Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Укрепване / подсилване и ремонт на къща

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Укрепване / подсилване на къща

    Първоначално публикуван от mihov_1969 Преглед на мнение
    Знаеш ли и аз се замислих!!!Ако има свлачище/движение на земни маси/,това къще като нищо може да се запътила нанякъде и това съчетано с по-скромни основи!
    Да ви споделя моя опит със свлачища-през 1988 като стажант/в паралелка Минна електромеханика и автоматика/ в р-к"Трояново Север" бях свидетел на второто по големина в света свлачище в открит рудник/на първо място е Китай/.Просто беше апокалиптично и страшно!!!
    Колега... направо хвъргаш бомба! Може ли повече инфо или някакво четиво по темата?
    Поздрави
    Публикувайте отговор

    Коментар


    • #32
      От: Укрепване / подсилване на къща

      Там си е.. не беше паднала до преди 2 седмици.
      За тия година и половина не е мърдала повече. Няма и нови или разширени пукнатини.

      Тая задача определено чака мен, но за сега имаме "принципни различия" в семейството.
      Както и да е. За сега така.

      Коментар


      • #33
        5 години по-късно има развитие. След като баща ми одъртя достатъчно, че да вдигне ръце и да ме остави да правя каквото искам се захванах.
        Отрязах всякакви селски разбирачи, познати и приятели дето много ги разбирали тия строежи и си наех фирма с строителен инж и т.н.

        За съжаление времето прецака работата. Но все пак сме почнали.

        Ще има 3 колони със 3 стъпки и пояси.

        Целият двор има наслагани арматури. Направо ги съжалявам хората. Къщата е голяма денивелация от пътя и има стъпала като до 3ти етаж.











        Това е за сега. Утре повече (ако не вали).

        Сега разбрах, защо всички казват, че по-добре нова къща отколкото да ремонтираш стара.
        Хванах се набързо да пообновя сутерена да стане за живеене. Но това май за нова тема.

        Коментар


        • дядо владо
          дядо владо коментира
          Редактиране на коментар
          ..........нещо ми бяга “вързването на арматурата“ , ама да се надяваме, че ще го направят🙄

      • #34
        Ааа...ремонтира се...ако си строител и ти плащат да ремонтираш някоя. Пари не се отказват.
        Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

        Коментар


        • #35
          Хайде всички по-кротко. Темата е просто да разнообразим темите за изборите и вирусите.
          Нито тая къща ще е вечна, нито аз. До сега без колони е изкарала 30 години, ако изкара още 30 халал да е.

          Коментар


          • ikristiqn
            ikristiqn коментира
            Редактиране на коментар
            Ще стане супер вила! Дали ще има дренаж, хидроизолация... че тъкмо ти е сгодно и т'ва да направиш ;-)

            п.п. не разбирам, но така си мисля ;-)

          • Венци- малкия
            Венци- малкия коментира
            Редактиране на коментар
            Ами нямало нужда. То и сме на билото на баир. Това е най-високата точка. Подпочвени води няма на плитко. И аз не разбирам. Каквото каже човека с дипломите.

        • #36
          Супер! Ентусиазъм да има... ааам Венци да дойда ли да ти орежа асмата?

          Коментар


          • Венци- малкия
            Венци- малкия коментира
            Редактиране на коментар
            пфф.. много са обрасли. Няколко години не са пипвани и е станало джунгла. Обаче нещо и времето не ми стига.

        • #37
          Направо ги резни в началото където стъблото се е качило горе и като избият клонките м.Май хващаш и ги привързваш внимателно за самата конструкция. Щом не е рязана отдавна това е най-добрия вариант. Пък след година може пак да пуснеш снимка.Какъв сорт е знае ли се?

          Коментар


          • Венци- малкия
            Венци- малкия коментира
            Редактиране на коментар
            Никаква идея за сорта. Червен е, киселяк. Но почти не спомням да е узрявало. На 860м надморска е.

          • 19R
            19R коментира
            Редактиране на коментар
            Добре. Може да се хашладиса на зелено(т.е. да ти донеса ранозреещ сорт примерно имам в предвид Перла/Перл дьо Ксаба) и да се пробваме , ама още тази седмица ги резни отгоре в началото.

        • #38
          На мен ми е интересно ,що се е спукала стената. При солидно армирана плоча(основа) ,такова напукване не е задължително да се случи. Това да не е следствие от земетръса в пернишко? Друг е въпроса че по онова време на социализъм най вероятно не е имало достатъчно материали къде да се намерят , за да се армира подходящо, еле пък подходяща бетонова смес.Втория етаж на плоча ли е?

          Коментар


          • pan_rt
            pan_rt коментира
            Редактиране на коментар
            Признавам че това не го знаех . Демек тухли единички редени с дупките нагоре

          • Kirilpm
            Kirilpm коментира
            Редактиране на коментар
            "Не се допуска използването като носещи конструкции на тухли с надлъжни кухини, преминаващи успоредно или напречно на зида"

            По смисъла на този текст излиза, че носеща стена може да се изгради от тухли четворки/двойки ако са зидани с дупките нагоре, друг е въпроса защо някой би зидал така...
            Моята питанка е при това строителство, което наричаха монолитно - кофража на колоните отворен към стените до колко стените са носещи?Говоря за този тип:

          • Чавдар (V93)
            Чавдар (V93) коментира
            Редактиране на коментар
            Не са носещи стените. Плочата се носи от колоните. Тази схема (първо да се вдигат зидовете, а после да се налива бетон) се използва често, за да се пести от кофраж. Пък и сигурно им е по-лесно на баш майсторите да докарат колоните в една равнина със зида.
            Между другото, по "земетръсната" наредба, при такава конструкция между бетона и тухления зид трябва да има има фуга, запълнена с нискоякостен материал. Ама познай колко се спазва.
            Последно редактирано от Чавдар (V93); 20-04-21, 07:30.

