От: Въпрос относно граница на имот и ограда?
sparkybg,
аз като геодезист ти казвам, че едва ли има колеги които правят нарочно грешки, за да си ги поправят после. Най-малкото рискуват някой да ги осъди и да си загубят лицензите за работа. А едва ли някой ще си рискува работата за 150-200лв. При положение, че си инвестирал 5год. в образование и 30 - 40 000лв. в техника и т.н. и т.н.
Относно това "оградите си стоят както дядо ми ги е сложил, а сега се оказва че не са там". Едно време имотите са били хаотично пръснати с неправилни форми и не е предвидено да минават улици между тях, които да отговарят на някакви нормативни изисквания. За това се прави урегулиране на имотите - т.е. Прави се заснемане на цялото село, след което се разделя по квартали, гледа се всеки един имот колко площ има. После се изправят границите, максимално близо до съществуващото им положение. Така че всеки собственик да си запази максимално формата на имота, квадратите, но и да има правилна форма на имота.
Ако са ти взели от двора, би трябвало общината да те обещити. Но в годините на комунизма, явно обещетяването на собствениците не е било приоритет. И съгласи се, че не може да тръгнат и да питат всеки собственик - ама ти сега харесваш ли как сме ти направили имота ?
А за разминаванията в измерванията. При мен най-голям проблем е когато трябва да трасирам имот по план правен преди 30-40години. Съответно вече изходните точки с координати отдавна ги няма, оградите които са отразени на плана - я ги има, я ги няма също. Плановете са в ужасно състояние, след като се сканират точността на отчитане която може да се постигне е в най-добрия случай 20см. (в мащаб 1:1000 , 1мм. от плана е 20см.).
И въобще става една манджа с грозде. Много често се налага предварително да заснемеш съседните имоти, после започва едно напасване на компютъра, чудене кое от измерените неща е същото като на плана и кое не.
И като краен продукт получаваш едни числа, в който винаги имаш процент на съмнение дали са верни или не. Отиваш, мериш и трябва да си сигурен, че ако стане проблем и се стигне до съд трябва да можеш да се защитиш в съда. И за целия този труд вземаш 150-200лв. тук там и малко повече.
Образно казано - все едно да ти дадът 3 гуми и да ти кажат - сложи ми ги на колата, обаче и ако ме спрът полицаите да не ми направят проблем.
Така, че и нашата работа не е лесна. Много е тъпо когато вложиш максимум усилия и пак не си сигурен на 100%, че си прав.
Може би има и колеги, които ги претупват по-заплетените обекти. Един вид - "за тези пари, толкова". Трасират някакви граници и се надяват, че собствениците ще се разберът и няма да викат друг геодезист. Но според мен това са редки случай, повечето пъти разминаванията са в рамките на точността на плана. Единия отчел 1мм по в ляво, другия по в дясно. И ето ти 30-40см разминаване
sparkybg,
аз като геодезист ти казвам, че едва ли има колеги които правят нарочно грешки, за да си ги поправят после. Най-малкото рискуват някой да ги осъди и да си загубят лицензите за работа. А едва ли някой ще си рискува работата за 150-200лв. При положение, че си инвестирал 5год. в образование и 30 - 40 000лв. в техника и т.н. и т.н.
Относно това "оградите си стоят както дядо ми ги е сложил, а сега се оказва че не са там". Едно време имотите са били хаотично пръснати с неправилни форми и не е предвидено да минават улици между тях, които да отговарят на някакви нормативни изисквания. За това се прави урегулиране на имотите - т.е. Прави се заснемане на цялото село, след което се разделя по квартали, гледа се всеки един имот колко площ има. После се изправят границите, максимално близо до съществуващото им положение. Така че всеки собственик да си запази максимално формата на имота, квадратите, но и да има правилна форма на имота.
Ако са ти взели от двора, би трябвало общината да те обещити. Но в годините на комунизма, явно обещетяването на собствениците не е било приоритет. И съгласи се, че не може да тръгнат и да питат всеки собственик - ама ти сега харесваш ли как сме ти направили имота ?
А за разминаванията в измерванията. При мен най-голям проблем е когато трябва да трасирам имот по план правен преди 30-40години. Съответно вече изходните точки с координати отдавна ги няма, оградите които са отразени на плана - я ги има, я ги няма също. Плановете са в ужасно състояние, след като се сканират точността на отчитане която може да се постигне е в най-добрия случай 20см. (в мащаб 1:1000 , 1мм. от плана е 20см.).
И въобще става една манджа с грозде. Много често се налага предварително да заснемеш съседните имоти, после започва едно напасване на компютъра, чудене кое от измерените неща е същото като на плана и кое не.
И като краен продукт получаваш едни числа, в който винаги имаш процент на съмнение дали са верни или не. Отиваш, мериш и трябва да си сигурен, че ако стане проблем и се стигне до съд трябва да можеш да се защитиш в съда. И за целия този труд вземаш 150-200лв. тук там и малко повече.
Образно казано - все едно да ти дадът 3 гуми и да ти кажат - сложи ми ги на колата, обаче и ако ме спрът полицаите да не ми направят проблем.
Така, че и нашата работа не е лесна. Много е тъпо когато вложиш максимум усилия и пак не си сигурен на 100%, че си прав.
Може би има и колеги, които ги претупват по-заплетените обекти. Един вид - "за тези пари, толкова". Трасират някакви граници и се надяват, че собствениците ще се разберът и няма да викат друг геодезист. Но според мен това са редки случай, повечето пъти разминаванията са в рамките на точността на плана. Единия отчел 1мм по в ляво, другия по в дясно. И ето ти 30-40см разминаване
Коментар