Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Използване на топлината от изба която е под къщата

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Използване на топлината от изба която е под къщата

    Колеги, значи да започна с увода.
    Става въпрос за къщата на гаджето и нейните родители.
    50 годишна къща на 2 етажа, като не броим приземния, който е около 100m2; и го гласим за офис. 3 Гаража и залепена за самата къща постройка в която някога са живеели животни.
    Половината стени са направени от керпич , другата половина от тухли.
    Под къщата на 10-12 метра дълбочина има винарска изба приблизително ~200-250м2; с постоянна температура от 12°C през цялата година.
    Проблема е , че самата изба е доста влажна и въздуха който е долу ... неможе просто така да се отведе нагоре към самата къща.

    Състоянието на къщата:
    Понеже предишния собственик , който сам я е строил, е използвал материали каквито му попаднат ... къщата е много странна смесица между Дърво, Керпич (иззет от копаенето на винарската изба, Винарски район в Австрия) и дърво, с който е изграден целия 2ри етаж.
    Прозорците ... 50/50 Нови Пластмасови и Стари дървени единични.
    На пролет, дал господ време ... ще се заменят всички на приземния етай и 2рия етаж с пластмасова дограма.

    Избата: Била изкопана преди постройката .... цялата е облицована с тухли 1ци ... незнам дали има значение и някога явно са се съхранявали големи количества вино (няма и капка останала)
    Въпрос:

    Възможно ли е да се използва топлината на избата за затопляне на части от къщата ?
    Има ли такива системи ?
    Toyota RAV4 XA2 2.0 D4D 2004г. | Honda XRV 750 Africa Twin RD04 1992 г.
    Piaggio Vespa PK50S 1983 г. | Puch Maxi N 1982 г.
    Спортен Клуб Стрелба с Лък - Етър 78 В.Търново

  • #2
    От: Използване на топлината от изба която е под къщата

    Първоначално публикуван от Faca Преглед на мнение
    Възможно ли е да се използва топлината на избата за затопляне на части от къщата ?
    Има ли такива системи ?
    Има такива термопомпени системи. Но не можеш да използваш въздуха на избата, а трябва да се закопае серпентина от тръби под пода на избата, за директно изпарение или такива за междинен топлоносител.

    Коментар


    • #3
      От: Използване на топлината от изба която е под къщата

      Има подобни решения, но от това което ми предлагаха на мен, си мисля, че ще е по ефтино да си построите нова къща.
      "...колко ли скучен ми би бил живота без мотоциклета и без прекрасното, истинско усещане за Пътя..." - Бат Димо - R.I.P.

      Коментар


      • #4
        От: Използване на топлината от изба която е под къщата

        С тези 12 градуса как ще топлиш къщата?
        Отделно този въздух който е влажен и застоял, няма да е много полезен за живущите в къщата и офиса.
        Техниката в ръцете на дивака е парче желязо.
        Dacia Duster 4WD

        Коментар


        • #5
          От: Използване на топлината от изба която е под къщата

          Въпроса е да започваме да отопляваме над 12градуса ...
          Забравих да добавя, че по принцип през зимата рядко се стои в къщата , защото стопаните се прибират в България. През това време замръзват тръби и други такива мизериики.

          Имам някакви идеи, но незнам до колко ще са сполучливи.
          Опита ми е скромен с подобен вид системи ... но да опитам:

          Значи да се направи меден резервуар (или да се използват тънки медни тръби) и да се закопае в земята на избата.
          Посредством помпа водата да се изпомпва и да циркулира към къщата т.е. към отоплителните тела, в нашия случай радиатори.
          По пътя си към радиатора да минава през котле (сигурно с ел. нагревател, защото самата къща не е газифицирана) което да дозагрява водата до желаната температура.
          Всичкото това да е свързано с термостат който активира котлето и помпата която върти водата.

          Идеята ми идва от парното което ползваме във вкъщи: Газова Терма със затворен кръг от тръби и радиатори. Това цялото се контролира от термостат. Понеже не веднъж съм източвал цялата система и водата която вадя не е повече от 25/30л площта която отопляваме е 100м2 или 9 радиатора.

