Обява

Свий
Няма добавени обяви.

ВЪпрос за топла вода във висок блок

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: ВЪпрос за топла вода във висок блок

    Първоначално публикуван от Жоро Байкушев Преглед на мнение
    ....Топлата и парното се обединяват и слизат с една тръба, обикновенно в БГ( където са циркулационните помпи). ...
    Поне при нас нещата съвсем не са такива... Това са напълно отделни системи - не може да вкарваш в питейната вода тази от парното...
    Системата е много проста - в абонатната влиза и излиза топла вода от топлофикация. На входа и на изхода имаш термодатчици, които влизат в топломера (който е и дебитомер, за да знаеш колко топлина си оставил в абонатната - обем топлоносител и разлика в температурата са напълно достатъчни. На входа има и програмируем клапан, който спомага за намаляване на разхода/загубите - нощем намалява дебита през абонатната.
    Водата от топлофикация преминава през два водо-водни топлообменника. Единия за отопление, а другия - за топла вода.
    Отоплението е затворена система с отделна циркулационна помпа (доста по-голяма от тази на топлата вода)... Пълни се с вода, след което се затваря пълнещият клапан и дотам (докато не изреват съседите от последните етажи - тогава пак се допълва Поне при нас имаше само една върната тръба за парното от преливника горе на деветия етаж.
    Системата за топла вода е 'полу-отворена' - на входа на топлообменника има тройник и в топлообменника влизат два потока - от върнатата вода от последните етажи (циркулацията), която преди топлообменника минава през циркулационната помпа, и другият вход е студена прясна вода....
    Поне при нас абонатната си е в мазата, циркулационната помпа е с размер на юмрук - колко да бръмчи това нещо?! Да чуя бълбукане докато се обезвъздушава се е случвало... Но нито една от помпите не съм чувал...
    Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
    Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

    Коментар


    • #17
      От: ВЪпрос за топла вода във висок блок

      По моя инициатива във нашия вход сменихме вертикалните щрангове,даже аз щях да съм човекът,добре че намерих една бригада от ВиК на частно да свърши работата.

      Сложил съм изолация от горе до долу.Налягането се вдигна драстично,заради изолацията няма конденз по студената вода и спряха течовете.Друг ефект няма.Може би по рядко чистя мрежата във батериите,ама това относително...

      Без помпа, забрави
      Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
      Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
      Анатолий Пейчинов o8875о9815
      https://dvrbg.com/

      Коментар


      • #18
        От: ВЪпрос за топла вода във висок блок

        Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
        Поне при нас нещата съвсем не са такива... Това са напълно отделни системи - не може да вкарваш в питейната вода тази от парното...
        Системата е много проста -
        Водата от топлофикация преминава през два водо-водни топлообменника. Единия за отопление, а другия - за топла вода.
        Отоплението е затворена система с отделна циркулационна помпа (доста по-голяма от тази на топлата вода)... Пълни се с вода, след което се затваря пълнещият клапан и дотам (докато не изреват съседите от последните етажи - тогава пак се допълва Поне при нас имаше само една върната тръба за парното от преливника горе на де......
        Доколкото разбирам са ви сменили абонатната ? Конкретно , ако сте сменили щранговете ( предполагам поне 9 етажен блок) , промениха ли инсталацията след последните абонати в апартамента им ? Защото до колкото дистанционно съм запознат, има разлика в схемата на старите абонатни от 80 те години и сегашните, както и разлика и в циркулационните кръгове. Кратко казано, старите щранове за парно и топла вода ( всеки на два кръга ако блока е по висок...) са отделни но след последните абонати в подпокривното помещение се обединяват в един казан за обезвъздушаване и надолу слиза една тръба ( циркулационна и помпата пак е долу). Това е бил принцип за енерго спестяване. Топлата вода не е питейна. При новите абонатни, когато някой друг сменя щранговете ползват старите казани защото трябва да влезнат в последните апартаменти срежат тръбите към казана и поставят на всеки шщранг обезвъздушители. Нещо което трудно се получава на практика поради не съдействие от живущите....и се ползва старата част за обезвъздушаване. Така, хаосът е обясним и индивидуален. И топлата вода пак не става за пиене. Въобще това е система, която трябва цялостно да се обследва преди нещо да се променя в нея.

