Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се прави ракия?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Как се прави ракия?

    Първоначално публикуван от biol Преглед на мнение
    Казаня е като музикален инструмент, трябва си опит и свирене. Така майстори могат от обикновен аламбик да изкарат прекрасна ракия , но и "казанджии" с колона да осерат работата, да ти набутат патоки.
    Колоната ти е ако ще правиш уиски, там търсиш висок и чист спирт. Вадят рандеман но губиш целия вкус. Попската шапка или френския аламбик са достатъчни (не че ако засили не можеш да му метнеш една мокра кърпа на капака.
    Таблицата където съм я дал е температура на парите. Показва смес с какъв процент алкохол при каква температура кипи и какъв е процента на алкохола в парите. Много по удобна е защото спиртомерите са много неточни, а и малко хора могат да мерят с тях.
    За хубавата ракия има едно правило. Да не се лакомиш и спестяваш. Колкото пусне материала толкова. Много често от лакомия за 1литър повече вкаран най често първак или патоки , прецакваш цялата ракия.
    Като нямаш опит следвай моя пример с бурканчетата, колко повече бурканчета събереш толкова по добре. Вари на термометър и опитване ( близване)

    Защо си взел два казана ? Бенковски е добър от дебела мед, Научи се на него първо,
    И най-големия майстор на света, не може да изкара прекрасна ракия ако материала не струва, както и обратното.
    Това в червеното не е точно така. Както и писах по-горе, една колона може да работи почти като аламбик.
    Спиртомерите са толкова неточни, колкото и термометрите, ако говорим за нисък клас, това с меренето не го разбрах.

    Притежаването на дестилатор не е забранено. Има си ограничения, колко ракия можеш да произведеш от собствени материали, и платен някакъв акциз. Колко и какъв градус не помня, но хванат ли те да продаваш отиде, дори при пътна проверка трябва да докажеш , че алкохола е легален, иначе ясно.

    Коментар


    • От: Как се прави ракия?

      В квартала има едни колони, фабрични. Първия път като си занесох муската и ми извадиха някаква течност на около 80-90 градуса, без мирис, бях готов да си изям топките от яд. Младежът, който ги управляваше, като ме видя колко съм маносан, дойде до съдовете ми, бръкна с пръст вътре, облиза го и попита:
      -Мускат?
      -Беше... - тъжно отговорих.
      - Не се стягай, като отлежи и го разредиш - ще си доволен.
      Амиии - прав се оказа. Само след месец бях забравил за притесненията си. В обикновено старо черничево буре

      Коментар


      • От: Как се прави ракия?

        Първоначално публикуван от сто Преглед на мнение
        В квартала има едни колони, фабрични. Първия път като си занесох муската и ми извадиха някаква течност на около 80-90 градуса, без мирис, бях готов да си изям топките от яд. Младежът, който ги управляваше, като ме видя колко съм маносан, дойде до съдовете ми, бръкна с пръст вътре, облиза го и попита:
        -Мускат?
        -Беше... - тъжно отговорих.
        - Не се стягай, като отлежи и го разредиш - ще си доволен.
        Амиии - прав се оказа. Само след месец бях забравил за притесненията си. В обикновено старо черничево буре
        Баджанака ми си вари ракията на точно такива двойни,тройни дестилати и носи на мама ракията дето е същата каша като моята от праскови-нектарини.
        Аз си варя моята на моя си казан стар обикновен.Аз също нося на мама ракията и тя по харесва моята.Кашата е еднаква обаче преварката осакатява вкусовите качества на ракията.

        Коментар


        • От: Как се прави ракия?

          Първоначално публикуван от Петьо Джартов Преглед на мнение
          Баджанака ми си вари ракията на точно такива двойни,тройни дестилати и носи на мама ракията дето е същата каша като моята от праскови-нектарини.
          Аз си варя моята на моя си казан стар обикновен.Аз също нося на мама ракията и тя по харесва моята.Кашата е еднаква обаче преварката осакатява вкусовите качества на ракията.
          Вероятно има нещо такова, но аз споделих моя опит - концентрата в бурето, след месец разреждаш и пак там. Получаваш мекота, аромата се връща и... всички са доволни Това с грозде, от плодове не съм опитвал.

          Коментар


          • От: Как се прави ракия?

            Преварката на дестилат от аламбик, особено от костилкови и семкови/ ябълки, дюли и подобни/ плодове, е задължителна. Но си има тънкости.
            Иначе такава ракия, особено спряна на 35-40%, да си я пият тези с два черни дроба.

            Коментар


            • От: Как се прави ракия?

              Първоначално публикуван от Karushev Преглед на мнение

              Притежаването на дестилатор не е забранено. Има си ограничения, колко ракия можеш да произведеш от собствени материали, и платен някакъв акциз. Колко и какъв градус не помня, но хванат ли те да продаваш отиде, дори при пътна проверка трябва да докажеш , че алкохола е легален, иначе ясно.

              Бъркаш тотално и подвеждаш хората!!! Мислех си, че си пО вътре в материята, но...

