а такъв няма и не се знае кога ще има, особенно пред вид кризата.

    Остави коментар:


  • druncho
    отговори
    До: Сглобяеми къщи

    Първоначално публикуван от rosslan Преглед на мнение
    Наеми консултантска фирма!
    Цените не са високи, когато проектитането не е с търговска цел.
    Те изготвят доклад за законност и съответствие на проектите и си ги внасят в общината. Чрез такава фирма всичко става бързо и гладко, в общината гледат само доклада и дават разрешение.
    Успех.
    Не се казва консултантска, а е проектантски надзор.
    И не е вярно, че в общината гледат само доклада. Ако не дай си Боже стане нещо в съда се викат проектантите и одобряващия орган в общината. Надзора общо взето няма отговорности. И затова си гледат всичко независимо, че има доклад

    Първоначално публикуван от ves1 Преглед на мнение
    Проблема ми е че имам конструктивен и архитектурен план, но няма кой да ми го узакони в общината! София район Триадица.
    На мен ми се струва, че само с тези проекти няма как да минеш. Има електро и ВиК. Не съм сигурен дали не трябва да се направи обследване на съществуващата конструкция (може и да е включено в конструктивния проект).
    В зависимост за какво ще се ползват етажите може да се заядат и за паркоместа.
    Никога разрешението за строеж не зависи от един човек.
    Ще е интересно да кажеш какви са причините за тези 4 отказа.

    Остави коментар:


  • rosslan
    отговори
    До: Сглобяеми къщи

    Първоначално публикуван от ves1 Преглед на мнение
    Миналата година направихме проектите по последните промени в ЗУТа! И пак имам поне 4 писмени отказа за някви глупости! Последното което си спомням е, че при ремонт на покрив и преустройство на подпокривно пространство (каквото аз искам да направя) неможе да се променя кота корниз и кота било! Аз запазвам кота корниз, но кота било ми се повдига с един метър, за да достигна разрешените 45градуса наклон на покрива. Да но в ЗУТ пише че неможе да се променя кота корниз и никъде не се споменава кота било! Просто всеки си тълкува закона както му е изгодно!!!
    Наеми консултантска фирма!
    Цените не са високи, когато проектитането не е с търговска цел.
    Те изготвят доклад за законност и съответствие на проектите и си ги внасят в общината. Чрез такава фирма всичко става бързо и гладко, в общината гледат само доклада и дават разрешение.
    Успех.

    Остави коментар:


  • Петя
    отговори
    До: Сглобяеми къщи

    Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
    Така де, човека пита за варианти, аз му отговарям.Не му казвам какво да прави.Както съм написал, дано да са му изрядни документите, иначе е сложно.
    Да, сложно е. Дядо ми имаше хубава приказка - интереса клати феса (непълният член е заради римата ). От едната страна - собственик с парче земя; от другата - куп нормативи и здрав разум. Ясно е, че собственикът иска да извлече максимума от парчето си земя. Но дали се замисля защо са създадени нормативите? Дали основната им функция е да тровят живота на горките хорица?
    Хайде да ви изпитам. Ако някой знае - да казва.

    П.П. Уж се обадих с една реплика, а се отече....Може би е добре да се разцепи темата, че сглобяемите къщички се разводниха.

    Остави коментар:


  • Петя
    отговори
    До: Сглобяеми къщи

    Първоначално публикуван от ves1 Преглед на мнение
    Миналата година направихме проектите по последните промени в ЗУТа! И пак имам поне 4 писмени отказа за някви глупости! Последното което си спомням е, че при ремонт на покрив и преустройство на подпокривно пространство (каквото аз искам да направя) неможе да се променя кота корниз и кота било! Аз запазвам кота корниз, но кота било ми се повдига с един метър, за да достигна разрешените 45градуса наклон на покрива. Да но в ЗУТ пише че неможе да се променя кота корниз и никъде не се споменава кота било! Просто всеки си тълкува закона както му е изгодно!!!
    Кота корниз се фиксира със застроителния план. Кота било е ограничена в член 24, ал. (2) от ЗУТ- тя не може да превишава с повече от 4,50 м кота корниз. Ако писмено ти откажат незаконосъобразно, може да ги съдиш до дупка! Ако държиш на подпокривното пространство, има и други решения.
    Амбицирах се да отговарям, защото ми е писнало от корумпирани, неграмотни или просто мързеливи държавни служители. Но нямам фактите, за да мога цялостно да преценя случая. Консултирай се със съответните специалисти и не се отказвай!

