Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Нужда от съвет за хидроизолация

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Нужда от съвет за хидроизолация

    Здравейте, имам нужда от малко помощ относно решението на един домашен проблем.

    Става дума за вече готова стара къща с вероятни основи от камък с мазилка - къщата е строена около 60те години. В момента къщата е с външна топлоизолация от стиропор (EPS) измазана с някакъв вид лепило (бял теракол).
    Около къщата върви пътека от плочки залепени с цимент, широка около 50-60см. Подпочвените води са на изключително високо ниво - около 2 метра под повърхността дори в най-горещите месеци.

    Проблема е следния: от вътрешната страна на две от стените (къщата е квадрат) има нещо като капилярна влага, вървяща успоредно на повърхността на земята (която е с лек наклон). Решихме, че ще правим дренаж за да решим проблема - речено, сторено. Покрай едната стена дренажа върви на около метър, метър и 20 от къщата, след което завива и тръгва покрай другата стена на около два метра от къщата. На половината стена се наложи дренажа да започне да се отдалечава от къщата под лек ъгъл - около 20тина градуса и накрая финишира в градината. Дълбочината му е около 1,60м в горната част (близката до стената) постепенно намаляваща до около 60-80см.

    След направата на дренажа ситуацията е следната: на стената покрай която върви близо инцидентно остава да се появява влага около ден-два след като е валяло, при проветряване за няколко часа изчезва.
    На половината от другата стена - тази половина покрай която дренажа върви на 2 метра се появява непрекъснато влага независимо валяло ли е или не - при проветряване за няколко часа изчезва и после след една нощ пак се появява и започва да се "уплътнява" влажното място (потъмнява все повече).

    Частта от същата стена покрай която дренажа върви все по-далеко е абсолютно суха (?!) независимо от това вали ли или не; независимо проветрявано ли е или не - преди дренажа тази стена също беше мокра.

    Почвата е т.нар. "иловица". Когато е сухо за отрицателно време се напуква зловещо, когато е мокро и вали от много малко вода се накисва и сякаш спира да попива.

    Вариантите които обмислям в момента - срам не срам мислех да пробвам разтворите за импрегниране на стената при които се пробиват много на брой близки дупки и се пълнят с въпросния разтвор. На мен ми звучи като тотална измама това, ама знам ли, бих се радвал някой да сподели ако има опит с подобно решение.

    Друг вариант - да разкъртя пътеките (и без това ще ги правя наново с по-широки) и да видя какво е положението с основата. Евентуално да прокопая нещо като допълнителен мини-дренаж прилепен близо до основите колкото мога по-дълбоко. Ще трябва да копая на ръка, но поне ще е само 20-30 метра. Таман да сваля някое кило.

    Започна да ме гложди съмнението дали пък сегашната влага да е от конденз? Във въпросната стая дори лятото се появяваше влагата няколко часа след затваряне на прозорците. Докато стои отворено - влага нямаше никаква? В помещението има доста цветя.

    Приемам всякакви съвети и идеи. Прилагам нещо като схема на стените, дренажа и влагата, както и вътрешните стени.

    Ще прощавате, че е рисувана с два леви крака

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Untitled.jpg
Прегледи:1
Размер:82.1 КБ
ID:6139289
    What Orwell feared were those who would ban books. What Huxley feared was that there would be no reason to ban a book, for there would be no one who wanted to read one.

  • #2
    От: Нужда от съвет за хидроизолация

    Първоначално публикуван от swartalf Преглед на мнение

    Проблема е следния: от вътрешната страна на две от стените (къщата е квадрат) има нещо като капилярна влага, вървяща успоредно на повърхността на земята (която е с лек наклон). Решихме, че ще правим дренаж за да решим проблема - речено, сторено. Покрай едната стена дренажа върви на около метър, метър и 20 от къщата, след което завива и тръгва покрай другата стена на около два метра от къщата.
    Дреенажа само покрай тези стени ли върви или обикаля цялата къща?


    Първоначално публикуван от swartalf Преглед на мнение
    .....мислех да пробвам разтворите за импрегниране на стената при които се пробиват много на брой близки дупки и се пълнят с въпросния разтвор. На мен ми звучи като тотална измама това, ама знам ли, бих се радвал някой да сподели ако има опит с подобно решение.
    Нямам опит, но ако се изпълни както трябва не е партенка - по този начин се санират много стари къщи в UK например - прави се точно за спиране на капилярната влага.

