Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Казан за ракия под вакуум

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Казан за ракия под вакуум

    Здравейте,
    гледам има и други заинтересовани от такава идея. Намислил съм /понеже имам подходящ съд/ да си направя вакуум дестилация на ракията. Цел - дестилация при по-ниска температура и получаване на по-качествен дестилат от казанджия - новобранец.
    Цялата работа се започна с въпроса може ли да се дестилира ракия на водна баня. Разучих - често се прави. После възникна въпроса може ли подгряването на водната баня да става с водогреен котел при нормално налягане и отворена система. Оказва се, че дестилацията протича докрай при достигане на 100 градуса температура в казана. Значи водната баня трябва да е малко по-гореща. Това е лесно достижима температура за затворена система с леко налягане. Обаче котела не е предвиден да работи при такава температура. Възможно решение - дестилация при нисък вакуум. При около четвърт от атмосферата водата ври при около 60 градуса. Не ми се търсят сега точните стойности, но си направих труда да ги проуча. Температура, идеална за водогреен котел. Ако е с пелетна горелка, подгряването дори ще може да се поддържа автоматично чрез обратна връзка с някой от параметрите на дестилата. Разпитах и за влиянието на вакуума върху качествата на дестилата, мненията еднозначно показват, че има смисъл. захванах се с изпълнението на идеята, пускам снимки на наличната екипировка
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:казан02.jpg
Прегледи:1
Размер:31.4 КБ
ID:6087656 Това е казана, неръждаем реактор от фармацията, с водна /парна/ риза до 16 бара, около 300 литра полезен обем.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:казан01.jpg
Прегледи:1
Размер:27.7 КБ
ID:6087658 Това му е капака, има трифазна бъркалка, две наблюдателни стъкла, промивна тръба и гърловина за зареждане на материала.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:казан03.jpg
Прегледи:1
Размер:31.3 КБ
ID:6087663 За кондензатор си намерих съд, събран от казанчета на перални, както и готова серпентина от вторичните.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:казан06.jpg
Прегледи:1
Размер:27.0 КБ
ID:6087664 Това е мотор-редуктора на бъркалката, вече реновиран старателно.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:казан05.jpg
Прегледи:1
Размер:26.5 КБ
ID:6087667 А това е "Виадрус"-а, който подготвям за монтаж на пелетна горелка по инструкции на колегата от форума D-MAX. Не че ги спазих точно, но бяха много полезни.
    И така, чудото невиждано започна да се оформя полека - лека. Сега търся подходяща вакуум помпа.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор.
    "Погледнато формално, всичко е нормално. Погледнато нормално, всичко е формално!"-Радой Ралин

  • #2
    От: Казан за ракия под вакуум

    Интересно какво ще се получи накрая.
    Ще следя темата.
    Но все си мисля, че накрая ще имаш най-обикновена ракия, нищо, че е варена в подналягане.

    Ама ще видим де, действай, и казвай кое какво.

    П.П. Когато дойде време за варене на материала-направи контролно варене в най-обикновен казан. Само така може да се види има ли разлика.
    Има ли желание-има и начин!

    Коментар


    • #3
      От: Казан за ракия под вакуум

      Намерих какво са ми отговорили на питането любезни професионалисти от Ракията.com.
      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:ракия1.jpg
Прегледи:1
Размер:36.8 КБ
ID:5656561 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:ракия2.jpg
Прегледи:1
Размер:38.5 КБ
ID:5656562

      Нямам причини да се съмнявам в посочените данни, затова си мисля, че разлика в качеството трябва да има.
      На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор.
      "Погледнато формално, всичко е нормално. Погледнато нормално, всичко е формално!"-Радой Ралин

      Коментар


      • #4
        От: Казан за ракия под вакуум

        Първоначално публикуван от ag ro Преглед на мнение
        Сега търся подходяща вакуум помпа.
        Зависи какъв дебит ти трябва. Само идея- стар компресор от хладилник- ползвам такъв за вакуумпомпа при смяна на масла.
        На сърбела майката му е чесането.
        Борислав Борисов Русе О885 О37815

        Коментар


        • #5
          От: Казан за ракия под вакуум

          Мисля че ще получиш бърз и икономичен вaриaнт зa първично извличaне нa концентрaт от джибрите.
          Нещо което обaче после трябвa дa превaриш,зa дa си спокоен че добре зa пиене.
          Sent from my Nokia s fenerche

          Коментар


          • #6
            От: Казан за ракия под вакуум

            Вакуум-помпа не ти трябва. Трябва ти подходящо охлаждане на кондензатора и той също да е херметичен (поне от някой етап натам).

            В другия случай пък не ти трябва нагряване - създаваш вакуум в казана и джибрите кипват при нормална температура. Е, има някои тънкости - помпата трябва да е суха защото през нея ще мине всичкия материал и ти не искаш той да контактува с масло.

            Има и други вариации по темата ама трябва малко ограмотяване по термодинамика.

