Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Съвет за осъвременяване на стара къща?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Съвет за осъвременяване на стара къща?

    Под „осъвременяване“ имам пред вид ремонт на покрив, добавяне на баня и изолация.

    Къщата на село е на 60-70 години, три стаи, мазе (приземен етаж), ~60 квадрата, гредоред, като цяло е здрава.

    Със строителство или преустройване на къщи не съм се занимавал и нищо не разбирам, основно искам да добия най-обща представа какво би ми струвало и какво точно да правя. По-конкретно това, което ми се иска да направя е освен смяна на покрива (иска си ремонт), да добавя баня/тоалетна, пристройвайки я от външната страна с вход от кухнята.

    Относно покрива, който е пирамида кръстосан, си мисля просто целия да го махна и да се сложи плоча и новият покрив да е само един скат, много ми се вижда излишно цялото пирамидално изпълнение.

    Голямата питанка обаче остава гредоредът на пода, който поради това, че преди на построят кошарата животните са били в мазето е прилично прояден от всевъзможни червеи. Не че е тръгнал да се разпада, но първо, си нямам никаква представа колко още ще изкара и второ да плясна плоча на тавана, пък под нея да седи старият гредоред... не е ли леко налудничаво или направо тъпо?

    Не ми се ще да бутам етажа до основите/мазето и да вдигам наново, заради единия гредоред само, защото ми се вижда хем по-дълго, хем по-скъпо, а пък и стените са си здрави.

    Приемам мнения всякакви, освен „забрави!“

  • #2
    От: Съвет за осъвременяване на стара къща?

    Първоначално публикуван от Fleetwood Преглед на мнение
    ...преди на построят кошарата животните са били в мазето е прилично прояден от всевъзможни червеи.

    Приемам мнения всякакви, освен „забрави!“


    Ами.... Забрави!

    Къща, която е направена веднъж на обор, повече къща няма да стане. В изравнен с фадрома селски двор, аз мога да ти покажа къде е бил оборът. По миризмата, нали се сещаш. Хайде, чрез хипноза и медитация ти може да си внушиш, че не усещаш нищо, но жена как ще вкараш вътре?
    Това си е моето лично мнение и ако искаш го игнорирай напълно.

    Коментар


    • #3
      От: Съвет за осъвременяване на стара къща?

      Покрив - нов около 40-50лв/м2 независимо от формата. Но това е цифрата, която ми се е загнездила в главата от преди 6-7 месеца та не си спомням дали с майсторите или без тях беше офертата.. За да излееш плоча без бутане - стъпкови фундаменти, колони и плоча, която да ползва за кофраж сегашния таван със съответните подпори, но пък те тука може да те изненада загнилия гредоред, та всичкото хубаво да отиде в мазето. С други думи без бутане е на твой страх и риск.
      Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
      Из "Златния телец"

      Коментар


      • #4
        От: Съвет за осъвременяване на стара къща?

        Зависи, какво разбираш от осъвременяване.
        Както описваш състоянието си е за основен ремонт. Подмяна на подовите греди е възможна.
        Помагал съм и за ремонт на стара къща в Боженци- Там не разрешават промяна на външния вид- резерват е.
        Вътрешни бетонни колони с хубав пояс на земята. гредореда се остави, а над него се изля плоча със скрити греди и по-вече арматура. Това преди 25-30 години.
        Нагоре- според състоянието.

        Паджеровод,
        едно време в балкана масово приземния етаж е бил обор- икономия на топлина през зимата.
        А червеите са от необработен на времето дървен материал.
        В Смолян мога да те заведа в къща на 100 години, където гредите- чам, 40/40 см, са все едно сложени преди 2 години.
        Ама сушен, след това импрегниран с гореща борова смола, и чак след това дообработван повърхностно.
        Ясен: ”в Наречен си лекувам нервите от форумното модериране...”

        Коментар


        • #5
          От: Съвет за осъвременяване на стара къща?

          Филма е голям. Два пъти съм го играл и се натискам за трети ама моите хора са на път да ме вразумят.
          Станимир Дочев - тел.0888 939 434; 0897 800 790.
          Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive * LPG LR

          Ако можеш - дай, ако неможеш - признай!

          Коментар


          • #6
            От: Съвет за осъвременяване на стара къща?

            Първоначално публикуван от dedoKoko Преглед на мнение

            Паджеровод,
            едно време в балкана масово приземния етаж е бил обор- икономия на топлина през зимата.
            .
            Знам защо се е правело така. Това, което казвам е, че миризмата си стои

            Коментар


            • #7
              От: Съвет за осъвременяване на стара къща?

