Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Съвет за отопление с камина

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Съвет за отопление с камина

    Порових се за информация за камини, че имам вила от скоро и мисля как да я отоплявам. Не съм сигурен, че камината е най-добрият избор, но обичам огъня. И да доуточня, че под камина имам в предвид горивна камера и изградено тяло около нея.

    Та къщата е 2 стаи, без топлоизолация. Тавана е гредоред и над него има малък тавански етаж със 2 спални. Той зимата няма да се ползва. Връзката между двете стаи на долният етаж е външна, врата между тях няма. Едната е около 14м2, другата около 12м2. По-голямата е кухнята, по-малката е спалнята. Мисля да сложа камина в по-голямата. И мисля камината да има въздушна риза за да топли по-малката.

    Сега ще почват ремонтите на 2те помещения. Най-вероятно ще се сложат PVC дограма и врати. И обмислям тая работа с камината. Каква камина да търся и дали ще стане тая схема с въздушната риза.

    За камина ме посъветваха да търся изцяло чугунена, от не-рециклиран чугун. Цената била по-висока, но КПДто било по-добро. Дали можете да ми препоръчате марка? Гледах Deville, ама май са ми скъпи. Та търся съвети и за марката. И съвет дали тая работа с въздушната риза ще работи. Или има и други варианти?

    И малко информация за употребата - няма да е много. Ще се ползва по 10тина дни в зимата. И доста се колебая как да постъпя. А искам все пак да мога и зимата да ходя там . Без някакво стабилно отопление ще е трудно. Къщата се намира над яз. Искър и местните разправят, че миналата година е имало дни когато температурата е седяла по -25 градуса.

  • #2
    От: Съвет за отопление с камина

    Не ти разбирам много вьпроса,не сьм много в час с камините.

    Мислил ли си за камина с водна риза и 3-4-5 радиатора из вилата?Самоков ти е близо,качи се на Боровец,всяко второ капанче там едно време имаше такава,една камина топли 4-5 стаи спокойно.Цифрата не я знам,но щом те чака ремонт го има като вариант.
    TOYOTA SEQUOIA ‘11
    W140 S420 '99

    Коментар


    • #3
      От: Съвет за отопление с камина

      Вилата е малка, само 2 стаи (и 2 тавански над тях дето няма да се топлят). Радиатори да сложа само за едната (щото в другата ще е самата камина) ми се струва излишно.

      Коментар


      • #4
        От: Съвет за отопление с камина

        Здравей колега,много правилно решение от твоя страна слагаш камина с въздуховоди за топъл въздух ,за вила това е най правилното решение ,защото няма да имаш притеснение от замръзване и тем подобни при монтаж на парно с радиатори - при положение както си описал ,че там ще се ходи от време на време.

        Коментар


        • #5
          От: Съвет за отопление с камина

          Виждал съм изпълнение на камина, разположена на междинната стена. Така топли и двете стаи. Предполагам, обаче, че ако нямаш подходящо изграден комин, работата ще е трудна за изпълнение.
          Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

          Коментар


          • #6
            От: Съвет за отопление с камина

            Може ли да видя какво се има предвид под камина с въздуховоди за топъл въздух? Линк, картинка?

            Коментар


            • #7
              От: Съвет за отопление с камина

              http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=75299

              Има тема във форума
              o888 37 63 69

              Коментар


              • #8
                От: Съвет за отопление с камина

                Първоначално публикуван от brum Преглед на мнение
                Та къщата е 2 стаи, без топлоизолация.

                Е аз от тая гледна точка го препорьчах това с антифриза.Едно е да я запалиш тая камина и да имаш 2-3 радиатора които дьржат топло ПОЧТИ цяла вечер и сьвсем друго да стои някой дневален огняр за да топли и само едната стая.

                Опция само,с такава камина сьм карал зими на Боровец в нещо като хан,кой влиза кой излиза кой затворил вратата…………газ на камината и мезето да е тьнко.
                TOYOTA SEQUOIA ‘11
                W140 S420 '99

                Коментар


                • #9
                  От: Съвет за отопление с камина

                  С водна риза няма да е при никое положение. Колко е критична топлоизолацията? Преразхода на дърва не ме плаши много. Все пак няма да се ползва по много. А като топлоизолация си мисля само за опция с депрон. Ама май няма много смисъл от 7мм топлоизолация под ламперията ...

