Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Защита от 380 волта

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Защита от 380 волта

    Първоначално публикуван от VladimCho Преглед на мнение
    Какво общо има нулата ако на кабел фаза с 220 падне кабел с 380? Кое, как ще сработи, че да активира защита?
    Няма такова нещо като "фаза 380".

    Когато имаш 3 фази и всяка от тях е 220 (спрямо нулата), между всеки 2 от тях е 380. Ето защо като имаш контакт 380в, от него лесно можеш да изведеш 3 по 220. Или 230/400 поновому.
    Твоята беда се случва, когато вятърът оплете някоя чужда фаза с нулата. Жицата за нула изгаря или се скъсва (тя е по-тънка по ред причини) и ти се озоваваш с чужда фаза вместо нулата. Те така и получаваш 380 на контакта.

    Ако си се заземил мъжката, няма как да получиш чужда фаза вместо нула, защото токът (голям!) който ще протече от нея към земята ще задейства защитата в трафопоста. Или поне ще изгори жица някъде между стълбовете. Но за целта трябва да си се заземил с кабел, който е значително по-дебел от този между тебе и стълба (за да не изгори пръв). И от него към земята да няма излишно съпротивление.

    Коментар


    • #32
      От: Защита от 380 волта

      Първоначално публикуван от VladimCho Преглед на мнение
      Какво общо има нулата ако на кабел фаза с 220 падне кабел с 380? Кое, как ще сработи, че да активира защита?
      Няма такъв кабел с напрежение 380V към земя или нула. Така че няма откъде и върху какво да падне.

      Бреей, срекли сме се до секунда с Ясен

      Коментар


      • #33
        От: Защита от 380 волта

        Първоначално публикуван от Sasho74 Преглед на мнение
        Аз лично чакам с интерес.
        Питане? Ако заземиш нулата преди да ти влезе в таблото, няма ли да е достатъчно?
        Преди да ти влезе в таблото или в самото табло е най-добре. Тъй като нямаш право да пипаш преди електромера я взимаш от най-близкото до там удобно място.

        Първоначално публикуван от VladimCho Преглед на мнение
        Какво общо има нулата ако на кабел фаза с 220 падне кабел с 380? Кое, как ще сработи, че да активира защита?
        220(230) волта е напрежението между фаза и нула. 380(400) волта е напрежението между две фази. По линията от трафопоста вървят 4 кабела - 3 фази и една нула, възможно е някои да са дублирани но това е друга тема. При теб в къщата ти влиза една фаза и една нула.
        В случая имаме офазяване на нулата по въздушната линия, или по друг начин казано от вятъра нулата се заплита с някоя от другите 2 фази, ако се заплете с твоята фаза няма да имаш напрежение. При офазяване на нулата вече нямаш 220(230) волта, а 380(400) волта и уредите работят като спортист на свръхдоза допинг, от което получават или увреждания или умират. Решението за което толкова пиша спира тази фаза по нулата като я отвежда в земята и също така ти осигурява нула при евентуален проблем с нея по мрежата, от което пак тръгват проблеми.

        Май е крайно време да запиша магистратурата която отлагам вече 2 години. Завършил съм Електроника но никога не ме е привличала. Привличат ме Енергетика, Електроснабдяване и Електрообзавеждане. От 15 годишен (скоро правя 25) съм по стоежи да помагам на баща ми за изграждане и ремонти на инсталации на битови и обществени сгради. Като завърших лятото на 2012г. започнах работа във фирма произвеждаща трафопостове, сглобил съм от голи стени доста и мога да обясня в трафопоста каква е връзката между нулата и заземяването. След това поработих известно време в Енерго про. Сега работя като електроинженер развойна дейност и се занимавам с отоплителни електроуреди. Реално за сегашната ми работа ми трябва специалност Електротехника или Електроника(която имам) и изброените по-горе не ми са ми нужни, но живот, здраве, време и пари е много вероятно тази година да се реша да запиша някоя от изброените по-горе магистратури.

        П.П. 2 души са ме изпреварили с отговор докато се обяснявам
        Citroen C-Crosser 2.4 бензин ръчка 2009г.
        Телефон - в профила!

        Коментар


        • #34
          От: Защита от 380 волта

          Прочее, доброто заземяване е едно много добро и задължително начало. После в зависимост от уредите които ще захранваш, може да ти трябва защита от високо напрежение, защита от ниско, защита от мълнии или защита от спиране на тока. Но за традиционни домашни електроуреди обикновено няма нужда от такива работи.

