Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Проверка на ротор на постояннотоков четков двигател

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Проверка на ротор на постояннотоков четков двигател

    Привет!
    Имам проблем с постояннотоков колекторен четков двигател 180В който е от бягаща пътечка!
    Двигателя върти но при висока скорост и като се качи по тежък човек - 90 кг защитата изключва защото превишава 10А консумацията!
    Това е проблема - при натоварване дърпа повече ток от необходимото!Само при натоварване се получава!
    Захранването е наред 680микрофарада сменен капацитет оттам през мосфет отива на двигателя!
    Отворих мотора= нямам нагар на четките те са в идеално състояние колектора също не видях изронени счупени пластини ламели и прочие!Всичко изглежда наред с изключение на графитния прах който изчистих.Ама и той не беше кой знае какво...според мен!
    От този прах изчистих каналите на колектора но имам съмнения за частично късо между намотките!
    Лагерите също са наред!
    Как да проверя ротора?! Разбирам че метода с отворен трансформатор също лъже и не е сто процентов!?
    Имало още един метод с измерване на тока?!Който бил напълно сигурен?
    Дайте идея?!

  • #2
    От: Проверка на ротор на постояннотоков четков двигател

    При късо в ротора има нагар и дори издълбаване между пластините на колектора. Има искрене чак до кръгов огън...
    Каква е възможността от механично затягане от повишени луфтове при по тежко натоварване?

    Коментар


    • #3
      От: Проверка на ротор на постояннотоков четков двигател

      Нямам никакъв огън! Мотора има два големи отвора отстрани..където като сваля капаците може да сменя четките и се вижда ясно.Не само че нямам огън ами и грам искрене нямам.Направо искра нямам.Ламелите на колектора са чисти и правилно оформени!
      Четките отдолу повърхноста която контактува е чиста леко заоблена по радиуса на колектора и бих казал блестяща! Въпреки че е на 3 години и се ползва четките са изядени не повече от една пета! Сиреч има много хляб още!
      Викаш механично затягане?!
      Хм това не ми беше хрумвало! Има два лагера на вала в двата края..и двата се въртят бих казал леко.Не видях луфтове
      Забравих да спомена че когато изкарах 20 минутна работа на пътеката - когато изключваше защитата при натоварване мотора беше толкова горещ че корпуса му не можеше да се пипне с ръка! Сиреч тази топлина според мен не е нормална! и би трябвало мотора да има проблем! Или просто да е наред ами да е затегнат много механично и оттам се принуждава да се тормози?! И е загрял??!
      Обаче видимо пътеката няма луфтове нито затормозяване.Както е била като нова и сега при същото усилие на ръката се върти...според мен!

      Коментар


      • #4
        От: Проверка на ротор на постояннотоков четков двигател

        Съвсем нормално е колекторен двигател да загрява въпреки принудителното охлаждане,той просто не е изчислен за прдължителна работа.
        Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

        Коментар


        • #5
          От: Проверка на ротор на постояннотоков четков двигател

          Първоначално публикуван от petroffbg Преглед на мнение
          ... той просто не е изчислен за прдължителна работа.
          Това последното нали не го казваш сериозно? Щото 10 години съм си имал работа с плетачни машини работещи на три смени.
          Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
          Из "Златния телец"

          Коментар


          • #6
            От: Проверка на ротор на постояннотоков четков двигател

            Абе не знам как е изчислен но знам следното
            В продължение на 3 години не е имало проблем с натоварването - имал съм случаи над час бягане! Значи може!
            Откак изщтрака защитата се случиха тия работи!
            Извадих го почистих го от графитния прах колектора съм го лъснал с вълна изобщо спазих всички препоръки на опитни майстори!
            След като го сложих обратно на пътеката и бягах (за малко) защитата удържа но тока беше почти същия.. при макс натоварване е около 9-11 ампера! Защитата е оригинално 10А- или поне така пише!
            Самия мотор е 3 конски сили което се равнява на около 2.3-2.5 киловата приблизително!
            Ми то 10-11 Ампера е толкоз...2.3 киловата
            Къде бъркам?!
            Може ли всичко да ми е наред ами просто защитата да си е променила характеристиките?! И изключва малко по рано? На ръба съм!
            Проверих мотора и по метода с осцилоскопа! Ама на ниско захранващо напрежение и подозирам че може да не си е показал рогата!
            Дайте идеи предложения?! Къде съм пропуснал? Къде бъркам?!

            Коментар


            • #7
              От: Проверка на ротор на постояннотоков четков двигател

              А възможно ли е лентата на пътечката да се е износила и да претрива повече в дъската?
              Търси възможни места за увеличено съпротивление - триене.
              АИГ-Заваряване ООД
              Производител на заваръчни апарати "DEL"
              http://www.aigwelding.com
              0889 522 036

              Коментар


              • #8
                От: Проверка на ротор на постояннотоков четков двигател

                Първоначално публикуван от aig Преглед на мнение
                А възможно ли е лентата на пътечката да се е износила и да претрива повече в дъската?
                Търси възможни места за увеличено съпротивление - триене.
                Не. Изключвам тази възможност!
                Не е износена лентата - в перфектно състояние е! Редовно се смазва със спрей!
                Нямам увеличено съпротивление знам как се въртеше и в началото.Даже сега и по леко бих казал - защото смазах -регулирах всичко!
                Съществува ли метод чрез който можеш със сигурност да знаеш дали даден електромотор е в кондиция? В смисъл той си върти ама примерно дали има частичен пробив неработещи намотки и други такива?!
                Как може да се провери такъв двигател?! Изключвам грубите начина като отворен трансформатор и прочие!

                Коментар

                Активност за темата

                Свий

                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                Зареждам...
                X