                  Коментар


                  • #10
                    От: Съвет за отопление с камина

                    Водната риза е много по-комфортно отопление...
                    За това, че е малко - мога само да ти дам пример, че баща ми си направи в домашни условия в апартамента малка печка с водна риза + 2 радиатора и циркулационна помпичка, и най-накрая успя да стопли апартамента.
                    Не го топли целия, а само две стаи - малко по-голямо помещение от общи хол+трапезария и отделна спалня..
                    Като е малък кръга няма голяма инертност и се затопля бързо...
                    Имах колега, който си бе направил вилата със въздуховоди - жена му не бе доволна заради миризмите и шума...
                    А и водата колкото и да е - топлоотдава по-дълго...
                    Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                    Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Съвет за отопление с камина

                      В цеха сме с горивна камера с водна риза. Изолация няма. Радиатори панелни. Откакто я сложихме забравихме какво е студ..

                      Коментар


                      • #12
                        От: Съвет за отопление с камина

                        Първоначално публикуван от brum Преглед на мнение
                        С водна риза няма да е при никое положение. Колко е критична топлоизолацията? Преразхода на дърва не ме плаши много. Все пак няма да се ползва по много.

                        БАЯ важна е - врата между стаите нямаш,спалнята спиш в нея,но камината е в сьседната по-голяма стая.Това значи че за да сгрееш мястото кьдето спиш,място без изолация,ще ти трябва да си вдигнеш задника от топлото легло,да излезеш вьн,да отидеш до сьседната стая,за хвьрлиш малко дьрва в камината и пак обратно.Аз в тоя случай не искам да сьм на мястото на задника ти - без изолация да отворя врата на стая с идеята,че 4 дьнера ще стоят в камината,а тя е в сьседната стая…………..МААААНИ ТИ.


                        Преразхода на дьрва и мен не ме плаши,с 9 кубика изкарваш зимата в хан с 45 места,2 етажа и бармана по кьс рькав,изолация много няма,но пьк джамове колко искаш.Майната им на дьрвата - кой ще ги хвьрля в камината и как ще я дьржиш запалена в сьседната стая помисли.Да не стане след пьрвата вечер да има бойкот от семейния врат,че нали знаеш - АЗ сьм главата на семейството ма се вьртя на тьм на кьдето ме завьрти врата еле ако му е студено ела гледай КЕФ на бучки.
                        TOYOTA SEQUOIA ‘11
                        W140 S420 '99

                        Коментар


                        • #13
                          От: Съвет за отопление с камина

                          Водната риза и радиаторите са много добро решение, но ако колегата ходи рядко...
                          Your conscience is all you can take to your grave.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Съвет за отопление с камина

                            Аз се отоплявам с камина от 15 години. Марката която си гледал е правилната .Аз смених два модела докато я уцеля . В началото бях с въздуховоди но радиаторите са по доброто решение. Отоплявам 90кв. и боилер 200 литра за топла вода.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Съвет за отопление с камина

                              Първоначално публикуван от TigerHunter Преглед на мнение
                              Водната риза и радиаторите са много добро решение, но ако колегата ходи рядко...

                              Остави ходенето,ако ще спи ми кажи как ще стане БЕЗ ИЗОЛАЦИЯ като камината е в сьседната стая и нямаш врата между тях?Сьбуждаш се от студ с идеята,че трябва да излезеш от стаята,да отидеш в сьседната,да ЗАПАЛИШ пак камината………….ибааааа,ако не ме тресне жената с нещо по тиквата ше черпя.Според мен за да не му измрьзнат мартинките час след като си е легнал му трябва нещо което да подьржа топлото,нящо акумулиращо топлина.

                              Не ми казвай,че камина може да гори сама за повече от час на самотек,а колко е опасно няма да коментираме тук или поне аз няма.
                              TOYOTA SEQUOIA ‘11
                              W140 S420 '99

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X