          Коментар


          • #35
            От: Защита от 380 волта

            Не е проблем и по фазата да отърчи 380. След заземяване (но не видях дву или три проводна е системата), трябва вторична защита по напрежение, но най-добре инженеринг.
            А тези простотии се правят от името на всички ни.
            Даника
            Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

            Коментар


            • #36
              От: Защита от 380 волта

              Първоначално публикуван от veskov Преглед на мнение
              Не е проблем и по фазата да отърчи 380.
              С една фаза - трудно.
              Subaru Forester 2.0 S Turbo + Autohome Columbus = 4x4 Light Fast Camper
              Drag Grand Canyon Daily
              Faction Prodigy + Secura Fix + G3 Alpinist
              LZ1JYM

              Коментар


              • #37
                От: Защита от 380 волта

                Първоначално публикуван от veskov Преглед на мнение
                Не е проблем и по фазата да отърчи 380. След заземяване (но не видях дву или три проводна е системата), трябва вторична защита по напрежение, но най-добре инженеринг.
                Я ми обясни за тези 380 дето търчат? И за какво му е тази вторична защита по напрежение като той няма проблем с напрежението, а със нулата? И инженерите и електротехниците трябва хляб да ядем, за това спирам да пиша.
                Citroen C-Crosser 2.4 бензин ръчка 2009г.
                Телефон - в профила!

                Коментар


                • #38
                  От: Защита от 380 волта

                  Казах , че не видях той да казва, че проблема му е с нулата. Казах и още нещо. Ако е с нулата, както по презюмция се взе общо решение- става. Само, че след това писанията са били излишни.
                  А тези простотии се правят от името на всички ни.
                  Даника
                  Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                  Коментар


                  • #39
                    От: Защита от 380 волта

                    Първоначално публикуван от Иван Жоров Преглед на мнение
                    Преди да ти влезе в таблото или в самото табло е най-добре. Тъй като нямаш право да пипаш преди електромера я взимаш от най-близкото до там удобно място.
                    Нямах предвид да заземиш преди електромера а преди разпределението.
                    Когато човек говори истината - не се налага да лъже!

                    Коментар


                    • #40
                      От: Защита от 380 волта

                      Първоначално публикуван от VladimCho Преглед на мнение
                      Какво общо има нулата ако на кабел фаза с 220 падне кабел с 380? Кое, как ще сработи, че да активира защита?
                      Ако и след всички обяснения на колегите не си разбрал, потърси човек който разбира щото е опасно.
                      Успех
                      Когато човек говори истината - не се налага да лъже!

                      Коментар


                      • #41
                        От: Защита от 380 волта

                        Понякога, когато човек си мисли, че знае се оказва голяма грешка Благодаря за разясненията! Между другото едни типове, които сменяха таблото на стълба биха един колец стълба и после с една шина го вързаха към таблото и там, като гледам е вързана нулата. Изцепката с 380 волта се случи година след това. От ЧЕЗ дойдоха, констатираха проблема и започнаха да се катерят по разни стълбове. Стигнаха до един, който е по линията над нашите къщи, която захранва къща по-високо на хълма. Нещо правиха, струваха предполагам, че са прекачили някой кабел от едно място на друго, или са резнали някоя фаза просто и проблема се оправи. Видимо по тази линия нямаше паднал кабел...
                        ОФА КБ X20SE + метан

                        Коментар


                        • #42
                          От: Защита от 380 волта

                          Първоначално публикуван от VladimCho Преглед на мнение
                          Понякога, когато човек си мисли, че знае се оказва голяма грешка Благодаря за разясненията! Между другото едни типове, които сменяха таблото на стълба биха един колец стълба и после с една шина го вързаха към таблото и там, като гледам е вързана нулата. Изцепката с 380 волта се случи година след това...
                          Явно доста калпазански е бил колецът.

                          Коментар


                          • #43
                            От: Защита от 380 волта

                            Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                            Явно доста калпазански е бил колецът.
                            И добре, че не съм се въртял около него в този момент и да съм човъркал нещо по двора... Едно време са забождали коловете, където им падне, имам два стълба в двора и мисля да пусна заявление да ми ги преместят от двора, пък да видим, какво ще стане.
                            ОФА КБ X20SE + метан

                            Коментар

                            Активност за темата

                            Свий

                            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                            Зареждам...
                            X