Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Въпрос относно граница на имот и ограда?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Въпрос относно граница на имот и ограда?

    Здравейте бих искала да попитам следните два въпроса:
    1. Собственик съм на място в регулация, в което няма имот и е празно. Същото не е оградено от две от страните си. Сега съседът ми от едната от двете страни е решил да си прави ограда. Аз длъжна ли съм да участвам със средства в неговата ограда при условие, че към момента нямам нужда от ограда на тази гола и празна земя? Освен това той мисли да прави масивна ограда, която ще струва доста пари.
    2. Въпросът ми е за същото място, но за друг съсед от другата страна, който е извикал геодезист, който да отбележи границите на мястото си и при нужда да коригира нашата обща граница. Той иска да ходя да присъствам лично там на мястото, за да видя и да кажа, че нямам претенции. Въпросът ми е длъжна ли съм да ходя или мога да кажа, че когато аз си наема геодезист, той ще ми направи ново замерване и ако има проблем ще направим корекция в границите. Така или иначе и да ида сега не виждам какво ще установя без професионална помощ. Благодаря предварително за отговора
    Последно редактирано от Ясен; 30-04-12, 21:23.

  • #2
    От: Въпрос относно граница на имот и ограда?

    Въпросното място, само по себеси представлява имот, може би искаш да кажеш, че в него няма постройка.
    Ако съседът ти си направи ограда, намираща се единствено във собствения му имот (а не оста и да е по границата) - тази ограда е негова собственост и ти нямаш никакво отношение към нея (вкл. и във финасирането). За да се строи ограда е задължително геодезист да посочи границата на място, а общината да издаде съответните документи, за масивна ограда над два метра височина се изискват архитектурен и конструктивен проект, одобрени по общият ред.
    Поканата за присъствие при извършване на геодезическите работи, от страна на съседа ти е единствено проява на добра воля и желание за разбирателство, формално изобщо не е длъжен да го прави, нито присъствието ти има отношение по съществото на работата.
    Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

    Коментар


    • #3
      От: Въпрос относно граница на имот и ограда?

      В този случай става въпрос за "оградна линия", която се прави на терена от геодезиста на съответната община, след подадено писмено заявление на един или някои от собствениците.
      пп. Не сте длъжна да участвате в строежа на оградата, построена от съседите.
      ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

      Коментар


      • #4
        От: Въпрос относно граница на имот и ограда?

        колегите са прави и в двата поста.Не е нужно да присъствате или да плащате ограда.............но личното ми мнение е,че е строго препоръчително да присъствате и да направите застемане/още повече ,че това са и двете ви граници/ ако не сте доволна от застемането и дадената линия и ниво за ограда............после ще имате разправии който сега може да си спестите.
        Последно редактирано от derhunter; 10-07-14, 19:26.
        Няма невъзможни неща,има просто недостатъчно финансиране.....
        GSM +359 895 236 182

        А Rhf +

        Коментар


        • #5
          От: Въпрос относно граница на имот и ограда?

          Ако сега геодезист направи нещо, трудно или невъзможно е след това да се коригира от нает от теб. На практика често след няколко корекции на парцели, последният с незагрижен сосбтвеник се изпарява с едни квадратни метри от няколко страни и от декар става на 450 кв м.

          Коментар


          • #6
            От: Въпрос относно граница на имот и ограда?

            Аз пък не знам случай, в който резултатите от трасировки направени от различни, независими помежду си геодезисти да са се различавали извън рамките на допустимата техническа грешка (сантиметри). А имам практика.
            Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

            Коментар


            • #7
              От: Въпрос относно граница на имот и ограда?

              Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
              Аз пък не знам случай, в който резултатите от трасировки направени от различни, независими помежду си геодезисти да са се различавали извън рамките на допустимата техническа грешка (сантиметри). А имам практика.
              Е аз пък знам. От личен опит.

              Проблема не е технически, разбира се. Проблема са постоянните корекции на това или онова, които съвсем естествено никой собственик не може да следи постоянно, и след време се оказва че като тръгнеш да си вадиш скица, нещата не са съвсем като в предната.
              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

              Коментар


              • #8
                От: Въпрос относно граница на имот и ограда?

                Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                ...Проблема са постоянните корекции на това или онова...
                Естеството на този проблем няма никаква връзка с трасирането на място.
                Всяко подобно изменение подлежи на обжалване, мисля в двуседмичен срок, но не съм категорично сигурен.
                Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                Коментар


                • #9
                  От: Въпрос относно граница на имот и ограда?

                  Парцелът на най-мързеливият собственик обира грешките и разместванията при промени на планове, регулации и подобни неща с чиито имена не съм наясно. Точно това става пред очите ми с едно място, което исках да купувам. Грешките по документите не са винаги неумишлени, което е за друга тема, но го казвам защото това ги прави големи в някои случаи. И който не си наглежда нещата често губи.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Въпрос относно граница на имот и ограда?

                    Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                    Естеството на този проблем няма никаква връзка с трасирането на място.
                    Всяко подобно изменение подлежи на обжалване, мисля в двуседмичен срок, но не съм категорично сигурен.
                    И? За да може да обжалва всеки собственик да проверява всяка седмица дали случайно някой някъде не е свършил нещо? Точно в това е абсурда!
                    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Въпрос относно граница на имот и ограда?

                      Колеги .. изместваме темата .. .
                      По въпроса за трасирането на строителна линия за ограда :
                      1.Правоспособния геодезист извършва заявеното трасиране и издава протокол за трасиране, в който се съдържа координатите на трасираните точки , и данни за изходната база на измерванията ( в зависимост от това с какъв инструмент се извършва трасирането ) . Този протокол се подписва от извършилия трасирането и от присъствалите свидетели.
                      2.Финансирането на строежа зависи от местоположението на оградата, както колегата по-горе е писал.
                      3.За да започне строеж на каквото и да е било , в това число и ограда , комшията трябва да съгласува проекта с вас .
                      Нещата в другия край се изчерпват до точка "1" по горе( само протокол за трасиране )

                      Лично аз винаги съм съветвал комшиите да се разберат мирно и спокойно , защото всеки спор носи негативи, и за двете страни
                      Сещам се един дядо какво ми каза веднъж :
                      "Момче , с жената може да не се разбирам, ама със съседа ВИНАГИ!"


                      Честит ви празник
                      Последно редактирано от ИВАН НЕДОКЛАНОВ; 01-05-12, 07:36. Причина: Едното очо още спи :)
                      Колкото по-проходима ти е колата ..... от толкова по-голяма дупка ще те ВАДЯТ
                      За добри дела .....БЪДЕТЕ ГОТОВИ !!!!

                      A1+

                      Коментар


                      • #12
                        От: Въпрос относно граница на имот и ограда?

                        Първоначално публикуван от trapper
                        В този случай става въпрос за "оградна линия", която се прави на терена от геодезиста на съответната община, след подадено писмено заявление на един или някои от собствениците.
                        Такова нещо категорично няма!
                        Техническите служби по общините нямат нито човешки ресурс, нито оборудване да вършат каквито и да били геодезически дейности.

                        Първоначално публикуван от alex052
                        ...направите застемане... ако не сте доволна от застемането...
                        Застемане??? Приятно е човек да си измисля думи, като малък и аз го правех.

                        Първоначално публикуван от sparkybg
                        И? За да може да обжалва всеки собственик да проверява всяка седмица дали случайно някой някъде не е свършил нещо? Точно в това е абсурда!
                        Какъв е точно случая?


                        sisi_78910, доколкото разбирам те интересува дали си финансово ангажирана към строежа на оградата. Отговорът е категорично не. По своята същност масивната ограда, както са споменали и колегите, се води инвестиционен проект със съответната категория и съпровождаща документация. Съседът ти се явява възложител, на него му се издава строително разрешение от общината и разходите са изцяло за негова сметка.
                        Преди да започне строителството трябва геодезисти да трасират имотната граница. Те издават протокол, който съдържа чертеж на имота и координатен регистър на чупките на границата - подписан и подпечатан. Хубаво е да имаш и ти едно копие от този протокол.
                        Георги Тонев

                        Коментар


                        • #13
                          От: Въпрос относно граница на имот и ограда?

