Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Съвет за осъвременяване на стара къща?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Съвет за осъвременяване на стара къща?

    Хайде и аз да кажа нещо!Не се занимавайте със самоделни преустройства за които нямате пълна информация за сградата или не сте напълно наясно точно какво правите, как го правите и как трябва да се направи.Има много нелепи случаи като този ...

    Коментар


    • #17
      От: Съвет за осъвременяване на стара къща?

      Историята е трагична и както се вижда не са знаели какво правят. За това ако наистина си нама човек идея за какво става въпрос да не се захваща. А белите стават буквално за секунди. И аз това лято като правих изолация с единия крак стъпих върху ламаринена козирка, като си мислех че е направена със стабилни дюбели. Поне на външен вид така изглеждаше. Резултата след секунди беше паднала козирка с кофата ми с разтвор с лепило. Аз предполагах че може да се случи това и с едната ръка се държах за трегера. Това ме спаси от оадане въпреки че височината не беше повече от 2м. Сега съм го направил навеса с анкерни болтове и вече съм сигурен ако се кача на козирката. Има още 2 козирки и предполагах че са направени стабилно, но вече знам че не мога да разчитам на такава здравина.

      Коментар


      • #18
        От: Съвет за осъвременяване на стара къща?

        Тази тема ми се струва най- близка до моите болежки, та да не отварям нова и да товаря сървъра...
        Имам една къща на над незнамколко години. Градена е с кирпич. Мазана е с незнамкакво, но е подкожушена отвсякъде. Миналата година намерих едни майстори, да укрепят покрива, колкото да спра разрушителните процеси. В момента търся мазачи, да оправят фасадата, ама не намирам. Май ще трябва да фащам мистрията и маламашката. С какво да я замажа? С хоросан, с цимент, или да ѝ кова стериопори? Абе, я вижте за кво става думаНатиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20160905_110538.jpg
Прегледи:1
Размер:145.8 КБ
ID:5726754


        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20160905_110557.jpg
Прегледи:1
Размер:70.8 КБ
ID:5726755



        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20160905_110625.jpg
Прегледи:1
Размер:131.5 КБ
ID:5726756



        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20160905_160857.jpg
Прегледи:1
Размер:137.8 КБ
ID:5726757

        Някой, навремето си е играл с циментов борд, а под него има керемиди. Напрао ма фърля в тъча.
        Дали да взема 10 квадрата тикли? Ама как се лепят тия пущини, че на един приятел му изпадаха от оградата на втората година?
        Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

        Коментар


        • #19
          От: Съвет за осъвременяване на стара къща?

          Да добавя и почти рушащо се подпокривно пространство. Всъщност, дължа живота си на Янчо ianely
          който преди време ми подари тая каска.
          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20160905_111342.jpg
Прегледи:1
Размер:73.0 КБ
ID:5726759Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20160905_110504.jpg
Прегледи:1
Размер:60.3 КБ
ID:5726758

          Каската спасява живот. Дано имам случай да почерпя.
          Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

          Коментар


          • #20
            От: Съвет за осъвременяване на стара къща?

            Тропчо, най-голямата грижа е да намериш майстор, който да се хване с такъв обект и да го направи като хората, поне по нашите села е така. Иначе изпълнители на системи за сухо строителство колко щеш. От снимките ти не се вижда кое какво е, чист кирпич /тухли от кал сушени на слънце/ или кални тухли /тухли от кал, печени с огън "на коптор"/, поне тъй им викаме тука, а пък съставът им навсякъде е различен... Кирпича изначално са го мазали с кал, мекина и л?йна. После, като излизат по-съвременни неща, за цимент става въпрос, променят и технологията - кирпича се надира и с кал върху него се лепят парчетия от стари турски керемиди. Като изсъхне, отгоре вече мажат и някъде държи и досега, лошо, че масовият случай е строителство в условия на недоимък.
            Нашта къща на село е строена през 40те, основно с кални тухли, направени от баба и дядо и някои вътрешни стени са с кирпич, пак наше производство. Преди десетина години правехме малко ремонт и оправяхме някоя и друга стена. Старата мазилка където е компрометирана се сваля до тухла. Наковахме мрежа за шпакловка, иначе старият вариант е рабица. Мрежата я ковахме с бирени капачки /кроненкорк/ и ръждиви пирони, за сметка на това - дълги. Следва грундиране и тука вече не помня, гипсово мляко ли беше, варно ли или някакъв цимент? После вече стандартната мазилка и най-накрая пръскане. Цокъла отдолу беше на места мозайка, на места камък, направихме всичко на мозайка на 1 метър височина и засега е добре.
            Има вече и съвременни варианти по въпроса с грундирането и мазилките, все пак напоследък кирпичът пак е на мода. Иначе аз лично не бих го съчетал с изолация от типа стиропор/фибран, не виждам смисъл, а пък спецовете ще кажат дали няма и някакъв обратен ефект да си докараш.
            По принцип, навремето ако е зидана от майстор дюлгерин, всичко трябва да е ОК, дебелини, превръзки и так дале. Кирпичът го е страх само от водата, отгоре, отдоле, тъй че покрив и основи...
            Последно редактирано от jordanov sv; 12-09-16, 12:48.

