Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Изработване на изделия от ковано желязо.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Изработване на изделия от ковано желязо.

    Аз със колелетата на каруците не съм запознат,само съм чувал,че всеки майстор не е можел да ги прави качественно.

    Коментар


    • #32
      От: Изработване на изделия от ковано желязо.

      Първоначално публикуван от dakota Преглед на мнение
      За това че се позабрави занаята вярно е ,но все пак има фирми,които "коват" ръчно,аз имам такава.започнах да се занимавам на 26 години,сега съм на 32 и мога да кажа че имам горе долу опит.И все пак не бива да се забравя че този занаят се учи до гроб.Мога да покажа снимка на една масичка която съм правил[ATTACH=CONFIG]425159[/ATTACH]
      Поздрави
      Браво,приятелю,добра работа.Ти ме зарадва наистина много.Няма значение на колко години си хванал чука,важно е да поддържаш огъня дълго.Ще се радвам някой ден да се видим,все ще има какво да научим един от друг и да сме си полезни,аз поне каквото знам,не се ''крия'' да споделя. Със сигурност ще ти е интересна темата за закалките,там няма термометри или пещи,всичко е на ''око'',разчита се на цветовете,но това много дълга тема,а и без да се види е още по-сложно.......Пожелавам ти успехи и продължавай да дерзаеш...

      Коментар


      • #33
        От: Изработване на изделия от ковано желязо.

        Здравей GRF и всички ентусиасти в този форум,

        От няколко часа чета вашите съобщения тук, много неща научих. И ние си купихме стара къща и вече една година се реновира. Покрива ни беше подновен от едни момчета от Родопите, супер стана- за 10 дни го направиха, а е с тежките турски тикли.
        Ще ми трябва голяма двойна порта по някое време- GRF, къде можем да те намерим, дай някакви координати?

        Коментар


        • #34
          От: Изработване на изделия от ковано желязо.

          Здравейте,
          Темата е доста стара, но все пак ще пиша...
          На почти 20г. съм от няколко месеца се занимавам с изработка на изделия от ръчно ковано желязо. Направих си страница - ето линк: https://www.facebook.com/pages/%D0%A0%D1%8A%D1%87%D0%BD%D0%BE-%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%BE-%D0%B6%D0%B5%D0%BB%D1%8F%D0%B7%D0%BE-Hand-wrought-iron/417217165148952 можете да видите снимки на нещата които правя.
          До тук добре, обаче няма пазар. Кажете ми как да оцеляват занаятите като няма пазар?
          Както вървят нещата май няма да се занимавам дълго с това...

          Коментар


          • #35
            От: Изработване на изделия от ковано желязо.

            Здравей,Stef ,от много работа в работилницата,нямам време да седна на компа.По въпроса за ''пироните'',мисля,че бях споменал в по-предишни коментари,че се казват ''МАНГЪРБАШИИ'' ,не знам дали не е турска дума,но така си ги знам от моя дядо-коларо-железар,лесни са за изпълнение,както и много други неща ,като панти, скоби за греди и за каквото се сетиш,но ми е по-лесно да си говорим от колкото да си губя времето да пиша/извинявам се за което/.Наистина времето е ценно и когато работя ми е приятно да обяснявам кое,как е,но ръцете ми работят,те така де нагледно е.Надявам се да имаш някой ден път към Сливен,че да поговорим повечко,а и нагледно разбира се.На Л.С. ще ти пратя моя тел.....

            Коментар


            • #36
              От: Изработване на изделия от ковано желязо.

              Леле колко време е минало!!!

              Така да се каже, поех нещата в свои ръце.
              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1100058.JPG
Прегледи:1
Размер:496.2 КБ
ID:5819327
              Имам необходимото за начало. Освен наковалнята 65кг, и ковашко менгеме. Въглищата ще горят в джантата, но спретнах и малка газова "фурна". Направих си и най-необходимите приспособления.
              Идеи и техники крада от нета.
              Ето и първите ми резултати.
              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1100077.JPG
Прегледи:1
Размер:646.8 КБ
ID:5819328

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1100078.JPG
Прегледи:1
Размер:795.1 КБ
ID:5819329

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1100080.JPG
Прегледи:1
Размер:523.2 КБ
ID:5819330

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1100076.JPG
Прегледи:1
Размер:704.4 КБ
ID:5819331
              И нема се плашите!

              Коментар


              • #37
                От: Изработване на изделия от ковано желязо.

                Поздравления за начинанието и резултатите!
                Ford Maverick II 2.3 XLT
                Ford Mondeo MK5

                Коментар


                • #38
                  От: Изработване на изделия от ковано желязо.

                  Художник си...с чука
                  На нас клиренс ни трябва , не скорост

                  Коментар


                  • #39
                    От: Изработване на изделия от ковано желязо.

