Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как са закрепва XPS /фибран/ към ламарина?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Как са закрепва XPS /фибран/ към ламарина?

    Здравейте,
    трябва да облицовам отвътре ламаринена барака с XPS /фибран/. Търся начин да го направя, без отвън да стърчат закрепващи дюбели и по възможност - без да използвам лепило, защото нещото ми се иска да е разглобяемо на по-късен етап. Най-лесно ще стане, ако има винтове, които, завивани отвън през отвори в ламарината, ще притегнат фибрана, който е отвътре, към ламаринената стена. Ако винтовете са с гумен уплътнител под главата, още по-добре. Но не знам да има специализирани винтове, които държат здраво във фибран.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор.
    "Погледнато формално, всичко е нормално. Погледнато нормално, всичко е формално!"-Радой Ралин

  • #2
    От: Как са закрепва XPS /фибран/ към ламарина?

    Има едни работи, дето на жаргон са "охлюви", използват се за закрепване, чрез завиване на разни работи в гипскартон. Представляват винтове с много голям диаметър (около сантим) и дълбоки резби (стеблото е около 3 мм), на това нещо в центъра има дупка, в която се завиват обикновени винтове. Т. е. завиваш охлюва в полиуретана и после винт в него, като в гайка. Ама си мисля, че ще е голяма играчка. Ако лепиш полиуретана с полиуретаново лепило-пяна, практически ще е напълно "разглобяемо", в смисъл, че като се наложи, ще го изстържеш (с шпакла например). Всъщност, не става ясно, като искаш да е разглобяемо - да са и повторно използваеми материалите, ли е целта (което няма да стане с лепилото и чегъртането), или просто да е възможно да се демонтира.
    Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

    Коментар


    • #3
      От: Как са закрепва XPS /фибран/ към ламарина?

      Не бих надупчил цялата ламарина, с каквито и уплътнения да са главите на винтовете.
      Полиуретанова пяна за лепене, върши идеална работа.
      Your conscience is all you can take to your grave.

      Коментар


      • #4
        От: Как са закрепва XPS /фибран/ към ламарина?

        Има дюбели за стиропор, но те са повече за т.нар. "фибран" XPS. В тоя гранулирания стропор EPS не държат добре, освен ако не е от плътния, а той е скъп.
        От по-шашавите материали съм лепил стиропор към ОСБ плоскости с пяна. Идея нямаш колко здраво хваща това нещо.
        Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

        Коментар


        • #5
          От: Как са закрепва XPS /фибран/ към ламарина?

          Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
          ...XPS... ...EPS...
          Ей, да бе, "фибран" е стиропор - полистирол (то си пише и в заглавието, ма...).
          Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

          Коментар


          • #6
            От: Как са закрепва XPS /фибран/ към ламарина?

            Мхм...разнообразието на терминологията, относима към тоя материал винаги ме е хвърляла в лек ужас...
            Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

            Коментар


            • #7
              От: Как са закрепва XPS /фибран/ към ламарина?

              То не е в терминологията, ми в марките. Аз съм се объркал като погоре говорех за полиуретан, а то е полистирол.
              Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

              Коментар


              • #8
                От: Как са закрепва XPS /фибран/ към ламарина?

                Лепи се с по 5-6 грахови зърна монтажна пяна, като кажеш за ХРS, знаят, да не се ,,надува", като за дограма. Иначе е паро и влагонепропускливо, но под ламарина е все това. За вертикално, над терен, а и отвътре трябва да има основателна причина.
                А тези простотии се правят от името на всички ни.
                Даника
                Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                Коментар


                • #9
                  От: Как са закрепва XPS /фибран/ към ламарина?

