Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Къща в Осогово, въпроси а-я1

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Къща в Осогово, въпроси а-я1

    Здравейте. Предлагат ми да купя къща с голям двор в изоставена махала в Осоговска пл. До там се отива по 8 км коларски път. Има ток, но водата май е от местен каптаж ... някъде. От къщата са останали само каменни стени. Идеята ми е да я "ремонтирам", като построя нова. Старата постройка няма проект, но имала нотариален (натурален ) акт. От тук започвам с въпросите:
    1. Как се вадят документи за ремонт на къща, какво се иска за тях и колко струват?
    2. Новата къща ще е 100-120 кв.м. Мисля да построя приземен етаж - кухня с пещ и механа, баня, работилница и гараж, а отгоре 1 етаж - кухня, дневна, 2 спални и 1-2 бани. Конструкцията: стоманобетонни колони и плочи, кара таван и покрив-гредоред с керемиди. Измазана от вън и вътре
    3. Иска ми се да я построя бързо, евтино и качествено (Таргата да не чете !!!!). Какво бихте препоръчали:
    3.а. на стопанска сметка - аз да си организирам работата, като доставям материали и се пазаря с работници;
    3.б. чрез възлагане - на строителна фирма, от а до я? Съответно колко ще ми струва построяването до шпакловка и замазка вкл. за всеки от 2-та начина?
    ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

  • #2
    От: Къща в Осогово, въпроси а-я1

    Трудно ще получиш полезни отговори на така зададени въпроси.
    За документите - Въпрос е дали изобщо ще можеш да извадиш каквито и да било документи за тази къща (по-скоро остатъци от такава). Тази изоставена махала съществува ли в правния мир? Какъв е статутът на парцела? Къщата съществува ли де юре или нАтУралният акт е само за парцела?

    Трудно някой ще ти направи сметка колко ще ти струва без да имаш някакъв проект със съответните сметки какво ще е необходимо като материали и СМР.
    Неизвестни в уравнението - дал Господ. Примерно: Този "8 км коларски път" в какво състояние е? Щото някой може и да ти откаже да влезе в него с тежко натоварен камион или миксер. А то може и да не е възможно. Може да се наложи да докараш материали донякъде, а после да ги претоварваш на по-малко превозно средство. С какво ще разтоварваш? Откъде ще го вземеш и срещу колко. Откъде ще караш бетон? Колкото по-далеч си от голямо населено място - толкова по-голям проблем, защото транспортните разходи се трупат яко. И т.н. ...

    При всички положения, дори и да се захванеш ти, ще ти трябва читав технически ръководител.

    Що не вземеш да си изясниш по-добре нещата - документално, проект и т.н. пък после да вземеш някоя и друга оферта от фирма.
    Ние не сме неутрални!

    Коментар


    • #3
      От: Къща в Осогово, въпроси а-я1

      Такава инвестиция в изоставена махала в н - ската планина ми се струва неразумна. Подобна къща се строи близо до големия град, където са складовете със строителни материали, бетоновъзлите и най - вече работната ръка.
      За подобен имот аз лично бих предприел една реставрация на завареното. Ако дуварите са здрави се вдига един дървен покрив, вътре се прокарват съвременни инсталации, прави се една изолирана замазка на пода, измазват се стените, слага се нова дограма и толкова - лятна къща и половина. Хем старовремска отвън, хем модерна и ергономична отвътре и най - важното - не се вадят никакви книжа, разрешения, позволения и тям подобни, защото всичко това се води ремонт.
      Не бързай ако искаш да стигнеш
      __________________________________
      Discovery II TD5 10P

      Коментар


      • #4
        От: Къща в Осогово, въпроси а-я1

        Аз имам само "2 км коларски път", и си е голям проблем. Много трудно е да се излъже някой да ми докара материали. Голям камион или бетон-помпа изключено. Сега в дъждовете и с ремаркето не може да се минава.
        Да докараш майстор също ще е проблем.
        Изоставена махала: С комшиите е проблем, обаче без комшии е още по-голям проблем.
        Според мен, документите са ти най-малкия проблем.
        Dacia Duster 1.5 dci 4х4 (екзотичен автомобил)