        Хаосът идва от промяна начина на заплащане, преди е бил на квадратен метър площ сега индивидуално и общи щасти, от там абонатните са изградени така,че някой гарантирано да си вземе парите, без ефективно използване на енергията от абоната-пак.
        Последно редактирано от Жоро Байкушев; 27-11-17, 09:00.
        В наши дни Вазов щеше да напише " Под Егото", а Алеко само "До Чикаго".
        В. Иванов

        Коментар


        • #19
          От: ВЪпрос за топла вода във висок блок

          И преди смяната на абонатната и след смяната и системата е такава/разделена...
          АБСУРД е да вкарат в един кръг парното и топлата вода... Затова и топлата вода си е питейна (няма как и да не е - поне санитарно погледнато не би пуснал в мивката си едновременно през един чучур техническа и питева вода)...
          Да, горе има казан, където са обединени щранговете на парното, но не и на топлата вода...
          Топлата вода няма никакъв разширителен казан, а има само върната вода от най-високите точки за циркулацията. Обезвъздушаването както казах става автоматично - стига в най-горните апартаменти някой да пусне топлата вода за секунди - техните кранове/чучури са най-високата точка в инсталацията. Съответно през апартаментите минава циркулационната върната вода, но не и върнатата/преливника на парното. На парното май минаваше през стълбищния коридор.

          Сега играем цирка със саниране на апартамент на жената в същия квартал... Да, там има промени в парното - вече върви само един вертикален щранг в стълбищния коридор, и от табло се отделят разклонения за всеки апартамент... Но системата за топлата вода си остана непроменена - щрангове в банята. Не съм влизал долу в абонатната, но съм убеден, че отново има отделни топлообменници за топла вода и парно. И съответно системите са напълно отделени в изходящата част..
          Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
          Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

          Коментар


          • #20
            От: ВЪпрос за топла вода във висок блок

            Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
            И преди смяната на абонатната и след смяната и системата е такава/разделена...
            АБСУРД е да вкарат в един кръг парното и топлата вода... Затова и топлата вода си е питейна.
            Да съгласен съм, при такива санитарни изисквания трябва да е разделена, не съм запознат детайлно в Бг, особено при жилищното. Но за парното конкретно съм се интересувал като абонат плащаш сметки.
            В наши дни Вазов щеше да напише " Под Егото", а Алеко само "До Чикаго".
            В. Иванов

            Коментар


            • #21
              От: ВЪпрос за топла вода във висок блок

              Водата във Варна я отделиха от парното (като заплащане), защото цената бе станала 'странна'... Докато живеех в него блок се отказах от топлата им вода в момента, в който за 3 кубика ми поискаха около 40лв, щото се разпределяла общата топлина, загуби и т.н.. Преди десеттина години смениха методиката и се плаща за отопление на кубик, а не общата топлина.
              А парното се плаща по абонатна ако си с топломери при вертикалните системи (единия апартамент ми е такъв), а при хоризонталните заплащането става според индивидуалния топломер на входа на апартамента (санираният е такъв, ама там навярно въобще няма да вържем парното - южен изолиран - кара дори без да се пуска климатика).
              Последно редактирано от slowtraveler; 27-11-17, 10:22.
              Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
              Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

              Коментар


              • #22
                От: ВЪпрос за топла вода във висок блок

                Никога не са се правели инсталации, при които кръговете на топлата вода за водопровода и тази за радиаторите да са имали някакъв досег. И топлообменниците винаги са два. Това със съда на тавана е друго. Наистина преди имаше такива, това е разширителен съд, отворен към атмосферата, за хептен екстрени ситуации, има и преливник. Сега системите са затворени, разширителният съд е в помещението на станцията и работи под налягане. Съответно тръбите до/от разширителния съд и тази на преливника, артисват ненужни заедно с него.
                Конкретно по темата, подмяна на щранговете при всички положения ще има положителен ефект и колкото по-качествено е изпълнението, толкова по-добре. Но няма как да замени функцията на циркулационна помпа.
                Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                Коментар


                • #23
                  От: ВЪпрос за топла вода във висок блок

                  Смяната на щранговете в три блока, лично бях свидетел (при мен - 9-етажен, при майка ми - стар (1965 г.) 4 етажен и в стария ми офис - отпреди "революцията 1944" 5-етажен) доведе до ДРАСТИЧНО затопляне на топлата вода. Циркулационният (обратен, възвратен и т.н.) щранг явно е бил запушен и в трите сгради. След смяната на тръбите врътваш кранчето и потича топла вода, по-рано, вкл. и на 2-ри етаж (първи над партер) потичаше хладка и трябваше да се източва, за да потече гореща.
                  "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                  Коментар


                  • #24
                    От: ВЪпрос за топла вода във висок блок

                    Да кажа как е в моя блок - 12 етажа, 1982г.
                    Топлата вода за горните 6 етажа отива по общ щранг в подпокривното, от там тръгва надолу през щранговете в бани, мокри помещения кухни и т.н. се връща обратно до абонатната. Налягането е високо и няма нужда от хидрофорни помпи. За студената важи същото, с тая разлика че щранга завършва на 7-я етаж без надолу да продължава тръба.