          Знам, че звучи много аматьорски , но само по този начин бих могъл да обясня какво ми се върти в главата ....
          Toyota RAV4 XA2 2.0 D4D 2004г. | Honda XRV 750 Africa Twin RD04 1992 г.
          Piaggio Vespa PK50S 1983 г. | Puch Maxi N 1982 г.
          Спортен Клуб Стрелба с Лък - Етър 78 В.Търново

          Коментар


          • #6
            От: Използване на топлината от изба която е под къщата

            Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
            Има такива термопомпени системи. Но не можеш да използваш въздуха на избата, а трябва да се закопае серпентина от тръби под пода на избата, за директно изпарение или такива за междинен топлоносител.
            Може, може! Системата е въздух - въздух или въздух - вода. Нещо като климатик, вземащ топлина от въздуха в избата.

            Коментар


            • #7
              От: Използване на топлината от изба която е под къщата

              Преди всичко, избата е 12 градуса, защото никой не използва тази топлина. Започнеш ли да и организираш някакъв топлообмен, тези 12 ще започнат да се местят много чевръсто в неприятната посока. Не случайно, термопомпените инсталации работят с много по-големи площи, контактуващи със родната земя, отколкото са стените на мазето.

              Идеята с котлето ще финишира в безцелно отопление И на мазето. За което ще отидат едни излишни киловатчаси, които струват едни евро.

              Ако целта е да се спасят тръболяците от пукане зимно време, има различни стратегии:
              1. отворена врата на мазето към помещенията, в които има тръби - това не струва нищо, но има недостатъци - пренос на влага от мазето към по-студените помещения горе (всъщност, главно влагата пренася топлината). Това работи, но за сериозни студове трябва къщата да е добре изолирана. Доколкото разбирам, по-скоро не е.
              2. серпентина в земята (не точно в мазето, а около къщата, на известна дълбочина) свързана (с кранове) към парната инсталация. Просто пускаш помпата (може и без термостат). Схемата е като горната, но топлината се взема от земята около мазето, без да се пренася влага с нея. Ограниченията пак са от изолацията. Серпентината е скъпо удоволствие (свързано с багер и т.н.) и е малко безсмислено да се прилага само за спасяване на тръбите.
              3. от т.2 до термопомпена инсталация има още една крачка - тя е едни пари, но ще позволи и реално отопление като за хора.
              4. 2 + котле, но включиш ли котлето (при достатъчно ниска температура) трябва да изключваш серпентината с някакви клапани, за да не пилее топлина. Серпентината пак е само за спасяване на тръбите, има и котле - малко дявол на магаре, но нали искаш да ползваш земната топлина.
              5. Зарязваш непродуктивната идея и пускаш котлето с термостата да подпира температурата около 3-5 градуса. Колкото и да струва токът, няма да оправдае половин термопомпена инсталация за много години напред. Да напомня за изолацията - сметките за ток силно зависят от нея.
              6. Зарязваш всички тези планове, запомняш да източваш водата от важните места, а в парното (ако има) наливаш антифриз.

              Коментар


              • #8
                От: Използване на топлината от изба която е под къщата

                При мен в къщата е долу горе същото мазето е 2/3 в земята стените са почти метър железобетон вътре е топло докато не отворя от някъде а се налага да отварям всяка седмица за да не се образува влага и поне да не ми прорастнат картофите за няма и месец .
                Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                Коментар


                • #9
                  От: Използване на топлината от изба която е под къщата

                  Пич, каква е тази изба!!!
                  10-12метра под земята - това са си едни 3-4етажа. Сигурен ли си, че притежаваш такъв замък...
                  Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                  Коментар


                  • #10
                    От: Използване на топлината от изба която е под къщата

                    Правил съм подобен номер. В едни подземни складове монтирах сплит, като външното тяло охлаждаше склад с картофи,а вътрешното отопляваше помещения за персонала. Получи се. Само че картофите "греят" цяла зима, а бяха около 20 тона!

                    Коментар


                    • #11
                      От: Използване на топлината от изба която е под къщата

                      Първоначално публикуван от Faca Преглед на мнение
                      Въпроса е да започваме да отопляваме над 12градуса ...
                      Забравих да добавя, че по принцип през зимата рядко се стои в къщата , защото стопаните се прибират в България. През това време замръзват тръби и други такива мизериики.

