Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Лак за китара?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Лак за китара?

    Извинявам се, ако на темата не и е тук мястото!
    Искам да лакирам една стара китара "Орфей". Боядисана е много грозно оригинално.
    В момента я събличам от боята. Бих искал гърба, страниците и грифа да са тъмни (нещо като махагон или тик), а предната час да е естествен цвят.
    Какъв лак да ползвам?
    За грифа, не съм решил отгоре черен ли да го оставя, но най-вероятно така ще остане.
    Не искам някакво произведение на изкуството, просто да добие малко по-нормален вид.
    Иначе, щях само да и подменя скъсаните струни.
    Не съм музикант. Едно време дрънках по малко в компания, и сега понякога ми се дощява да ударя два акорда.

    Ето няколко снимки:

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC00296.jpg
Прегледи:1
Размер:121.5 КБ
ID:5956790Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC00297.jpg
Прегледи:1
Размер:105.2 КБ
ID:5956791Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC00298.jpg
Прегледи:1
Размер:137.9 КБ
ID:5956792Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC00300.jpg
Прегледи:1
Размер:138.2 КБ
ID:5956794Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC00299.jpg
Прегледи:1
Размер:103.4 КБ
ID:5956793Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC00302.jpg
Прегледи:1
Размер:109.2 КБ
ID:5956796Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC00301.jpg
Прегледи:1
Размер:126.6 КБ
ID:5956795
    Your conscience is all you can take to your grave.

  • #2
    От: Лак за китара?

    Ако не си го правил преди, по-добре я дай на лютиер. В София има няколко, които не работят зле - особено щом се касае за инструмент, който не ти е кой знае колко скъп. Една от моите китари, преди години се нуждаеше от основен ремонт та сега като че ли леко съжалявам, че я поверих в чужди ръце, но пък рискът сега да ругая себе си беше прекалено голям. Знам, че добре им понася полиуретановия лак, но съм виждала и изпълнения с такъв за яхти ...
    Мир, наше познание и практика имеют системную природу. Мы мыслим. Необходимо согласование системности и мышления. Mышление обеспечивается образованием. Следовательно и оно должно быть системным!

    Коментар


    • #3
      От: Лак за китара?

      Трябва ти байц за задната страна, после безцветен грунд и накрая лак. Отпред само грунд и лак. Обади се като идваш в София, имам в работилницата разни, ще ти дам каквото ти трябва.

      Коментар


      • #4
        От: Лак за китара?

        Благодаря, Мирко!
        Следващата седмица ще работя в Манастирски ливади и мога да ти се обадя. Дай някакъв телефон, може и на ЛС.
        Благодаря, колежке!
        Лакирал съм си една стара китара преди години. Не стана кой знае какво, но аз и не искам кой знае какво.
        Тази дори не помня как е попаднала у мен, или откъде съм я домъкнал. Със сигурност е над 30 годишна.
        Искам да си я имам на вилата ей така. Иначе има хубава акустика.
        Имал съм още три-четири, но съм ги подарил, счупил, изгубил. Та изрових тая от мазето.
        Не си струва да я нося на лютиер, а и не искам нова да си купувам, щото може да се случи да дрънна на нея веднъж в годината.
        Your conscience is all you can take to your grave.

        Коментар


        • #5
          От: Лак за китара?

          Първоначално публикуван от LitaFord Преглед на мнение
          ... Знам, че добре им понася полиуретановия лак, но съм виждала и изпълнения с такъв за яхти ...
          В дълбока заблуда си! Не че не може и с тях,но китарата става "китара"!
          Саше утре ще ти пусна на лични рецепта,а ти ще прецениш дали все пак да не я дадеш на лютиер

          Коментар


          • #6
            От: Лак за китара?

            Благодаря!
            Your conscience is all you can take to your grave.

            Коментар


            • #7
              От: Лак за китара?

              А справи ли се с най-големия проблем на тази китара, имам предвид сцепения гриф?
              А и цялата горна страна около него каточели е разлепена?

              Коментар


              • #8
                От: Лак за китара?

                Проблемът не е чак толкова сериозен. Залепих блокчето с Ц200 и го стегнах със стиска. Трябва само да и изнамеря две прагчета. Ще дрънка и така.

                ПП: Аз до тези прагчета не стигам...
                Your conscience is all you can take to your grave.

