Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Мазе в много влажна/подгизнала почва, строеж под нивото на подпочвените води?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Мазе в много влажна/подгизнала почва, строеж под нивото на подпочвените води?

    Мазе в много влажна/подгизнала почва, строеж под нивото на подпочвените води?

    Здравейте,

    Както гласи темата, интересувам се от методи, начини и практически съвети за сроеж на нещо като мазе в много влажна почва, според мен в студените месеци подпочвените води са на около метър дълбочина а в топлите на около 2 метра под земята. Мястото е с потенциал за наводнения, на около 100-200 метра от голяма река е, като "над-речна" височина надали е на повече от 1,5-3 метра в зависимост от нивото на реката... за да придобиете представа колко е влажно и подгизнало.

    Нуждата е следната, много тясно жилище на приземен етаж с много тесен двор ако може да се нарече двор, нещо като веранда, идеята ми е да сглобя нещо примерно 2-2,5 метра под земята в двора, нещо в което да складирам тежки и обеми неща(резервните гуми на джипа, кану, покривен багажник/куфар, колелета, палатка и т.н.) и примерно да го направя работилница където ще се правят шумни неща като металообработка и т.н.


    Търся първо обяснение на човешки език, прави се еди си какво, за да се постигне еди си какво и после ще съм благодарен ако постнем линкове към материали за четене и допълнителна самоподготовка.

    Не говоря за България, не обсъждаме бюрократичните аспекти на подобно начинание.

    Нуждата е от помещение с размерите на малък гараж или малко по-малко.

    Не е проблем да има 1-2 помпи за изпомпване ако се наводни, примерно една автоматична електрическа и една с ДВГ за зор заман ако водата е много и бързо се пълни.

    Сигурно е хубаво да има вентилация с възможност за отопление, барем така се понамали влагата и се постигне комфорт когато се налага?

    За безопасност също трябва да се мисли, за това си мисля, за солиден бетон с достатъчно желязо и т.н.

    За да съм конкретен примерно нека кажем за паралелепипед под земята с размери, ширина 2 метра, височина около 2 метра и дължина 4 метра.

    Хубаво е над "плочата да има поне 30-40 см земя, тоест дълбочината ще е поне 2,5-3 метра, сигурно се слага нещо за дренаж и т.н.

    Предварително благодаря и се извинявам за аматьорските обяснения, простете на хобиста
    Бъдете живи и здрави!

  • #2
    От: Мазе в много влажна/подгизнала почва, строеж под нивото на подпочвените води?

    За да се спасиш от влагата трябва да се елиминира водата за целта ще се наложи да направиш дренаж покрай стената, аз бих закопал и една надупчена тръба в дренажа за изпомпване при нужда, добре е и да се защити бетона от влагата с грунд и защитна мембрана(мушама)...и дренажа директно до стената
    ОФА ДБ 2.4 92 ML 270 CDI ETZ 250

    Коментар


    • #3
      От: Мазе в много влажна/подгизнала почва, строеж под нивото на подпочвените води?

      Първоначално публикуван от auto_marin Преглед на мнение
      За да се спасиш от влагата трябва да се елиминира водата за целта ще се наложи да направиш дренаж покрай стената, аз бих закопал и една надупчена тръба в дренажа за изпомпване при нужда, добре е и да се защити бетона от влагата с грунд и защитна мембрана(мушама)...и дренажа директно до стената
      Или аз не рабирам напълно или не се изразявам добре.

      Половината постройка ЩЕ Е ПОД ВОДА ПОСТОЯННО, то хубаво дренажи, ама те не се ли правят отвън на сградата, ако са отвън какъв е смисъла в този случай ?

      Аз си го представям така:

      1. Копае се дупка като се изпомпва постоянно
      2. Слага се нещо като мембрана като се изпомпва извън нея
      3. Кофража се прави в мембраната за да не влиза вода
      4. Лее се някакъв бетон, може би специален заради многото влага
      5. Може би отвън, преди бетона и кофража има някакви слоеве водозащитни прегради, някакви фолиа или не знам
      6. После след като се излее бетона, от вътре се защитава с някакви покрития.
      7. Пода е малко като мивка, с дупка за помпа нещо такова
      Така аз си го представям ама нямам идея, не съм строител и не съм чел дори и теорията, за това и питам ?
      Бъдете живи и здрави!

