Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Съвет за отопление с камина

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: Съвет за отопление с камина

    А може да вкара в употреба и няколко такива, но те трябва да се чистят от време на време:

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:061 EMI 159.jpg
Прегледи:1
Размер:41.7 КБ
ID:5534200
    Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
    Из "Златния телец"

    Коментар


    • #47
      От: Съвет за отопление с камина

      Тъй де, ама така с кюнците топли нещо, но не можеш да контролираш колко. Пък ми се ще да мога да пускам топлото или в едната, или в другата стая. А и толкова много кюнци в тая малка къща ще заемат доста място някак си. А и искам изградена камина - някак си това ме радва като идея.

      Коментар


      • #48
        От: Съвет за отопление с камина

        Първоначално публикуван от brum Преглед на мнение
        Тъй де, ама така с кюнците топли нещо, но не можеш да контролираш колко. Пък ми се ще да мога да пускам топлото или в едната, или в другата стая. А и толкова много кюнци в тая малка къща ще заемат доста място някак си. А и искам изградена камина - някак си това ме радва като идея.
        Що така мислиш,просто слагаш един клапан и регулираш както искаш.При тая дължина на комина/кюнците/въобще няма да ти се отрази на тягата.Да ти споделя и нещо за вградена камина-тя топли само през стъклото,другата топлина остава във булото,а огромна част изхвърча през комина.Вярно,че и булото топли яко,ама му трябва време да се загрее първо то и после почва да отдава.Всеки майстор се презастрахова,кюнеца на камината е Ф20 и максимално прав и къс-за да не пуши,а колко ще топли и колко дърва и време ще трябват докато стопли е друг въпрос.Каквото имах да казвам го казах,решението си е твое.Успех.

        Коментар


        • #49
          От: Съвет за отопление с камина

          Първоначално публикуван от brum Преглед на мнение
          Та така, все още търся съвет за камера .
          Има и разни камини с вградени вентилатори и въздушни ризи. При условие, че искам да топля основно стаята с камината и ако се наложи съседната стая - има ли смисъл от такова нещо?
          Или да иградя тялото около камината като въздушна риза и да вградя един по-простичък вентилатор долу в ниското за да подобря потока на въздуха около така изградената въздушна риза? Тия дето ще изграждат камината казват, че това било добър вариант.
          Огледай се по големите вериги - Практикери, Баумакси и т.н.. От няколко години се появявят френски горивни камери на Invicta на много прилична цена - около 500 кинта. Тия дни май пак мярнах билборд с реклама за тях някъде из София. Имам такава от три-четири зими вече - ако е грамотно вградена, топли като звер.
          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:_MG_0954.jpg
Прегледи:1
Размер:109.2 КБ
ID:5534227Натиснете снимката за да я уголемите

Име:_MG_0956.jpg
Прегледи:1
Размер:89.2 КБ
ID:5534228

          Важното е да оставиш отвори за въздух под и над камерата - в инструкцията има ясни схеми, просто трябва да се спазват. Ето една: http://www.invicta-sa.com/portail/im...generaleGB.pdf

          В случая тялото около камерата го зидахме с обикновени тухли. След 3-4 часа горене грее като руска печка. Ако е на външна стена, отзад задължително трябва топлоизолация (специална за високи температури!), за да не грееш околната среда.

          За съседната стая (на снимката зад стената в ляво) се направих на гъзар и пуснах отделен въздушен кръг с вентилатор, за да не вкарвам в спалнята миризми от хола. Строителят не спази указанията и цялата схема уйде у ряката. За тази зима сигурно ще резна тръбите на втория кръг и ще въртя в спалнята и в хола един и същи въздух, за да топля спалнята като хората - а някой ден ще трябва да се разбие тялото на камината и да вкарам правилен топлообменник над горивната камера, за да работи схемата както е замислена.

          За да не се будя по ранни зори със тракащи зъби, във всяка стая има и конвектори на ток, които да поддържат температурата, след като изгорят дървата по камина и печки. Слагаш ги на 18 градуса и не се косиш. При солидна топлоизолация - правилни дограми, 8-10 см. отвън по стените и 12-14 см вата на тавана - помещението се загрява до човешка температура за 2 часа. След още 2 ходиш по къс ръкав, на следващия ден вече етажът е загрят равномерно навсякъде.

          Аре, успех!
          Право казват докторите, че калта е целебна. Колкото по-дълбоко се бухнеш, толкова по-нахилен излизаш...

          TLC 100 1HD-FTE manual '02 | Forester '98 | Моntesa 315 '99

          Коментар


          • #50
            От: Съвет за отопление с камина

            Ще разгледам за тия invicta още тези дни.

            А междувременно си харесах една за сега - някаква чешка май беше, модела е Мая, компактна е - 60х40х50см. Дават я 12kw. Ето я тук - http://kaminicenter.com/gk-maia-12kw/ .

            Гледах и edna Герканд модел Наска. Дават я 13kw, размерите са 69х45х70. Доста по-обемна от предишната. Картинката с малко информация е тук - http://www.gerkand.com/gallery/example/6kam.jpg .

            За тая работа с кюнците дето обикалят вътре - няма да я правя при мен. Ще си разчитам на булото. Както казах мястото е ограничено и затова заглеждам тая първата камина - защото е доволно малка.

            Коментар


            • #51
              От: Съвет за отопление с камина

              Не ми се четат всички мнения, но ето какво направи тъста ми в къщата си на село:
              Печка(камина) в едната стая, на стената, разделяща стаите. Бурията минава през стената, в другата стая има лира и отива в комина. Така и двете стаи са добре отоплени.

