Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Подпорна стена от дървен материал

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Подпорна стена от дървен материал

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Image_1366229_128.jpg
Прегледи:1
Размер:241.2 КБ
ID:5792421 Идея за изпълнение на подпорна стена.
    Глупости вършат умните хора, за останалите това е ежедневие.

    Пияният е винаги по-щедър от трезвеният... питайте катаджиите...

    Коментар


    • #32
      От: Подпорна стена от дървен материал

      При нас преди 2-3 години БДЖто продава стари дървени траверси,които мисля са идеални за целта.90% бяха като нови,един комшия беше си купил да ги гори,което значи,че са били евтини.МОжеш да поразпиташ из близките ЖП секции.
      Тойота Ленд Крузер RJ 73 22R-E,LPG
      Субару Форестер 2.0 ХТ,253к.с.
      Враца

      Коментар


      • #33
        От: Подпорна стена от дървен материал

        Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
        ...
        Та, майсторе (викам ти майсторе, щото не ти знам името), не разбрах как по твоя майсторлък трябва да изглежда стената. Паралелепипедче 12 х 1.2 х 0.2, поставено на тясната страна ли? Щото сметката ти е такава.
        Ако ти е такъв майсторлъкъг, благодаря ти за участието в темата и довиждане!
        Ами колегата е правен експерт, експерт по металообработване, и експерт по строеж на подпорни стени..
        Не му се сърди, може да знае и още нещо...


        И по темата - едно ей-такова, като от последната снимка, преди десетина години го затворих с обикновен плет - Петко плет плете, през пет плета преплита... С вертикални колове през 0.5м и наплетено гъсто с това, което расте покрай обекта - не знам какво е, ама като зелено е жилаво и гъвкаво..
        Стана плет като за изложба в Етъра.
        Запълних, колкото можах, и после посадих здравец.

        Бетонира се!!! Това е меко казано - стана по-добре от най-добрите ми очаквания!

        Дължина - ~15м, височина ~0.8м.
        Без котви - перпендикулярни на ската, без нищо.. Просто го правих, докато си почивах, и без никакви надежди. Стана вековно!

        Коментар


        • #34
          От: Подпорна стена от дървен материал

          Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
          С гредички това няма да стане. Отпиши ги, не стават. ...
          Оставам с впечатлението, че май не си съвсем разбрал каква е идеята. Тези картинки, дето ги плескаш, нямат много общо с темата!
          Както и да е. На какъв език да ти кажа "довиждане", че да ме разбереш и да спреш да спамиш?!?

          Първоначално публикуван от Сианга Преглед на мнение
          Идея за изпълнение на подпорна стена.
          Това на тебе харесва ли ти? Защото на мен - никак. Да не говорим, че гаджето ще ме убие с камъни, ако взема та спретна нещо такова.

          Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
          ... Дължина - ~15м, височина ~0.8м.
          Без котви - перпендикулярни на ската, без нищо.. Просто го правих, докато си почивах, и без никакви надежди. Стана вековно!
          За 80 санта не ти трябват котви. Ама 80 санта не ми стигат. Трябва да се блокира ерозията по-горе. Стандартното изпълнение при такова отсичане на скат в района е "китайска стена" от бетон или някакъв каменен зид сух или не. По ред причини, отчасти споменати тук, една голяма стена (задължително бетон) не е вариант.

          Поради което идеята е на известно отстояние от откоса да се направи една стена метър - метър и нещо. Паралелно с вдигането й зад нея се насипва и трамбова. Точно там почвата (микс от ситни камъни, пясък и малко пръст) се трамбова перфектно и става доста стабилна. Като се направи нивото на предната стена, на известно отстояние от нея и вече макс близо до откоса се прави втора, с подобна височина, която вече трябва да може да блокира ерозията.