            Коментар


            • #7
              От: Казан за ракия под вакуум

              За вакуум помпа може да се ползва мембранен компресор /преди време се използваха за хладилниците на рейсове и камиони на R 12/.Някъде май имах такъв на 24V.Не знам колко е читав,но ако го намеря ще пиша и ти го харизвам.Идеята е ,че работи абсолютно сух без грам масло

              Коментар


              • #8
                От: Казан за ракия под вакуум

                Първоначално публикуван от pifco Преглед на мнение
                ......Идеята е ,че работи абсолютно сух без грам масло......
                Тоест, искаш да кажеш, че заедно с фреона в системата не е нужно да циркулира и някакъв процент масло за смазване на машинарията, както е при буталните компресори. Ако е така - става.
                Колкото до това да се намали вакуума чак до кипене на джибрата при стайна температура - и това става, но възниква проблема колко по-студен ще трябва да е кондензатора и как ще го поддържаме такъв - хладилна машина ще трябва и солен разтвор вместо вода. Другия вариант е помпата да е между казана и кондензатора - от едната и страна вакуум в казана и кипене при стайна температура, от другата и страна нагнетени пари при атмосферно налягане и обикновен кондензатор. Ама тогава не ми се мисли за изискванията към вакуумпомпата - неръждаема и т. н.. Сещам се за вакуумпомпа с воден пръстен, вместо вода в пръстена да циркулира готовия дестилат, такива разни шашави идеи ми идват.
                На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор.
                "Погледнато формално, всичко е нормално. Погледнато нормално, всичко е формално!"-Радой Ралин

                Коментар


                • #9
                  От: Казан за ракия под вакуум

                  Да, само фреона циркулира без масло ,затова е и мембранен.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Казан за ракия под вакуум

                    При дестилация на алкохол няма нужда от 100С темп. в казана. Събира се за преваряване "патоки" до 30-35С, което във всички случаи се дестилира под 90С. Така, че котел с пелетна горелка ще свърши работа. Още повече, че при затворена система на котела няма да има проблеми да работи на 105-110С.

                    А ако има вакум помпа тя трябва да е с дебит по-голям от парите на дестилата, иначе няма да има вакум. И за да се регулира прецизно температурата на дестилация на системата според мен трябва да има 3 или 4 пътен вентил.
                    Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                    "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                    Коментар


                    • #11
                      От: Казан за ракия под вакуум

                      Това ще бъде андронния колайдер на казаните.
                      Мисля че ракията ще е същата като от обичаен казан.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Казан за ракия под вакуум

                        Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                        Вакуум-помпа не ти трябва. Трябва ти подходящо охлаждане на кондензатора и той също да е херметичен (поне от някой етап натам)...
                        Дали? Да се разчита на вакуума, създаден при кондензация на парите в кондензатора ми се струва, че няма да може. Не мога да го обясня теоретично, нямам необходимите познания, но така ми се струва интуитивно. Баланса между изпарителната и кондензаторната части ще е много труден за управление. В системата на парните турбини се използва, но там турбината и отнеманата от нея мощност се явяват естествен регулатор на процеса /турбината е един вид преграда между двете части/. И процеса е сложно и прецизно регулиран от автоматика. Затова си мисля, че мястото на вакуум помпата е точно там, на границата между двете налягания.
                        На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор.
                        "Погледнато формално, всичко е нормално. Погледнато нормално, всичко е формално!"-Радой Ралин

                        Коментар


                        • #13
                          От: Казан за ракия под вакуум

                          Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
                          При дестилация на алкохол няма нужда от 100С темп. в казана. Събира се за преваряване "патоки" до 30-35С, което във всички случаи се дестилира под 90С....
                          Определено не. 10 % спиртен р-р - 91 гр. т. на кипене. 0% спирт - 100 гр. т. на кипене. В този интервал на температурата някъде ще ловим патоките, а ако не вдигнем 100 градуса, с всеки градус под 100 в разтвора ще остава равновесната концентрация на спирт за съответната температура. А ние го искаме всичкия, значи варим до 100 градуса.
                          Още един проблем. Много от плодовите аромати са термолабилни и при варенето се разпадат термично, преди да преминат в дестилата. Губим нещо, но не знаем какво, докато не се пробва при ниска температура под вакуум. Умирам от любопитство да пробвам какво ще се получи при различните плодове.
                          На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор.
                          "Погледнато формално, всичко е нормално. Погледнато нормално, всичко е формално!"-Радой Ралин

                          Коментар


                          • #14
                            От: Казан за ракия под вакуум

                            Да, остава част от алкохола, но при традиционното изваряване на ракия в казан е така. При "патоки" има доста неприятни вкусове и затова не ги събирам под 35 алкохолни градуса. Най-вкусната за мен ракия е тази, която излиза с концентрация от около 55 до към 42-43 градуса. Която пък се дистилира при по-висока темп. в казана. Чувал съм приказка от стар казанджия, че ракията става добра в по-малки по обем казани, защото в големите оставала сурова, не се изпичала. Това ме навежда на мисълта, че за да добие специфичния вкус и аромат на плод е необходима темп. от поне 70-80С на джибрите при изваряването.
                            Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                            "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                            Коментар


                            • #15
                              От: Казан за ракия под вакуум

                              Колега Ag ro, в много дълбоки води си нагазил. Промяната в ТИ на компоненти на фракционна дестилация при различни налягания няма да намериш и в учебниците, камо ли някой да го е виждал на живо. Колегите от ракията.к...няма как да ти помогнат, понеже това не е правено у нас, а и не съм чувал и за другаде. Схемата се прилага за икономии за сгъстяване на течности и не е подходяща за дестилация на алкохол. Имам такъв опит със сушене на шлемпа. Хубав казан ще си направиш и ще си вариш по стандартния начин в бъдеще. Стой далече от "затворени системи" в това производство-по-евтино е и много по-безопасно. Пожелавам успех!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X