                    Първоначално публикуван от aldr Преглед на мнение
                    Художник си...с чука
                    Чак пък! Веравай ми, за пръв път ми е
                    За да се започне работа, добре беше да сенаправят няколко присобления и клещи.
                    Другото са огнището и "фурната".
                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1100086.JPG
Прегледи:1
Размер:452.9 КБ
ID:5820147

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1100067.JPG
Прегледи:1
Размер:882.1 КБ
ID:5820148

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1100083.JPG
Прегледи:1
Размер:557.6 КБ
ID:5820149

                    Захванах се с пироните. Някои ще кажат - голяма работа. Но наистина е голяма.
                    Тези пирони с декоративние глави, се продават по 2,50 срещу 0,50 за обикновен пирон.
                    Сега разбрах защо е така. Няма такова блъскане. Изтеглям ги от Ф14 или квадрат 14, все едно е.
                    После имам и няколко нагрявания за оформянето на главата. Става около Ф30мм. мисля доволно.
                    На снимката се вижда какво излезе. В дясно, безформрния, е първият ми пирон. Грея по 3 пръта едновременно, но не искам да казвам колко правя за час
                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1100088.JPG
Прегледи:1
Размер:452.2 КБ
ID:5820150

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1100084.JPG
Прегледи:1
Размер:468.6 КБ
ID:5820151

                    Коментар


                    • #40
                      От: Изработване на изделия от ковано желязо.

                      И аз обичам да делкам железа , но със шлайфа , електрожена ...но твоето е * висша лига * .
                      На нас клиренс ни трябва , не скорост

                      Коментар


                      • #41
                        От: Изработване на изделия от ковано желязо.

                        Първоначално публикуван от qrf Преглед на мнение
                        [ATTACH=CONFIG]424435[/ATTACH]...
                        Това електроженови заварки ли са,или се заблуждавам?
                        Дизелов Jeep, не е Jeep.

                        Коментар


                        • #42
                          От: Изработване на изделия от ковано желязо.

                          Първоначално публикуван от ctef Преглед на мнение
                          Чак пък! Веравай ми, за пръв път ми е
                          За да се започне работа, добре беше да сенаправят няколко присобления и клещи.
                          Другото са огнището и "фурната".
                          [ATTACH=CONFIG]994971[/ATTACH]

                          [ATTACH=CONFIG]994972[/ATTACH]

                          [ATTACH=CONFIG]994973[/ATTACH]

                          Захванах се с пироните. Някои ще кажат - голяма работа. Но наистина е голяма.
                          Тези пирони с декоративние глави, се продават по 2,50 срещу 0,50 за обикновен пирон.
                          Сега разбрах защо е така. Няма такова блъскане. Изтеглям ги от Ф14 или квадрат 14, все едно е.
                          После имам и няколко нагрявания за оформянето на главата. Става около Ф30мм. мисля доволно.
                          На снимката се вижда какво излезе. В дясно, безформрния, е първият ми пирон. Грея по 3 пръта едновременно, но не искам да казвам колко правя за час
                          [ATTACH=CONFIG]994974[/ATTACH]

                          [ATTACH=CONFIG]994975[/ATTACH]
                          Тая пещ джанта ,не ти ли е малка?А и газовата е добре да е проходна ,за дълги детайли!Много добър занаят -хоби!Като шлосер механик преди години в един завод имахме ковачно ,та бая неща творехме ,когато имаше време.Тръпка е и планирам и аз да правя ковашки микро кът вкъщи.На първо време мисля да делна един меч,че сина ме врънка от доста време!Дерзай смело и.бий здраво докато е желязото е топло!
                          Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

                          Коментар


                          • #43
                            От: Изработване на изделия от ковано желязо.

                            Джантата е сравнително малка, но за сега ми върши работа за по-разкекерчените детайли.
                            Иначе газовата е проходна, разбира се
                            Една малка тайна. Отзад затварям с парче от итонг. Покрива също е от итонг. Колкото и странно да е, Итонга издържа известно веме на тези температури, и е много добър топлоизолатор и концентрира топлината. А е и без пари.
                            Странно, но ножове и оръжия за сега не ме влекат. Падам си по битовизмите.
                            Но не съм свикнал, заболяват ме ръцете.

                            Коментар


                            • #44
                              От: Изработване на изделия от ковано желязо.

                              Първоначално публикуван от aldr Преглед на мнение
                              И аз обичам да делкам железа , но със шлайфа , електрожена ...но твоето е * висша лига * .
                              Нека не се заблуждаваме. Това са прости двуизмени фигури. Когато някой успее да започне с лекота да прави тризмерни детайли и орнаменти, това вече наистина е висша лига. Ето един пример - оградата на Зимната градина на Зимния дворец1901. От снимката не могат да се определят мащабите на проекта и сложноста на изработката, но в Ютюб има видеа и там си личи.
                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Зимен дворец.jpg
Прегледи:1
Размер:79.1 КБ
ID:5820668

                              А мойта скромна работа тези дни, се състоеше в изработването на останалите панти за къщата. Както исках, различни.
                              Остават ми пантите за капаците на прозорците и пантите за дворната порта, като самата порта още не е избистерна окончателно.

                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Copy of P1100091.JPG
Прегледи:1
Размер:180.2 КБ
ID:5820669
                              Последно редактирано от ctef; 01-09-19, 13:33.

                              Коментар


                              • #45
                                От: Изработване на изделия от ковано желязо.

                                Един "малък" шедьовър за вдъхновение!
                                Какво са правили хората, и сега някои се опитват да го преоткрият и да ги догонят.
                                Няма да им е лесно

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X