        Коментар


        • #5
          От: Къща в Осогово, въпроси а-я1

          Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
          ...За документите - Въпрос е дали изобщо ще можеш да извадиш каквито и да било документи за тази къща (по-скоро остатъци от такава). Тази изоставена махала съществува ли в правния мир? Какъв е статутът на парцела? Къщата съществува ли де юре или нАтУралният акт е само за парцела?
          Този "8 км коларски път" в какво състояние е? Щото някой може и да ти откаже да влезе в него с тежко натоварен камион или миксер. А то може и да не е възможно. Може да се наложи да докараш материали донякъде, а после да ги претоварваш на по-малко превозно средство. С какво ще разтоварваш? Откъде ще го вземеш и срещу колко. Откъде ще караш бетон? Колкото по-далеч си от голямо населено място - толкова по-голям проблем, защото транспортните разходи се трупат яко. И т.н. ...

          При всички положения, дори и да се захванеш ти, ще ти трябва читав технически ръководител.

          Що не вземеш да си изясниш по-добре нещата - документално, проект и т.н. пък после да вземеш някоя и друга оферта от фирма.
          Да, махалата е една от 10-15 махали на съществуващо село. Има нотариален акт за дворното място и сградата.
          Пътят е стар, изровен на места макадам, но дори след дъждовете вчера го минах с РРовъра, но се минава и с лека кола. достатъчно широк е за бетоновоз (еднопосочно).
          Първоначално публикуван от Михаил Преглед на мнение
          Такава инвестиция в изоставена махала в н - ската планина ми се струва неразумна. Подобна къща се строи близо до големия град, където са складовете със строителни материали, бетоновъзлите и най - вече работната ръка.
          За подобен имот аз лично бих предприел една реставрация на завареното. Ако дуварите са здрави се вдига един дървен покрив, вътре се прокарват съвременни инсталации, прави се една изолирана замазка на пода, измазват се стените, слага се нова дограма и толкова - лятна къща и половина. Хем старовремска отвън, хем модерна и ергономична отвътре и най - важното - не се вадят никакви книжа, разрешения, позволения и тям подобни, защото всичко това се води ремонт.
          Това, което пишеш, ми е ясно. Но целта на занятието е да нямам никакви съседи (освен евентуално - гробище ). Къщата е невъзстановима, обрали са дори гредите. Остатъците стават само за материал.
          Първоначално публикуван от kbot Преглед на мнение
          Аз имам само "2 км коларски път", и си е голям проблем. Много трудно е да се излъже някой да ми докара материали. Голям камион или бетон-помпа изключено. Сега в дъждовете и с ремаркето не може да се минава.
          Да докараш майстор също ще е проблем.
          Изоставена махала: С комшиите е проблем, обаче без комшии е още по-голям проблем.
          Според мен, документите са ти най-малкия проблем.
          Аман от комшии!!!
          ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

          Коментар


          • #6
            От: Къща в Осогово, въпроси а-я1

            Ако имаш средства,възможност и приятели,не го мисли.
            Започвай да си строиш къщата,едно време и техника са нямали,а пак са построили къща.
            Успех!
            пп:Комшиите в планината не са като другите,по-добре е да ги имаш.
            .Карам бавно стигам бързо. А...ма не всеки път.
            Киа спортаж2000тди 98г
            Ауди А3 1.9ТДИ
            Каравана Аdria 390Q

            Коментар


            • #7
              От: Къща в Осогово, въпроси а-я1

              Ще напиша само, че си на път да влезеш в изключително злобно приключение с неивестен или по-скоро с предизвестен неуспешен край. След като някой е стигнал до там и е успял да изнесе дори останките от градежа, замисли се същия тоя някой какво би го спряло да се върне и да съсипе всичко онова, което евентуално успееш да направиш.
              Идеята да се строи в изоставени поселища е много лоша.

              п.с. на беотонвоза ширината на пътя му е най-малкия проблем.
              Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

              Коментар


              • #8
                От: Къща в Осогово, въпроси а-я1

                Къща в Осоговската планина е много относително понятие. В района на Три буки може да е и добра инвестиция, докато в останалия район, особенно в страни от по-„главните” пътища, всичко различно от подарък е разхищение на средства.
                Напоследък се търсят къщи или това което останало от тях обикновено от ловци ловуваци в района.
                За инфо - предстои продажбата на два имота на МВР с необходимите документи и полупаднали сгради в южната част на планината.

