Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Подпорна стена от дървен материал

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: Подпорна стена от дървен материал

    Според мен дървото няма да може да се защити. Препаратите помагат за дъжд и слънце, но контакта с почвата на дървото ще му разкаже играта за отрицателно време. Ползвах стара ограда и врата за съхранение на чакъл и пясък. Изкараха точно една година. От вън изглеждаха здрави, но от вътрешната страна бяха напълно съсипани. Бетон и габиони са двете трайни решения май.

    Коментар


    • #47
      От: Подпорна стена от дървен материал

      Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
      Чавдаре,

      А решение на база смесица между армиран бетон + дърво? ...
      И смисълът от това упражнение е?!? Да изядем солта, да отнесем тоягите на голо и накрая да платим 100 жълтици?

      Първоначално публикуван от Борислав Ангелов Преглед на мнение
      Според мен дървото няма да може да се защити. Препаратите помагат за дъжд и слънце, но контакта с почвата на дървото ще му разкаже играта за отрицателно време. ...
      Е нали точно това коментираме досега. Че и на картинка съм го сложил. Просто не трябва да има контакт на дървото с почва. Зад него - чакъл за дренаж (отделен от пръстта с геотекстил) плюс, евентуално, дренажна мембрана.
      Ние не сме неутрални!

      Коментар


      • #48
        От: Подпорна стена от дървен материал

        Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение

        Е нали точно това коментираме досега. Че и на картинка съм го сложил. Просто не трябва да има контакт на дървото с почва. Зад него - чакъл за дренаж (отделен от пръстта с геотекстил) плюс, евентуално, дренажна мембрана.
        Именно, точно така...Зад дървената стена да има чист трошляк, промит чакъл, без почва/ глина и т.н, т.е да се създадат условия за дрениране, а не за застояване на водата.
        0899 шест5313нула
        За всекиго по нещо

        Коментар


        • #49
          От: Подпорна стена от дървен материал

          Първоначално публикуван от sonda Преглед на мнение
          Именно, точно така...Зад дървената стена да има чист трошляк, промит чакъл, без почва/ глина и т.н, т.е да се създадат условия за дрениране, а не за застояване на водата.
          И колко години ще остане без пръст? 3?
          И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

          Коментар


          • #50
            От: Подпорна стена от дървен материал

            На Sonda предложението с двойното Т ми се вижда най-смислено. И не талпи, а обелени кръгли греди - т.нар. в района "литровици". Би трябвало да са по-устойчиви от бичения материал.

            Имай пред вид, че при мен дървената стълба между паркинга и двора - виждал си я - беше направена от същите бичмета, около 15 см дебели. Материалът издържа 10-ина години и почна да гние. От миналата година стълбата е от зидан камък и се надявам да постои повече.

            Ако намериш паднала/падаща къща в района и се спазариш за камъните, мога да ти пратя нашия селски майстор за зидането. Леко е чепат, но бачка яко и за много скромни пари. Вдигнал ми е сигурно 60-80 м2 подпорни стени вече.
            Последно редактирано от badeff; 21-06-18, 12:38.
            Право казват докторите, че калта е целебна. Колкото по-дълбоко се бухнеш, толкова по-нахилен излизаш...

            TLC 100 1HD-FTE manual '02 | Forester '98 | Моntesa 315 '99

            Коментар


            • #51
              От: Подпорна стена от дървен материал

              Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
              ...
              Само да сложа и още едно предложение което не видях до момента - тухли, единички, сдрави, печени тухли - втора ръка. На острова така правят тунели под земята, под водата/канали, мостове, и супер високи подпорни стени още от времето на римляните, сигурно към момента над 90% от построеното седи безгрижно, сигурно е здраво, лесно за направа, цената според зависи от къде набираш материал и кой го зида.
              На острова средната температура е към 12 градуса, сняг виждат веднъж на 5 години, а минусови температури не знам кога.
              Като гледам снимките, това е в планината, т.е. температури от -20 до +30 поне. Тухлите в земята няма да изкарат много според мен.
              При комшиите има такава стена. Не знам кога е правена, но към днешна дата резултата е плачевен.
              Dacia Duster 1.5 dci 4х4 (екзотичен автомобил)

              Коментар


              • #52
                От: Подпорна стена от дървен материал

                Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                Е нали точно това коментираме досега. Че и на картинка съм го сложил. Просто не трябва да има контакт на дървото с почва. Зад него - чакъл за дренаж (отделен от пръстта с геотекстил) плюс, евентуално, дренажна мембрана.
                Виждам какво коментирате. Дори и да приемем, че ската не се движи, ми се струва, че дренажа няма да е достатъчен за да предотврати контакта с пръстта. Да водата ще я отведеш, но пръстта или ще го запушва често или ако са силни дъждовете и голям наклона ще има пак проблеми. Аз също имам терасиране в двора си и виждам какво се случва като вали. Дренажа може да е решение за водата, но за другото... съм скептично настроен.

