Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Изработване на изделия от ковано желязо.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Изработване на изделия от ковано желязо.

    Покрай заниманията ми напоследък, се разтърсих разни неща от ковано желязо.
    Нещо такова, или въобще обков:
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Панти.jpg
Прегледи:1
Размер:88.7 КБ
ID:5962884Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Klinci.jpg
Прегледи:2
Размер:177.8 КБ
ID:5962885
    Но се оказва не лека задача. По големите магазини се предлагат подобни неща, но машинно обработени. Разни щанцовки, щамповки и подобни, които не се покриват с моите представи за автентичен вид.
    На битака има един, който предлага разни изделия, но те са изработени също на щанца и се различават само по дължината си и са различно прегънати в зависимост от предназначението.
    На женския пазар положението е малко по-различно. Там цигани предлагат ковано желязо. Главно лостове, подкови,синджири, брадви, ламаринени мотики и коси. Пробутват и по някоя панта като мостра, но са с доста груби заварки и не са много добре направени. Започват се разни пазарлъци и кандърми, но до сега не съм стигнал до договорка. То с тях въобще може ли да се разчита на договорка? Разправя ти ще ти направя каквото пожелаеш, за едва ли не парите които кажеш, а го гледаш, всеки ден виси на пазара. Единственото което съм купил от тях до сега са скобите за греди. Наистина евтино ги дават, по 30-40ст. На половина на това по магазините.
    Но главната ми мисъл е, че май и този занаят се позабравя и отмира. Или сте на друго мнение?

    П.п. А да не си помислете, че пироните са наша снимка, взетае от чужд сайт. Въобще в чужбина май яко се поддържат занаятите. Специално за този за справка в Гугъл: blacksmith
    Последно редактирано от ctef; 01-03-12, 12:36.

  • #2
    От: Изработване на изделия от ковано желязо.

    Първоначално публикуван от ctef Преглед на мнение
    Но главната ми мисъл е, че май и този занаят се позабравя и отмира. Или сте на друго мнение?
    Ами тия снимки, ако ги покажеш на 100 средностатистически абитуриенти, няма да говорят съвършено нищо на поне 95 от тях...
    Навремето е било занаят, сега е екзотика...

    Обръщал ли си внимание, че в Етъра не всички работилнички работят?

    Коментар


    • #3
      От: Изработване на изделия от ковано желязо.

      Може би това е основната причина да пусна темата.
      Да се пише, да се говори, да се види че има и такова животно под небето.

      Маса народ реве че няма работа, особено в провинцията. А според мен това си е една пазарна ниша, защото все повече къщи се реставрират, макр че е криза. А и хубавото винаги ще се цени...

      Коментар


      • #4
        От: Изработване на изделия от ковано желязо.

        Да, има такова животно, екзотично...

        От цитираните по-горе петима абитуриенти познай колко ще имат сърцето, мерака, да запалят огнище, да вдигнат боен чук, или майсторски, с як мускул, закрепнал от 24-часово кликане с мишката из фейсбука, да знаят като им свети джилязото, на колко градуса е...

        Отива си, отива си и тоя занаят, ако не си е отишъл вече безвъзвратно..

        Коментар


        • #5
          От: Изработване на изделия от ковано желязо.

          Не съм сигурен. И аз някога съм бил абитуриент.
          Но човек се променя с годините.
          И не е възможно и не бива всички да са еднакви!

          Коментар


          • #6
            От: Изработване на изделия от ковано желязо.

            Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
            Да, има такова животно, екзотично...

            От цитираните по-горе петима абитуриенти познай колко ще имат сърцето, мерака, да запалят огнище, да вдигнат боен чук, или майсторски, с як мускул, закрепнал от 24-часово кликане с мишката из фейсбука, да знаят като им свети джилязото, на колко градуса е...
            По-скоро абитуриентка .... Лара Крофт (А. Джоли), запотена до нагорещеното огнище...като реклама на газирана напитка Като го направят коването да може да се прави он-лайн, тогава ще се напълни с мераклии....
            The Flat Earth Society has members all around the globe.