      Коментар


      • #4
        От: Мазе в много влажна/подгизнала почва, строеж под нивото на подпочвените води?

        Няма начин да получиш адекватни съвети по така зададената задача.
        Ако искаш да нямаш ядове и да ти излезе по-евтино се обърни към проектант/и/.
        Със сигурност ще ти трябва и геолог.

        Коментар


        • #5
          От: Мазе в много влажна/подгизнала почва, строеж под нивото на подпочвените води?

          На времето един строител ми разправяше за кристализация на бетона. Не знам обаче дали може да се направи в твоя случай след като мястото ще е постоянно във вода.
          Чрез кристализация на бетона той става 100% херметичен. Правят се и басейни по този начин.
          "If they give you ruled paper, write the other way." Juan Ramon Jimenez

          Коментар


          • #6
            От: Мазе в много влажна/подгизнала почва, строеж под нивото на подпочвените води?

            Дори всичко да се изпълни правилно, вътре влажността винаги ще е над 80%. От нещата, които си изредил да съхраняваш вътре, само гумите евентуално биха издържали(без джантите).
            Работа с електрически машини и инструменти ще е изключително опасна.

            Коментар


            • #7
              От: Мазе в много влажна/подгизнала почва, строеж под нивото на подпочвените води?

              Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
              Дори всичко да се изпълни правилно, вътре влажността винаги ще е над 80%. От нещата, които си изредил да съхраняваш вътре, само гумите евентуално биха издържали(без джантите).
              Работа с електрически машини и инструменти ще е изключително опасна.
              Добре де, в Лондон как са построени метрото доста метри под водата и има квартали в които сигурно 90% от сградите са под нивото на водата?

              Ако го херметизирам то тогава от къде ще идва тази влага, нали е херметизирано?

              Мислех си дори за бетон, нещо като басейн и после фибростъкло или някакви "саморазливни" покрития с които става херметик.
              Бъдете живи и здрави!

              Коментар


              • #8
                От: Мазе в много влажна/подгизнала почва, строеж под нивото на подпочвените води?

                Има варианти постройката изобщо да не е във вода.

                Коментар


                • #9
                  От: Мазе в много влажна/подгизнала почва, строеж под нивото на подпочвените води?

                  Лошото на подпочвените води е че избиват и отдолу...общо взето няма махане, та ако е толкова много водата дренаж и помпа. Ама дали си струва усилията в такова мочурище да се строи...
                  ОФА ДБ 2.4 92 ML 270 CDI ETZ 250

                  Коментар


                  • #10
                    От: Мазе в много влажна/подгизнала почва, строеж под нивото на подпочвените води?

                    Първоначално публикуван от druncho Преглед на мнение
                    Има варианти постройката изобщо да не е във вода.
                    Колега би ли пояснил?

                    Принципно постройката не е във вода, казвам много подпочвени води, мястото е често в наводнения, тоест наоколо като се наводни примерно една ливада седи няколко седмици под вода и после и трябват още няколко седмици докато може да се ходи по нея, влажно си е и като климат и като конкретно място и разбира се голямата река на 100тина метра.

                    Вчера видях едни дупки за кабели около метър дълбоки, земя като земя ама без да е валяло скоро във всички дупки имаше по половин педя вода... това на 1 метър дълбочина а на 2-3 метра сигурно ще е по-зле.

                    Някой да не си помисли, че няма други варианти, примерно наемане на склад под наем, примерно 2х2х2 или гараж ама струва примерно 100 кинта на месец.

                    Това ако се построи ще е вечно, ще е сигурно защото ти е в двора и ще е инвестиция след като се изплати, та за това и питам.

                    И да уточня постройката НЕ може да е надземна, защото това не е къща а мезонет и апартамента с двора е на приземния етаж, всичко надземно става сложно и в този случай НЕвъзможно. Гаражи наблизо няма за продаване, и да има струват колкото гарсониера в София.
                    Бъдете живи и здрави!

                    Коментар


                    • #11
                      От: Мазе в много влажна/подгизнала почва, строеж под нивото на подпочвените води?

