Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Парно за селска къща?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Парно за селска къща?

    Здравенте!
    От година правим поетапно ремонт на наследствената селска къща в село близо до град Враца.
    Къщата е на 2 етажа около 110м².
    До момента се е отоплявал само долния етаж с печка на дърва.
    Сменихме всички стари прозорци в къщата с пластмасова дограма и сега дойде момента за парното.
    Като цяло ремонта върви бавно, поради факта, че живеем в чужбина.

    Положението в момента е следното: (за съжаление нямам снимка със сменените прозорци и трябваше да взема от google street view)

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:haus.jpg
Прегледи:1
Размер:102.7 КБ
ID:6144998

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:bestand.jpg
Прегледи:1
Размер:56.2 КБ
ID:6144997

    Понеже в селото няма газ (за наше голямо съжаление) , мислим за вариант пелетна горелка (печка, бойлер или там както е модерно да се казва).
    Радиатори под всеки прозорец и тръби вкарани в пода или стените (това последното, защото знам колко гадно се чистят тръби от прах )
    Външна топлоизолация се планира също , но след време.
    Градини, гаражи и тем подобни също след време.

    Къщата ще се ползва няколко месеца (3-4) през годината за начало (до пенсионирането на обитателите) и после постоянно.
    Понеже баща ми страда от тежка болест, няма как да се лиши от удобствата на апартамента (топла вода 24/7 , тук ще трябва да е на ток), парно през студените дни и вътрешна тоалетна.

    Като за начало да започнем с парното.
    Печката (горелката) може да се сложи в мазата, където има комин или в помещението дясно от банята.
    Каква печка (горелка) се препоръчва за такава квадратура?
    Радиаторите ще бъдат алуминиеви от този вид и мисля да си ги закупя от тук (Австрия).


    Надявам се да намерите желание и време да проследите този проект с мен

    Поздрави, Мартин
    Toyota RAV4 XA2 2.0 D4D 2004г. | Honda XRV 750 Africa Twin RD04 1992 г.
    Piaggio Vespa PK50S 1983 г. | Puch Maxi N 1982 г.
    Спортен Клуб Стрелба с Лък - Етър 78 В.Търново

  • #2
    От: Парно за селска къща?

    Има комбинирани бойлери - с ток и две серпентини. Едната към котела, другата към соларен панел и така тока остава за зор заман
    И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

    Коментар


    • #3
      От: Парно за селска къща?

      Без да съм архитект, първо бих се замислил за вътрешното разпределение!
      Никак не ми се връзва баня и кухня на ниво О и хол отгоре!
      Още повече, че да стигнеш от кухнята до хола минаваш през стая и после стълби.
      А до кенефа през стълби, стая и мазе!

      Коментар


      • #4
        От: Парно за селска къща?

        А защо не се замислиш и за варианта термопомпа. Има вече няколко фирми в Бългаиря които вкарват и рециклират инверторни климатици , като предлагат и варианта да ги преработят в термопомпа и да я монтират. Началото на годината звънях на една от фирмите цената коята ми обявиха беше 5000лв за термопомпа с монтажа и към съществуваща система. Ставаше дума за двуетажна къща две плочи по 65кв.м. и бойлер. Цената на хубава пелетна камина е малко по ниска но не може да охлажда. Тук обаче ще се получи едно оскъпяване на цялата инсталация заради тръбите, изолацията и радиаторите. Само да кажа че аз миналата година бях пред тази дилема и реших нещата с камина с водна риза на дърва, като изкарах и тръби извън къщата , където имам желание да монтирам термопомпа но за сега финансово съм възпрепятстван.

        Коментар


        • #5
          От: Парно за селска къща?

          Кви термопомпи кви 5 лева?

          Бре хора само аз ли бих почнал със събаряне на съществуващото къще?
          Което е достойно само за печка на твърдо гориво.
          Всяка инвестиция в котле и парно на нещо си е безмислена.
          Нито къщето ще се стопли като хората нито ще е евтинко.
          Land Rover Discovery II, V8 4.0
          VW Golf VI variant
          Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

          Коментар


          • #6
            От: Парно за селска къща?

            Котел на пелети мисля че ще топли повече, а и може да се автоматизира захранването, докато с камина има повече разправия и чистене. Иначе камината е по-голям кеф в стая. Мислили ли сте за изолация на подпокривното пространство? В къща има доста загуба на топлина през покрива. На снимката не се вижда, но предполагам има "таван", чиито под е дърворед - там може да се сложи вата, дава сериозна разлика в отоплението. Също, след като сте уплътнили перфектно прозорците, мислили ли сте за вентилация ( мухъл и т.н. ) ?

