Обява

Свий
Няма добавени обяви.

ВЪпрос за топла вода във висок блок

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • ВЪпрос за топла вода във висок блок

    Здравейте,
    Малко предистория. Блокът е строен в началото на 80-те години на миналия век с поцинковани тръби за топла и студена вода. При подвързване към топлофикация освен за отоплението беше включена и топла вода за битови нужди. Тъй като блокът е 12 етажа, от непрекъснатата работа на циркулационната помпа имаше оплаквания за шум и беше изключена. Тогава пък горните етажи трябваше доста да източат, докато дойде топла вода и в един момент целият вход се отказа да ползва топла вода.
    По някое си време, след приватизациите на топлофикациите(Варна) пак беше пусната топлата вода, не знам, може би да са предложили изгодна цена ...?. Но пак на дневен ред излезе въпросът за големият разход на високите етажи от ненужното източване.
    Тръгнала е подписка за смяна на вертикалните щрангове, уж с нови тръби, не знам ППР или някакви други, щял рязко да спадне ненужният разход за топла вода при тн източване.
    Не съм много наясно, затова и питам - само от смяна на вертикалните щрангове с друг вид тръби може ли да се очаква рязко подобрение без циркулационна помпа?

  • #2
    От: ВЪпрос за топла вода във висок блок

    Подобрение от полипропиленови тръби може да се очаква, рязко чак - не. Циркулационната помпа ако е свястна няма да я чува никой.

    Коментар


    • #3
      От: ВЪпрос за топла вода във висок блок

      http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=80123

      Коментар


      • #4
        От: ВЪпрос за топла вода във висок блок

        Ясене, благодаря за линка. Уж търсих нещо подобно, но... Извинявай, ако искаш изтрий тази тема.

        Коментар


        • #5
          От: ВЪпрос за топла вода във висок блок

          Твоя въпрос е друг, аз само ти давам какво още да прочетеш.

          Коментар


          • #6
            От: ВЪпрос за топла вода във висок блок

            Не става. Трябва да изберете свръхСъвестна фирма изпълнител, която да сложи изолация на всички тръби от горе до долу, на целия вход. Изобщо не е евтина. Трудно ще намерите кой да го направи и ще струва скъпо. Ако се направи както трябва, се постига сериозен ефект.
            Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

            Коментар


            • #7
              От: ВЪпрос за топла вода във висок блок

              Забрави за смяна на вертикалните щрангове... Точно в Младост имам апартамент, където се борих със зъби и нокти за смяна на изгнилите щрангове - все се намираше някой пенсионер, който 'аз я съм жив още пет години - няма да ви дам да ми чупите банята, а и пари за това не давам'... При условие, че накрая бях предложил аз да купя тръбите (те си бяха лесната част)...
              Накрая всеки се спасяваше поединично - за мой късмет се скъса щранга над моя апартамент, та с лекота убедих съседите отгоре и отдолу, че трябва да разбия плочите и да сменя щранговете (топла - права/върната, судена вода и отоплението в банята)....
              Нямаше къде да мърдат, но пак отказаха нататък да сменят... И така всяка година имаше наводнение в блока...
              За циркулационната помпа - проблемът е обезвъздушаването на последния етаж като спре водата... Ако е решено добре - няма проблем.
              При нас системата на последния етаж бе врътка с формата на П, като от най-горната част излизаще тройник към мивка на собственика... И се обезвъздушаваше прекрасно.
              Помпата за 9 етажа с три апартамента на етаж (т.е. три щранга и три върнати тръби) бе Grunfoss май около 100W (и то не я пускахме на максимална мощност - нямаше нужда)... До нея не се чува, пък камо ли да тормози съседите...
              Т.е. на твое място бих подходил така:
              1. Смяна на помпата с нормална такава.
              2. Опит за смяна на щранговете, ама ако не стане - здраве да е..
              Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
              Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

              Коментар


              • #8
                От: ВЪпрос за топла вода във висок блок

                Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
                Не става. Трябва да изберете свръхСъвестна фирма изпълнител, която да сложи изолация на всички тръби от горе до долу, на целия вход. Изобщо не е евтина. Трудно ще намерите кой да го направи и ще струва скъпо. Ако се направи както трябва, се постига сериозен ефект.
                Топлозагубите при преноса от долу до горе и обр. ще са минимизирани в почти идеалния случай, който описваш, но пак си трябва помпа, да?
                Фирма-изпълнител...май местната топлофикация е обещала, тези дни ще посъбера инфо.
                Благодаря и на двама ви.