                    Парното си е на отделни щрангове с отделен топлообменник и отделна циркулационна помпа още от мазето. То си върви отдолу нагоре - на последния етаж излизат по 2 тръби от пода и влизат в радиаторите. Тръбите тръгват дебели от абонатната станция (мисля че един цол), по някое време преминават в 3/4, после завършват на 1/2 на последния етаж.

                    Съответно апартаментите в долната половина - от 1-ви до 6-ти етаж, имат по три тръби на шранг вместо по 2- за топлата вода третата тръба е циркулацията, за парното е дебелата тръба за горната половина апартаменти, обратната за парното е обща.
                    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                    Коментар


                    • #25
                      От: ВЪпрос за топла вода във висок блок

                      Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                      .... Наистина преди имаше такива, това е разширителен съд, отворен към атмосферата, за хептен екстрени ситуации, има и преливник. Сега системите са затворени, разширителният съд е в помещението на станцията и работи под налягане...
                      Хм... При нас още при старата абонатна имаше разширителен съд в абонатната (голяма желязна 'лещообразна' цистерничка)... Но пак си имаше 'преливник', чиято тръба идваше от горе, и по който се виждаше кога си напълнил системата.
                      Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                      Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                      Коментар


                      • #26
                        От: ВЪпрос за топла вода във висок блок

                        Благодаря на всички, включили се до сега.
                        Получих ценна и полезна за мен информация, за което още един път благодаря.
                        Позволявам си да питам още нещо по конкретното изпълнение на подмяната.
                        Верт. щрангове са затворени в нещо като вертикални "кутии" с форма на паралелепипед - рабицова? мрежа, подмазана със силен разтвор, има достатъчно разстояние между стените на "кутията" и тръбите. Малко наизуст, кутията е около 40х30см.
                        ВЪзможно ли е новите тръби да се пуснат/изтеглят по цялата дължина(височина) на входа и да се поразбие само около връзките за всеки етаж, където да стане индивидуалното включване?
                        Питам, понеже на много места комшиите са "облагородили" мястото край кутиите и това би било аргумент на някои да не иска подмяна.

                        Коментар


                        • #27
                          От: ВЪпрос за топла вода във висок блок

                          Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
                          Хм... При нас още при старата абонатна имаше разширителен съд в абонатната (голяма желязна 'лещообразна' цистерничка)... Но пак си имаше 'преливник', чиято тръба идваше от горе, и по който се виждаше кога си напълнил системата.
                          Този преливник, за който говориш е друг, да има си ги и сега, те са за обезвъздушаване. Чисто визуално се различават по това, че преливникът на разширителния съд е отворен, просто една чучурка, а този за обезвъздушаване завършва с кран.
                          Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                          Коментар


                          • #28
                            От: ВЪпрос за топла вода във висок блок

                            Първоначално публикуван от гоше Преглед на мнение
                            Благодаря на всички, включили се до сега.
                            Получих ценна и полезна за мен информация, за което още един път благодаря.
                            Позволявам си да питам още нещо по конкретното изпълнение на подмяната.
                            Верт. щрангове са затворени в нещо като вертикални "кутии" с форма на паралелепипед - рабицова? мрежа, подмазана със силен разтвор, има достатъчно разстояние между стените на "кутията" и тръбите. Малко наизуст, кутията е около 40х30см.
                            ВЪзможно ли е новите тръби да се пуснат/изтеглят по цялата дължина(височина) на входа и да се поразбие само около връзките за всеки етаж, където да стане индивидуалното включване?
                            Питам, понеже на много места комшиите са "облагородили" мястото край кутиите и това би било аргумент на някои да не иска подмяна.
                            Пластмасовите тръби са със "милимунда" по-малък външен диаметър от съответните им по размер метални. Принципно това позволява да не се прави всичко леш, но напрактика зависи от "табиетите" изпълнителя.
                            Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                            Коментар


                            • #29
                              От: ВЪпрос за топла вода във висок блок

                              Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                              Да кажа как е в моя блок - 12 етажа, 1982г.


                              То си върви отдолу нагоре - на последния етаж излизат по 2 тръби от пода и влизат в радиаторите. Тръбите тръгват дебели от абонатната станция (мисля че един цол), по някое време преминават в 3/4, после завършват на 1/2 на последния етаж.
                              На последния етаж горната тръба която е входяща за радиатора, не продължавали и нагоре към подпокривното пространство ? Там точно е прословутото казанче, което според мен трябва да се използва за преливник в случай на повреда в обезвъздушителя при автоматично допълване? За тази цел и тръбата от казанчето надолу/там където се зауства трябва да се смени. В противен случай с обезвъздушителите на последните радиатори трябва да се обезвъздушава цялата система.
                              В наши дни Вазов щеше да напише " Под Егото", а Алеко само "До Чикаго".
                              В. Иванов

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X