Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Инсталация на гараж

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Инсталация на гараж

    Направих си нов гараж във който искам да монтирам няколко металообработващи машини.Сборно като KW са 20,като със сигурност ще има напред във времето още,а и предвиждам термопещ.Едва ли всички ще работят накуп,в най-лошият случай две машини едновременно.Инсталацията ще я правя аз,като до сега не ми се е налагало да изграждам такава.Помещението е 57кв/м на тухла и ще се захранва със трифазен ток.Въпросите са много,но първата питанка е скрита или външна инсталация,каква жица,какво табло,какво осветление!?
    Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

  • #2
    От: Инсталация на гараж

    Първоначално публикуван от petroffbg Преглед на мнение
    Направих си нов гараж във който искам да монтирам няколко металообработващи машини.Сборно като KW са 20,като със сигурност ще има напред във времето още,а и предвиждам термопещ.Едва ли всички ще работят накуп,в най-лошият случай две машини едновременно.Инсталацията ще я правя аз,като до сега не ми се е налагало да изграждам такава.Помещението е 57кв/м на тухла и ще се захранва със трифазен ток.Въпросите са много,но първата питанка е скрита или външна инсталация,каква жица,какво табло,какво осветление!?
    За гараж - външна инсталация.
    За жицата - по-дебела.
    Таблото хубаво!
    Осветлението ЛЕД.

    Коментар


    • #3
      От: Инсталация на гараж

      Аз минах през това миналия месец, само че за 10кW мощтност. Аз положих открит кабел 5х6мм² меден, щото имах такъв залезал от друг проект. Покаталожни данни с такъв кабел мога да захранвам спокойно до 19kW постоянни. Мен ме устройва, така че положих такъв на 10л.м. подземно и после 65 въздушно.
      2 табла с междинен електромер.
      Таблата си направих сам, р-ри 60х35х15.
      Инсталацията в новата работилница - външна, всичко на шалтер, без осветлението.
      А него направих с диодни пури (4000к температура) 5бр. за 16м².

      Таблото едното е с диодно осветление също, че помещението е без прозорци и е удобно въпреки осветлението като го отвориш да светне.
      И всичко да е на монтажна плоча!!!






      Като съвет - ел. таблата ги оставяш с 50% свободен обем - винаги ще се намери какво да включиш, макар и трифазбите предпазители сега да са компактни. Като стана дума за предпазители - елмарк не са лош избор цена/качество.

      Като съвет - направи си допълнително земно до таблото + заземяване на самото табло .

      Поздрави

      Коментар


      • #4
        От: Инсталация на гараж

        Считам че 5х6кв ще ти стигне. Ако искаш да се презастраховаш малко 5х10кв мед. Това за основното трасе. За отклоненията по-малко сечение. 2,5;4;6кв. Колкото по-дебел е проводника е по-добре, но е по-скъп и се работи по-трудно. Зависи и дали линията е зазидана в стената или външна. Ето малко литература:

        ttp://www.filkab.com/files/catalogs/file_31_bg.pdf

        http://www.eltro-bg.com/articles_2.htm

        https://elkom-express.bg/%D0%B8%D0%B...1%D1%82%D0%B8/
        Това което ни липсва ни кара да мечтаем.

        Коментар


        • #5
          От: Инсталация на гараж

          Значи 6кв,защо обаче 5х6 а не 4х6км/мм!?
          Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

          Коментар


          • #6
            От: Инсталация на гараж

            Три фази, нула,земя. Преди можеше с 4 жилен, сега май искат 5. Не знам със сигурност.....
            Това което ни липсва ни кара да мечтаем.

            Коментар


            • #7
              От: Инсталация на гараж

              Първоначално публикуван от petroffbg Преглед на мнение
              Значи 6кв,защо обаче 5х6 а не 4х6км/мм!?
              Колегата е обяснил. Но, в общия случай и 4х6мм² ще ти свършат работа. Заземяването поне при мен във външното табло на чез е вързано към нулата. Демек _|_ ...
              Затова ти казах да си направиш заземяване на твоето табло и да мериш съпротивление под 4 ома. Така ще си сигурен за себе си, че всичко ще е подсигурено.
              Първоначално публикуван от agogov Преглед на мнение
              Три фази, нула,земя. Преди можеше с 4 жилен, сега май искат 5. Не знам със сигурност.....
              По изискване вече са 5 жила, но за мен при все че връзваш земното към нулата файдата е....
              Единствено ако недай си боже кабела е подземен (вкопан) и ти пробие някое жило, ще можеш да закърпиш полужението с жилото за земното.


              Поздрави

              п. п. Предпазителите ги слагаш отделни за всяка машина с отделна линия. Като е най-добре машините да са свързани директно, а не с контакти. Все пак няма да ги местиш всеки ден.
              Останалата инсталация контакти на един предпазител, осветление на друг, монодазните контакти както решиш. Аз сложих комбинирани - 1трифазен с 2монофазни, които са си замостени фабрично към една от фазите на трифазното. Ти си преценяваш вече за останалото.