            Коментар


            • #7
              От: Изработване на изделия от ковано желязо.

              Първоначално публикуван от ctef Преглед на мнение
              Не съм сигурен. И аз някога съм бил абитуриент.
              Аз пък, като бях абитуриент, имах 3-ти разряд по коване...
              А е 3-ти, щото сега съм 65 кила, а преди трийсе години може и по-малко да съм бил. Майстора не даваше да ползваме механичния чук.
              ОТМТ "Калинин" - Пловдив.

              Виве, на Лара Крофт нямам против да и попивам потта от челцето - може и мен да ме включат в рекламата на лимонадата

              Коментар


              • #8
                От: Изработване на изделия от ковано желязо.

                Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
                Ами тия снимки, ако ги покажеш на 100 средностатистически абитуриенти, няма да говорят съвършено нищо на поне 95 от тях...
                Навремето е било занаят, сега е екзотика...

                Обръщал ли си внимание, че в Етъра не всички работилнички работят?
                Те работят работилничките но,са само за парлама т.е. там да си продават стоката хората.
                Дървеният струг задвижван от водата го стпанисва и работи мой приятел, през който предполагам всички които са посетили музея са минали.
                Момчето работи там и показва занаята н,о всичко произвежда в къщи на електрически струг.Нали се сещате че през по голямата част от годината е маловодие.
                Че по въпроса за старите занаяти,всичко се обезмисли с китайските ментета.Никой не може да докара себестойност на ръчно изделие на 50% от китайското.
                Доста народ в тази област фалира.Ножари,ковачи,тенекеджии,дърводелци всичко в канала!!!

                Коментар


                • #9
                  От: Изработване на изделия от ковано желязо.

                  Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
                  Аз пък, като бях абитуриент, имах 3-ти разряд по коване...
                  А е 3-ти, щото сега съм 65 кила, а преди трийсе години може и по-малко да съм бил. Майстора не даваше да ползваме механичния чук.
                  ОТМТ "Калинин" - Пловдив.
                  И аз съм с техническо образование и излязох с разради от училище. Но друго исках да кажа. Тогава, така да се каже, и аз не знаех на кой свят съм. Интересите ми дойдоха с годините. Човек се променя и развива. Е, някои и деградират.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Изработване на изделия от ковано желязо.

                    Да, добре - естествено си прав, че всеки трябва да се развива.

                    Ама Петьо го е казал отлично, че и с пример го е подкрепил - майстора ( известен е в цяла България ), си стърже гаванките на електрическия струг..

                    А като направиш ковачница, и я оборудваш, и почнеш да работиш - какво ще произвеждаш?
                    Подкови ли, клинци ли, цигански пирони ли, ментешета ли... От скоби само кокса не можеш изби...

                    ДонКихотовска ми се струва борбата на ръчната работа с китайското производство.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Изработване на изделия от ковано желязо.

                      Добре, че поне във всеки средно голям град има по един циганин да подържа занаята, иначе отдавна само по картинките щяхме да виждаме ковачи. Комай и Сандро убиха снощи/Легенда за Испания/.
                      А аз преди 20 и кусур години от парченце ресьор от камион си изковах читалеста пружина за револвера. Само дето ми я закалиха в съвременна калилна, иначе още си работи.......

                      ПП. За пневматичен револвер става въпрос, да не ме погнат пък сега КОСаджиите
                      Искаш ли да получиш умен отговор-питай умно!
                      0894328706

                      Коментар


                      • #12
                        От: Изработване на изделия от ковано желязо.

                        В Банско има едни момчетна дето си коват яко. Българчета, шефа им 35 годишен ходи даже на "обучения" и изложби в Украйна и други страни. Правят фенери, свещници и всякъкъв род такива неща. Имат механичен чук и няколко ръчни, както и пещ на въглища. Пантите и клинците са им между другото. Имам такава врата.
                        Като намеря снимките ще ги постна.
                        Гласът на разума е тих, но не успокоява докато не бъде чут.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Изработване на изделия от ковано желязо.