                Коментар


                • #53
                  От: Подпорна стена от дървен материал

                  Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                  И колко години ще остане без пръст? 3?
                  Първоначално публикуван от Борислав Ангелов Преглед на мнение
                  ... дренажа няма да е достатъчен за да предотврати контакта с пръстта. Да водата ще я отведеш, но пръстта или ще го запушва често или ако са силни дъждовете и голям наклона ще има пак проблеми. ...
                  Няма нищо вечно, но геотекстил + чакъл + фундалин би трябвало да даде доста време. И да проникне пръст в чакъла, какво ще му е на ПВЦ-то, заровено та да не го грее слънце?

                  Първоначално публикуван от badeff Преглед на мнение
                  На Sonda предложението с двойното Т ми се вижда най-смислено. И не талпи, а обелени кръгли греди - т.нар. в района "литровици". Би трябвало да са по-устойчиви от бичения материал.

                  Имай пред вид, че при мен дървената стълба между паркинга и двора - виждал си я - беше направена от същите бичмета, около 15 см дебели. Материалът издържа 10-ина години и почна да гние. От миналата година стълбата е от зидан камък и се надявам да постои повече.

                  Ако намериш паднала/падаща къща в района и се спазариш за камъните, мога да ти пратя нашия селски майстор за зидането. Леко е чепат, но бачка яко и за много скромни пари. Вдигнал ми е сигурно 60-80 м2 подпорни стени вече.
                  Ще погледна как стои въпросът с обелените кръгли греди. Стълбата ти с какво беше обработена? А с камъните един от основните проблеми е голямата хамалогия, за да стигнат до мястото на градежа.

                  Първоначално публикуван от kbot Преглед на мнение
                  ... Тухлите в земята няма да изкарат много според мен. ...
                  Нямам претенции да разбирам много от керамика, обаче имах непосредствен поглед върху къща с мазе, строена с носещи стени от единички, като стените на мазето си бяха на около 2/3 в земята. Е няма такава влага! Беше се качила до първия етаж
                  Ние не сме неутрални!

                  Коментар


                  • #54
                    От: Подпорна стена от дървен материал

                    Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                    Ще погледна как стои въпросът с обелените кръгли греди. Стълбата ти с какво беше обработена? А с камъните един от основните проблеми е голямата хамалогия, за да стигнат до мястото на градежа.
                    Селска класика - отработено моторно масло. Ама си беше и замислено като времянка.

                    За доставката - има един Унимог самосвал в района. Ако има откъде да мине, ще ги качи. При нужда ще ти пратя контакт на лични.

                    Или с Патруля, багажник по багажник. Аз периодично се размечтавам за едно работно АТВ с ремарке, ама няма да е скоро.
                    Право казват докторите, че калта е целебна. Колкото по-дълбоко се бухнеш, толкова по-нахилен излизаш...

                    TLC 100 1HD-FTE manual '02 | Forester '98 | Моntesa 315 '99

                    Коментар


                    • #55
                      От: Подпорна стена от дървен материал

                      Наясно съм, че авторът на темата е запознат с теориите, но понеже нещо се бях присетил за един друг форум, та ще си позволя да кача тая табличка тук. Възможно е да има и други подобни, както и вариации. Черният бор е по-плътен и смолист от белия. Пак в оня форум сме изкоментирали и акацията /която липсва в схемата/, според сортове и направления тя може да има и по-високи показатели от дъба, за някои цели.


                      Коментар


                      • #56
                        От: Подпорна стена от дървен материал

                        Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
                        ... ще си позволя да кача тая табличка тук ...
                        Тя табличката е ясна. Има ли контакт с почва, трайността на незащитен дървен материал спада драстично, да не кажа катастрофално. Дъб хубаво, обаче цената му го прави неизползваем лукс. Акация не знам колко струва, защото не съм виждал оферти, а гледам, че от такъв материал основно се предлагат колове за лозя.

                        Поради което въпросът, който стои в темата е как да се защити дървото, за да се удължи осезаемо животът му. Едната насока е ясна - предотвратяване на контакта с почвата. Другата е защита с някакви препарати. Биоцидните да речем, че са горе-долу ясни. Само че те са водоразтворими и, съответно, над тях трябва да има и друга защита - против влага.