                      Имам някакви идеи, но незнам до колко ще са сполучливи.
                      Опита ми е скромен с подобен вид системи ... но да опитам:

                      Значи да се направи меден резервоар (или да се използват тънки медни тръби) и да се закопае в земята на избата.
                      Посредством помпа водата да се изпомпва и да циркулира към къщата т.е. към отоплителните тела, в нашия случай радиатори.
                      По пътя си към радиатора да минава през котле (сигурно с ел. нагревател, защото самата къща не е газифицирана) което да дозагрява водата до желаната температура.
                      Всичкото това да е свързано с термостат който активира котлето и помпата която върти водата.

                      Идеята ми идва от парното което ползваме във вкъщи: Газова Терма със затворен кръг от тръби и радиатори. Това цялото се контролира от термостат. Понеже не веднъж съм източвал цялата система и водата която вадя не е повече от 25/30л площта която отопляваме е 100м2 или 9 радиатора.

                      Знам, че звучи много аматьорски , но само по този начин бих могъл да обясня какво ми се върти в главата ....
                      Идеята е чудесна. Изпълнима е и ще има ефект. Просто ще се пести малко енергия , което всъщност е идеята - да започва топленето от 12 градуса, а не от 1 или по-нисък .
                      Трябват изчисления на топлообмена в мазето и топлообмена по етажите. От тях ще се установи какъв топлоизточник ( котле на ток) ви е нужен и колко ще е ефективна икономията.
                      Добра идея !

                      Извън идеята : Когато се разбере колко ще струва такава система моля да споделите !
                      В България имаме майстори които работят през лятото в Германия и правят топлообменници дълбоко в земята и така ползват термалната енергия . Интересно е каква ще е разликата в цената при двете изпълнения ? (защото да сравняваме България и Германия няма как .... но Германия с Австрия е по достоверно)
                      Без да ви подценявам - това е бегла илюстрация на термалната идея:http://www.tech-dom.com/statii.aspx?id=915
                      Последно редактирано от bgbul; 25-12-10, 18:52.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Използване на топлината от изба която е под къщата

                        Първоначално публикуван от Savov Преглед на мнение
                        Може, може! Системата е въздух - въздух или въздух - вода. Нещо като климатик, вземащ топлина от въздуха в избата.
                        Знам че може. И Volk e дал пример как. Въпросът е, че няма да стигне енергията в този въздух от мазето да затопли цялата къща отгоре. В смисъл загубите горе са по-големи, отколкото в мазето.
                        В примера на Volk той е използвал обема на голям склад за да стопли стаичка за персонал.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Използване на топлината от изба която е под къщата

                          Послушай Ясен,нЕма да сбъркаш...

                          Коментар


                          • #14
                            От: Използване на топлината от изба която е под къщата

                            Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
                            Идеята е чудесна. Изпълнима е и ще има ефект. Просто ще се пести малко енергия , което всъщност е идеята - да започва топленето от 12 градуса, а не от 1 или по-нисък .
                            Трябват изчисления на топлообмена в мазето и топлообмена по етажите. От тях ще се установи какъв топлоизточник ( котле на ток) ви е нужен и колко ще е ефективна икономията.
                            Добра идея !...
                            Ще ме извиш колега но не мода да се съглася. Или не и по начина по който го е описал Faca.

                            Да кажем че имаш безкайно много вода с температура 12 градуса. Доподгрява се отиващата вода към радиаторите с ел. котел до 50 градуса например, а връщащата вода от радиаторите колко ще е, около 1 или по-малко градуса?
                            В случая ви е необходима термо помпа вода-вода, но серпентините както казаха колегите да са извън къщата.
                            Извод: Топлината под къщата не може да се ползва за заграване на къщата.
                            А ако зора е само заради тръбите на водопроводната инсталация, най-ефтиното решение е един кран с "истакалка" долу в избата /защото най-вероятно тръбата от улицата влиза в избата и от там тръгва нагоре към етажите/.

                            Коментар

                            Активност за темата

                            Свий

                            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                            Зареждам...
                            X