                  Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                  Има едни работи... Всъщност, не става ясно, като искаш да е разглобяемо - да са и повторно използваеми материалите, ли е целта (което няма да стане с лепилото и чегъртането), или просто да е възможно да се демонтира.
                  Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
                  Има дюбели за стиропор, но те са повече за т.нар. "фибран" XPS...
                  Бараката /ще става хладилна камера/ не и е мястото, където е сега и някой ден ще се мести - не се знае кога. За да се извади оттам, трябва да може да се разглобява и сглобява с повторно използване на фибрана, че е 15 см дебел, с висока плътност и е скъп. Затова лепилата ги изключвам. Тия "охлюви" ги гледах и са ми спасителния вариант. Но все се надявах да има по-прост вариант.

                  Дописвам си - това гледах:https://shopdelta.eu/dyubel-za-stiro...l13_p5698.html
                  Трябва да закрепвам така по три стени, без четвъртата и без тавана.
                  Последно редактирано от ag ro; 04-04-18, 23:07.
                  На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор.
                  "Погледнато формално, всичко е нормално. Погледнато нормално, всичко е формално!"-Радой Ралин

                  Коментар


                  • #10
                    От: Как са закрепва XPS /фибран/ към ламарина?

                    Овътре фибрана ли ще е завършващ, няма ли ,,опаковка", да се закрепва тя. 10 капки на м2 е по- лесно за монтаж, за демонтаж съвсем. И ще остане най- използваем.
                    А тези простотии се правят от името на всички ни.
                    Даника
                    Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                    Коментар


                    • #11
                      От: Как са закрепва XPS /фибран/ към ламарина?

                      Първоначално публикуван от veskov Преглед на мнение
                      Овътре фибрана ли ще е завършващ, няма ли ,,опаковка", да се закрепва тя. 10 капки на м2 е по- лесно за монтаж, за демонтаж съвсем. И ще остане най- използваем.
                      И най-евтин, щом казваш, че лесно ще се демонтира. Колко ще е лесно, ще разбера бързо, като лепна няколко плоскости за проба. Засега само пода ще има настилка, спрял съм се на алуминиева рифелова ламарина. По стени и таван ще стои така до преместването някога, после ще му мисля.
                      На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор.
                      "Погледнато формално, всичко е нормално. Погледнато нормално, всичко е формално!"-Радой Ралин

                      Коментар


                      • #12
                        От: Как са закрепва XPS /фибран/ към ламарина?

                        Хмммм.
                        Хладилна камера с фибран не е удачно - няма как да избегнеш фугите и съответно големи топло загуби.
                        Погледни как е направено по хладилните контейнери примерно или другите камери
                        Прави се с полиуретанова непрекъсната изолация положена с маркуч.
                        Land Rover Discovery II, V8 4.0
                        VW Golf VI variant
                        Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

                        Коментар


                        • #13
                          От: Как са закрепва XPS /фибран/ към ламарина?

                          В халадилниците на кварталната Билла, като я ремонтираха, слагаха точно от зеления Фибран, лепен с пяна. Облицовката вътре по стените я изпълниха от тънка ламарина неръждавейка.
                          Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Как са закрепва XPS /фибран/ към ламарина?

                            Фуги няма да има, дебелият е с нут и федер. Като се обмажат прецизно с битум си е хидро и топло изолация под земята.
                            А тези простотии се правят от името на всички ни.
                            Даника
                            Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                            Коментар


                            • #15
                              От: Как са закрепва XPS /фибран/ към ламарина?

                              Купих днес за проби една кутия 50 мм "охлюви" х 0,88 лв/бр и съответните винтове с гумичка за тях. Това от ИТТ. Ще пробвам как ще е, ще сравня как е с лепилото и тогава ще решавам. Освен това днес попаднах на 8 сантиметрови демонтирани панели от хладилна камера барабар с вратата и хладилния агрегат. Ако реша да ги взема, проблема се решава от само себе си. Като имам напредък, ще се похваля.
                              На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор.
                              "Погледнато формално, всичко е нормално. Погледнато нормално, всичко е формално!"-Радой Ралин

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X