          Примерно нещо подобно

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:wooden-retaining-walls-design-wood-retaining-wall-plans-wood-retaining-wall-design-construction-.jpg
Прегледи:1
Размер:119.0 КБ
ID:5792425


          За привържениците на бетона, да спомена и още един вариант, който е малко кръстоска между бетон и сух зид. Т.нар. сегментни блокове

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:segment.jpg
Прегледи:1
Размер:119.5 КБ
ID:5792426

          Редиш и пълниш. Или с чакъл, или с пръст от обекта. Разходна норма - 11 бр/кв.м По 32 бр. на палет. Т.е. един палет - за 2.9 м2. 5 - 6 палета по над тон и 200 единия (40 кг/блок).
          Плюсове - не се изисква особено висока квалификация за редене, няма мокри процеси, има варианти фабрично да е зададен наклон на стената.
          Проблеми с тях: Правят се в София. Т.е. "приятно" оскъпяване от транспорта + проблеми с логистиката на място + яко хамалогия по пренасяне и градеж (като за каменен зид).
          Последно редактирано от Чавдар (V93); 20-06-18, 19:39.
          Ние не сме неутрални!

          Коментар


          • #35
            От: Подпорна стена от дървен материал

            Да дам и моите 5 стотинки. Тази сипица, която е по ската, не става ли за материал за приготвяне на бетон. От снимката не става много ясно какво представлява точно. Ако става, то само цимент трябва да се качи и да се бърка и налива.

            Коментар


            • #36
              От: Подпорна стена от дървен материал

              Първоначално публикуван от dimich87 Преглед на мнение
              Да дам и моите 5 стотинки. Тази сипица, която е по ската, не става ли за материал за приготвяне на бетон. От снимката не става много ясно какво представлява точно. Ако става, то само цимент трябва да се качи и да се бърка и налива.
              Не съм много убеден, че ще се получи добър бетон. Не е само чакъл и пясък.

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1100060.JPG
Прегледи:1
Размер:241.8 КБ
ID:5792427

              Пък и стои въпросът с количеството. Тръгна ли да правя бетонна стена ще трябват едни кубици, които ги няма във вид на свлечена маса. Пък да копая склона за да правя бетон не е оферта, защото това автоматично ще увеличи височината на необходимата подпорна стена.
              Ние не сме неутрални!

              Коментар


              • #37
                От: Подпорна стена от дървен материал

                Не съм много сигурен до колко ще бъде полезно и колко приложимо мнението ми , обаче да си кажа . На няколко места засичам нещо любопитно като идея за мен . Метална скара от двете страни (като габионите ) разположена трапецовидно ( с широка основа и стесняване към върха ) , зебло от двете страни , по средата напълнено с пръст и затревено с пълзяща растителност . Съответно не мога да кажа колко големи са отворите на скарите , защото нямам възможност да спирам и минавам с висока скорост и не мога да снимам . Не е ползвано за подпорна стена , а за ограда .
                Последно редактирано от alexalex69; 20-06-18, 20:26.
                По Ясенски : Истинският МОДЕРАТОР (полицай ) винаги може да намери нарушение.

                Коментар


                • #38
                  От: Подпорна стена от дървен материал

                  По спомен от училище един от начините за спиране на ерозия е със залесяване, имаше различни решения според конкретния терен. Давам само идея, инвеститора да се обърне за мнение към компетентен специалист. Може да има подходящи за случая растителни видове, начин на залесяване и да се мине без строителни материали.

                  Коментар


                  • #39
                    От: Подпорна стена от дървен материал

                    Снимката променя и конкретизира обстановката. Значи...Според кадрите, от долната страна на къщата би могъл да влезне малък багер верижен, тип Кубота. Нужно е да поразчисти и изкопае една транешя /повтарям се с горния си пост/, след което да се вграят през метър двойни Т-та, между които да се наредят плътно 5 сантиметрови талпи най-обикновени чамови. Траншеята да се бетонира. Няма нужда и от барбакани, тъй като водата дренира между талпите. Задължително условие е между така изградената стена и ската, да се запълни с материал, чакъл. По видяното няма компресионен натиск, по-нагоре вероятно има борова гора, добре анкерираща и възпрепиятстваща класически свлачищни процеси. Това, което виждам е елементарно ронене, вижда се, че отгоре е надвиснала козирка от почва, задържана от тревните корени...Габьони и терасиране не вършат работа, биваше още на ниво "изкоп" да се беше извършил качествен шкарп и с елементарна мрежа 10/10 см х ф4 и лек торкрет да се реши въпроса. Багерчето може да шкарпира и този участък, и отчасти да се разчита на самозапълване на задстенния участък..
                    0899 шест5313нула
                    За всекиго по нещо

                    Коментар


                    • #40
                      От: Химия за защита на дървесина

                      Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                      Като гледам опита на англоезичните другари, най-общо вариантите може да се сведат до два.

