Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Изработване на изделия от ковано желязо.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Изработване на изделия от ковано желязо.

    Браво МАЙСТОРЕ. Даси жив и здрав и да предадеш занаята на младите(ако има мераклии).Във един друг форум също има много интересни изработки на различни майстори (сарачи, дърворезбари, шлосери, стругари и т.н.), но те се занимават предимно с възстановяване на стари оръжия или изработка на реплики на такива.Запознах се с някои от тях и съм държал в ръцете си техни изработки. Повярвайте наистина имат златни ръце. Можем само да се радваме, че все още се намират Българи, които да съхранят старите занаяти итрадиции.
    Котли на пелети GREYKO и горелки GREYKO
    За област Габрово 0886843836

    Коментар


    • #17
      От: Изработване на изделия от ковано желязо.

      Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
      Поздравления за мерака!
      Но на мен ли така ми изглежда, или наистина "задният мост" на каруцата е от иглолистен материал - това не я ли прави сувенирно-бутафорна? Като предметите от Етъра.
      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC00048.jpg
Прегледи:1
Размер:118.7 КБ
ID:5351649Натиснете снимката за да я уголемите

Име:07072010370.jpg
Прегледи:1
Размер:139.0 КБ
ID:5351650Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC00048.jpg
Прегледи:1
Размер:118.7 КБ
ID:5351649 Явно фладера на дървото те е заблудило,материала е ''салкъм'' или ''акация'' ,на кондака и на лисиците,горния кондак ,който сяда надолния и заключват лисиците са от бук,май,май много термини казах,дано ме разбираш,но частите си имат имена. Има наистина ''чам' и това са двата ''дала'' /виж снимката на цялата каруца/ те са най-отгоре на канатите,голям проблем е дългия материал,а и на клиента /циганчето/ му се посвидяха паричките,така,че се надявам на разбиране..........ако не е ясно още нещо ,няма проблем,отговарам.........

      Коментар


      • #18
        От: Изработване на изделия от ковано желязо.

        Вярно много нови-стари термини станаха. В сайта : http://www.bgjourney.com/Bit%20t%20K...loss%20Ja.html е започнат речник на такива думи, но за съжаление е недовършен. Наско, а знаеш ли и разни стари названия на елементи и по къщите? Все пак си в близост до много запазени селища от възраждането.
        Но се сещам да те питам още нещо за каруците. Как са направени главините им? Вярно ли е че са чугунени втулки? Едно време един майстор-шлайфист, бай Янко от Подуяне, може би по-възрастните софиянци а и от околията го помнят, ми каза че са чугунени и от тях ставали много добри сегменти. Има ли нещо такова, или ме е пързалял

        Коментар


        • #19
          От: Изработване на изделия от ковано желязо.

          Първоначално публикуван от qrf
          Явно фладера на дървото те е заблудило...
          Явно, а тези наименования уж ги знам, ма вчера като започнах да пиша и се оказа, че не е баш тъй, та затова мина със "заден мост".
          Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

          Коментар


          • #20
            От: Изработване на изделия от ковано желязо.

            ЧЕСТИТ ПРАЗНИК НА ВСИЧКИ БЪЛГАРИ !!! Днес разбира се е Велик ден за България. По въпроса,точно така ,това,което се набива в ''главината'' на колелото се казва ''пуря'' или '' пурия'',не знам,кое е по-правилно. Изработва се /лее се/ от чугун и лагерува на оста.Разчита се, на мазителните свойства на чугуна,а и при два еднакви метала,всеки знае,че се увеличава триенето,ето това е причината .Извинявам се,допуснах грешка в предната публикация,за да се поправя,ще изредя частите на задния,а после и предния ''дюзен'' /предница или задница/ :''ос'', ''кондак'',''лисици '',''стол'' ,''клемии'', ''пътеки''/това са обтяжките на ''лисиците'' и ''първанти''/скобите от шина/,а от доло на тях се надяват ''капаците'' и се стягат с гайките.Предницата има малко разлика в елементите,понеже трябва да завива,нали така и ето: ''ос'',кондак'',''баярджик'' и ''стол'',естествено и ''клемиите'',трябва да има и кое да държи ''канатите ''от страни,а от пред и от зад на сандъка има ''саваци''. Има и още много други забравени терми ни и наречия,но май много писане и не знам дали съм много ,много ясен.........Няма проблем радвам се на въпросите,та така повече хора ще чуят,а може би и ще запомнят тези позабравени термини и наречия............

            Коментар


            • #21
              От: Изработване на изделия от ковано желязо.

              Относно самите ''главини''на колелото са дървени.ай-хубави и здрави главини стават от ''салкъм'' -акация,след като изсъхне материала,се накисва заготовката в говежди лайна/извинявам се за израза/ с вода поне 24 часа,след това се опалват на огъня за да изсъхнат,после се струговат,на делителен апарат се разстъргват отворите за ''пърмаците'' /ако мога да ги нарека спици/, набива се ''пурята''/ чугунената втулка/ на горещо и се охлажда бързо във вода,освен това на главината се набиват ''тасове''/ обръчи от шина ,за да не се спука,също на горещо,за да може ,като се охлади да стегне.Ами това е по главината,дървения обръч,който описва колелото и се състои от в зависимост от големината на колелото броя ''обсиди'' ,за каруци по 6 броя с по 12 ''пърмака''/спици/ ,има и с 8 и с 12 обсиди.Последно описва колелото ''табана'',шината,която се търкаля по пътя,тя също се набива на горещо и се охлажда.Това е технологията за дървените колелета-''табанлиите'' ,за изработката на колелета си е цял друг различен занаят,това са ''Коларите'',но и те,за съжаление по изчезнаха,но няма и там кой да се хване ,за съжаление................

