Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Едноетажна или двуетажна къща - кой вариант е по-евтин?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Едноетажна или двуетажна къща - кой вариант е по-евтин?

    Здравейте! Имаме парцел 505 кв. с 24.50 м лице и дълбочина 20.5 метра с почти без денивилация. Чудим се кой вариант да изберем - едноетажна малка къща с 3 спални по 10-11 кв, хол с кухня и трапезария към 30 кв., баня и тоалетна 3.50 кв, отделно само тоалетна и малък килер или етаж и половина по 55-60 кв.м като си представям на първия етаж да има спалня 10 кв, хол 30 кв, баня тоалетна, стълбище и под стълбището да килера, а горе останалите спални. Конструкторите ми казват, че с едноетажната къща щяло да ни излезне по-евтино заради по-плитки основи. около 80 см е точката на замръзването. А строителите ми казват, че с двуетажната къща щяло да ни излезне по-евтино заради по-малко основи и покрив, не знам на кого да вярвам. Ние харесваме едноетажните къщи, но при нашия парцел около 200 кв. ще остане реален двор, докато с двуетажната към 300 кв.м. На три варианти сме се спряли - две двуетажни и една едноетажна.
    Ще се радвам да разбера какви са вашите мнения по въпроса.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:skiza.jpg
Прегледи:1
Размер:49.5 КБ
ID:6101579Натиснете снимката за да я уголемите

Име:kam plovdiv.jpg
Прегледи:1
Размер:109.5 КБ
ID:6101577Натиснете снимката за да я уголемите

Име:kam rodopi.jpg
Прегледи:1
Размер:89.7 КБ
ID:6101578Натиснете снимката за да я уголемите

Име:dvuetajna 5m.jpg
Прегледи:1
Размер:32.7 КБ
ID:6101580Натиснете снимката за да я уголемите

Име:ednoetajna.jpg
Прегледи:1
Размер:29.7 КБ
ID:6101576

  • #2
    От: Едноетажна или двуетажна къща - кой вариант е по-евтин?

    При тоя двор лично бих правил двуетажна. Не заради цената, (която ще е сравнима), а заради това че после рано или късно ще започне да ви хваща яд че нямате двор. Ако в перспектива има възможност за купуване на допълнителен двор от съседен имот, вече приказката е друга.

    На едното ми село комшията беше силно убеден че двора ще му стигне, ама като сложи един басейн и батут за дечурлигата, мятото свърши.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

    Коментар


    • #3
      От: Едноетажна или двуетажна къща - кой вариант е по-евтин?

      От възрастен архитект работил изцяло във времето на социализма съм чувал, че постройките трябва да заемат максимум 20% от площта на имота, иначе било некомфортно.
      Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

      "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

      Коментар


      • #4
        От: Едноетажна или двуетажна къща - кой вариант е по-евтин?

        По соц може и така да е било. Ама сега за новото строителство си е рядкост да се спазва тая "норма". Всеки иска голям двор, ама като кинтите са кът, по-добре малък, отколкото никакъв. Аз в София и балкон нямам.

        800 квадрата място, застроено наполовина, се ядва, например. Едното ми село е така. Сега, друг е въпроса че половината застроено е за бутане, ма това са подробности.
        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

        Коментар


        • #5
          От: Едноетажна или двуетажна къща - кой вариант е по-евтин?

          Форма по близка до кубична с по малко стени се затваря повече обем, т. е. По малко топлоизолация и по евтино.
          Land Rover Discovery II, V8 4.0
          VW Golf VI variant
          Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

          Коментар


          • #6
            От: Едноетажна или двуетажна къща - кой вариант е по-евтин?

            Първоначално публикуван от rosen_offroad Преглед на мнение
            Форма по близка до кубична с по малко стени се затваря повече обем, т. е. По малко топлоизолация и по евтино.
            То от стени, което го спестиш от външни почти половината ще го изгубиш в преградни и плочи. Но да - топлоизолацията (и свързаните с нея разходи за отопление после) са по-лесни на кубичната къща.

            Да не забравяме и покрива, който е ключов за доброто здраве на къщата и влачи разходи през целия експлоатационен период. Тези разходи са пропорционални на площта.

            Мазе предвижда ли се?

            Коментар


            • #7
              От: Едноетажна или двуетажна къща - кой вариант е по-евтин?