                      № 1 Набити в земята "колове" и монтирани към тях талпи

                      [ATTACH=CONFIG]961170[/ATTACH]

                      За да се държи такава стена се разчита на стабилността на носещите колове, които трябва да са набити в земята горе-долу толкова, колкото е и надземната им част. Също така за увеличаване на устойчивостта се препоръчва стената да се изгради не вертикална, а с наклон към склона, който ще подпира.


                      № 2 Лежащи една върху друга по-дебели греди

                      [ATTACH=CONFIG]961171[/ATTACH]

                      При този вариант гредите се фиксират или с дълги винтове към долния ред, или се пробиват отвори и се набиват анкери от арматурно желязо, които да хващат 3-4 реда.
                      За по-голяма стабилност на стената се прави следното:

                      - първите 1-2 реда се вкопават в земата, така че пред стената да има "зъб";
                      - най-долния ред се фиксира към земята под него с набиване на по-дълги анкери от арматурно желязо;
                      - стената се "закотвя" към склона зад нея с Т-образни анкери от дървен материал.
                      Нещо някакво такова:

                      [ATTACH=CONFIG]961172[/ATTACH]

                      - евентуално монтиране на всеки следващ ред с отстъп от порядъка на около сантиметър по-навътре към склона.

                      Най-общото схемата в този случай изглежда така

                      [ATTACH=CONFIG]961173[/ATTACH]


                      Лично на мен вторият вариант ми допада повече, въпреки по-големия разход на дървен материал. Струва ми се, че и по принцип, и с оглед на конкретните условия, той ще е по-стабилен, а и вероятно ще изкара повече време поради по-голямата дебелина на стената.




                      И дума да няма, че дървото, което е в контакт с почвата (долните редове, задната част на стената, погребаните в склона "котви"), трябва да е максимално добре защитено. Поради което и възникна въпросът за начините и средствата това да стане.
                      Във връзка с това ми бръмчи и следният въпрос: На доста места не се препоръчва задната част на стената да се защитава с дренажна мембрана, за да можела водата да се просмуква през стената, а не да се задържа зад нея и да създава повишено хидростатично налягане. Ама нещо не схващам какъв ще да е проблемът, ако е направен добър дренаж? А пък наличието на дренажна мембрана би защитило стената не само от контакт с почва, но и поне отчасти и от вода.
                      На първо място може би трябва аудиторията да е наясно, че Чавдар от доста време има сериозен опит с конкретните условия , дадености, цени и изобщо ресурси в региона, отделно всякаквите варианти на подпорна стена се обмислят отдавна.
                      Тоест , вярвам заглавието на темата не е никак случайно.

                      По отношение на материала -15 години струва ми се ниска летва. Ако вярно е за толкова , смятам че размислите могат да продължат за гатерите и бора.
                      Аз лично , като търсих дъбов и каменен материал , се насочих към стари ненужни плевни. Варианта си струва по принцип , но си е пак хамалогия демонтажа , отделно трябва внимателно да се провери колко е оцелял. Масово ако не е загнил от вода , е наяден от дървесен червей.Малко читави дървени елементи се отбраха.Повечето е за печката.

                      Траверсите са си вариант, стига да се намерят такива наблизо и не е притеснителна силната креозотна миризма при топло време.И такива имам няколко, жената ги заобикаля отдалеч. Нови продължават да се правят в Белово.

                      Ако всичко това се окаже много трудоемко/скъпо като ново/много тежко за ръчен пренос/ , остават гатерите .