    Така казано излезе, че всички държавни чиновници са за трепане. Не е така! Познавам и страшно много свестни, работливи, качествени професионалисти. Бедата е, ча малкото мърша в "стадото" мирише убийствено много.
    Последно редактирано от Петя; 28-01-09, 18:07. Причина: допълване

    Остави коментар:


  • ves1
    отговори
    До: Сглобяеми къщи

    Миналата година направихме проектите по последните промени в ЗУТа! И пак имам поне 4 писмени отказа за някви глупости! Последното което си спомням е, че при ремонт на покрив и преустройство на подпокривно пространство (каквото аз искам да направя) неможе да се променя кота корниз и кота било! Аз запазвам кота корниз, но кота било ми се повдига с един метър, за да достигна разрешените 45градуса наклон на покрива. Да но в ЗУТ пише че неможе да се променя кота корниз и никъде не се споменава кота било! Просто всеки си тълкува закона както му е изгодно!!!

    Остави коментар:


  • Пенчо
    отговори
    До: Сглобяеми къщи

    Първоначално публикуван от Петя Преглед на мнение

    П.П. Пенчо, Пенчо! Нали се борим с корупцията! Как да си оправим Родината, ако все разчитаме на тия тарикатски рушветчийски номера...
    Така де, човека пита за варианти, аз му отговарям.Не му казвам какво да прави.Както съм написал, дано да са му изрядни документите, иначе е сложно.

    Остави коментар:


  • Петя
    отговори
    До: Сглобяеми къщи

    Първоначално публикуван от ves1 Преглед на мнение
    Точно за това ми трябва връзка в район "Триадица" Някой който да каже как да я убедим че всички документи са законосъобразни!
    Идея нямам за какво говориш, тъй като не съм видяла проекта. Но ако си абсолютно сигурен, че той е изряден, пусни жалба до гл. архитект, до кмета или (ако тя играе с кмета) до главния архитект на града за това, че въпросната си превишава правата. Преди това си внеси документите и си получи аргументиран отказ в законния срок. Преследвай я за срокове, защото ще те мотае. Постоянно губят преписките из стаите, не си събират акъла да кажат забележките накуп и прочее номера. Вземай си входящи номера и писмени откази. Посещавай ги по два пъти седмично.
    Ако тя наистина се заяжда, няма начин да не успееш.

    Аз имам подобен случай в община Родопи. Една година не можем да вземем едно нареждане за ПУП. То не бяха писма от БДЖ, Министерството на отбраната, ХЕИ...И то поискани предварително, което не е нормална практика. Гл. архитект точно така се заял "Аз нареждане няма да ти дам!". Документите отлежават, а чиновничките се правят, че не работят там.... Абсурдистан!

    П.П. Пенчо, Пенчо! Нали се борим с корупцията! Как да си оправим Родината, ако все разчитаме на тия тарикатски рушветчийски номера...

    Остави коментар:


  • Пенчо
    отговори
    До: Сглобяеми къщи

    Първоначално публикуван от ves1 Преглед на мнение
    Точно за това ми трябва връзка в район "Триадица" Някой който да каже как да я убедим че всички документи са законосъобразни!
    Има два варианта:
    1 Документите са ти наред - тогава просто ги подаваш и чакаш законния срок за да ти отговорят утвърдително, или да изискат някои корекции.
    2. Те не са редовни и тогава - едни хартии в едно пликче.
    Но чувам, че в последно време, нещо се плашат от пликчета, та дано да са ти редовни документите!

    Остави коментар:


  • ves1
    отговори
    До: Сглобяеми къщи

    Точно за това ми трябва връзка в район "Триадица" Някой който да каже как да я убедим че всички документи са законосъобразни!

    Остави коментар:

Активност за темата

Свий

В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

Зареждам...
X