                Коментар


                • #9
                  От: ВЪпрос за топла вода във висок блок

                  Първоначално публикуван от гоше Преглед на мнение
                  Здравейте,
                  Малко предистория. Блокът е строен в началото на 80-те години на миналия век с поцинковани тръби за топла и студена вода. При подвързване към топлофикация освен за отоплението беше включена и топла вода за битови нужди. Тъй като блокът е 12 етажа, от непрекъснатата работа на циркулационната помпа имаше оплаквания за шум и беше изключена. Тогава пък горните етажи трябваше доста да източат, докато дойде топла вода и в един момент целият вход се отказа да ползва топла вода.
                  По някое си време, след приватизациите на топлофикациите(Варна) пак беше пусната топлата вода, не знам, може би да са предложили изгодна цена ...?. Но пак на дневен ред излезе въпросът за големият разход на високите етажи от ненужното източване.
                  Тръгнала е подписка за смяна на вертикалните щрангове, уж с нови тръби, не знам ППР или някакви други, щял рязко да спадне ненужният разход за топла вода при тн източване.
                  Не съм много наясно, затова и питам - само от смяна на вертикалните щрангове с друг вид тръби може ли да се очаква рязко подобрение без циркулационна помпа?
                  Подобрение ще има до толкова, до колкото старите тръби се запушват и дебита на вода намалява. Циркулационните помпи ще ви трябват, няма да са шумни ако са оразмерени правилно и правилно монтирани. При смяна на щранговете, ефектът за всеки ще е на 100 % индивидуално ако си смени и хоризонталните тръби,... но това е рядкост. При смяна на шранговете задължително трябва да се проверят връзките между тях след последните абонати. Топлата и парното се обединяват и слизат с една тръба, обикновенно в БГ( където са циркулационните помпи). Елементарно е. Може да се сложи и гумена подложка под помпата ( обикновенно се слага под постамента в някои страни по на запад...)
                  за да не се предават вибрациите/шум по конструктивните елементи до 15 тия етаж.
                  В наши дни Вазов щеше да напише " Под Егото", а Алеко само "До Чикаго".
                  В. Иванов

                  Коментар


                  • #10
                    От: ВЪпрос за топла вода във висок блок

                    slowtraveler, тръгнала е подписка за смяна на щранговете, ама май само по високото дават зор. Дано да няма много кибици. Аз лично съм за смяна, но...

                    Коментар


                    • #11
                      От: ВЪпрос за топла вода във висок блок

                      Първоначално публикуван от Жоро Байкушев Преглед на мнение
                      ...Топлата и парното се обединяват и слизат с една тръба...
                      Това не го виждам как ще стане при обща абонатна станция. Водата, течаща в радиаторите, и тая, течаща от чешмата, нямат нищо общо помежду си.
                      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                      Коментар


                      • #12
                        От: ВЪпрос за топла вода във висок блок

                        Помпа с честотно управление ( сега вече масово са такива ) настроена подходящо мисля , че ще свърши работа . Нашето парно шуми , когато се включи помпата без честотно . Има и помпа с честотно , но явно не е сметната правилно и не стига до навсякъде топлото .

                        Коментар


                        • #13
                          От: ВЪпрос за топла вода във висок блок

                          Помпа трябва при всички случаи, но такава вече имате. Нямам идея обаче защо е шумна. Нашата не се чува въобще.
                          С местната топлофикация не знам как стоят нещата и до каква степен може да се разчита на подизпълнителите и. При нас в София не може. Нямат такива. Тръби сменихме преди 12-13 години. Най-скъпите, не помня какви бяха-чешки или немски. В мометна ситуацията е лоша-течове кога през месец, кога всеки месец, на произволни места. Имай го предвид и това-животът на полипропилена не е кой знае колко голям. Студента вода до сега не е дала проблем никъде, но на топлата всичко е леш.
                          Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                          Коментар


                          • #14
                            От: ВЪпрос за топла вода във висок блок

                            santaclash,
                            Ако имаш време и желание, я малко по-подробно за тоя "леш" по тръбите за топлата - фитинги, снадки, самите тръби?
                            Някаква алтернатива на ППР?

                            Коментар


                            • #15
                              От: ВЪпрос за топла вода във висок блок

                              Тръбите са яко напукани отвътре. Нацепени. Отвън са като чисто нови, но вътре положението е зле. Утре ще се смъкна до мазето да видя дали не се подмята някое парче от последния ремонт да го снимам. На студената вода сменяха миналата година една част, защото при ремонт у съсед падна парче бетон и счупи отклонение 3 етжа надолу. На студената вода няма такъв проблем-те и вътре са като чисто нови.
                              За пукането-пукат е самите тръби. Става един мехур на повърхността (ПП се раздува) и тръбата се пука. По принцип вътре има алуминиева вложка, която на теория би трябвало да я запази, но на практика не се получава. И тоя проблем се появи когато тръбите минаха десетина години. Преди това години наред нямахме грижи. Алтернатива на ПП...май няма. В смисъл-не, че няма други материали, но на тая цена и с такава скорост на монтаж друго не се сещам.
                              Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X