                Коментар


                • #9
                  От: Лак за китара?

                  Лакът ти е най- малката грижа. Внимавай с магаренцето (място и начин на поставяне). Пукнатината в основата на грифа ще ти прави номера при настройване. Тази пукнатина влиза и в кутията, в носещата конструкция. Ц 200 не е лепило за тази работа. Лепи се с туткал. Мирише, но върши работа. Всичко това губи значение след третата ракия. Едва ли ще държиш на верни октави, така и така каза, че ония прагчета не ги ползуваш. Важна е компанията.
                  Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Лак за китара?

                    Туткал е правилното лепило,НО да е костен,а не кожен туткал.Срещам трудности при намиране на костен в последно време в София.Ползвам го за друго.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Лак за китара?

                      Малко като се замислих и стигнах до извода ,че за тялото най-добре ще е да ползваш шелак.Сам ще си го направиш.Купуваш си едно пакетче люспи шелак от магазин за художнически материяли.Струва лев-два.После от аптеката 200-300мл чист спирт.На 200мл слагаш приблизително една равна чаена лъжичка шелак.Той сам си се разтваря за няколко часа и се получава готова за употреба смес.Раздрусвай го от време на време до като се разтваря.Има два цвята-меден и прозрачен.Нанасяй с мека четка.5-10 минути между слоевете.Опитай да не са повече от 3-4 слоя.Този лак е с най-малка плътност и най няма да се отрази на звука.Не ползвай полиуретанови и яхт лакове.Няма да има никакъв звук после.Тези лакове може да се ползват при електрическите китари като бюджетно решение.
                      За грифа може да ползваш байц.Гледай да е на водна основа.Не се увличай да не накиснеш и пометнеш грифаСлед като изсъхне добре, го пръсни колкото да запечата байца или с акрилен грунд и после с автолак(спрей)по желание,или само с авто лак.Като изсъхне добре го полирай/шлайфай с шкурка 600-800 грита.Ако след шлайфането нещо не ти се нрави повтори лакиране и шлайфане и така до безкрайтоест до като ти пасне грифа на ръката.Дерзай момко!
                      П.П. и да кажеш какво си сътворил после.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Лак за китара?

                        A ako искаш да е профи......
                        http://www.youtube.com/watch?v=lsGTJlLACYg
                        http://www.youtube.com/watch?v=lYSm9...eature=related
                        http://www.youtube.com/watch?v=rq7rq...eature=related

                        ...И т.н. Ако искаш да видиш още нaпиши в youtube -french polish Michael Thames

                        Коментар


                        • #13
                          От: Лак за китара?

                          И аз знам че се прави със шеллак ... Нали трябва да има акустика, това не е паркет, да се клепа с баданарката с корабна боя.
                          Имам в едно шишенце сух, ще ти го дам ако искаш. Разтваря се с обикновен спирт. Затруднявам се да преценя, но трябва да стигне за повече от една китара.
                          Вярно - нямам представа от технологията на шеллака за финни дървени изделия, за това да помага някой който верно разбира от музикални инструменти.

                          Коментар


                          • #14
                            Re: Лак за китара?

                            Ако ремонтирането на купонджийска кухарка беше сложна работа... абе добре, че не е.

                            За мое голямо озадачение и изненада съм виждал лютиери да ползват цианоакрилатни лепила (чети: каноконлит и подобни) върху професионални струнни инструменти (цигулка, виола, чело). Щом е така, подозирам, че и на китарата ще и понесе. Особено на повърхности, които не са лепени с друго преди това.

                            С боите и лаковете работата е гадна. Колкото по-тежък и неравномерен е слоят боя и колкото е по-мека тя след втвърдяването, толкова по-глухо ще звучи. Идеалното (за звука) покритие е тънко колкото може, твърдо (да е склонно към напукване) и лъскаво. Дали шеллакът може да се нанася с пистолет?

                            Коментар


                            • #15
                              От: Лак за китара?

                              За каноконлита потвърждавам, но с изричната уговорка - наистина ТЪНЪК слой. Колкото по-малко - толкова по-добре. И хваща по-здраво, и с годините не изпуска.
                              Не помня пусках ли тука една статия по въпроса или само се канех, но верно е така. Знам го от химиците от "Специалните полимери", имаше такава лаборатория. Някога те измислиха Каноконлита, вносните са ментета на българското лепило.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X