Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Направа на електрически котел-схеми и препоръки!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Направа на електрически котел-схеми и препоръки!

    Искам да добавя още един котел, но електрически, успоредно към настоящия на твърдо гориво. Смятам да ги свържа последователно. Идеята е ел. котела да се включи след като другия изгори и да работи няколко часа-до сутринта. Не мисля да го ползвам основно /но може и да се наложи да работи повечко/, искам само да не ставам в 4ч, да се обличам, да слизам 2ет, да излизам от къщата в студа и да ходя да слагам дърва, за да е топло сутринта.
    Тока е еднофазен, мисля че, 12КВ нагревател ще е достатъчен, а и ще му е по-лесно тъй като няма да се налага да затопля водата от 5гр, ами ще чака и като падне под 40-45гр ще се включи, трябва да има сила само да я потдържа.
    Настоящият котел е доста по-мощен, но той топли бойлер /който не искам да се топли от втория котел/ също така ще спра половината радиатори. Реално ще топли 6бр. радиатора по около 2КВ.
    Предпочитам предизвикателството да си го направя сам /ако е възможно/. Ако е много сложно ще прибягвам към покупка и може би ще търся 2-ра уп-ба. Тъй че, ако някой може да предложи нещо готово, също ще го обмисля.
    Та, давайде идеи и схеми как се прави котел. Разбира се икономията на ел. енергия също е важна и ако има вариант да бъде по-икономичен за мен е важно.
    LZ1PER

  • #2
    От: Направа на електрически котел-схеми и препоръки!

    Пепи,
    Системата ти гравитачна ли е? Бойлера как се топли - със серпентина в комина или серпентина в самия бойлер?

    В нашата къща е с нагревател 5 КВ, който е достатъчен като го включиш през нощта температурата да не пада драстично (2 етажа по около 80 кв.) - раздиаторите държат до сутринта около 30 градуса при положение, че от късния следобяд или ранна вечер парното гасне.. И друго: 12 кв. за около 55А ток, ако къщата ти е вързана на една фаза, най вероятно е с предпазител 63А, което оставя малко резерв и може да ти създаде проблем ако включиш и друг по-голям консуматор по това време (да го имаш предвид).

    Ако е с принудителна циркулация се замисли дали да не сложиш един проточен бойлер.
    Георги Гатев

    Коментар


    • #3
      От: Направа на електрически котел-схеми и препоръки!

      Първоначално публикуван от Георги-trimata Преглед на мнение
      Пепи,
      Системата ти гравитачна ли е? Бойлера как се топли - със серпентина в комина или серпентина в самия бойлер?

      В нашата къща е с нагревател 5 КВ, който е достатъчен като го включиш през нощта температурата да не пада драстично (2 етажа по около 80 кв.) - раздиаторите държат до сутринта около 30 градуса при положение, че от късния следобяд или ранна вечер парното гасне.. И друго: 12 кв. за около 55А ток, ако къщата ти е вързана на една фаза, най вероятно е с предпазител 63А, което оставя малко резерв и може да ти създаде проблем ако включиш и друг по-голям консуматор по това време (да го имаш предвид).

      Ако е с принудителна циркулация се замисли дали да не сложиш един проточен бойлер.
      Жорка, бойлера е със серпентина.
      Това за 12-те киловата го написах като максимум, но ако може да са по-малко и върши работа ще е екстра. Че и аз се притеснявам ако освен него се включат още няколко консуматора.
      Казвай какво да правя, това което пишеш ме устройва, а ако може да е с още 10 гр отгоре по-добре.
      Последно редактирано от Peppy; 04-11-11, 08:36.
      LZ1PER

      Коментар


      • #4
        От: Направа на електрически котел-схеми и препоръки!

        Няма ли начин да се добави някакво хранене да речем с пелети на стария котел .
        0 8 9 8 4 8 1 3 3 0

        Коментар


        • #5
          От: Направа на електрически котел-схеми и препоръки!

