Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Дървообработване

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Дървообработване

    Здравейте, понеже отглеждам няколко кошера пчели и сам си правя кошерите, тази пролет, като купих дърва си отделих няколко по дебели и прави салкъма. Днеска започнах да ги бича, но понеже да много тежки, а банцинга ми е малък, първо на абрихта заравних една от страните с 5-6 минавания. На банцинга не съм бичил толкова дебели дървете, а само дъски и гредички, но не по дебели от 8см. Минах на банцинга един ряз да обера кората, но не се получи идеално право. Пак на абрихта с 5-6 минавания изправих страната. Решението ми беше да разбича на 5см че след рендосване да го докарам на 4см. Започнах същинския ряз и банцинга започна да се товари, за това доста бавно подавах. Но и лентата се криви и започва да издърпва дървото. В краен редултат се получи дъската на клин. От едната страна е на 5см, а от другата излезе на 4,5см. Нямам обаче машина за изравняване на дебелината. Мислех си на единия абрихт да му слагам ролка с която да си задавам дебелина, но така и не ми остана време, а и място нямам, къде да го инсталирам в работа още един абрихт. Кривенето на лентата може би идва от факта че нямам водач в плота. Банцинга го намерих на вторични, без плот и електромотор. Плота ми е от текстолит и за лентата имам само един прорязан канал, без място за букви трупчета за ограничаване на лентата. Ако се наложи ще се опитам да направя две трупчета под плота, но не мисля че ще има голям ефект.
    Дайте ми насоки ако можете. Имам и цирколяр, но там разбичване на такова дърво ми се вижда в пъти по-опасно.

  • #2
    От: Дървообработване

    Моя банциг има водачи дървени над плота и в самия плот, моя е метален. Ако лентата не е добре заточена също криви.
    Ford Maverick II 2.3 XLT
    Ford Mondeo MK5

    Коментар


    • #3
      От: Дървообработване

      Преди всичко да ти кажа, че като за човек без опит да почнеш с акация - не е най-добрата идея.
      Банцига може да криви по n-причини:
      Незаточена лента; неправилно опъната лента; несъосие и прочие проблеми с водещите колела (не знам дали твоята машина има възможност за такива реглажи); водачи под плота; водачи над плота; много тънка/тясна лента за дебелината, която режеш... и така до сто и едно и обратно.
      За по-съществена помощ - трябва да дадеш по-подробно описание на ситуацията.
      А всъщност, защо държиш да направиш кошерите си от акация? Няма да векуват в края на краищата. Масовата практика си е със тривиален "чам". Та даже и разни върби и тополи.
      Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

      Коментар


      • #4
        От: Дървообработване

        Акацията ще я ползвам само за дъната, понеже лежат върху бетонни колове и за две години чамовите дъна са започнали да бният. А съм ги напоил обилно с безир и отгоре са намазани с разтопен восък. Мога да изкарат дъната ми поне още няколко години, но ми се иска да си направя от здрава дървесина. До сега с чамов материал не съм имал проблеми на банцинга. Лентата ми не е много широка (2см). Мога да кажа че е почети нова, есента съм я купувал, като в магазина я пратиха за заварка и чапраз. Има възможност за реголаж на горното колело. Колелата са ми алуминиеви с корково покритие. Натегната е добре. Най-добре според мене ще се получи ако си измисля количка, а не да се плузга голямото дърво по плота. Предполага че от това се получава кривенето и невъзможността да притисна плътно дървото към водача на плота. Дърветата са ми дълги 2м и подавам като придържам единия край, а като премине половината, минавам зад банцинга и започвам да издърпвам.

        Коментар


        • #5
          От: Дървообработване

          Ти направо трупи ли слагаш на банцига!
          Поне рендосай две перпендикулярни страни на абрихта преди това. Ако абрихта ти е малък (най-вероятно), преди него позадялай на ръка, за да се получи достатъчно широка плоскост поне тази, която ще лежи на плота на банцига. Другата, която ще движиш по линеала не е толкова важна. Колко са ти трупите в диаметър, може би просто банцига ти не им е в категорията . Ако са много дебели ги разцепи с клинове на по две (или повече, според размера), после рендосвай две страни, после на банциг. При това цепене и дялане, фирата си е доста, но ако не ползваш гатер, нямаш избор, пък и материалът доколкото разбирам е купуван като дърва за горене.
          Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

          Коментар


          • #6
            От: Дървообработване

            Точно това и аз правя. Първо рендосвам една страна на абрихта. Абрихта ми е 2,5м, всеки плот е по 1,25м. След това слагам на банцинга. Не е голям, от плота до горния водач максимално ми е 205мм. Трупите са ми големи в диаметър 150-200мм. Преди малко разбичих още веднъж и стана доста по-точно, но и дървото олекна с една тапла от преди да постна темата. След разбичване на банцинга, слагам дървото на абрихта да обера неравностите за да стане по-точно. Това дърво днеска беше най-голямото. Следват по-малки вече. Надявам се да скова 2-3 хубави дъна за кошерите си. Чувал съм че акацията след термична обработка ставала много здрава и не мръдвала, но не знам как точно се прави. Ако имате представа споделете тайната.