              Много е отностелно да се каже колко ще ти излезне ремонта. Но няма да е малко.

              Старите хора казнат - "Имаш ли здрав покрив, имаш и къща"

              Миналата година, мой колега си подмени покрива на вилата - пак около 60-70 квадрата. Ремонта включваше: сваляне на старите керемиди до хастара. Оставиха си гредите и стария хастар. Нагоре слагаха двойна скара, вата за топлоизолация, дишаща мембрана, нови керемиди, измазване на ламаринена обшивка на комините, улуци, челни дъски. Материалите заедно с труда на майсторите бяха около 5000 лв. Ако сменяш греди и хастар, сигурно още толкова ще отидат.


              За плочи не знам колко пари ще отидат, но на село правиха ремонт на една стара каменна къща. Гредореда мужду първия и втория етаж го махнаха нацяло, след това кофраж и вътрешни колони, наляха нова плоча. Там където старите греди влизаха в зида, задълбаха, за да влезне от бетона (пуснаха и арматура до края) и напрактика плочата стъпи и върху част от стените и върху новите колони. После втората плоча и нов покрив.


              Паджеровод, имам на село бивш обор. До преди 20 години е бил обор. След това е изчистен до дъно, нова замазка, изкъртена стара мазилка и измазан наново. Това е направено още тогава. В момента няма и помен от миризма. Но по принцип не е живяно там. . след ремонта. Просто трябва време да се измирише.

              Някой може ли да изясни защо се правят четирискатни покриви вместо двускатни? Заглеждах се скоро в къщите на село и всички по-стари къщи са четирискатни. Новите с бетонени плочи има и двускатни. Там на село има големи снегове, и си мисля че това се прави за да могат и четирите стени да поемат солидарно натоварването на покрива плюс снега. Ама не съм сигурен
              Nissan Terrano 2,7 TDI

              Коментар


              • #8
                От: Съвет за осъвременяване на стара къща?

                Докато се стигне до въпроса колко ще струва, се полагат едни усилия.
                Или не са положени, или не е поднесено инфото.Няма снимки, няма достоверна информация за състоянието на носещите елементи, няма схеми на съществуващото положение , няма схеми за бъдещата идея,няма обсъждане на варианти,няма опис/количествена сметка/.
                Иначе,принципно погледнато,къща на 60-70 години,със здрави стени, не би трябвало се нуждае от нов бетонов скелет и носеща покривна конструкция/при положение че са полагани поне елементарни грижи срещу водите/. Пусках тема , за една горяла гредоредна къща на 100 г. С малко конструктивна намеса за отделни детайли, се пристъпи към възстановяването без проблем и без бетон.
                С две думи, на място от опитен колега се преценява наличното и тогава може да се обсъдят оптималните варианти.Дали са здрави стените,основите и доколко дървените елементи са запазили носещата си способност, се проверява на място.Най-добре от инженер-конструктор.

                Коментар


                • #9
                  От: Съвет за осъвременяване на стара къща?

                  Миризми от животни не са страшни. Всичко се изчиства и се оправя без никакви следи. Дядо ми навремето построи една построика от 60кв.м. за гледане на животни. Разделено беше на 3 помещения, в едното имаше 3 крави, в другото агрегата и други съдове за доене и обработка на мляко, а в третата за сено. Гледахме ги кравите около 2 години там. След което помещението с кравите се изчисти, изля се бетон на пода, измазаха се стените и стана на работилница. Преди няколко години, като направихме гаражите, остана място за работилница. Така във въпросната постройка направихме стая, там където бяха кравите, другото помещение е кухня, а в третото като склад с оставени тръби за баня и тоалетна.
                  Който иска да дойде и да провери дали мирише. До сега никой не е разбрал че е имало 2 години животни там.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Съвет за осъвременяване на стара къща?

                    Както каза колегата - няма да попречат десетина снимки, особено на разни детайли...
                    Когато опознаеш живота - няма закъде да бързаш...

                    Коментар


                    • #11
                      От: Съвет за осъвременяване на стара къща?

                      Ха ха ха,а аз си мисля че съм последния будала на тоя свят.
                      Ето го още един бре !!!
                      Добре дошъл във филма колега !

                      Коментар


                      • #12
                        От: Съвет за осъвременяване на стара къща?

                        Относно миризмата- в бащината(дядовата) къща е имало обор, в който аз не си спомням да съм виждал животни. Само знам, че там са държали конете. От както се помня там се складират дървата за зимата. Т.е-не е специално чистено за да не мирише. И не си мирише. Ама не е имало животни от минимум 43 години.
                        Друга къща в съседния двор и тя така.
                        Та си е въпрос колко години не е имало животни там.