                          Първоначално публикуван от VECTOR Преглед на мнение
                          Какъв е точно случая?
                          Случая е че постоянно някой някъде нещо заснема и донамества (за което му плащат), и например след 10 години границите на имота ти се оказват не точно тия, които си си милил че са, от което съответно следва проблем при прехвърляне на собствеността. И съответно си поредния плащащ за нечия не добре свършена работа, или умишлено зле свършена, за да има кой да го вика постоянно.

                          Случая е в с.Драгичево, за наследствен имот на баща ми, покрай който в последните 50 години нищичко не е мръднало ни на йота. Промените се "оповестяват" с обява в кметството, до колкото разбрах. А кой ходи всяка седмица до кметството? И дали някои фирми съвсем умишлено не правят тия неща, та като ги викне комшията, после да ги викнеш и ти, и другия ти комшия, и т.н, и всички дружно да си платите за "свършената работа", която реално е свършена преди 50 години?
                          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Въпрос относно граница на имот и ограда?

                            Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                            Случая е че постоянно някой някъде нещо заснема и донамества (за което му плащат), и например след 10 години границите на имота ти се оказват не точно тия, които си си милил че са, от което съответно следва проблем при прехвърляне на собствеността. И съответно си поредния плащащ за нечия не добре свършена работа, или умишлено зле свършена, за да има кой да го вика постоянно.

                            Случая е в с.Драгичево, за наследствен имот на баща ми, покрай който в последните 50 години нищичко не е мръднало ни на йота. Промените се "оповестяват" с обява в кметството, до колкото разбрах. А кой ходи всяка седмица до кметството? И дали някои фирми съвсем умишлено не правят тия неща, та като ги викне комшията, после да ги викнеш и ти, и другия ти комшия, и т.н, и всички дружно да си платите за "свършената работа", която реално е свършена преди 50 години?

                            Колега , от скромния ми опит в областта ( приблизително 8 години ) , знам , че проблемите не са от умишлени "грешки" ( не мога да гарантирам на 100% за всички колеги в България ) , а от преминаването, от хартиени носители , към цифрови; и заради нашите "тайни" координатни системи.
                            При всяка една трансформация от дадена координатна система , към друга се натрупват грешки...... но да не ..... превръщаме темата в учебна стая .... , аз лично мисля , че е отговорено вече изчерпателно , нееднократно на поставения въпрос в темата ... .за всякакви други дискусии съм насреща , според създадените правила тук
                            Поздрави
                            Колкото по-проходима ти е колата ..... от толкова по-голяма дупка ще те ВАДЯТ
                            За добри дела .....БЪДЕТЕ ГОТОВИ !!!!

                            A1+

                            Коментар


                            • #15
                              От: Въпрос относно граница на имот и ограда?

                              Първоначално публикуван от ИВАН НЕДОКЛАНОВ Преглед на мнение
                              Колега , от скромния ми опит в областта ( приблизително 8 години ) , знам , че проблемите не са от умишлени "грешки" ( не мога да гарантирам на 100% за всички колеги в България ) , а от преминаването, от хартиени носители , към цифрови; и заради нашите "тайни" координатни системи.
                              При положение че дадена фирма има пряк финансов интерес да не си свърши работата както трябва и има готово оправдяние защо това се случва, мога да гарантирам че все ще се намери някой някъде, дето умишлено да свърши нещо, което ще му гарантира имането на работа и утре, и вдругиден, и т.н. Виж ако фирмите/общините си оправяха бакиите за собствена сметка, а не за сметка на собствениците (защото както и да го погледнем - така е редно), отново мога да гарантирам че нещата щяха да седят по-иначе. Сега от всяка грешка са ощетени собствениците, макар грешката да не е тяхна по никакъв начин, което по никаква логика и критерии не е коректна политика. Когато се създаде възможност някой да се облажи без други последствия, рано или късно това се случва. Факт.
                              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X