                          Здравейте,тук в сайта направих регистрацията благодарение на ''ctef '',с него се запознахме в друг форум по същите въпроси.Моят занаят е коларо-железар /това наследих от покойния ми вече дядо/,за съжаление в закона за занаятите е предложен,като два занаята/не знам защо?/ и не влиза в графата ''художествени'' занаяти,поради това майсторското си свидетелство взех,като ''майстор по изработка на изделия от ковано желязо'',но както и да е.....Искам да направя основно някои пояснения и съответно да отговоря на въпроси/за мен ще е голямо удоволствие/. Циганите имат три занаята: копанари,калайджии и джепчии-толкова за тях! Проблема,е че наистина няма кой да иска да се изцапа,да се упари или удари,е така става,като не се внимава!Каруца не съм правил от две лета насам, и нали се сещате клиента беше циганче,това няма значение за мен,а файтон не съм поправял от 4-5 години.В днешни условия автомобилите изместиха старите возила и да се докоснеш до тях си е наистина ''екзотика''. Поради тези причини още дядо ми бе насочил дейността ни,към ремонт на всички видове инструменти /брадви,кирки,мотики,шила секачи.........и т.н./ ,правили сме и различни орнаменти за бита,ковани панти,резета ,мангърбашии /това са ковани перони за врати-така се казват/ и какво ли още не.По-горе видях ''кокс'!? Кокс-а се използва от леярите,понеже развива по-висока температура,а за ковашка работа се ползват ковашки въглища,при тях няма много излъчване на огън /външно/,а развиват добра температура вътре в самия огън,но за съжаление тези въглища ги няма от много отдавна,а и да ги има според цената няма да са рентабилни.Техен аналог на пазара са''Донбаските'' въглища,не са като ковашките,греят доста ''външно/,но стават.Мокрят се единствено ковашките!!! Най-добри са дървените въглища,но поради много високата си цена се използват предимно за закалка,при тях стоманата излиза чиста без шлака от огъня/няма загуба на време за почистване от шлака/.Относно "Етъра'',там е комерсиална работата и най-свестните хора, скоито се запознах преди години са именно това момче,дето е на водния струг и бакърджията,с тях единствено завързахме нормален разговор,там бяхме с един приятел бижутер и другите,като разбраха,какви сме - що сме просто се отдръпнаха много гадно,а бе нищо не казват и това е.......жалко за тях. Останахме малко разочаровани от останалите ''колеги''.Да ,някога се е криел занаята,но с друга цел-да се насочи повече вниманието на чирака,защото като поднесеш знанието на тепсия-никой не го интересува,а като си дадеш гърба и видиш,кой преднича разбираш от кой ще излезе майстор,такава е била,а и така/поне за мен/остава.Ще опитам да прикача някоя и друга снимка,жалко,че не всичко,което съм правил съм снимал,но това няма значение,и за мен ще е наистина удоволствие да помогна с каквото мога,най-малко със съвет.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Изработване на изделия от ковано желязо.

                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC00220.jpg
Прегледи:1
Размер:132.4 КБ
ID:5351631Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC02499.jpg
Прегледи:1
Размер:170.9 КБ
ID:5351632Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC05844.jpg
Прегледи:1
Размер:102.5 КБ
ID:5351633Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC03887.jpg
Прегледи:1
Размер:186.9 КБ
ID:5351634Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC05655.jpg
Прегледи:1
Размер:213.9 КБ
ID:5351635Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC02609.jpg
Прегледи:1
Размер:193.5 КБ
ID:5351636Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC05659.jpg
Прегледи:1
Размер:166.0 КБ
ID:5351637
                            Прикачени файлове

                            Коментар


                            • #15
                              От: Изработване на изделия от ковано желязо.

                              Поздравления за мерака!
                              Но на мен ли така ми изглежда, или наистина "задният мост" на каруцата е от иглолистен материал - това не я ли прави сувенирно-бутафорна? Като предметите от Етъра.
                              Последно редактирано от davc; 02-03-12, 12:03.
                              Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X