                        За къщата-и аз съм на мнение, че ако като цяло конструкцията е здрава-няма нужда от бетони и арматури. Аз бих премахнал изцяло покрива, и бих го построил наново, с нови греди и керемиди. От качествените. Покривът е може би най-важната част от къщата, така, че там не бих правил компромиси.
                        За стени и тавани, ако са криви-може да се изправят с гипскартон(не ми е любим материал, ама става), пода може да се подравни и после паркет, или каквото ти хареса.

                        Врата за външно пристроена баня не е трудно да се избие, но имай предвид, че стените са носещи. Е, в нашата къща има две такива врати-избивани след строежа, и не дават проблеми, но имай едно наум де. Ако има начин да преградиш някоя стая, и в нея да е банята е по-доброто решение.

                        Разбира се-най-добре е събаряне до основи, и после строителство по добрите строителни практики. Ма си е пари...
                        Има ли желание-има и начин!

                        Коментар


                        • #13
                          От: Съвет за осъвременяване на стара къща?

                          Пристрояване на баня от вънка не препоръчвам. Особенно във селска къща, където не се живее всеки ден. Зината замръзва независимо от изолацията. Къщата която наследих има бани на първия и врория етаж. Първия етаж в задния краи се пада в земята, а втория е на нивото на земята. Точно там една над друга са двете бани. Вуйчо ми докато беше жив се ползваше горната баня и не е имала проблеми дори и без изолацията. Зидовете са от 4-ки. След това замръзна и аз налепих 5см изолация. Пак замръзва. Налепих още 5см та да видим тази зима дали ще има проблеми, но предполагам че няма да е по-различно предвид факта че не се ползва банята, а само тоалетната и то много рядко. А и втория етаж не се отоплява за момента.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Съвет за осъвременяване на стара къща?

                            Първоначално публикуван от dimich87 Преглед на мнение
                            Пристрояване на баня от вънка не препоръчвам. Особенно във селска къща, където не се живее всеки ден. Зината замръзва независимо от изолацията. Къщата която наследих има бани на първия и врория етаж. Първия етаж в задния краи се пада в земята, а втория е на нивото на земята. Точно там една над друга са двете бани. Вуйчо ми докато беше жив се ползваше горната баня и не е имала проблеми дори и без изолацията. Зидовете са от 4-ки. След това замръзна и аз налепих 5см изолация. Пак замръзва. Налепих още 5см та да видим тази зима дали ще има проблеми, но предполагам че няма да е по-различно предвид факта че не се ползва банята, а само тоалетната и то много рядко. А и втория етаж не се отоплява за момента.
                            Аз проблема го реших така:
                            Чувал морска сол и на всяко тръгване/зимата/ по една шепа в гърнето и сифоните на мивките. Водата я източвам от тръбите. Това е от патило!
                            Станимир Дочев - тел.0888 939 434; 0897 800 790.
                            Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive * LPG LR

                            Ако можеш - дай, ако неможеш - признай!

                            Коментар


                            • #15
                              От: Съвет за осъвременяване на стара къща?

                              Първоначално публикуван от Дочев Преглед на мнение
                              Аз проблема го реших така:
                              Чувал морска сол и на всяко тръгване/зимата/ по една шепа в гърнето и сифоните на мивките. Водата я източвам от тръбите. Това е от патило!
                              Аз не съм слагал нищо, просто спирам водата като стане много студено и отварям батериите, източвам казанчето. Последната зима обаче замръзна докато ме нямаше в града. Баба ми живее сама в къщата и не ходи в банята. Казах и че е замръзнало, спрях водата и оставих да чакам. Каквото станало не може да се оправи а и видими щети нямаше. След като съм си тръгнал с целия си акъл решила да иде и да полива с топла вода по батериите да се размразят. То няма налягане по тръбопровода за да потече от батерията, ама тя наливала. Напълнила се мивката понеже в пластмасовия и отайник е замръзнала водата и прави тапа. На другия ден като отидох и видях сцепената мивка замръзнала в нея всичката вода. Питах я с какъв акъл го е направила и че даже не съм я карал да го прави, а тя ме гледа като малко дете направило бела. Сега имам да сменям мивка в банята, но това ще стане като се приместя да живея постоянно там.
                              Леля ми си направиха на село в мазата баня и тоалетна и проблеми за момента не са имали проблеми.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X