        • #39
          Първоначално публикуван от pan_rt Преглед на мнение
          На мен ми е интересно ,що се е спукала стената. При солидно армирана плоча(основа) ,такова напукване не е задължително да се случи. Това да не е следствие от земетръса в пернишко? Друг е въпроса че по онова време на социализъм най вероятно не е имало достатъчно материали къде да се намерят , за да се армира подходящо, еле пък подходяща бетонова смес.Втория етаж на плоча ли е?
          Къщата е строена 1994-95-та. Материали каквито е имало такива са слагани. Майсторите бяха .. селските пияници. До 2012 нямаше ядове , освен че мазето се пълнеше с вода.
          По време на земетресението през 2012 родителите ми бяха там. По техни разкази, къщата се е люлеела , а керемидите са тракали. Тогава се нацепи. И водата в мазето изчезна. Сега е в на долния комшия мазето.
          Отделно цялата махала е на склон с дълбоко дере с река. Всички къщи мърдат с годините. Няма комшия който да няма напукани подпорни стени и пътеки.
          Останалата част от къщата няма проблеми, просто там е най-слабото място.
          Последно редактирано от Венци- малкия; 14-04-21, 21:26.

          Коментар


          • pan_rt
            pan_rt коментира
            Редактиране на коментар
            ся видях началото на темата ,то там пишело че е след земетръса. Сега поне ще стане здраво железа квито искаш,бетонна марка каквата си наумиш,стига пари да имаш

        • #40
          Днес са вързали долу. Утре ще наливат бетона.









          Коментар


          • дядо владо
            дядо владо коментира
            Редактиране на коментар
            ......за тези с дипломите(особенно от най-новата ни история) нищо че са с дипломи ъъъъъ🙄😪😡 цензура 😂
            Моята къща 96-98 е разширяваха и строиха архитекти и строителни иженери и я поосраха така да се каже. По сега действащите нормативни уредби (удобно променени) леят бетонен скелет, после попълват с тухли и конструкцията шава като за световно и се пука и без земетръс и свлачища,за да го скрият най-често отгоре слагат мрежа и някаква мазилка и/или термоизолация, но това не променя куцавинята.....
            По- горе като казах "вързване на арматура" имах предвид къртене на старата бетонна плоча ( задължително за горната) до достигане на нейната арматура и вързване на новата арматура към нея, после наливане на бетон така става "монолитно сроителство" имаче е хуйня казано на прав текст☕

          • pan_rt
            pan_rt коментира
            Редактиране на коментар
            Дедич , даже има химия ,паста дето мажеш стария бетон и новия лепка за него все едно е лят на цяло,нещо на Сика беше май

        • #41
          Вчера наляха долната част, днес са махнали кофража и са приготвили колоните.









          Бачкат хората. Харесва ми, че е много чисто. Имал съм други "майстори", за доста по дребни неща след тях е "Бейрут".
          Даже цветята са запазили и не са отъпкани.

          Коментар


          • IvanIvanovi
            IvanIvanovi коментира
            Редактиране на коментар
            не е ли твърде скоро махането на кофража?

          • rosen_offroad
            rosen_offroad коментира
            Редактиране на коментар
            Този кофраж не пази нищо освен бетона да не разлива докато се лее....

            Даже е препоръчително да се маха по скоро за да съхне.

            Това да не ти е подпорен кофраж на плоча отдолу

        • #42
          За да се "върже" със старата плоча е достатъчно да се пробият дупки в нея през определено разстояние и с химически анкери да се "намаат" железа, за които да се вържат новите трегери.
          Your conscience is all you can take to your grave.

          Коментар


          • artefekt
            artefekt коментира
            Редактиране на коментар
            Не е така Сашо....арматурата за да работи, трябва да е привързана към другата...и то по определен начин. Разбира се, понеже се оразмерява по гранични състояния...може и сто години да не се коментира. Което създава погрешни впечатления в много изпълнители......

          • TigerHunter
            TigerHunter коментира
            Редактиране на коментар
            Принципно е така, Мирко. Но не се сещам кой ще се наеме да кърти толкова навътре, че да върже за железата на плочата. а и не става само на върха да се върже.

          • artefekt
            artefekt коментира
            Редактиране на коментар
            Отчайващо е положението. На последният обект, строителя разкърти един трегер 60-на см висок и му отряза долната част на стремената. И като му казвам на архитекта, че не трябва да го оставят така.....ми вика...няма проблем, те ще го замажат със един специален цимент..

        • #43
          За хоризонталните трегери- може да се извади по една тухла под плочата на равни интервали,пробива се,армира се,залива се с бетон и се получават едни петички/зъби,върху които се разпределя теглото на втория етаж

          Коментар


          • #44
            Една къща в махалата сцепена я ремонтираха като като изляха пети в ъглите. От горе по ъглите сложиха Г образно желязо -30х30см и ги стегнаха горе и долу с железни тръби- нещо като натегнати стени . отгоре е мазилка нищо не личи. Вече може би 30г не е мръднала,

            Коментар


            • #45
              Е у махалата може....и с петички....а и без..
              Сериозно...зависи от конкретната констуктивна схема..

              Коментар

              Активност за темата

              Свий

              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

              Зареждам...
              X