            Коментар


            • #7
              От: Парно за селска къща?

              Първоначално публикуван от rosen_offroad Преглед на мнение
              Кви термопомпи кви 5 лева?

              Бре хора само аз ли бих почнал със събаряне на съществуващото къще?
              Което е достойно само за печка на твърдо гориво.
              Всяка инвестиция в котле и парно на нещо си е безмислена.
              Нито къщето ще се стопли като хората нито ще е евтинко.
              Защо да събаряме напълно здрава тухлена постройка?

              Хола е на пътвия етаж, но няма да се ползва. Баща ми е инвалид и качването по стълбите в един момент ще му дойде трудно. Отделно тяхната стая ще е на приземния етаж, близо до кухнята и тоалетната.
              Целта на проекта е да се създаде удобно място за живеене на родителите ми.
              2рия етаж ще е само за мен и за брат ми, ако се приберем лятото в България.

              Приземния етаж ще бъде малко променен. Стената между кухннята и стая 1 ще бъде премахната (цялостно или частично) и това ще стане всекидневна и кухня в едно. На мястото на старата стена може да се остави един малък работен плот,
              който е доста удобно нещо за бързо хапване

              Идеята е следната :

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:promeni.jpg
Прегледи:1
Размер:50.3 КБ
ID:5785960


              За охлаждането на къщето имам друга идея , ето бърз чертеж (извинявам се за качеството на чертежите). Системата работи доста добре , виждал съм я в австрийска селска къща.



              За изолацият на тавата мисля да се придържам към австрийските ÖNORM-и , ето чертеж:

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Dachkonstruktion_normal.jpg
Прегледи:1
Размер:1.78 МБ
ID:5785959

              Приоритет обаче е парното! Другите неща са на теория.
              Тук е момента да вмъкна, че другото твърдо гориво дирекно отпада.
              Дърва , въглища няма как да се ползват, поради здравословното състояние на обитателите.

              Офертата която са получили родителите ми е за котле с водна риза 25kw , 9 радиатора, останалите материали и работата, но цената хич не ми хареса.
              Цената на радиаторите е двойна от тази която намирам тук. Отделно "за по-лесно" са предложили всички тръби да бъдат видими , което не ми допада .... изобщо.

              Понеже този филм го играхме преди 10г. с апартамента ни (горе долу същата квадратура) и имам представа кое колко струва (при газова инсталация).
              Последно редактирано от Faca; 17-04-18, 09:33.
              Toyota RAV4 XA2 2.0 D4D 2004г. | Honda XRV 750 Africa Twin RD04 1992 г.
              Piaggio Vespa PK50S 1983 г. | Puch Maxi N 1982 г.
              Спортен Клуб Стрелба с Лък - Етър 78 В.Търново

              Коментар


              • #8
                От: Парно за селска къща?

                Ако не спира ел. захранването-термопомпа.
                Радиаторите, които си показал на снимката мисля, че са железни.
                Може ли превод за материалите за изолацията на покрива?
                Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                Коментар


                • #9
                  От: Парно за селска къща?

                  Котел на пелети, може би е най - удачния вариант, естествено при наличие на подходящ комин и помещение за котела и пелетите. Пелетите са леки, чувалът може да се изсипе в бункера и от майка Ви, оттам нататък процесът е автоматизиран. Отпадната пепел е малко, не е голяма разправия. Бойлерът трябва да е с мантел и серпентина. Зимата ще има топла вода от котела, лятото от соларен панел. На практика ел. захранване ще се ползва само за разните помпи. Радиаторите трябва да се разпределят оптимално в обема на къщата, има разни системи за смятане на мощността, най - добре е цялата инсталация да се изгради от местна фирма или фирма която ще поеме гаранция и в друго населено място. Като ви няма вас и стане някаква беля, трябва да има кой да дойде и да направи ремонта.
                  Последващата термоизолоция на къщата само ще подобри положението, т.е. ще се горят по - малко пелети.
                  Няма как една такава инсталация да е евтина, тя се изплаща с поне десет години работа, а щом ще се експлоатира от възрастни хора трябва да достатъчно надеждна.
                  Вариантът с термопомпа също отговаря на тези изисквания, въпросът е кое е по - скъпото и по - надеждното. Ел. захранване без прекъсване трябва и за двете системи.
                  Не бързай ако искаш да стигнеш
                  __________________________________
                  Discovery II TD5 10P

                  Коментар


                  • #10
                    От: Парно за селска къща?

