Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Отопление с камина и тела от климатици.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Отопление с камина и тела от климатици.

    В новозакупена вила се чудя как да организирам отоплението. Едно от условието е да има камина с открит огън. Тя ще се изгражда тепърва. Имам и 4 вътрешни тела от климатици. Идеята ми е камината да е с водна риза и да захранва телата. Помещението с камината за протокола ще е на първи етаж, а трите стаи са над него. Всички ще са изолирани с вата и гипсокартон. Въпроса ми е има ли колеги с изградена вече подобна система и за какво трябва да внимавам?
    „Дори водата придобива лош вкус, щом се взема по рецепта.“

  • #2
    От: Отопление с камина и тела от климатици.

    Телата от климатици ще станат но няма да са ефективни, дебита им е малък ! Проектирани са за друго.Най добре е по класическия метод, с радиатори...
    ОФА ДБ 2.4 92 ML 270 CDI ETZ 250

    Коментар


    • #3
      От: Отопление с камина и тела от климатици.

      Щом искаш да ти духа топло се ориентирай към модел с въздушна риза.

      При мен поне работи мн. добре.
      Chevrolet Aveo, 1.2 - 4 х 4, почти
      „Ако Дракула беше веган, щеше да се казва - Брокула..."
      LZ1EMS

      Коментар


      • #4
        От: Отопление с камина и тела от климатици.

        Открита камина с ефективно действаща водна риза до сега не съм срещал. При откритата камина КПД-то е много, много ниско не зависимо дали има водна риза или е само е с въздушно отопление. Имах открита камина, която гореше цял ден, за да се затопли стаята. Вградих в нея френска въздушна горивна камера за вграждане "Девил". Сега стаята се стопля с 4-5 пъти по малко дърва, но преди с открития огън се топлеха и двете спални на втория етаж от комина.
        Имам и действаща отворена камина с водна риза със сдвоен и котел в малък ресторент. Наемателя обаче пали само котела, защото камината била ламя.
        Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

        "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

        Коментар


        • #5
          От: Отопление с камина и тела от климатици.

          Системата е правена не еднократно и работи.Но!
          Има смисъл ако си я правиш ти и телата са ти изпаднали евтино.
          Трябва да са от не инверторни машини и да им се преработят тръбите на топлообменника.
          Това се прави за се оправи дебита преминаващ през него.
          Другото си е тръбна инсталация нищо интересно там.
          Няма страшно в умирачката...
          Страшното е да си жив!...

          Коментар


          • #6
            От: Отопление с камина и тела от климатици.

            По ефективно е с външни тела,едно,че има повече тръба и друго,че вентилатора е с по голям дебит.
            Toyota Land Cruiser LJ70;Mazda Tribute;0878 84 20 84

            Коментар


            • #7
              От: Отопление с камина и тела от климатици.

              Камината че е с ниско КПД е ясно. Предназначението и е за кеф, не за икономии. На вилата затова се ходи. С тела от климатици мнозина сме пробвали. Аз съм пробвал и с прозоречен, на който и двете тела бях захранил с топла вода. Пробвал съм и с топлообменник от старите магазински хладилни витрини. Всичко, що е за фреон , не става без преработка на тръбичките, иначе дебита е малък. Все врътни, масрафи и губене на време. Накрая си купих радиатори и конвектори и се оправи работата. Сега и на новия имот съм в същата ситуация като гореописаната. Харесах си зидана печка от руските сайтове, на долния етаж е фурна, туч и камина, на горния е зидан топлообменник /джамал/. Плюсове - става за готвене, отоплението нагоре може да се изключи лятото, минуси - ще загрее стаите след първото денонощие. Дотогава - климатик, той и лятото ще трябва.
              http://air-hot.ru/index.php/pechiikaminy/pechiskaminom
              Последно редактирано от ag ro; 11-03-16, 18:13.
              На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор.
              "Погледнато формално, всичко е нормално. Погледнато нормално, всичко е формално!"-Радой Ралин

              Коментар


              • #8
                От: Отопление с камина и тела от климатици.