            Коментар


            • #7
              От: Дървообработване

              Сложи крака от мебели на кошерите и така ще се реши проблемът с контакта с бетона.

              Коментар


              • #8
                От: Дървообработване

                Термичната обработка е пропарване, не е възможно при домашни условия. Като става въпрос за акация - не е и много смислено. Букът без него за нищо не става.
                Инак карай по-бавно и внимателно. Щом започваш да се справяш по-добре - значи е въпрос на практика, а не толкова проблем с машините.
                Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                Коментар


                • #9
                  От: Дървообработване

                  Първоначално публикуван от lodkar Преглед на мнение
                  Сложи крака от мебели на кошерите и така ще се реши проблемът с контакта с бетона.
                  Имах коешери на крака от стария модел. Краката потъват в почвата и кошера се изкривява на където си поиска. Сега съм сложил 4 автомобилни гуми една до друга и два бетонни кола върху гумите. Събират се 3 кошера така. Загнилото е в страничните дебели дъски на дъното,където лежи на бетонния кол. От днешните 2 талпи ще скова едино дуно. Вутре пак с чам ще го изпълня.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Дървообработване

                    Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                    Термичната обработка е пропарване, не е възможно при домашни условия. Като става въпрос за акация - не е и много смислено. ..
                    Вероятно е така в дърводелството.

                    В "лозарството", обаче, салкъмовия кол се обелва и после обгаря на огън и даяни по двадесетина години в земята след това.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Дървообработване

                      Първоначално публикуван от сто Преглед на мнение
                      Вероятно е така в дърводелството.

                      В "лозарството", обаче, салкъмовия кол се обелва и после обгаря на огън и даяни по двадесетина години в земята след това.
                      И аз за нещо подобно съм чувал, но за каруците. Гредите се правят от салкъм, след оформяне на гредата и пробиване на отворите и се обгаря. Но не знам точно как става. Чувал съм че става много здраво и не мръдвало. Ако си запознат с технологията, моя за съвет. Дали ще стане с газова горелка да го обгоря или си трябва силен огън.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Дървообработване

                        Акацията има добри механични качества.
                        Кошерите не се слагат направо на пръстта, разбира се, че биха потънали в нея. Камък, фаянсова плочка, тротоарна, ламаринка - лесно е да се сложи някаква основа под крачето.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Дървообработване

                          Да, обгарянето си е "законна" обработка. Става за всякаква дървесина. Какъв е принципа - овъглява се най-външният слой и понеже въглена (колкото по-чист въглерод - толкова по-добре) нищо не го яде, значи демек - не гние. Колкото по-плътна е дървесината, толкова повече може да се разчита на тази запечатка за защита и в дълбочина.
                          Става със всякакъв пламък и от огън, става и с горелки - и газови, и бензинови, и всевъзможни.
                          Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                          Коментар


                          • #14
                            От: Дървообработване

                            Първоначално публикуван от lodkar Преглед на мнение
                            Акацията има добри механични качества.
                            Кошерите не се слагат направо на пръстта, разбира се, че биха потънали в нея. Камък, фаянсова плочка, тротоарна, ламаринка - лесно е да се сложи някаква основа под крачето.
                            Аз се отказах от поставянето на крака по няколко причини. Не че не мога да подложа под краката, но е есна хамалогия по намиране на плочки, камъчета, тухли и каквото се намери. Отделно че двора ще стане само в подложен материал след като започнат да се местят. Втората подробност е че при стария тип кошер, дъното е заковано към плодника, по точно има канал в плодника и се плъзка напред и назад. Новия тип се отделя, като дъното е 5-6см високо и окрепването на крак е почети невъзможно, кошера става паянтов. Никой не съм видял от новия тип да слага на крака, освен на желязна рамка с крака.
                            Да си дойдем на темата. Идеята я вземах от дърводелец пчелар. Ходих случайно и така от дума на дума стана въпрос че си прави дъната от акация, ставали по здрави и дълготрайни. Това го правел за себеси, а кошерите, които продава са са с дъна от чам. Не излизала сметката да ги прави качествени за продажба. Всеки търсел по-евтиното.
                            Аз се принудих сам да си ги правя, защото на пазара се продават предимно от тънки дъски. Аз като си купих материал за кошер и се оказа че цената на материала за кошер 3,5см дебелина ми излиза 40лв. А нов от 2,5см се продава за 70-75лв. Ходих при доста производители в моя регион. Всички казаха не ти трябва толкова дебело и ми отказват да го направят. Не е ставало дума даже колко ще струва ако е от по-дебел материал. Така се принудих сам да се пробвам. След първия кошер установих че е около един ден работа с всичко изпипване.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Дървообработване

                              С какво се обгаря - davc ти е писал. Аз съм го правил с бензинова горелка и на огън.

                              Мен ме човърка друго - няма ли да си изгониш пчелите с миризмата на горяло?

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X