                    От мой опит:
                    Предпочитайте отворена система с ниско налягане. Изисква по-малко поддръжка, която можете да си я правите вие сами. Аз се грижа за две локални парна - едното отворено, другото затворено. За всяко пипане по затвореното се налага викане на майстор. По отвореното - ами сам си права повечето неща. Твърди се, че затворените системи били по-ефективни - може, но не съм забелязал. Със сигурност отворената система е по-безопасна. Щом котела по някаква причина заври - през разширителния съд се изхвърля излишната вода, причинявайки много по-малко вреди от гръмнала инсталация.
                    Не пестете от разширителен съд качен в тавана на къщата. Под разширителния съд е добре да има отвеждане на изляла се вода.
                    Направихме с баща ми всеки радиатор с индивидуално захранване - от едно табло отиват директно две тръби (захранваща и връщаща) към всеки радиатор. На всеки радиатор да има обезвъздушител. Предпочитайте "кръстосано" свързване на радиаторите. Отделното свързване на радиаторите е особено подходящо, когато няма да се ползва цялата къща постоянно. От едно место се управлява разпрделението на топлината. Също позволява ремона по един радиатор, докато останалите работят. Или поне да се изолира проблемен радиатор докато се ремонтира.
                    Котела сложете в най-ниската възможна точка. Около котела се иска място за облсужването му. Поставянето му при банята ще е затруднено именно по тази причина. Ако го поставите в помещението обозначено като "маза", това помещение ще стане котелно и на практика го губите. Помещението ще е топло. Преценете дали няма да е подходящо да го разделите със стена от газобетон. Котелното трябва да може да се проветрява. Това налага или да има външна стена на която да има прозорец или отдушник с мощен вентилатор.
                    Комина на котела също топли и то не малко. Добре е да минава централно на къщата.
                    Помислете от къде ще се взима въздуха за котела.
                    Заредете системата с антифриз. Това е особено полезно, ако къщата няма да се ползва целогодишно.
                    Като проблем се очертава топленето на банята. Тя е доста встрани. При това ми се струва по-ниско от останалат част на къщата. Обърнете внимание на това при проектирането.
                    Резервинано захранване на помпата е задължително. Пести много нерви при спиране на тока. UPS-ите за компютри не са подходящи.
                    Предвидете начин системата да може да работи, макар и зле, без помпата. Например някакви "къси съединения" или "обходи", позволяващи водата да циркулира при изключена помпа. Тези допълнителни връзки да имат кранове за затваряне.
                    Прекарването на тръбите в стените да става, като сложите гофрирана тръба с по-голям диаметър и вътре сложите тръбата по която тече топлата вода. Спестява пукнатини по мазилката от топлинните разширения.

                    Правете допълнителна топлоизолация, там където по външите стени минават тръби за вода.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Парно за селска къща?

                      Първоначално публикуван от Alexr Преглед на мнение
                      От мой опит:
                      Предпочитайте отворена система с ниско налягане. Изисква по-малко поддръжка, която можете да си я правите вие сами. Аз се грижа за две локални парна - едното отворено, другото затворено. За всяко пипане по затвореното се налага викане на майстор. По отвореното - ами сам си права повечето неща. Твърди се, че затворените системи били по-ефективни - може, но не съм забелязал. Със сигурност отворената система е по-безопасна. Щом котела по някаква причина заври - през разширителния съд се изхвърля излишната вода, причинявайки много по-малко вреди от гръмнала инсталация.
                      Не пестете от разширителен съд качен в тавана на къщата. Под разширителния съд е добре да има отвеждане на изляла се вода.
                      Направихме с баща ми всеки радиатор с индивидуално захранване - от едно табло отиват директно две тръби (захранваща и връщаща) към всеки радиатор. На всеки радиатор да има обезвъздушител. Предпочитайте "кръстосано" свързване на радиаторите. Отделното свързване на радиаторите е особено подходящо, когато няма да се ползва цялата къща постоянно. От едно место се управлява разпрделението на топлината. Също позволява ремона по един радиатор, докато останалите работят. Или поне да се изолира проблемен радиатор докато се ремонтира.
                      Котела сложете в най-ниската възможна точка. Около котела се иска място за облсужването му. Поставянето му при банята ще е затруднено именно по тази причина. Ако го поставите в помещението обозначено като "маза", това помещение ще стане котелно и на практика го губите. Помещението ще е топло. Преценете дали няма да е подходящо да го разделите със стена от газобетон. Котелното трябва да може да се проветрява. Това налага или да има външна стена на която да има прозорец или отдушник с мощен вентилатор.
                      Комина на котела също топли и то не малко. Добре е да минава централно на къщата.
                      Помислете от къде ще се взима въздуха за котела.
                      Заредете системата с антифриз. Това е особено полезно, ако къщата няма да се ползва целогодишно.
                      Като проблем се очертава топленето на банята. Тя е доста встрани. При това ми се струва по-ниско от останалат част на къщата. Обърнете внимание на това при проектирането.
                      Резервинано захранване на помпата е задължително. Пести много нерви при спиране на тока. UPS-ите за компютри не са подходящи.
                      Предвидете начин системата да може да работи, макар и зле, без помпата. Например някакви "къси съединения" или "обходи", позволяващи водата да циркулира при изключена помпа. Тези допълнителни връзки да имат кранове за затваряне.
                      Прекарването на тръбите в стените да става, като сложите гофрирана тръба с по-голям диаметър и вътре сложите тръбата по която тече топлата вода. Спестява пукнатини по мазилката от топлинните разширения.