                Коментар


                • #9
                  От: Къща в Осогово, въпроси а-я1

                  За 7 дни - 7 поста и нито един по същество на поставените въпроси?!?
                  ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

                  Коментар


                  • #10
                    От: Къща в Осогово, въпроси а-я1

                    Първоначално публикуван от trapper Преглед на мнение
                    За 7 дни - 7 поста и нито един по същество на поставените въпроси?!?
                    Има ли квадратура на къщата в "натуралния" акт? Има ли кадастър в района? Ако има - виж (безплатно е) дали къщата фигурира в кадастъра и има ли някакви данни за площ?
                    Ако я има и е без данни за площ - смело си строй нова на мястото, я те види някой, я не, пък ако те види, я те пита, я не и накрая - ако те пита, отговаряш, че само си я "възстановил" старата къща и точка по въпроса.
                    "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                    Коментар


                    • #11
                      От: Къща в Осогово, въпроси а-я1

                      Гагич ти е казал как са правно нещата.
                      Иначе по т. 3 а - Ако имаш задълбочени познания по организация на строителството, и сериозен опит по обекти, може да се получи успешно. Ако нямаш - не пробвай.
                      По т. 3 б - Собственика на фирмата в която работя често възстановява подобни къщи на такива места. Действаме така: Намираме фирма която да се съгласи да поеме обекта, уточняваме всички обеми и параметри до малки детайли, и се спазаряваме за цена, срокове и начини на плащане. Собственика на строителната фирма ако се налага ни казва да извадим примерно разрешително за смяна на покрив, за ремонт, или нещо подобно, но не винаги се налага. Стремим се да запазим стария силует на къщата. Много важно условие при този вариант е инвеститора да не си променя изискванията няколко пъти на 180 градуса, за да се спазят срок и цена. Понеже обикновено аз съм посредника, съм си извадил извода за задължително условие за строителя да си държи на думата !
                      Не мисля, че някой тук във форума може да се ангажира с каквато и да е цена. Строителя като види обекта тогава може да стане ясно. Успех
                      Не зная как смяташ да плащаш на строителя, но на нас това с къщите ни е "извънкласна дейност", и плащаме на ръка и без никакви официални документи. Та за всеки обект водя една "Тетрадка на Доверието". Ако в процеса на работа излезе нещо допълнително от наша страна, записваме на тази дата се разбрахме за еди какво си за незнам си колко лв. подписваме се двамата със строителя, като се разплатим пак се подписваме и слагаме дата. По този начин се избягват недоразумения, и винаги се връзваме в предварително планирания бюджет. Обикновено нашите къщи са по Балкана, където хората си държат на думата и проблеми като цяло няма.
                      Последно редактирано от BRANCO; 19-07-18, 22:15. Причина: допълнение

                      Коментар


                      • #12
                        От: Къща в Осогово, въпроси а-я1

                        Първоначално публикуван от BRANCO Преглед на мнение
                        Гагич ти е казал как са правно нещата.
                        Иначе по т. 3 а - Ако имаш задълбочени познания по организация на строителството, и сериозен опит по обекти, може да се получи успешно. Ако нямаш - не пробвай...
                        Абсолютно потвърждавам - от първа ръка съм свидетел на подобни приключения със зашеметителен финансов резултат в негативна посока.
                        На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор.
                        "Погледнато формално, всичко е нормално. Погледнато нормално, всичко е формално!"-Радой Ралин