              Коментар


              • #22
                От: Изработване на изделия от ковано желязо.

                В гимназията, която завърших "СХУПИ" има специалност "Метал". Дипломантите излизат артисти и виртуози на метала, после всеки се насочва, бижутери, скулптури, дизайнери...между тях има и художници занимаващи се с ковано желязо. Един от тях е стар член на нашия форум. Поздрави!
                VARADERO SD2

                Коментар


                • #23
                  От: Изработване на изделия от ковано желязо.

                  qrf - респект за това, което правиш!
                  VARADERO SD2

                  Коментар


                  • #24
                    От: Изработване на изделия от ковано желязо.

                    За това че се позабрави занаята вярно е ,но все пак има фирми,които "коват" ръчно,аз имам такава.започнах да се занимавам на 26 години,сега съм на 32 и мога да кажа че имам горе долу опит.И все пак не бива да се забравя че този занаят се учи до гроб.Мога да покажа снимка на една масичка която съм правилНатиснете снимката за да я уголемите

Име:SDC10105.jpg
Прегледи:1
Размер:140.6 КБ
ID:5353355
                    Поздрави

                    Коментар


                    • #25
                      От: Изработване на изделия от ковано желязо.

                      Масичката е забележителна.
                      Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                      Коментар


                      • #26
                        От: Изработване на изделия от ковано желязо.

                        Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                        Масичката е забележителна.
                        Е ,тя масичката си е не толкова масичка,погрешно се изразих-1,70м/0,90м.Двама едвам я носим без стъклото.

                        Коментар


                        • #27
                          От: Изработване на изделия от ковано желязо.

                          Първоначално публикуван от dakota Преглед на мнение
                          За това че се позабрави занаята вярно е ,но все пак има фирми,които "коват" ръчно,аз имам такава.започнах да се занимавам на 26 години,сега съм на 32 и мога да кажа че имам горе долу опит.И все пак не бива да се забравя че този занаят се учи до гроб.Мога да покажа снимка на една масичка която съм правил[ATTACH=CONFIG]425159[/ATTACH]
                          Поздрави
                          Еее.....страхотна е. БРАВО
                          След еуфорията от вида ми изникна въпроса.
                          Колко тежи?
                          От тръби ли е или от плътно?

                          Коментар


                          • #28
                            От: Изработване на изделия от ковано желязо.

                            Интересни неща има в тази тема.Браво на майсторите.Ще я следя с интерес.Имам огнище и наковалня(останаха от дядо ми),но никога не съм се занимавал.
                            Онзи,който не слуша съвети е обречен да слуша упреци.

                            Коментар


                            • #29
                              От: Изработване на изделия от ковано желязо.

                              Първоначално публикуван от X TARGET Преглед на мнение
                              Еее.....страхотна е. БРАВО
                              След еуфорията от вида ми изникна въпроса.
                              Колко тежи?
                              От тръби ли е или от плътно?
                              Че понатежава си,около 80-100 килограма е само от плътно желязо.Тя тръбата не дава да я огъваш на малки радиуси.Масата е крайно непрактична,но красива.Сложил сам я в магазина.Иначе ако се разровите в руските сайтове ,откъдето предимно черпим информация и модели,определено ще останете замислени

                              Коментар


                              • #30
                                От: Изработване на изделия от ковано желязо.

                                Първоначално публикуван от qrf Преглед на мнение
                                Относно самите ''главини''на колелото са дървени.ай-хубави и здрави главини стават от ''салкъм'' -акация,
                                Разбирам малко от тоя занаят. Цялата ми фамилия са ковачи. Прадядо ми, дядо ми, вуйчо ми и това е. Аз го познавам от наблюдения. Ама то с гледане нали знаете за кучето пред месарницата? Май обаче при нас ще се скъса нишката на занаята. Вуйчо ми е жив и здрав и до днес ама няма на кой да предаде знанията си. Не че аз не се занимавам с железа, но не ги кова а ги продавам. Както и да е!
                                Към grf: Доколкото знам най добри главини за колела на каруци стават от бряст. Акакцията също е мнотго добро дърво за тази работа, особенно след като премине "огнена" обработка. Няма друго такова дърво. Като мине на огън няма гниене на тази акация.
                                Като цяло занаята е доста интересен. Имаме на село в двора съоражението за набиване на външните метални шините на колеллетата на каруците. Каменно точило /колело/ с метална ос в средата. На него се слага колелото на каруцата. Металния обръч се нагрява отделно на огън за да се разшири, и след това се монтира на дървеното колело със едни скоби като подкови. Дълго е за обяснение. Ще постна снимки като го снимам. На съоражението, щото скоро не е правено и няма как да снимам процеса. Лично аз съм виждал как става и съм участвал, но това не ме прави майстор.
                                Когато човек говори истината - не се налага да лъже!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X