                      Правете допълнителна топлоизолация, там където по външите стени минават тръби за вода.
                      Благодаря за изчепателния отговор!
                      Както вече казах, имаме опит с подобен проект , но в апартамент и с газово котле (тук му казват Therme).
                      За да не се объркват хората, само ще кажа , че банята е една идея (3 стъпала по-високо) от помещението където се предвижда да е котлето.
                      (при чертежи на стълби кръгчето под стрелката показва къде е най-ниската точка, и стрелката винаги показва посоката на изкачване)

                      Надявам се скоро да имам възможност да направя и 3D модел на къщата (ще използвам SketchUP) и двора (ще използвам Garmin 60CSx + ArcGIS)

                      Чакам снимки на разположението на контактите и ключовете за светлините, за да започна с плановете за новото им разпределение.
                      Toyota RAV4 XA2 2.0 D4D 2004г. | Honda XRV 750 Africa Twin RD04 1992 г.
                      Piaggio Vespa PK50S 1983 г. | Puch Maxi N 1982 г.
                      Спортен Клуб Стрелба с Лък - Етър 78 В.Търново

                      Коментар


                      • #12
                        От: Парно за селска къща?

                        Първоначално публикуван от Alexr Преглед на мнение
                        От мой опит:
                        Предпочитайте отворена система с ниско налягане. Изисква по-малко поддръжка, която можете да си я правите вие сами. Аз се грижа за две локални парна - едното отворено, другото затворено. За всяко пипане по затвореното се налага викане на майстор. По отвореното - ами сам си права повечето неща.
                        Това пък защо?

                        Аз съм с ТП и налягане във системата 1.5-2 Бара.

                        Имам хидрофор на 4 Бара и мека връзка с кран към подовото.

                        Ако имаш подкачваща помпа от към ВиК инсталацията (или най прост хидрофор даващ по голямо от необходимото налягане) и системата не е с антифриз какъв е проблема?
                        Land Rover Discovery II, V8 4.0
                        VW Golf VI variant
                        Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

                        Коментар


                        • #13
                          От: Парно за селска къща?

                          В момента имам свободно време /малко но свободно за да се товаря служебно/ . Работя във фирма, която е една от водещите в бранша и се занимаваме с търговия точно в тази ниша. Та:
                          1. Затворената инсталация е с по високо КПД от отворената и не случайно всички контролируеми горива са под налягане. проблемите в БГ идват от спестяване и незнание на редовия клиент. Монтират се две защити:
                          а)По налагане
                          б)По температура
                          2.На всяка една такава инсталация и се монтират термостати/тука пишат основно грамотни хора и няма да обяснявам ролята на термостата/
                          3.Предпочита се изграждането на ниско температурна инсталация заради последващата икономия на гориво./В газовите инсталации се монтират кондензни котли но те влизат в кондензен режим само при температура не повече от 45 градуса/ Масова грешка е да се остави котела на ниска температура а радиаторите да са сметнати по висока. Тогава не стига мощност. И , ДА ртадиаторите от снимката са стоманени и не знам защо Ви се виждат скъпи.
                          Мога да си губя и още времето тук/и да работя-предпочитам да си чета за джипки / но вече от годините съм се убедил че няма смисъл. Ако желаете да комуникираме моля пишете ми на Viber 0887243946