              Като съвет - лампите задължително на отделни кръгове, там кабел 2х1мм² ти е предостатъчен за дидни ламБи.

              Успех

              Коментар


              • #8
                От: Инсталация на гараж

                А , от къде , ще идва , защото , ако разрешената мощност е малка , ще сложат малък бушон и дебелия кабел остава за бъдещо увеличение ? Мисля , че 4 жилен върши работа , но ако източника е на близо и има заземителна инсталация тогава 5 жилен . Иначе шест квадрата , половината открит , половината в канал с други кабели ,,носи " 23 ( 25 ) киловата водни помпи , постоянно работещи .

                Коментар


                • #9
                  От: Инсталация на гараж

                  Първоначално публикуван от gy6ter Преглед на мнение
                  А , от къде , ще идва , защото , ако разрешената мощност е малка , ще сложат малък бушон и дебелия кабел остава за бъдещо увеличение ? Мисля , че 4 жилен върши работа , но ако източника е на близо и има заземителна инсталация тогава 5 жилен . Иначе шест квадрата , половината открит , половината в канал с други кабели ,,носи " 23 ( 25 ) киловата водни помпи , постоянно работещи .
                  Прав си колега, това трябва да е преценил колегата предварително. Ако е на общо табло, то няма да има никакви проблеми. Най-много да се наложи да викне аварийните на чез и да подменят предпазителя с по-мощен. Разбира се трябва да ги подканиш настойчиво

                  Коментар


                  • #10
                    От: Инсталация на гараж

                    Първоначално публикуван от I.Stoyanov Преглед на мнение
                    Прав си колега, това трябва да е преценил колегата предварително. Ако е на общо табло, то няма да има никакви проблеми. Най-много да се наложи да викне аварийните на чез и да подменят предпазителя с по-мощен. Разбира се трябва да ги подканиш настойчиво
                    В този случай чез , ще му поискат ли пари , за увеличение на присъединената мощност ?

                    Коментар


                    • #11
                      От: Инсталация на гараж

                      Първоначално публикуван от gy6ter Преглед на мнение
                      В този случай чез , ще му поискат ли пари , за увеличение на присъединената мощност ?
                      Чез са п@дер@сти. Те искат пари за всичко. Схемата е да работиш на долно ниво. Купуваш си трифазен предпазител какъвто искаш. Обаждаш се и казваш алоУу, елате имам авария. Идват момците и обясняваш, така така или кабела ми е пробил или вашия предпазител нещо се габарка. Аз такова един циркуляр включвам и бам предпазителя пада.
                      Обясняваш и че имаш нов предпазител или да сложат техен и да се реши случая, нали малко по-мощен че то машината стара и да не ги викаш все, да се подсигури. Вътре си имаш други по-малки бушони. Ако се заинатят по стара българска традиция, разбунваш духовете с литър домашен дестилат и 20 кинта за здраве.

                      Съжалвам че пиша такива неща тук, но реално чез са институция за ограбване на честния данекоплатец. Наедай си боже да ти потрябват...


                      Та те така..

                      Коментар


                      • #12
                        От: Инсталация на гараж

                        Първоначално публикуван от petroffbg Преглед на мнение
                        ...какво осветление!?
                        Една скоба за светодиодното осветление - някои от светодиодните лампи мигат с някаква честота, която в общия случай не се хваща на около, но около въртящи се джаджи предизвикват неприятни стробоскопични ефекти. Има и такива с които няма подобен проблем.
                        Не чета коментари и не отговарям на такива.

                        И коментаторите...

                        Коментар


                        • #13
                          От: Инсталация на гараж

                          Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
                          Една скоба за светодиодното осветление - някои от светодиодните лампи мигат с някаква честота, която в общия случай не се хваща на около, но около въртящи се джаджи предизвикват неприятни стробоскопични ефекти. Има и такива с които няма подобен проблем.
                          Това го има по-скоро при луминисцентните тела. При диодите е изчистено почти напълно

                          Коментар


                          • #14
                            От: Инсталация на гараж

                            Проблем с енергото нямам,черпя ги достатъчно.Захранването е със въздушен кабел на 6-7м от постройката и табло директно на стълба от който идва,всички машини си работят нормално без екцесии и падащи бушони.Просто жицата
                            ше се премести на новата постройка.Утре ако не забравя ще снимам.
                            За външна инсталация,как решавате крепежите на жиците във тухли четворки!?Това докато го докоснеш и се отваря пропаст,не виждам как ще държи дюбели.
                            Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                            Коментар


                            • #15
                              От: Инсталация на гараж

                              Уви, не при всички. А има ли управление на самите светодиоди с ЩИМ, ефектът е гарантиран.
                              И при луминисцентните лампи е същата работа - ако е единична "пура", захранена по класическата схема с дросел и стартер, има такъв ефект. Ако е захранена с "високочестотен" дросел, такъв ефект почти или напълно липсва.
                              Затова навремето са ползвали тела с 3 пури, всяка на отделна фаза, за да се компенсират взаимно в някаква степен.
                              Не чета коментари и не отговарям на такива.

                              И коментаторите...

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X