                        Както стана ясно от казаното от Борис (badeff) "традиционното" решение с горено моторно масло е осигурило защита не повече от 10 години.

                        По-горе имаше и предложение с използване на ленен безир, пчелен восъщ и парафин.

                        Други варианти?

                        Спомена се и обгаряне, но съм срещал и мнения, че то не работи при всякаква дървесина и при иглолистните ефектът му май бил съмнителен. Мнения по въпроса?

                        Обмазване на невидимите части с някоя от мазаните хидроизолации на битумна основа дали ще има траен ефект?
                        Ние не сме неутрални!

                        Коментар


                        • #57
                          От: Подпорна стена от дървен материал

                          Което се опитвам да ти кажа през цялото време - мисли така щото стената да се самоподдържа. Което става със затревяване или залесяване.
                          И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                          Коментар


                          • #58
                            От: Подпорна стена от дървен материал

                            Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                            Което се опитвам да ти кажа през цялото време - мисли така щото стената да се самоподдържа. Което става със затревяване или залесяване.
                            Стената като такава не може да се "самоподдържа". Затревяването ще върши работа за заздравяване на склона, ако ъгълът на наклона се докара близък до ъгъла на естествения откос. Който за почвата там е вероятно около 25-30*. При кОпането склонът беше отрязан до близо 90*. Още не съм видял успешно залесен отвесен склон. Сигурно щото не си казал на хората как се прави това упражнение.

                            А иначе, идеята със стена/и е точно това. Да се променят нивата така, че да се докара ъгъл, при който вече ще може да се задържи, каквото посадиш.
                            Ние не сме неутрални!

                            Коментар


                            • #59
                              От: Подпорна стена от дървен материал

                              Първоначално публикуван от sonda Преглед на мнение
                              Значи, относно реденето на талпите между двойните Т-та...Правили сме го на доста изкопи, като "временно съоръжение", с цел укрепване на изкопа, докато се построи...
                              Берлински дувар. Недостатъкът му е, че без анкери нищо не държи. А анкерите са нещо, което лично аз не бих си причинил на вилата

                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:800px-Berliner-Verbau.jpg
Прегледи:1
Размер:230.9 КБ
ID:5792491


                              П.С. Ако на петдесет- сто метра от мястото може да се отиде с автомобил, то торкретбетон на ската все пак е доста финансово поносим вариант(с уговорката, че не съм наясно с точни цени тук в БГ понастоящем). Ест без анкери пак има някакъв риск да поддаде, но пък от това, което се вижда на снимката- не мисля. Или поне вероятността да поддаде е по- голяма при двойна стена от дървени колци. Неговият пък на торкрета недостатък е, че няма фаца



                              P.S. 2 За да не съм извън темата, има и вариант с най-обикновена хидроизолация зад дървената стена. Отпада проблемът с контакта пръст/дърво.
                              Последно редактирано от icos; 22-06-18, 18:38.
                              And if all others accepted the lie, then the lie passed into history and became truth.

                              Коментар


                              • #60
                                От: Подпорна стена от дървен материал

                                Първоначално публикуван от icos Преглед на мнение
                                Берлински дувар. Недостатъкът му е, че без анкери нищо не държи. А анкерите са нещо, което лично аз не бих си причинил на вилата

                                [ATTACH=CONFIG]961274[/ATTACH]


                                П.С. Ако на петдесет- сто метра от мястото може да се отиде с автомобил, то торкретбетон на ската все пак е доста финансово поносим вариант(с уговорката, че не съм наясно с точни цени тук в БГ понастоящем). Ест без анкери пак има някакъв риск да поддаде, но пък от това, което се вижда на снимката- не мисля. Или поне вероятността да поддаде е по- голяма при двойна стена от дървени колци. Неговият пък на торкрета недостатък е, че няма фаца



                                P.S. 2 За да не съм извън темата, има и вариант с най-обикновена хидроизолация зад дървената стена. Отпада проблемът с контакта пръст/дърво.
                                Може и без анкери. На местата, на които не може да се направят анкери се подпира от обратната страна по съответен начин..Масово се процедира в последно време, особено при изкопите, поради много забрани за анкериране в чужд терен.... За торкрет е късно откм етап на строителство..,освен това аз знам цените на торкрета..понастоящем , още повече , че за тази квадратура, на това отдалечено място, цената ще е още по-...А "колците" не са дървени, а железни, а това горе на кадъра не са двойни Т-та, а съчленени конструкции от П- профил с планки, освен това в конкретния случай не е нужно чак толкова масивна конструкция, а нещо, което да спре роненето на подхумусния слой...
                                0899 шест5313нула
                                За всекиго по нещо

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X