Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Икономични стенни ел. радиатори. Откъде?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: Икономични стенни ел. радиатори. Откъде?

    Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
    Климатик срещу реотан за една стая (2-4 киловата) за по-малко от една зима.
    Точно тая сметка си правих, и не излезе. 2 киловата печка ми е 230лв, а климатика отива към 2 бона (инверторен).

    А аз плащам 200-230лв месечно ток за целия апартамент зимата, при това само като е кучия студ. Иначе под 200. Това барабар с готварската печка, пералня, съдомиалня, и бойлер. На Топлофикация съм им теглил сиктира, и дори нямам радиатори. А за да топля цялата къща трябва да купя най-малко 2 климатика.

    Ако предположим че с климатик ще плащам 120-150лв за същото (оптимистичен вариант), някак сметката ми хич не излиза.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

    Коментар


    • #17
      До: Икономични стенни ел. радиатори. Откъде?

      Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
      Точно тая сметка си правих, и не излезе. 2 киловата печка ми е 230лв, а климатика отива към 2 бона (инверторен).

      А аз плащам 200-230лв месечно ток за целия апартамент зимата, при това само като е кучия студ. Иначе под 200. Това барабар с готварската печка, пералня, съдомиалня, и бойлер. На Топлофикация съм им теглил сиктира, и дори нямам радиатори. А за да топля цялата къща трябва да купя най-малко 2 климатика.

      Ако предположим че с климатик ще плащам 120-150лв за същото (оптимистичен вариант), някак сметката ми хич не излиза.
      Не знам какъв е приносът на отоплението в сметката, но оценката ти за климатиците изглежда силно песимистична.

      Коментар


      • #18
        До: Икономични стенни ел. радиатори. Откъде?

        Възвръщаемостта зависи основно от използването на отопление. Ако ползвате реотан 3 kW по 20 часа на денонощие за 4 месеца отоплителен сезон: 4х30х20х3 = 7200 kWh х 0,18 лв. ~ 1300 лв.
        Еквивалентно за климатик 7200/3 = 2400 х 0,18 лв. ~ 430 лв.
        1300-430=870 - достатъчно за 3 kW климатик.
        При по рядко включване на отопление възвръщането може да е за 2 сезона, но при положение че нормален климатик работи поне 5 години без поддръжка, а също така реотанното отоплително средство струва пари, затова смятам за ясно че инвестицията в реотани е чиста загуба.

        Относно термопомпите - вложенията са големи - 10 000 лв. за 15 kW и стига за 100 квадрата изолирана къща. Отопление на твърдо гориво ще струва примерно 3000 лв, но цената на въглищата расте, а хамалогията покрай тях е доста неприятна. Освен това термопомпата осигурява и битова гореща вода и в зимен и в летен режим, което значи 3 kW бойлер по 5 часа ден по 365 дни в годината.....
        Термопомпите не са достатъчно масови за да падне цената, а като устройство са един голям климатик, но не въздух-въздух, а вода-вода или вода-въздух и поради това, че се ползва топлина от почвата или сондажна вода с температура 5-10 С за разлика от външния въздух като при климатиците -5 - -20 С, ефективността е по-голяма - от там и икономията на електричество.

        за sparkybg
        Апартаментите (панелките) са със силно топлопроводими стени, така че това че не включваш често отопление, а не ти е студено, вероятно съседите ти не са с изключено отопление, което отоплява и теб.
        Последно редактирано от powwer; 31-10-08, 15:02.

        Коментар


        • #19
          До: Икономични стенни ел. радиатори. Откъде?

          Не съм в панелка. Пълзящ кофраж, и тухли четворки. Сменена дограма и изолации, и на тавана, и на пода.

          Бойлера не се изключва и има водя постоянно. С малко дете сме, така че не пестим. А реално работи кажи-речи в 1/3 от времето. Ел. печките са 3 - 2 киловатова , 1.7 киловатова и 1.4 киловатова - конвектори. Пералня се пуска често, както и съдомиална. Понеже нямам балкон, имам и една духалка 2.5 киловата, като се наложи да сушим прането по-бързо се пуска за около час на ден.

          Лятото сметката ми е около 60-70лв, зимата няй-голямата ми беше 230.

          Просто в блок се топли по-лесно, щото сме много говеда. Независимо дали си на парно, или на ток.