          Първоначално публикуван от travelling Преглед на мнение
          Няма ли начин да се добави някакво хранене да речем с пелети на стария котел .
          Може и да има, но съм на друга вълна. Обяснявам защо. Това е вила, ходим там уикендите, рядко оставаме повече от 3-4 дни. Това да - ако е постоянно обитаемо. Трябва да сменям вратата на котела, да се прави бункер за пелетите, а и те не са по-ефтини от дървата. А и имам едни двайсетина кубика, които ще ги ползвам още няколко години, при моето потребление горя по-малко от 4кубика на година. Затова предпочитам да е на ток, чиста работа, а и да се вдигне сметката с педесетина лв на месец /и това 3-4 мес/годишно, при няколко часа работа в денонощие средно 6-8 дни месечно/ го предпочитам. Ако живея там го знам решението, едни 5-6000лв и слагам геотермално /покривам всички критерии/ и решавам проблема, но не си струва инвестицията, за времето, в което ще се ползва.
          LZ1PER

          Коментар


          • #6
            От: Направа на електрически котел-схеми и препоръки!

            Не си написал друго важно нещо - с циркулационна помпа ли е?

            Ако е гравитачно може да се направи в едно малко резервоарче 3 нагревателя от бойлер по 3 КВ като по този начин можеш да имаш и различни мощности по твое желание.

            Ако е с помпа имаш пак вариант е описания по-горе или да купиш някакво готово проточно бойлерче, което да топли. При този вариант ме притесняват две неща - когато работи котела на твърдо гориво топлата вода не е хубаво да циркулире през бойлерчето и размера на просъединителните връзки.

            Ако вида няма значение - взимаш нагреватели, лист ламарина, нипели и заваките трябва да отнемат около 2-4 часа. Ел. схемата е лесна - реле и датчик.
            Георги Гатев

            Коментар


            • #7
              От: Направа на електрически котел-схеми и препоръки!

              Пепи, за мен най-лесното решение и .... най-евтино би било един бойлер да речем 80 литра или по-малко с неръждаем водосъдържател и серпентина вътре.
              Връзваш серпентината за инсталацията на парното.
              Пълниш бойлера с вода ... отворена система, нагласяш си терморегулатора на 50 градуса да речем и .... си свиркаш.
              В момента в който водата в него изстине ... ще се включи и .... ако я стопли достатъчно много ... ще исключи ....
              Кольо "Дупетата вървят и с мастика... "

              Ясен Супер Модератор: "Абе при мене как не увисва?" "хм, представих си Багера по бельо."

              Коментар


              • #8
                От: Направа на електрически котел-схеми и препоръки!

                Първоначално публикуван от Георги-trimata Преглед на мнение
                Не си написал друго важно нещо - с циркулационна помпа ли е?
                Помпа помпа, Grundfos.
                LZ1PER

                Коментар


                • #9
                  От: Направа на електрически котел-схеми и препоръки!

                  Колега моя съвет електрически котел да не го слагаш след котлето и преди,защото в един момент котлето отнема доста от топлината като спре да работи,правиш го паралелно с два крана,вечерта като изгорят дървата спираш крана към котлето на дърва и отваряш крана за котлето на ток.Моето котле на ток съм го направил сам,като може да работи на 3,6,9,12кв. Използвал съм реотани за бойлери 4бр.-60лв.,2бр.тем. изключватели,термо реле в едната стая на което задавам температурата.
                  Няма невъзможни работи.Тел.0888344659

                  Коментар


                  • #10
                    От: Направа на електрически котел-схеми и препоръки!

                    Първоначално публикуван от krasivl Преглед на мнение
                    Колега моя съвет електрически котел да не го слагаш след котлето и преди,защото в един момент котлето отнема доста от топлината като спре да работи,правиш го паралелно с два крана,вечерта като изгорят дървата спираш крана към котлето на дърва и отваряш крана за котлето на ток.Моето котле на ток съм го направил сам,като може да работи на 3,6,9,12кв. Използвал съм реотани за бойлери 4бр.-60лв.,2бр.тем. изключватели,термо реле в едната стая на което задавам температурата.
                    Обясни какво ще стане, ако въпросния съд побира още няколко литра вода и всичко си циркулира и през него. Ако трябва да слизам, за да спирам кран и да отворя друг, цялата работа се обесмисля, все едно съм сложил пет цепеници.
                    LZ1PER

                    Коментар


                    • #11
                      От: Направа на електрически котел-схеми и препоръки!