                        Коментар


                        • #13
                          От: Къща в Осогово, въпроси а-я1

                          1-Щом пишеш, че е паднала, значи ще е основен ремонт или направо нов строеж. Цена проект е според зависи, цена на разрешително варира по общини-според наредба за местните данъци и такси на общината, в чиято територия попада имота. Според това варират и изискваните документи. Някъде е по-сложно, някъде е по-лесно. Тука няма конкретен отговор-проектът е за колкото се спазарите с архитекта (около 20-25лв на м2 е ОК като цена за ново проектиране). Цена за разрешително в София последно беше според зоната-от 7 до над 20 лева за м2 РЗП. Но не знам дали не са я променяли от тогава. По малките общини има такси по 2-3 лева, има и по 10...в споменатта горе наредба на съответната община ги пише. Много са различни.
                          2....тук не разбирам какъв е въпросът. Напълно реално е да се окаже, че на тоя терен нищо не можеш да строиш. Преди да си извадиш скица и виза...плановете са си планове, реалността-нещо принципно друго. Това какво е имало някога в имота въобще не го гледай-не е критерий за нищо. Проектът ти не случайно има част "Геодезия".
                          3. Бързо масивно строителство няма. Строиш два сезона минимум. Оптимзацията не помага с кой знае колко. Дори да тръгнеш да правиш проектиране веднага след Нова година, до април може и да не си вкарал документите в общината. Един месец за издаване на разрешително и стана май, когато строителният сезон отдавна е започнал и всички по-читави бригади и майстори имат обекти до края на годината. А има случаи и сроковете да не се спазват. Няма рецепта-зависиш от ред случайни фактори и това е преди още да си тръгнал с количествената сметка да обикаляш строителите. След това случайните фактори се удвояват и утрояват.
                          Изборът между и е свързан първо с логистиката, после с местните особености, но от сега ми изглежда почти изключено в толкова отдалечен район да намериш местни изпълнители. В София и големите градове е лесно, защото има апартаменти под наем, където да си настаниш бригадата за срока на строежа, съответно няма проблем да си докараш бригада от Шумен. На село една подопорна стена при комшията я прави банда от Кърджали. Междувременно същите вдигнаха един дувар в съседното село и оправиха покрива на къщата на техническия, пак там (стената я проектира и плати общината). В Осоговския балкан, на десетки километри през убити пътища от най-близкото по-голямо населено място нещата ще са коренно различни. Пак пример от моето село-"местните" строители са двама, единият е на 68, другият е 70+. Много читави хора, но...времето просто си взима своето. Особено при хора, дето цял живот това са работили.

                          Заради това ти писах горе- намери нещо друго, където факторът "търсене на силни усещания" да не е чак толкова силно застъпен. 500-600 метра от поддържан целогодишно асфалтов път си го сложи за горна граница. Нататък е диво приключение, а откъм финанси нещата много лесно отиват на ритуално самоубийство.
                          Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Къща в Осогово, въпроси а-я1

                            Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
                            Ще напиша само, че си на път да влезеш в изключително злобно приключение с неивестен или по-скоро с предизвестен неуспешен край. След като някой е стигнал до там и е успял да изнесе дори останките от градежа, замисли се същия тоя някой какво би го спряло да се върне и да съсипе всичко онова, което евентуално успееш да направиш.
                            Идеята да се строи в изоставени поселища е много лоша..
                            Вярно е, трябва да се има предвид тази неприятност!

                            В случая ако си решил на 100% че ще правиш къщата, според мен най-удачно би било да вземеш от тези американските сглобяеми дървени къщи, избор и фирми има тук, сглобяват се сравнително бързо с сравнение с масивната къща

                            Коментар


                            • #15
                              От: Къща в Осогово, въпроси а-я1

                              Имам подобен имот, даже без да е паднала къщата и даже има стопанска сграда дето почти с нулеви инвестиции става втора къща, имам и нотариален акт с всичко от преди 2 години, има голям двор, има мои гори наоколо към 15-ина декара. Обаче, освен ако не тръгна да живея целогодишно там, всякаква инвестиция по-голяма от това просто да има къде да преспиш и къде да имаш съвсееееем базови и евтини удобства за престой (разбирай почти къмпинг, ама все пак под керемидка), е обречена на отнасяне от чернокраките (пък и не само) най-много на втората седмица, през която няма никой в имота.

                              ...а е райско кътче, буквално, преносно и във всякакъв друг смисъл. Ама не сме уцелили държавата. И е на под час път от София, почти изцяло магистрала, като асфалта е на 500м от къщата и по черното се минава и с кола.
                              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X