            Коментар


            • #21
              От: Съвет за осъвременяване на стара къща?

              Първоначално публикуван от Тропчо Преглед на мнение
              Тази тема ми се струва най- близка до моите болежки, та да не отварям нова и да товаря сървъра...
              Имам една къща на над незнамколко години. Градена е с кирпич. Мазана е с незнамкакво, но е подкожушена отвсякъде. Миналата година намерих едни майстори, да укрепят покрива, колкото да спра разрушителните процеси. В момента търся мазачи, да оправят фасадата, ама не намирам. Май ще трябва да фащам мистрията и маламашката. С какво да я замажа? С хоросан, с цимент, или да ѝ кова стериопори? .....


              Някой, навремето си е играл с циментов борд, а под него има керемиди. Напрао ма фърля в тъча.
              Дали да взема 10 квадрата тикли? Ама как се лепят тия пущини, че на един приятел му изпадаха от оградата на втората година?
              С какво ще я обработиш, зависи първо от ефекта , който търсиш. Ако не ти е необходима допълнителна топлоизолация, нормално е да стане с вароциментова мазилка.Няма да си нарушиш "дишането" на къщата.
              После какво разбираш под "кирпич". По снимките баш кирпич като моя не видях. Ако са тухли -сваляш до здраво,обезпрашаваш , шприц и мазилка.Финиш-по избор.
              Ако е баш кирпич-както колегата е писал- с рабицова мрежа.Така е при мен.
              Третото вече е до изпълнител , но какво и да е ,не си е работа за сам човек.
              За цокъла -тиклите са си ОК като материал, ако ги имаш-и аз си имам такъв цокъл. Твоят човек вероятно е пропуснал да защити лепилото им от капилярна влага отдолу-често срещана грешка при огради .Ако решиш с тях - еластично лепило клас С2Т поне. За тях не си струва риска да добавяш цимент.Ако са стари с разни мърсотии и прочие-миеш , стържеш с телена четка , пак миеш/това отзад,щото отпред може да ги издраскаш зловещо. С добра фаска и фуга няма проблем. Има тикли , които от времето са с нарушен повърхностен слой-там импрегнатора е задължителен.

              Коментар


              • #22
                От: Съвет за осъвременяване на стара къща?

                Едва ли личи от въпросът и снимките ми, но съм изправен пред трудна дилема. Къщата е стара, наследствена, ползува се рядко, селото е с 200-300 баби и дядовци. С триста шейсе и осем зора намерих едни пичове от Пловдив, да ми пооправят покрива (подмяна на изгнилите дъски и мартаци, подмяна на 200- 300 керемиди, пародишаща мембрана). За момента съм спрял основните разрушителни процеси-Ок. От две години търся майстор за фасадата- не намирам. Почвам да си мисля, че най- добре да си я подкарам аз, колкото да не падне къщата. На всичкото отгоре, има някакви орнаменти, които с фибрани и пенопори ще заминат. Искат си играчка. Та-а-а-а, ще се маца с вар, май. Термотаковащи и енергоонаковащите неща не ме интересуват. Джамовете зеят отвсякъде, "дограмата" е с летвички като клечка на сладолед, а стъклата са 2 мм, каквито няма къде да намеря днес. Май ще трябва да се оправям с двете си леви ръце, та затова питам. Нахрабрях покрай измазването на банята. Видях, че маламашката и мистрията не са чак толкоз страшни уреди. С една дума:
                - Невольооооооооо!
                Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

                Коментар


                • #23
                  От: Съвет за осъвременяване на стара къща?

                  Венци, смяташ ли да живееш там?
                  Или поне да я ползваш поне 20-30 дни през годината?
                  Щото ако не-труд на вятъра.
                  Това селце явно е на доизживяване, и скоро няма да има с кого да си обелиш две приказки, ако живееш там.

                  Да, сантименталната стойност си важи, но я си представи супер къща в средата на село в което няма живи хора?

                  Според мен-добре си премисли нещата преди да започнеш.
                  Има ли желание-има и начин!

                  Коментар


                  • #24
                    От: Съвет за осъвременяване на стара къща?

                    Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                    1. Венци, смяташ ли да живееш там?
                    2. Или поне да я ползваш поне 20-30 дни през годината?
                    Щото ако не-труд на вятъра.
                    3. Това селце явно е на доизживяване, и скоро няма да има с кого да си обелиш две приказки, ако живееш там.

                    Да, сантименталната стойност си важи, но я си представи супер къща в средата на село в което няма живи хора?

                    4. Според мен-добре си премисли нещата преди да започнеш.
                    1. Не.
                    2. Кажи- речи толкова я ползувам, но с одъртяването, май започвам по- често.
                    3. Като ми кипне от ежедневните простотии, да няма хора около мен си е невъобразим лукс.
                    4. Е, тва правя.
                    Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

                    Коментар


                    • #25
                      От: Съвет за осъвременяване на стара къща?

