Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Дървена пътечка в градината

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Дървена пътечка в градината

    Мисля си, имам една алейка в градината, която не искам да бетонирам, понеже всичко ще търпи промяна в двора (къщата е наскоро завършена - даже не съвсем), а искам да се спася от калта и прахта в момента, рових из нета и видях това:





    Невероятна красота, а от дървата, които караме за огрев има с диаметър от Ф5 до Ф35, и може да се отрежат с резачката подходящи по дебелина плочи. Това обаче е хубаво да се подреди върху легло от насипан филц и или пясък, за да се отцежда по-добре водата. Ясно е, че няма да е много трайно, но не се и търси трайност, една-две години да изкарат, ще ги намажа с някакви лакове или масла.

    Мисълта ми е, как е най-добре да се подходи към основата?
    The Flat Earth Society has members all around the globe.

  • #2
    От: Дървена пътечка в градината

    Красота!!!

    Що не ги намери по-рано тия хубости - миналата седмица правих плочник - ако имах тази идея, може би щях да кълцам кръгли дървени плочки..

    Много готино - браво!

    Коментар


    • #3
      От: Дървена пътечка в градината

      Гледах го някъде в нета преди години. Красиво, но защитата е проблем. Като се нареже на "филии" площта става голяма и лесно ще попива вода въпреки че ще се лакира примерно. Ако се потопят дървениите в лак ще е по- издържливо, но ще скочи разходната норма.
      За основата си мислех да си бетонирам отдолу понеже са леки и като стъпеш на ръб ще се вдига другият край.
      Лично на мен много ми харесва, но предпочитам да е "по- временно" решението.
      Sent from my Nokia s fenerche

      Коментар


      • #4
        От: Дървена пътечка в градината

        Е те сигурно трябва да се изрежат на поне 10см и повече дебелина, да се вкопаят поне 5см в подложка от филц или може би мозайка или едър пясък, така няма да мърдат. Точно този момент ми е интересен как най-добре да се реши
        The Flat Earth Society has members all around the globe.

        Коментар


        • #5
          От: Дървена пътечка в градината

          Освен с подреждане,нивелиране и последващо посипване във фугите с квото там+ трамбовка,нищо друго не мога да се сетя.
          Sent from my Nokia s fenerche

          Коментар


          • #6
            От: Дървена пътечка в градината

            Трябва ти акация. Другото (за огрев са предимно бук и дъб) ми се струва че няма да издържи твърде дълго.
            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

            Коментар


            • #7
              От: Дървена пътечка в градината

              Като се вгледах по-внимателно във фугите , май има бетон отдолу в който са забити дървените парчета. Вероятно се режат по-дълги и се забиват в пресния бетон. Като стегне, не мърдат. Но като изгният...става интересно. За да се запази дървото може да се импрегнира с горещо отработено масло/както старите дървени траверси /.
              Аз лично предпочитам каменни плочи. Ще снимам и ще ти покажа какво направих миналата година абсолютно сама. И още не е мръднало

              Коментар


              • #8
                От: Дървена пътечка в градината

                Даам! Издържа на влага. Не знам дали знаете че колчета за домати примерно ги правят от акация защото издържат на влагата повече.
                Зимата докато си режех за огрев си отрязах 2-3 парчета дебели по 3-4 см. и в момента зи ползвам за седалки, ако не ми стигнат столовете при поредното събиране за пиини и мезени.
                Sent from my Nokia s fenerche

                Коментар


                • #9
                  От: Дървена пътечка в градината

                  Първоначално публикуван от cveta68 Преглед на мнение
                  Като се вгледах по-внимателно във фугите , май има бетон отдолу в който са забити дървените парчета. Вероятно се режат по-дълги и се забиват в пресния бетон. Като стегне, не мърдат. Но като изгният...става интересно. За да се запази дървото може да се импрегнира с горещо отработено масло/както старите дървени траверси /.
                  Аз лично предпочитам каменни плочи. Ще снимам и ще ти покажа какво направих миналата година абсолютно сама. И още не е мръднало
                  Давай, че още съм без настилки около къщата, понеже се петоумя между камъни, плочки и самоделни истории някакви.
                  Sent from my Nokia s fenerche

                  Коментар


                  • #10
                    От: Дървена пътечка в градината

                    Уникално е! Мисля си че наистина може да се импрегнират с масло и ще държат, но не знам дали след маслото може да им се вкара и някоя ръка лак.
                    Some call it a ... HOBBY. We call it a ... WAY of LIVE!

                    Коментар


                    • #11
                      От: Дървена пътечка в градината

                      Първоначално публикуван от cveta68 Преглед на мнение
                      За да се запази дървото може да се импрегнира с горещо отработено масло/както старите дървени траверси /.
                      Старите дървени траверси далеч не се импрегнират с отработено масло. Класическата рецепта е ужасна гадост, при това канцерогенна, до колкото помня.