                      За схемата №2 /и на мен ми допада повече/- оформянето на ската се прави по ъгъла на конкретният естествен земен откос - Чавдар може да каже така ли е. Земната призма/ маса трябва да има собственият си стабилитет. Подпорните функции на съоръжението се изразяват предимно да носи собствено тегло и това на пластовете отзад+ резерв.
                      Хидростатичен натиск не бива изобщо да се допуска върху стената. Виждал съм снимки на целият скат -изглежда внушително, съответно си представям водите при порой. Основна дренажна тръба , дренажна призма , напречно регулярно отводняване в долният край на стената, и защита на дренажа са задължителни мерки .
                      Затревяването на картинката над дренажа бих го избегнал.Ще оставя видим насип от наличните каменни фракции да насочват водата надолу, да не стига до стената.
                      Филтриране на водата през дървено съоръжение за мен е неприемливо. Не може да се третира като суха каменна зидария или габион.
                      Мисля , че вертикални връзки от поцинковани шпилки в дървените елементи са задължителни , елементите да се разпробиват и нанизват последователно.

                      Да не стане много дълго това спирам засега, предлагам автора да каже насоката съвпада ли с неговата...

                      Коментар


                      • #41
                        От: Подпорна стена от дървен материал

                        Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                        ... ПП много интересно цитат от уйкито
                        The life expectancy of gabions depends on the lifespan of the wire, not on the contents of the basket. The structure will fail when the wire fails.
                        Много неща могат да се прочетат в Интернет. Примерно:

                        Gabion fill shall be hard, heavy, free draining and durable. A non frost susceptible (rock or stone type) having a minimum dimension not less than 80% of the mesh opening and a maximum dimension of 200mm.
                        Angular rock is the best gabion fill as it provides a good interlock and therefore less deformation of the face occurs. When using rounded river rock as gabion fill, it is recommended that you use the heavier 4.5mm gabion baskets, which are less likely to deform under load.


                        Не че не ръгат каквото падне, като в пътното строителство съм виждал и пълнени с бая ситен чакъл.

                        Първоначално публикуван от sonda Преглед на мнение
                        ... да се вграят през метър двойни Т-та, между които да се наредят плътно 5 сантиметрови талпи най-обикновени чамови. Траншеята да се бетонира. Няма нужда и от барбакани, тъй като водата дренира между талпите. ...
                        Това ми звучи като вариант. Въпрос: Дрениране между талпите няма ли да е причина за по-ускорено загниване на дървения материал в тези места, където неминуемо ще се задържа влага и, съответно, ще се създават благоприятни условия за гниене? И без това 5 санта дебелина не са кой знае колко много.

                        Първоначално публикуван от ALEX_Z Преглед на мнение
                        По отношение на материала -15 години струва ми се ниска летва ...

                        Траверсите са си вариант, стига да се намерят такива наблизо и не е притеснителна силната креозотна миризма при топло време.
                        ...

                        Затревяването на картинката над дренажа бих го избегнал.Ще оставя видим насип от наличните каменни фракции да насочват водата надолу, да не стига до стената.
                        ...
                        15 години съм ги казал малко напосоки. В същност, не съм сигурен какво реално може да се постигне.
                        Траверси изобщо не ги мисля, макар че из Интернет е пълно с примери точно за такава употреба. Ама да си усмърдя чистия въдух с креозот ще е кощунство.
                        Това за затревяването до самата стена на картинката не съм му и обърнал внимание. Сложих я за илюстрация на една от често препоръчваните схеми.
                        Със сигурност ще е добре да не се насочва вода върху стената.
                        Ние не сме неутрални!

                        Коментар


                        • #42
                          От: Подпорна стена от дървен материал

                          И при мен е наклон, и няма достъп на техника по близо от 80 метра. И съответно всичко се носи на ръка.
                          Дотук съм пренесъл съвсем сам материал за 7 кубика бетон, няколко палета тухли и не знам колко дърво. Така че не е невъзможно и е по приятно от фитнеса.
                          Сега ако почвам, бих инвестирал във въжена линия, хаспел или нещо подобно. Доколкото разбирам и дървото ще се носи, няма да падне отгоре и няма да е малко, а след обозримо време ще трябва да се подменя..
                          Dacia Duster 1.5 dci 4х4 (екзотичен автомобил)

                          Коментар


                          • #43
                            От: Подпорна стена от дървен материал

                            Първоначално публикуван от kbot Преглед на мнение
                            ... Доколкото разбирам и дървото ще се носи, няма да падне отгоре и няма да е малко, а след обозримо време ще трябва да се подменя..
                            И дървото ще се носи, но ще се докара от 4 км, а не от 30 или 250. Освен това, ще е по-малко. Примерно, от порядъка на 6-7, хайде да са 8 кубика. Имайки опита от премятане насам-натам на 11 м3 материал за покрив - съвсем поносима задача дори и за сам човек. Другите необходими материали при "дървения" вариант ще са малко арматурно желязо, винтове и някаква химия - все неща, които ще са достатъчно лесни за превоз и пренос.