              Коментар


              • От: Как се прави ракия?

                Първоначално публикуван от ag ro Преглед на мнение
                - ще му мисля, когато казаните излязат от склада и тръгнат към инсталиране. Дотогава никой не може да ме "репресира" или поне аз така си мисля.
                Еее, в бяла държава живеем, все пак Това, че са инсталирани, не е повод за "репресия".

                П.п. Майтапа настрани. В другия форум ти казах нещо. Ако си го напишеш някъде и го поглеждаш отвреме навреме - няма да сгрешиш. Така мисля.

                Коментар


                • От: Как се прави ракия?

                  Първоначално публикуван от n960 Преглед на мнение
                  Бъркаш тотално и подвеждаш хората!!! Мислех си, че си пО вътре в материята, но...
                  Може и да бъркам някъде, но притежаването на казан не е забранено и никой нищо не може да ти каже, поне до момента в който не те хванат да вариш ракия, защото може и дестилирана вода да си правиш. Изваряването става в лицензиран за целта обект.
                  Да, в ограниченията бъркам, няма такива, но до 30 литра 40% акциза е 2.20, или поне толкова беше, над това количество 4.40 лв. Та с бележката за платен акциз доказваш при пътна проверка и въобще, че ракията е законна, защото само с документ че си я сварил в такъв не става.
                  Произведената ракия трябва да е от собствени материали. Отиваш при кмета, черпиш го и получаваш документ че си производител, или мисля че може да вземеш бележка от продавача, стига да е законен. Не съм варил на обществен казан, но ако се спазва закона, мисля че се попълва и декларация за пред митниците за произхода на материала.
                  Казвай къде бъркам, да не станат грешки и да съм виновния аз.
                  Последно редактирано от Karushev; 15-09-18, 10:33.

                  Коментар


                  • От: Как се прави ракия?

                    Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
                    ...В другия форум ти казах нещо...
                    Изобщо не съм го забравил. Ще му дойде времето.
                    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор.
                    "Погледнато формално, всичко е нормално. Погледнато нормално, всичко е формално!"-Радой Ралин

                    Коментар


                    • От: Как се прави ракия?

                      Първоначално публикуван от сто Преглед на мнение
                      Тази година, заради лоша организация от моя страна, изпуснах мускат отонела и останах пред избора мерло, ракацители или санджовезе. Фен съм на мерлото за вино, ма вино не пия. На ракацители не съм фен и реших да пробвам санджовезе. Само за ракия, точа по някой литър вино като стане за винопийките около мене и другото в казана.
                      Ако източиш повечко "фира"- вино имам предвид- обади се, да си купя малко за проба.
                      Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

                      Коментар


                      • От: Как се прави ракия?

                        Първоначално публикуван от Тропчо Преглед на мнение
                        Ако източиш повечко "фира"- вино имам предвид- обади се, да си купя малко за проба.
                        Купувам грозде за лична употреба, не за търговия, но като стане на вино и ако домашните ми виненки кажат добра дума (че да не се излагам), непременно ще ти пиша и ще пратя пробно количество, без комерсиални амбиции.
                        По обяд влезе в бидоните, на около 19-20 според рефрактометъра на производителя-комшия, плюс още 3.5 килограма захар на 100 за идеята. Реших също да пробвам дивите дрожди, без серниста и култивирани. Чепките бяха хубави - узрели, без гнило и стафиди. Ще я видим тая работа.
                        Последно редактирано от сто; 16-09-18, 19:55.

                        Коментар


                        • От: Как се прави ракия?

                          Зная, че най - добре ракията отлежва в дъбови бъчви, но все още нямам. Споделете опит за някакъв хубав дъбов чипс или да вземам първия ми попаднал средно печен френски?
                          Ако е машина, нека бъде немска!
                          XJR 1200
                          ETZ 150
                          Kawasaki Ninja ZX10R

                          Коментар


                          • От: Как се прави ракия?

                            Първоначално публикуван от ivodianov1992 Преглед на мнение
                            Зная, че най - добре ракията отлежва в дъбови бъчви, но все още нямам. Споделете опит за някакъв хубав дъбов чипс или да вземам първия ми попаднал средно печен френски?
                            Резачка имаш ли ...?
                            На нас клиренс ни трябва , не скорост

                            Коментар


                            • От: Как се прави ракия?

                              "Най-добре" е относително понятие, функция е на "въпрос на вкус". Дъбът е незаменим за вино, за ракия, българската традиция е поскоро акация и още повече черница. Ама и традициите не са това, което бяха де (както знаем). Инак, всякакъв талаш става (защо трябва да е пък френски!).
                              Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                              Коментар


                              • От: Как се прави ракия?

                                Купих миналата година един френски (може би най-масовия ) от Практикер , за 1-2 седмици направи "почти" същия вкус като ракия , която бях пил от дъбово буре на приятел.
                                Казвам почти , защото може да съм сгрешил в преценката си . На практика ми се видя 1 към 1 .
                                Който търси , намира !
                                Човекът е човек, когато е на път !

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 3 потребители онлайн. 0 потребители и 3 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X