          А най-евтиното отопление в момента е на дърва. С водна риза. На село родителите се топлят така. Баща ми с джипката вади полуизгнили дънери, останали от отсечени дървета. Демек, дърва не се купуват.
          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

          Коментар


          • #20
            До: Икономични стенни ел. радиатори. Откъде?

            ADAX - нямам какво да предложа (не продавам имам) повече ако е ел. печка. Имат си и такива с таймерчета, много са удобни, тънки, греят много и бързо стоплят въздуха.
            На традиционалистите, че 2 kw ток си греят толкова, им препоръчвам да сравнят печка лъч 2kw с панел ADAX със същата мощност, разликата е осезаема.

            Иначе се отоплявам с климатик 12 на митцубиши. Апартамента ми е 100 кв. пускам помощни печки в 2 от стаите само когаот навън стане мног студено и то през нощта за да спират студа от прозорците. Денем на отворени врати климатика ми стопля целия апартамент. Вярно че и архитектурно е мнго удобно - коридор и дневен тракт с две спални с врати срещу дневната.
            Не е луд, който яде баницата.... Кучето си лае, кервана си върви... ДОКОГА?
            Форд Фокус 1,4 1999 г., Крайслер Гранд Вояджър, Corvette C5
            ИСКАМ БЪЛГАРИЯ ЧИСТА

            Коментар


            • #21
              До: Икономични стенни ел. радиатори. Откъде?

              ползвах дълго време конвекторни ел радиатори на фирма ЕWT - не помня какво производтво бяха - мисля немски. Цените им бяха някъде около 95 лева парчето - като това е уред които работи на 800, 1200 и 2000 Вата. и има пимитивен температурен регулатор/ потенциометър. Освен това има и вградена духалка, която аз съм ползвал само за много бързо обръщане на въздуха ако не съм си бил у дома дълго време. Има и функция против замръзване (ако Т падне под 5 градуса се вклюхва и поддържа толплина в помещението.) Имат си крачета , но може и да се монтират на стена.
              Хем po-ефтино от тапите радиатори на Топлото, хем ми струваше по-малко пари. Нямах никакви забележки.

              Коментар


              • #22
                До: Икономични стенни ел. радиатори. Откъде?

                На парно (водно, де) отопление съм.В центъра на радиатора е монтиран броячът на топлина. Ако пусна зад радиатора вентилатор 30-40 вата и усиля конвекцията (тялото на радиатора нека да се охлади от това! - друга аванта) ще получа ли повече топлина срещу същото заплащане?

                Отговорете ми "ДА!"

                Защото датчикът не измерва отдадена топлина, а температуро-време с приет коефициент на топлопредаване по-лош от този с усилена конвекция...

                Коментар


                • #23
                  До: Икономични стенни ел. радиатори. Откъде?

                  Да ще получиш, защото топломера не е топломер, а "радиаторен разпределител". Истински топломер има в абонатната станция, който отчита реално изразходваната топлина и ако манипулираш твоя радиаторен разпределител да отчете по-малко единици (каквото искаш да направиш), няма да откраднеш от топлофикация, а от съседите с които делите една абонатна станция.

                  Коментар


                  • #24
                    До: Икономични стенни ел. радиатори. Откъде?

                    Първоначално публикуван от Симеон Преглед на мнение
                    На парно (водно, де) отопление съм.В центъра на радиатора е монтиран броячът на топлина. Ако пусна зад радиатора вентилатор 30-40 вата и усиля конвекцията (тялото на радиатора нека да се охлади от това! - друга аванта) ще получа ли повече топлина срещу същото заплащане?

                    Отговорете ми "ДА!"

                    Защото датчикът не измерва отдадена топлина, а температуро-време с приет коефициент на топлопредаване по-лош от този с усилена конвекция...
                    Да. С упрство можеш да постигнеш нулево показание за топлоотдаване, по-голямо от проектното за радиатора. Те затова и не го гледат твърде при топлинното осчетоводяване.

                    Спирам да коментирам, първо защото е офтопик и второ, защото Правилата на форума забраняват да напиша това, което мисля.

                    Коментар


                    • #25
                      До: Икономични стенни ел. радиатори. Откъде?

                      Аз съм с Адакс в едната стая а в другата с климатик.Ако трябва да сме честни с климатика е доста по-евтино отколкото с какъвто и да е ел.радиатор,но пък сравнявайки Адакса със стария ми маслен радиатор и духалката разликата е огромна.С две думи:Адакс за мен е най-добрия вариант след климатика.

                      Коментар

                      Активност за темата

                      Свий

                      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                      Зареждам...
                      X