                            За сравнение, при изцяло бетонна стена, кубиците бетон ще са най-малко дванадесет, а по-скоро - повече. Което не е никакъв проблем, ако може да ти ги докара бетоновоз и да ги излееш с помпа. Ако обаче трябва да си докараш материалите, да го бъркаш на място и да изливаш на ръка, сметката е друга и става малко плашеща: -найсет кубика бетон х около 2 тона материали за кубик си става бая. Един път тези тонове да ги докараш на обекта (смятай по 50-70 км в двете посоки), после да ги метнеш в бъркачката и втори път да ги налееш с кофата. Отделно, че трябва да примъкнеш и съответното количество желязо от арматурния двор, както и да купиш, доставиш, монтираш/демонтираш/разкараш съответния кофраж.

                            Съвсем отделен пък е въпросът колко добре би се получила стена, изливана кофа по кофа.

                            Та така. Казал съм по-горе и изобщо не споря, че бетонът е по-здравото и трайно решение. Само че в сметката има и други условия, поради което се налага да се търсят алтернативни варианти и обсъжданият е един от тях. Като се търсят начини да стане максимално добре, а не как да е.
                            Ние не сме неутрални!

                            Коментар


                            • #44
                              От: Подпорна стена от дървен материал

                              Значи, относно реденето на талпите между двойните Т-та...Правили сме го на доста изкопи, като "временно съоръжение", с цел укрепване на изкопа, докато се построи. На много места обаче, по някаква причина строежа не се състои и се спира, и по моите наблюдения талпите си стоят години наред, и то в софийски условия, където подпочвените води са сравнително високо. Не е задължително да са талпи, редили сме и бичмета/греди 10/10, кръгли бичмета ф10-12 и т.н, общо взето каквото има строителя, ...Мериш, режеш и редиш- набиваш с чука, за да се заглави. На някои места с по-силен натиск, подсигурявахме след талпите чрез заваряване между всеки два пилота по два пръта арматурно желязо ф25 на кръст, т.н бленда, за да се подсили. А и родопския чам си е смолист, няма да изгние толкова бързо, а и няма да има вода непрекъснато.
                              0899 шест5313нула
                              За всекиго по нещо

                              Коментар


                              • #45
                                От: Подпорна стена от дървен материал

                                Чавдаре,

                                А решение на база смесица между армиран бетон + дърво?

                                Нека кажем стоманобетонни колони с голяма пета на примерно около метър една от друга, образуват нещо като колове на ограда. Колоните могат да бъдат и хоризонтално свързани примерно в основата, на 1 метър и после на къмто 2та метра височина, така стоманобетона и армировката ще се намалят на порядък.

                                След това на тия колони се почва с дървото, тогава както на принципа на оградата важно е да имаш дължина поне 1метър, всичкото дърво ще лежи хоризонтално на друго дърво, а вертикално ще се подпира от колоните.

                                Само да сложа и още едно предложение което не видях до момента - тухли, единички, сдрави, печени тухли - втора ръка. На острова така правят тунели под земята, под водата/канали, мостове, и супер високи подпорни стени още от времето на римляните, сигурно към момента над 90% от построеното седи безгрижно, сигурно е здраво, лесно за направа, цената според зависи от къде набираш материал и кой го зида.

                                Ето едни бързи драсканици

                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2018-06-21 08.28.19.jpg
Прегледи:1
Размер:58.5 КБ
ID:5792441
                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2018-06-21 08.28.29.jpg
Прегледи:1
Размер:69.8 КБ
ID:5792442
                                Бъдете живи и здрави!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X