              Коментар


              • #52
                От: Съвет за отопление с камина

                Първоначално публикуван от коко келеша Преглед на мнение
                А може да вкара в употреба и няколко такива, но те трябва да се чистят от време на време:

                [ATTACH=CONFIG]646493[/ATTACH]
                Това плюс това,хем евтино хем хигиенично

                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:023837587.jpg
Прегледи:1
Размер:44.3 КБ
ID:5534313
                TOYOTA SEQUOIA ‘11
                W140 S420 '99

                Коментар


                • #53
                  От: Съвет за отопление с камина

                  Ми няма да е полска горивната камера. Имат Зузиа която е 16кв. Май ми е малко множко. Мая-та - няма я и не знаят кога ще я има. А Мая-та е компактна, 12кв, на приемлива цена.

                  Има по 600лв едни на Invicta (в Бриколаж) - foyer 700 laterale. Доста евтина, мощност 14кв, КПД - 73%. Ама изглежда някак си несериозна с тоя "плосък" таван. Не знам това дали е проблем, защото не разбирам. Няма клапа на комина. Предполагам може да се сложи, ама не съм съвсем сигурен как става.

                  Има и една Invicta Minos дето е 12кв, 990лв (с клапата на комина), изглежда по-добре ама все пак е пак invicta, а цената е 990лв. И се чудя има ли смисъл. Пък и е с по-ниско КПД спрямо по-евтината incita - 70% спрямо 73%.

                  Та съвети разни търся . Кое от тия по-горе е най-удачно. Или някаква алтернатива - 10-12-14kw за максимум 1000-1100 лева.

                  Коментар


                  • #54
                    От: Съвет за отопление с камина

                    Първоначално публикуван от brum Преглед на мнение
                    Има по 600лв едни на Invicta (в Бриколаж) - foyer 700 laterale. Доста евтина, мощност 14кв, КПД - 73%. Ама изглежда някак си несериозна с тоя "плосък" таван. Не знам това дали е проблем, защото не разбирам. Няма клапа на комина. Предполагам може да се сложи, ама не съм съвсем сигурен как става.
                    Без да съм мега-спец по камините - какъв е проблемът в плоския таван и липсата на коминна клапа? На снимките по-горе е същата камера - грее предоволно, а с долната клапа имаш пълен контрол върху горенето.
                    Право казват докторите, че калта е целебна. Колкото по-дълбоко се бухнеш, толкова по-нахилен излизаш...

                    TLC 100 1HD-FTE manual '02 | Forester '98 | Моntesa 315 '99

                    Коментар


                    • #55
                      От: Съвет за отопление с камина

                      Не знам, но това е единствената с плосък таван дето съм виждал.

                      А относно коминната клапа - постигал се по-добър контрол на горенето с нея уж като работела на по-малка мощност камерата...

                      А тая дали е с двойно горене - http://www.invicta-sa.com/portail/fr...0-options.html ? Гледам, че има две клапи за регулиране на въздуха, но тия дето я продават не са сигурни. Казаха, че и горното е клапа за въздух, но не знаят дали е с двойно горене.
                      Последно редактирано от brum; 12-11-13, 15:47.

                      Коментар


                      • #56
                        От: Съвет за отопление с камина

                        Я да питам - тая клапа за комина колко е важна?

                        Коментар


                        • #57
                          От: Съвет за отопление с камина

                          За мен е много важна... При затваряне на долна клапа малкото въздух започва да навлиза с по-голяма скорост през по-малки местенца, продухвайки ги като оксижен (това съвсем образно казано).
                          Докато при затворена горна клапа горенето се забавя, но няма такова изтегляне на топлия въздух и камерата се нагрява равномерно, запазвайки високата температура в целия обем, и правейки равномерна жар.
                          Като затворя горната клапа на сутринта виждам, че всичките дърва са на прах - идеално изгорели.
                          А при оставена отворена горна клапа виждам, че на места са останали въглени - горенето е било неравномерно явно заради по-силните и неравномерни въздушни потоци...
                          Затова ползвам комбинация от горна и долна клапа за най-добро горене.
                          Ползвам следния алгоритъм:
                          Палене - горна клапа отворена, долна - доста отворена.
                          Начало на горенето: горна - отворена, долна - притворена (но не прекалено)
                          Устойчиво вече силно горене - долна клапа затворена, горна затворена (при мен и в напълно затворено положение влиза достатъчно свеж въздух)...
                          Разбира се при добавяне на дърва отварям горната клапа, иначе може да върне дим, и като затворя вратичката - затварям отново горната клапа...
                          Но всяка 'печка' си има свой 'чалъм' в зависимост от типа и, комин и т.н.
                          Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                          Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                          Коментар


                          • #58
                            От: Съвет за отопление с камина

                            А има ли такива за монтаж към камина или задължително трябва да е част от камината. Защото доста се порових за клапан за комин и не намирам такъв който да може да се монтира към камина без клапан.

                            Коментар


                            • #59
                              От: Съвет за отопление с камина

                              Би трябвало да има, защото доколкото се сещам на едни приятели камината се управляваше от електронна система точно чрез такъв клапан, а слагаха системата допълнително...
                              Много интересно бе да гледаш как работи - камината е голяма 'панорамна' И гледаш как яко горят дървата, а в следващия момент все едно си дръпнал кранчето на газта - изведнъж започват само да тлеят.
                              След малко - пак горят
                              П.С. Навярно е нещо като това:
                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:26.jpg
Прегледи:1
Размер:69.5 КБ
ID:5537844
                              Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                              Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X