                      В момента вероятно има други методи, но не съм се интересувал.

                      Интересно (без да съм опитвал) твърдение е че ако дървото се забие в земята в посока, обратна на посоката на растежа (с тънката част надолу) гниенето сериозно се забавяло. Пак казвам - не съм опитвал.

                      Това от тук:
                      http://www.kak-da.com/%D0%BF%D1%80%D...%B4%D0%B8.html

                      но спецално твърдението за "обратното" забиване съм го срещал и на други места.

                      По темата - няма лошо да има цимент между дървата. Въпроса е отдолу да има система, дето да отвежда водата.
                      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Дървена пътечка в градината

                        И аз се взирах много във фугите, но ми се струва, че е по-скоро нещо като камъчетата за мозайка. Обработването на дървото е много обширна тема, имам някакъв опит и наистина с горещо обаче масло (в Германия използваха основно ленено) което като е горещо е много по-рядко и попива повече, маже се, докато спре да попива. После веднъж годишно освежаване и така всичката дървения, която седи в градината. Какво ще е дървото определено има значение, а ако е от някое чворесто най-добре Бряста (казват му каменно дърво) е идеален за тази работа, само че откъде...
                        The Flat Earth Society has members all around the globe.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Дървена пътечка в градината

                          Първоначално публикуван от //Радо// Преглед на мнение
                          Давай, че още съм без настилки около къщата, понеже се петоумя между камъни, плочки и самоделни истории някакви.
                          Довечера ще има снимки. Не очаквай кой знае какво. Просто една пътека от стари каменни плочи в тревата за да се стига до градинската беседка по сухо. Но е свързано с много точно изрязване на чимове по формата на всяка плочка и подсипване с пясък за изравняване и уплътняване с пясък по периферията на плочката. След това яко скачане отгоре на 120 килограмов мъж за трамбовка

                          Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                          Старите дървени траверси далеч не се импрегнират с отработено масло. Класическата рецепта е ужасна гадост, при това канцерогенна, до колкото помня.

                          В момента вероятно има други методи, но не съм се интересувал.

                          Интересно (без да съм опитвал) твърдение е че ако дървото се забие в земята в посока, обратна на посоката на растежа (с тънката част надолу) гниенето сериозно се забавяло. Пак казвам - не съм опитвал.

                          Това от тук:
                          http://www.kak-da.com/%D0%BF%D1%80%D...%B4%D0%B8.html

                          но спецално твърдението за "обратното" забиване съм го срещал и на други места.

                          По темата - няма лошо да има цимент между дървата. Въпроса е отдолу да има система, дето да отвежда водата.
                          Вероятно е друга сместа за импрегнация на траверсите. Горещо отработено масло успешно върши работа за целта. Проверено. Друг е въпроса дали си струва за такава пътека.
                          Има логика в твърдението, че ако дървото се забие на обратно, гние по-бавно. И то е защото се променя естествената посока на ликовите и дървесинни цеви в дървесината. В естествено състояние по ликовите цеви се всмукват от почвата и придвижват нагоре вода и минерални соли. По дървесните цеви потока е обратен - от листата синтезираните при фотосинтезата хранителни вещества се разпределят надолу до всички части на дървото. При обръщане на дървото, тези истествени потоци се забавят, дървото поема по-трудно вода и гние по-бавно...но все пак гние.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Дървена пътечка в градината

                            Още малко ровене и още една идея, същото но от обработено дърво, доколкото си спомням имаше такива, сърцевините на дърветата, като отпадъчен материал от фабрика "Фурнир" и от кибритената в Костенец съм виждала:



                            Те обаче бяха на определен диаметър, а не различни
                            The Flat Earth Society has members all around the globe.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Дървена пътечка в градината

                              Първоначално публикуван от Liebherr4eto Преглед на мнение
                              Невероятна красота, а от дървата, които караме за огрев има с диаметър от Ф5 до Ф35, и може да се отрежат с резачката подходящи по дебелина плочи. Това обаче е хубаво да се подреди върху легло от насипан филц и или пясък, за да се отцежда по-добре водата. Ясно е, че няма да е много трайно, но не се и търси трайност, една-две години да изкарат, ще ги намажа с някакви лакове или масла.

                              Мисълта ми е, как е най-добре да се подходи към основата?
                              Идейно е и ефектно да се ползва дърво според мен дебелина 10 см. ще е достатъчна а за основа по добре филц и да има под дървото поне 4-5 см. възглавница, отвежда водата добре , за обработката на дървото ако се намаже с горено масло примерно ще изкара и повече от 2 години
                              ОФА ДБ 2.4 92 ML 270 CDI ETZ 250

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X