                      Наколно? Не знам колко ти върши работа или държиш да е под земята?
                      Публикувайте отговор

                      Коментар


                      • #12
                        От: Мазе в много влажна/подгизнала почва, строеж под нивото на подпочвените води?

                        Прочети това написано от един колега(инж. геолог)ЦЪК по съдържанието ще се ориентираш доста добре.

                        ТУК обяснено по подробно
                        Последно редактирано от Zahari007; 11-03-14, 10:50.
                        LZ1ZAH

                        Коментар


                        • #13
                          От: Мазе в много влажна/подгизнала почва, строеж под нивото на подпочвените води?

                          Има си водонепропускливи бетони за целта, няма невъзможни неща в строителството вече.
                          Още повече , че напорът е само 2м.
                          подаръци за мъже от FACOM
                          промоция на читави инструменти

                          и на хоби такива

                          тел. О879 Ч8Ч 2З5

                          Коментар


                          • #14
                            От: Мазе в много влажна/подгизнала почва, строеж под нивото на подпочвените води?

                            Ще напиша и моя сблъсък с такъв тип постройка.А именно :Изграждане на помпена станция,под земята близо до река.Военен обект,разбира се.
                            Помпената станция,бе доста по голяма от гараж,но размерите не са важни.Отвън имаше в дълбочина малко под нивото на основите и изграден дренаж от слоеве чакъл и пясък и тръби с отвори,които имаха наклон към ъглите на станцията,а там изградихме кръгли шахти и нагоре с бетонни О пръстени.Идеята бе,събраната подпочвена вода да се събира в тия шахти и да се насочва или за изхвърляне или за друго предназначение.Няма да споменавам в подробности изграждането на бетонните стени и изолацията им,защото това се случи в края на 80-те години,от тогава са навлезли много нови технологии,а и аз бях оператор на ръчна количка.
                            Та,шахтите позволяват да контролираш водата,около сградата.Разбира се трябва специалисти да си дадат мнението.
                            Nissan Terrano II TDI 2700 2002g. avtomat - три вратичко.... )
                            ".....ама сега пазара е пълен с джипове де, на тях даже JEEP пише ....."

                            Коментар


                            • #15
                              От: Мазе в много влажна/подгизнала почва, строеж под нивото на подпочвените води?

                              Първоначално публикуван от ognqn Преглед на мнение
                              Ще напиша и моя сблъсък с такъв тип постройка.А именно :Изграждане на помпена станция,под земята близо до река.Военен обект,разбира се.
                              Помпената станция,бе доста по голяма от гараж,но размерите не са важни.Отвън имаше в дълбочина малко под нивото на основите и изграден дренаж от слоеве чакъл и пясък и тръби с отвори,които имаха наклон към ъглите на станцията,а там изградихме кръгли шахти и нагоре с бетонни О пръстени.Идеята бе,събраната подпочвена вода да се събира в тия шахти и да се насочва или за изхвърляне или за друго предназначение.Няма да споменавам в подробности изграждането на бетонните стени и изолацията им,защото това се случи в края на 80-те години,от тогава са навлезли много нови технологии,а и аз бях оператор на ръчна количка.
                              Та,шахтите позволяват да контролираш водата,около сградата.Разбира се трябва специалисти да си дадат мнението.
                              Мерси Пламене,

                              Така би станало ако имаш НЕ голямо количество подпочвени води.

                              В моя случай говорим за огромно количество подпочвени води, мащабите на идеята не позволяват шахти и т.н.

                              Питам по-скоро за какви видове бетон се ползва, как се правят кофражите(спациални ли са ли не?), как се се прави основата, как се запечатва бетона от вън, и после как да се запечата бетона отвътре където ще е самото помещение?

                              С каква форма, дебелина трябва да е бетона, с какви химии и средства се водоизолира и т.н.

                              Усещам, че това начинание ще е доста скъпо, за това смалявам размерите, нека да говорим примерно за 2м височина, 2м ширина и 3 метра дължина, всички размери включват дебелината на стени, основи.

                              Няма къде да се отвежда водата, защото когато е студен сезон всичко под 1 метър ще е подгизнало, идеята е да се направи херметично и водостойчиво басейнче като водата е отвън а не отвътре
                              Бъдете живи и здрави!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X