                Телата не съм ги купувал, имам ги. Камината ще се изгражда от нула. Ще служи за кеф. Дървата като разход не ме притесняват. Притеснява ме например пролет и есен. Камината яко е заредена. Вдига градусите. Системата е отворена и ако датчиците за телата за сработили при достигане на температурата по стаите водата започва да ври. Мога ли да избегна такъв момент? И как? Помпа разбира се че ще има. Телата естественно ще са преработени с тръби за вход и изход каквито трябва..
                „Дори водата придобива лош вкус, щом се взема по рецепта.“

                Коментар


                • #9
                  От: Отопление с камина и тела от климатици.

                  Виждал съм такава инсталация, но с котел на пелети. Там котела си следи температурата на водата и я поддържа в граници. При теб...гледаш термометъра(поставен на подходящо място по ризата) и затваряш въздуха и не хвърляш дърва... Друг начин е, ръчно или автоматично да включваш и друг кръг с радиатори(примерно към гараж, баня, мазе...колкото да не губиш хептен напразно излишната топлина) или голям резервоар(може и бойлер да подгряваш допълнително). Ако ползваш антифриз, а и системата поддържа малко надналягане, температурата на завиране ще е над 100 градуса.
                  Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

                  Коментар


                  • #10
                    От: Отопление с камина и тела от климатици.

                    Първоначално публикуван от tiramisu Преглед на мнение
                    ......... Притеснява ме например пролет и есен. Камината яко е заредена. Вдига градусите........
                    Камината гори яко, защото пред нея всички се кефят /пекат пържоли и пият вино?/, а топлината трябва да отиде някъде, за да не кипне инсталацията. Никой не иска огъня да загасне. Проблем. Решение - топловъздушна инсталация, джамал с летен режим или особена конструкция на водната риза с възможност за изолирането и от пътя на димните газове. Те това последното не съм го виждал.
                    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор.
                    "Погледнато формално, всичко е нормално. Погледнато нормално, всичко е формално!"-Радой Ралин

                    Коментар


                    • #11
                      От: Отопление с камина и тела от климатици.

                      В какво се състой преправянето на тръбите на вътрешното тяло? Електрониката пипа ли се нещо?
                      GSM 0877 08 99 19
                      Jeep Grand Cherokee 5.2 V8

                      Коментар


                      • #12
                        От: Отопление с камина и тела от климатици.

                        Първоначално публикуван от barzashki Преглед на мнение
                        В какво се състой преправянето на тръбите на вътрешното тяло? Електрониката пипа ли се нещо?
                        Маха се капилярката (ако е в него) и се извежда термодатчикът навън. И се подбира климатикът-донор да не е бил инвертор.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Отопление с камина и тела от климатици.

                          Аха. Но кое е капилярката?
                          GSM 0877 08 99 19
                          Jeep Grand Cherokee 5.2 V8

                          Коментар


                          • #14
                            От: Отопление с камина и тела от климатици.

                            При мен не беше само това. Недостатъкът на фреоновите топлообменници е дълъг път през тръба с малък диаметър. Докато премине водата, изстива преди половината път, а по-голям дебит не минава заради диаметъра. Затова преправям тръбния път в няколко успоредни трасета през топлообменника. Така дебита се вдига, пътя на водата се скъсява и не успява да изстине съвсем. Но преправянето си е играчка - колена, припой, труд, време.
                            На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор.
                            "Погледнато формално, всичко е нормално. Погледнато нормално, всичко е формално!"-Радой Ралин

                            Коментар


                            • #15
                              От: Отопление с камина и тела от климатици.

                              Затова се търсят вътр. тела от големи, над 18kBTU клими, там тъбите са 1/2" и има някакъв дебит.
                              А капилярката е във външното тяло.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X