              Определено двуетажна къща е по рентабилно. Повече квадратни метра ползваема площ на помалко земна площ. Разлика в цената няма да е голяма защото при два етажа ще имаш и една плоча в повече, но къща без двор си е като апартамент на първи етаж.

              Помъдрувай с някой приятел архитект за удобна стълба. Начин на отопление и алтернативи също е хубаво да се съобразят още в проект.
              В наши дни Вазов щеше да напише " Под Егото", а Алеко само "До Чикаго".
              В. Иванов

              Коментар


              • #8
                От: Едноетажна или двуетажна къща - кой вариант е по-евтин?

                Два, с външно стълбище.
                А тези простотии се правят от името на всички ни.
                Даника
                Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                Коментар


                • #9
                  От: Едноетажна или двуетажна къща - кой вариант е по-евтин?

                  Както си дал размерите на едноетажната къща,излиза по малко от100 кв. м.. Не си дал посоките на парцела.Има вариант улицата да е от север и тогава,ако разположиш къщата долепена до улицата,двора става доста приличен.Успех.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Едноетажна или двуетажна къща - кой вариант е по-евтин?

                    Двуетажна. И хубава изолация, 10 см.
                    1 етаж - хубав хол, склад/сервизно, Ве Це.
                    2 етаж - 2/3 спални, Ве Це.
                    Къща на един етаж, с повече помещения е енергийно неефективна.
                    0885600006 - Чичо Коце

                    Коментар


                    • #11
                      От: Едноетажна или двуетажна къща - кой вариант е по-евтин?

                      Благодаря ви, че ми отговорихте! Пропуснах да напиша посоките. Улицата е от към западната част, а от северната част е към панорамната част и там ще е верандата. Къщата няма как да е долепена до улицата, тъй като вече има линия къде да бъде къщата вътре в парцела. Иначе мазе няма да има.
                      За съжаление няма такъв приятел архитект, който да ми помогне със стълбището. Иначе за отоплението не сме помислили, с какво отопление ще ни е най-удобно според вас?

                      Коментар


                      • #12
                        От: Едноетажна или двуетажна къща - кой вариант е по-евтин?

                        Първоначално публикуван от dimitrova_k Преглед на мнение
                        с какво отопление ще ни е най-удобно според вас?
                        Удобно има много аспекти в зависимост от доходи, здраве на обитателите, достъп до енергийни ресурси и местен климат.

                        Аз бих почнал с водна инсталация в пода. Нататък - термопомпа, камина, газ или котел с твърдо гориво. Според ситуацията. На водната инсталация хубавото и е че какъвто и номер да извъртят с цените винаги може да се превключи на друго енергоизточник.

                        Къде е това?

                        Коментар


                        • #13
                          От: Едноетажна или двуетажна къща - кой вариант е по-евтин?

                          Първоначално публикуван от dimitrova_k Преглед на мнение
                          ... За съжаление няма такъв приятел архитект, който да ми помогне със стълбището. ...
                          Че като няма приятел-архитект да не би да я правите къщата без проект?!? Хващате да умува този, който ви прави проекта.

                          Спални по 10-11 квадрата биват, ама за един човек. Иначе, като се сложи една нормална спалня и място за гардероб остава толкова малко, че човек трябва да се провира между мебели и не може да отвори нормално гардероба. Само един "малък килер" (нещо обичайно за готовите проекти по сайтовете) е крайно недостатъчно. Ако решите да се топлите с парно (котел на пелети или твърдо гориво) ще ви трябва помещение за котелно + място за съхраняване на гориво ...
                          Последно редактирано от Чавдар (V93); 19-10-15, 18:48.
                          Ние не сме неутрални!

                          Коментар


                          • #14
                            От: Едноетажна или двуетажна къща - кой вариант е по-евтин?

                            С две ръце за водна инсталация в пода. И не слушай специалистите които ще ти обясняват за вдигането на прах и тем подобни. Аз ги послушах навремето,и сега съжалявам.
                            088пет722пет99
                            http://www.hydropompi.com/

                            Коментар


                            • #15
                              От: Едноетажна или двуетажна къща - кой вариант е по-евтин?

                              А в стените?
                              А тези простотии се правят от името на всички ни.
                              Даника
                              Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X