                      Пепи,при мен бойлера е със серпентина,и върши тази работа с постоянно загрети радиатори.Не им дава водата в тях да падне под 30гр.Радиаторите са 6 бр,а бойлера 3kw.Мисля че още 3-5kw. ще ти вършат работа.Няма смисъл от повече.
                      И аз се интересувам от от още един нагревател,та ще следя темата.

                      А защо изключваш бойлера от цялата схема?
                      088пет722пет99
                      http://www.hydropompi.com/

                      Коментар


                      • #12
                        От: Направа на електрически котел-схеми и препоръки!

                        Един колега използва ел.бойлер със серпентина за втори котел,но плаща и хубави сметки за ток.
                        Бойлера-3кв поддържа 3радиатора по негови думи.
                        иво димитров-0898 472 158

                        Коментар


                        • #13
                          От: Направа на електрически котел-схеми и препоръки!

                          Първоначално публикуван от REGULATOR Преглед на мнение
                          А защо изключваш бойлера от цялата схема?
                          Защото когато котела /големия/ работи, той си го затопля добре 60-65гр. Ако е работил до 3ч сутринта, той е затоплил бойлера, като вода след 23-00ч не е ползвана, така че сутринта имам топла вода, дори нагряването да е спряло преди 4-5ч. Второто е, че бойлера е настроен да държи t на водата 40гр, ако котела не работи, ел. нагревателя на бойлера се включва и спира при около 40гр. Защо да го топля и него от друг ел. източник, като той си има собствен?
                          LZ1PER

                          Коментар


                          • #14
                            От: Направа на електрически котел-схеми и препоръки!

                            В това котле на дърва, няма ли място, където могат да се набучат 2 нагревателя от бойлер?

                            Идеята за проточен бойлер, свързан някъде в системата, е лоша главно защото проточните бойлери не се славят с голям ресурс (от тях обикновено не се очаква да работят часове наред). Пък и са скъпи.

                            Въпросът, дали котлето за дърва ще изнася много топлина през комина, когато го топлят, също е интересен. Ако не се вземат мерки по въпроса - по-скоро ще изнася, освен ако коминът не е много хитър. Това може да се реши с два електрически клапана, които да се задействат заедно с ел. нагревателите.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Направа на електрически котел-схеми и препоръки!

                              Първоначално публикуван от CarTest™ Преглед на мнение
                              Пепи, за мен най-лесното решение и .... най-евтино би било един бойлер да речем 80 литра или по-малко с неръждаем водосъдържател и серпентина вътре.
                              Връзваш серпентината за инсталацията на парното.
                              Пълниш бойлера с вода ... отворена система, нагласяш си терморегулатора на 50 градуса да речем и .... си свиркаш.
                              В момента в който водата в него изстине ... ще се включи и .... ако я стопли достатъчно много ... ще исключи ....
                              Румба, бойлер с една серпентина, неръждавейка ~500-600лв поне! Ел. котел нов 9КВ ~500-700лв зависи от марката и модела. Къде е разликата? А ако ще го купувам ще го търся 2-ра уп-ба. На много домакинства след газифицирането им остават за продаване. При всички положения ще е на 50-60% от цената на нов, а може и по-добра оферта да изпадне. Писах, че имам мерак да го направя, до тук не виждам нищо сложно това да се случи. Ако разбира се някой не извади аргументи, с който да се убедя, че няма да стане или ще е с много компромиси.
                              До тук разбрах следното. Този нагревател "B2A.1021 - Нагревател за котле 6kW 220V 2x3kW ВП 1 1/4" а има и 3Х3КВ
                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:нагревател.jpg
Прегледи:1
Размер:13.5 КБ
ID:5315789

                              монтиран в подходящо направен съд няма ли да върши работа?
                              Цената му е 46лв.
                              LZ1PER

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X