Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как да си направя бяла дъска?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Как да си направя бяла дъска?

    Изходното положение е - налична черна дъска, върху която се ползва тебешир.
    Крайно положение - бяла дъска, която да се ползва за писане с маркер за бяла дъска ( на спиртна основа е), и евентуално да се ползва и като екран за проектор.

    Двете неща са леко взаимноизключващи се - гладкостта за писане, и антирефлективността при екрана, обаче - то с питане става.

    Допустим е варианта с премахването на дъската и боядисването на стената зад нея с правилната боя.

    Всякакви идеи са добре дошли - боядисване, фолиране, прахово покритие, нанотехнологии. Високото качество и ниската цена се приветстват.

    Предварително благодаря за идеите.

  • #2
    От: Как да си направя бяла дъска?

    Вземи си от някоя мебелна фирма бял МДФ. Ползват го за гърбове на мебели. Размерите на листа мисля бяха 2080/2800 мм по спомен. Надявам се да стигне. Могат и да го разкроят с подрез. Мисля това е оптимално като решение.
    За жалост продадох старото муле след 12 годишна езда. Утехата е, че отива при ловец.

    Коментар


    • #3
      От: Как да си направя бяла дъска?

      Имам решението. Хай-тек.
      Обаче е много за писане, и утре ще ти звънна, а пък ти, ако искаш, после го напиши в темата.
      ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

      Коментар


      • #4
        От: Как да си направя бяла дъска?

        Е той има черна и иска ефтино да я направи бяла. Гладкостта за писане и антирефлекснотта изобщо не са взаимноизключващи се. Боядисва се с боя с по-малко гланц (до 20%). Споделям как аз бих го направил. Зашкурвам черната боя, за да премахна гланца и за да хване следващата боя. Преди боята бих минал една ръка полиуретанов грунд с втвърдител. Пак една шкура над 200. И една ръка с полиуретанова боя със втвърдител. Боя, грунд, втвърдител и разредител можеш да си вземеш от тук - http://www.lakove.bg/bg/distributors-map Те ще ти кажат и колко ще ти е нужно от всичко. На око - ще струва около 50-60 лв. Ма пък един лист лакиран с бяло фазер ти е 23 лева - https://rosi.bg/lakiran-mdf-bialo-1145.html


        ПП. Говоря за боядисване с пистолет. С четка не знам какво би се получило.

        Коментар


        • #5
          От: Как да си направя бяла дъска?

          Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
          Изходното положение е - налична черна дъска, върху която се ползва тебешир.
          Крайно положение - бяла дъска, която да се ползва за писане с маркер за бяла дъска ( на спиртна основа е), и евентуално да се ползва и като екран за проектор.

          Двете неща са леко взаимноизключващи се - гладкостта за писане, и антирефлективността при екрана, обаче - то с питане става.

          Допустим е варианта с премахването на дъската и боядисването на стената зад нея с правилната боя.

          Всякакви идеи са добре дошли - боядисване, фолиране, прахово покритие, нанотехнологии. Високото качество и ниската цена се приветстват.

          Предварително благодаря за идеите.
          Шкурка 150 с лентов шлайф,автоемайл лак бял две ръце с междинно водно шкурене с 600 и валяк.Ако можеш да я свалиш да я валякосваш хоризантарно.Ако имаш бояджийски пистолет по-добре вертикално.
          МБ124 200Д седан 5 скорости 88 год. МБ 124 Е300Д Т 24 в 93 год. ОПЕЛ ФРОНТЕРА А ДБ 2,8ТДИ 95год. Не е проблем че човек е смъртен,проблема е че е внезапно смъртен!

          Коментар


          • #6
            От: Как да си направя бяла дъска?

            Става въпрос за две учебни зали.
            Във всяка от тях има по една черна дъска, и опънат екран за проектор.
            Всяка черна дъска е с размери 4000 х 1300 и е съставена от две еднакви плоскости, събрани по средата доста грубо. Плоскостите са хванати с по една видия с дюбел във всеки край в стената.

            Засега варианта с MDF e най-добрия, но трябва да се види как се почиства от маркера - дори със специалната течност за почистване резултатите не са много добри. Ако повърхността е относително грапава (матова), почистването ще се затруднява.

            А, освен това пропуснах да отбележа, че освен с кинтите съм ограничен и с времето - без дъски - черни или бели, залите са неизползваеми, което никак не е добре.

            Коментар


            • #7
              От: Как да си направя бяла дъска?

              Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
              Става въпрос за две учебни зали.
              Във всяка от тях има по една черна дъска, и опънат екран за проектор.
              Всяка черна дъска е с размери 4000 х 1300 и е съставена от две еднакви плоскости, събрани по средата доста грубо. Плоскостите са хванати с по една видия с дюбел във всеки край в стената.

              Засега варианта с MDF e най-добрия, но трябва да се види как се почиства от маркера - дори със специалната течност за почистване резултатите не са много добри. Ако повърхността е относително грапава (матова), почистването ще се затруднява.

              А, освен това пропуснах да отбележа, че освен с кинтите съм ограничен и с времето - без дъски - черни или бели, залите са неизползваеми, което никак не е добре.
              За самозалепващо фолио мислил ли си?
              МБ124 200Д седан 5 скорости 88 год. МБ 124 Е300Д Т 24 в 93 год. ОПЕЛ ФРОНТЕРА А ДБ 2,8ТДИ 95год. Не е проблем че човек е смъртен,проблема е че е внезапно смъртен!

              Коментар


              • #8
                От: Как да си направя бяла дъска?

                Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
                ...Ако повърхността е относително грапава (матова), ...
                Абе човек! Няма такова нещо ти казвам ве. Това дали е мат или гланц е функция на боята и няма нищо, ама НИЩО общо с грапавост. Правя маси и ти говоря от практиката. Знаеш, че издавам и указатели. Там също има гланц и мат. Е, ако си пипал матова корица - дали е грапава?

                Обаче ще ти е сложно със шлайфането и боядисването. Повърхността хич не е малка за ръчни шлайфове. Освен това за боядисването си иска и сериозен компресор, най-добре и бояджия, щото ще го стечеш. С усилени крачки вървиш към фолиото ме съмнява. Напръскай със сапунена вода преди да го залепиш!

                Коментар


                • #9
                  От: Как да си направя бяла дъска?

                  Не само че съм мислил, ами в момента търся правилното фолио.
                  Това е най-благия вариант, и най-устройващия ме - работил съм доста с фолио, така че и сапунената вода, и топлия въздух, и гумената шпакла са ми познати добре.

                  Ама то много фолиа, много нещо...

                  Праховото отпадна, щото сега се усетих, че дъските са дървени, все пак

                  Коментар


                  • #10
                    От: Как да си направя бяла дъска?

                    Така - избистриха се три възможни варианта
                    - поставяне на нови бели дъски;
                    - фолиране на настоящите дъски със специално фолио на 3М, което е точно за целта;
                    - полагане на специална боя, която притежава всички необходими свойства за използване на боядисаното като бяла дъска.

                    Странното е, че ценово трите варианта се различават с двайсетина лева на учебна зала.
                    Решението, кой от тях да е, ще бъде взето не от мен

                    Благодаря на всички включили се!

                    Коментар


                    • #11
                      От: Как да си направя бяла дъска?

                      Фолиото на 3М WH-111 ли е? Би ли споделил цена и после отзиви.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Как да си направя бяла дъска?

                        Предложиха ми и двата вида:

                        По-плътното фолио - матово - PWF500 е с цена 118 лв/м2 с ддс;
                        По-лекото фолио - гланц - WH111 е с цена 78 лв/м2 с ддс.

                        Предлага се на метър от руло с ширина 122 см.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Как да си направя бяла дъска?

                          Прахово боядисана ламарина?
                          Извинявам се ако е глупост - просто е първото което ми дойде на ум.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Как да си направя бяла дъска?

                            'Форекс' 1 мм е на цена 6 лв. за кв. м. и размерите на листа са 1,22/2,50 или 1,56 на 3,05 .
                            Това е материала върху който лепят надписи по рекламите.

                            Фолиото трудно ще държи върху дъската, ако не е добре боядисана
                            Това което ни липсва ни кара да мечтаем.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Как да си направя бяла дъска?

                              Първоначално публикуван от agogov Преглед на мнение
                              'Форекс' 1 мм е на цена 6 лв. за кв. м. и размерите на листа са 1,22/2,50 или 1,56 на 3,05 .
                              Това е материала върху който лепят надписи по рекламите.

                              Фолиото трудно ще държи върху дъската, ако не е добре боядисана
                              Аз говорих с тези, които го предлагат, и те не ми предложиха нищо подходящо за целта ми.
                              Този материал ми се струва подходящ като основа за залепяне на 3М фолиото.

                              Благодаря.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X