                          ПП Има много за говорене и не мисля че ще предам нещо в една страница , което се учи поне 5 години ... Без да броим развитието на технологиите и електрониката.Препоръчвам соларни панели на немска фирма със защита Thermprotect
                          Yamaha XV1900-личен
                          Range Rover L322, 3.0 td6 Vogue-за кучето, 3.6/272 PS 2008- на детето
                          JEEP WJ4,7-продаден със сълзи на очи
                          Daihatsu Rocky Fourtrak отново ме усмихна

                          Коментар


                          • #14
                            От: Парно за селска къща?

                            Привет колега, в момента извършвам подобна дейност и преминах през отоплението. Къщата е на 3 етажа около 130 кв. м, разгъната. Спрях се на пелетна камина (на първия етаж - обща кухня, и трапезария) в комбинация с конвектори и радиатори. Избрах камина пред котел, защото комина е в средата на къщата(и стаята) и не исках да преправям допълнително помещение/маза/ в котелно, а не е удобно построяване на ново помещение. Конвекторите са за по-бързо стопляне, тъй като няма постоянно хора, също и след време планирам да се охлажда с тях. Тръбите са от белите/ПЕКС/ в пода, изпълнено с разпределително табло, без връзки в стени и под.
                            Ако имах възможност, съответно препопръчвам на теб, котел в отделно помещение с голям контейнер/няколко стотин кг/, за по рядко зареждане и с качествена автоматизация/електроника. Харесвам също подовото и бих го изпълнил така, макар че е специфично според стаите и може би ще се наложи добавяне на буферен съд, поради разликите в температурите котел/подово.
                            Най-важно според мен е да е удобен за обслужване - чистене и пълнене. Носенето на чували по 15 кг не е много приятно, ако са близо и е само изсипване по-добре, но е тренировка на ден два/визирам малък бункер до 80 кг/. Успех.
                            "Най-опасната фраза в езика е: "Ние винаги сме го правили по този начин."

                            Коментар


                            • #15
                              От: Парно за селска къща?

                              Първоначално публикуван от rosen_offroad Преглед на мнение
                              Това пък защо?

                              Аз съм с ТП и налягане във системата 1.5-2 Бара.

                              Имам хидрофор на 4 Бара и мека връзка с кран към подовото.

                              Ако имаш подкачваща помпа от към ВиК инсталацията (или най прост хидрофор даващ по голямо от необходимото налягане) и системата не е с антифриз какъв е проблема?
                              Ами проблема е точно в пълненето с антифриз. Много е трудно да се добави нов. При къща, която ще се ползва периодично, пълненето на парното с антифриз е на практика задължително. Другата алтернатива е източване и пълнене при всяко отиване. Не бих рискувал замръзване на котела. При това антифриза смазва помпата, както и помага срещу котления камък.

                              В моят случай системата с високо налягане е защитена и с един успоредно свързан електрически котел, който не позволява темперетурата да слиза под 5 градуса в цялата къща. Това обаче е скъпо решение, поради нуждата от още един котел, както и тока за него. В моя случай тока поне не е проблемен, защото къщата е в град и там захранването е добро. Плюса на такъв котел е, че при зимно отиване до къщата, тя не е ледясала изцяло. Парнаджията успя да убеди баща ми от ползите от такъв котел. Но не ми харесва идеята едни 40 ампера да се разхождат из къщата, когато няма никой там. Също толкова нискотемперетурна настройка на котела не гарантира незамръзване на тръбите, а вдигането на поддържаната темперетура означава на практика посточнно отопление. Затова преглъщаме това неудобство заради безопасността и електрическия котел е на практика неизползван. Така, че ако парнаджията предложи подобна идея - премислете я добре дали си струва.

                              А и нещо, което сега се сетих - Faca, предвиди някакво безусловно пускане на помпата. Да може да се пуска независимо какво мисли датчика за темперетурата на водата. Щото си е датчик - поврежда се. Сложи и индикация кога помпата работи. Баща ми не сложи никъде. Смяташе, че няма как да не се чуват помпите. След това купи от най-тихите възможни помпи и ... ами не се чуват работят ли, не работят ли и всяко начално палене на котела, особено този под налягането, ми е емоционално.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X