    Първоначално публикуван от swartalf Преглед на мнение
    Друг вариант - да разкъртя пътеките (и без това ще ги правя наново с по-широки) и да видя какво е положението с основата. Евентуално да прокопая нещо като допълнителен мини-дренаж прилепен близо до основите колкото мога по-дълбоко. Ще трябва да копая на ръка, но поне ще е само 20-30 метра. Таман да сваля някое кило.
    Това е разумно, защото ще направиш дренажа какато трябва и ще положиш хидроизолация в основите на къщата, ако тръгнеш към този вариянт се консултирай предварително за правилната технология на дренажа, защото по мои наблюдения, без да съм специалист, много от описани дренажи които съм виждал имат принципни грешки.

    Първоначално публикуван от swartalf Преглед на мнение
    ,,,Започна да ме гложди съмнението дали пък сегашната влага да е от конденз? Във въпросната стая дори лятото се появяваше влагата няколко часа след затваряне на прозорците. Докато стои отворено - влага нямаше никаква? В помещението има доста цветя.

    ]
    Тополоизолацията стига ли до земята, основите изолирани ли са също, има ли XPS поне до 50-60 см височина? Ако всичко е ОК с изолацията едва ли е конденз. По-скоро като се проветрява повърхността на стената изсъхва, но това не значи че не си е мокра вътре.
    Technical Rescue Direct - life lies in courage
    http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

    Коментар


    • #3
      От: Нужда от съвет за хидроизолация

      Ако камъка отвътре е измазан с варова е температурен конденз.Проблема го имах в къщи ,в сутерен основите са камък,дренажа също е с камъни ,но обли на дълбочина колкото сутерена 1м.,1,10м..По стените избиваше влага ,мазилката беше варова,бутнах я както си беше мокра и отдолу камъка и тухлата изсъхнаха за норматив ,нямаше влага,измазах с пясък и цимент 1/1 с малко добавка за водоплътност ,мазилката стегна изсъхна добре,няма конденз,влага,никакви проблеми.Така реших аз моя проблем.Ако се нанася хидроизолация трябва да е отвън.Най-добре да е еднокомпонентна на циментова основа,това издържа на всякакви условия.
      Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

      Коментар


      • #4
        От: Нужда от съвет за хидроизолация

        Първоначално публикуван от icerunner Преглед на мнение
        Дреенажа само покрай тези стени ли върви или обикаля цялата къща?
        Само покрай тези стени. Около другите две не може да се направи - край едната минава улица, край другата има плочник, кладенец а и няма влага там.

        Първоначално публикуван от icerunner Преглед на мнение
        Нямам опит, но ако се изпълни както трябва не е партенка - по този начин се санират много стари къщи в UK например - прави се точно за спиране на капилярната влага.
        Това доста ме успокоява, принципно мисля да правя нещата стъпка по стъпка и се радвам да знам предварително какви възможности имам ако текущата процедура не проработи. В случая мисля първо да махна пътеките, да изкопая до основите и да разуча ситуацията - и след като така и така е разкопано да направя въпросния нов дренаж в комбинация с изолация на основите. Но ако не помогне - хубаво е да знам, че има вариант за действие после.

        Първоначално публикуван от icerunner Преглед на мнение
        Тополоизолацията стига ли до земята, основите изолирани ли са също, има ли XPS поне до 50-60 см височина? Ако всичко е ОК с изолацията едва ли е конденз. По-скоро като се проветрява повърхността на стената изсъхва, но това не значи че не си е мокра вътре.
        Отвън стига до земята, основите най-вероятно не са изолирани. Всъщност целия цокъл е изолиран. Като изкопая до основите освен хидроизолация е препоръчително ли е да се постави и топлоизолация?

        Първоначално публикуван от faster Преглед на мнение
        Ако камъка отвътре е измазан с варова е температурен конденз.
        Отвътре нямам идея как е измазан и дали въобще е измазван. Предполагам, че дори и да е мазан ако камъните са споявани с варо-циментова мазилка от там си минава капилярната влага без проблеми. Именно това пише в упътванията на тези пасти/разтвори за създаване на бариера в стената - камъка по принцип не се овлажнява, но самата варо-циментова мазилка служи като проводник на капилярната влага нагоре към стената.
        What Orwell feared were those who would ban books. What Huxley feared was that there would be no reason to ban a book, for there would be no one who wanted to read one.

        Коментар

        Активност за темата

        Свий

        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

        Зареждам...
        X