                      Бе за какво са ти хора бе, по цял ден сигур се разправяш, там на село ти стига да слушаш как расте тревата. Щом си закрепил покрива ти си я почнал вече. Майстори, ясно, няма да намериш, тъй че почвай лека полека и без да си даваш зор, колкото до степен сладка умора, па до където и да я докараш съвестта ти все ще е чиста.. Смъкваш старото подкожушено до тухла, мрежа, грунд, мазилка. Закарай си киреча готов и поне някой чирак трябва да намериш, че за някои операции ако си сам много пада КПДто. Никви изолации, и това ясно. За дограмата не знам какво да те съветвам, знам ги тия прозорци с тия 2 мм... Условия на недоимък, както казах, на нашата имаше прозорци с по 3 парчета стъкла, пак на 2 мм. Мистрия, маламашка и канчок въобще не са страшни инструменти, вече си го разбрал. Па ако трябва ще ти направя и кача снимков материал - самоучител, хаха, няма само по навиване на партенки да качвам у интернетя

                      Коментар


                      • #26
                        От: Съвет за осъвременяване на стара къща?

                        Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
                        ....
                        За дограмата не знам какво да те съветвам, знам ги тия прозорци с тия 2 мм... Условия на недоимък, както казах, на нашата имаше прозорци с по 3 парчета стъкла, пак на 2 мм...
                        На знам до недоимък ли е, до недонямък ли. Прадядо ми е бил попа на селото. Не е бил баш от сиромасите, но съдейки по малкия размер ниви, лозе и гора, които е оставил, явно е бил скромен човечец. "Дограмата" е с жлебове, улеи... както там му се казва.. Стъклата се плъзгат в тях. Няма маджун. Имам една секция с 9 стъкла. За да смениш едно стъкло, трябва да я разглобиш цялата, да извадиш по улеите горните, да демонтираш средната греда... абе голям филм си е. Ако разширя улеите до 4 мм, както ми се иска, от дървото няма да остане почти нищо. То си е и достатъчно изтормозено. На места, просто се чупи като препечена кора за баница.
                        Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

                        Коментар


                        • #27
                          От: Съвет за осъвременяване на стара къща?

                          Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
                          ...Условия на недоимък...
                          М-м'да - трудно може да се намери по-точен израз! Тя тази къща и електрическа инсталация не е имала даже...
                          Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                          Коментар


                          • #28
                            От: Съвет за осъвременяване на стара къща?

                            Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                            М-м'да - трудно може да се намери по-точен израз! Тя тази къща и електрическа инсталация не е имала даже...
                            Съдейки по количеството, видове и размер газени лампи в килера, това не е изключено. Благодарение на последващи интервенции, в момента има едни кабели по около 2- 2,5 квадрата. Не смея да вкарам електрически бойлер и ползувам на дърва. Турил съм един "Раховец", колкото да сме в 20-ти век, дано не подпаля нещо.

                            Доколкото знам, дядо Минчо е правил първите основни ремонти по къщата.
                            Искал той попската щерка, ама дядо поп го питал как ще гледа жена и челяд, като е гол и без занаят. Дядо Минчо дал клетва, че пак ще дойде (почти като в един екшън с бат Арни) отишъл до Америка за 12 години, направил бизнес и се върнал, да вземе благословията на попа. С файтон от Пловдив. Попът дал благословия, ама баба рекла, че в оная смотана Америка не иска да живее, тук си ѝ е добре. Минчо се обадил по GSM-a, на банката, че тамошните му активи минават в полза на Демокрацията, купил една къща в Пловдив и решил, че с това си е свършил ангажиментите към бъдещите поколения.
                            Ехххх, къф американец можех да съм сега... а то, селянин ще ставам.
                            Последно редактирано от Тропчо; 14-09-16, 00:04.
                            Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

                            Коментар


                            • #29
                              От: Съвет за осъвременяване на стара къща?

                              На мен се е паднала късата клечка, да решавам какво да се случи с въпросната съборетина. При възможност, ще дам общ план на обекта. От мен зависи, естествено, дали да оставям още по- къса клечка на децата си. Нивите и гората, дори не ги знам къде са, а лозето е в тръни от много години. Правил съм вино от това лозе, ама сякаш в нечий друг живот.
                              Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

                              Коментар


                              • #30
                                От: Съвет за осъвременяване на стара къща?

                                Що не го бутнеш това чудо и сложиш една лека постройка с малко жилищна площ?

                                Наблюдавам тук край мен на село един ремонт на каменна къща от която останаха само каменните стени та виждам какво се случва тук. Накрая имаме нова стара къща на цена х2 на лека конструкция имаща същия брой и големина на стаите актуални преди 120 години
                                Land Rover Discovery II, V8 4.0
                                VW Golf VI variant
                                Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X