Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се прави ракия?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Как се прави ракия?

    Първоначално публикуван от ag ro Преглед на мнение
    Това температурата в казана ли? Пари при тази температура ще има ли? За да има изпарение, материала трябва да заври, а при тази температура ще е просто горещ. По-напред е дадена таблицата с температурата, при която започва да ври материала при съответната концентрация на етанол. Поне на мен така ми изглеждат логично нещата, освен ако не греша нещо генерално. Не съм виждал какво се случва вътре в казана при разните му температури, но то няма и как. Затова се доверявам на литературните данни.
    Ами термометъра е на капака на казана или на колоната , предполагам измерва температурата на парите . Най-логично ми изглежда , а дали е така не твърдя със сигурност.
    Който търси , намира !
    Човекът е човек, когато е на път !

    Коментар


    • От: Как се прави ракия?

      Първоначално публикуван от белята Преглед на мнение
      Температура на изпарение на фракциите при дестилация на джибри:
      * Ацетон 56.5 С
      * Метанол 64 С
      * Етил ацетат 77.1 С
      * Етанол 78 С
      * 2-пропанол 82 С
      * 1-пропанол 97 С
      Знам от къде си го копнал. При етанола има грешка.
      Само че това при дестилация не е точно така, предполагам знаеш защо?

      Коментар


      • От: Как се прави ракия?

        Първоначално публикуван от cnc82 Преглед на мнение
        Ами термометъра е на капака на казана или на колоната , предполагам измерва температурата на парите . Най-логично ми изглежда , а дали е така не твърдя със сигурност.
        Според таблицата, която съм цитирал /благодаря на колегата biol/, температурата на материала и температурата на парите е едно и също. Има логика. Например, при нагряване на съд с вода, докато вътре има течна вода, температурата не се повишава повече от 100 градуса. В казана ще е същото, само че за спиртните разтвори важи таблицата за зависимостта от концентрацията. Да кажат майсторите на колоните каква точно работа им върши долния термометър на колоната.
        На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор.
        "Погледнато формално, всичко е нормално. Погледнато нормално, всичко е формално!"-Радой Ралин

        Коментар


        • От: Как се прави ракия?

          Долния е за ориентация за t на материала, горния е за парите, които контролираш лично ти, ръчно или електронно чрез дефлегматор.

          Коментар


          • От: Как се прави ракия?

            Първоначално публикуван от Karushev Преглед на мнение
            Долния е за ориентация за t на материала, горния е за парите, които контролираш лично ти, ръчно или електронно чрез дефлегматор.
            Точно това ми беше питането - какво, като знам колко е температурата на материала? Каква работа ми върши това познание? Като варя ракия на казан с колона, казанджиите не ми дават да пипам по колоната, а моят казан все не успявам да го завърша поради липса на време. Казанджиите твърдят, че тя /колоната/ се пускала чак накрая, да се "доизцеди" материала, с което изобщо не съм съгласен, ама нищо не мога да направя.
            На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор.
            "Погледнато формално, всичко е нормално. Погледнато нормално, всичко е формално!"-Радой Ралин

            Коментар


            • От: Как се прави ракия?

              Първоначално публикуван от ag ro Преглед на мнение
              Точно това ми беше питането - какво, като знам колко е температурата на материала? Каква работа ми върши това познание?
              Ориентира те кога ще започне да ври материала, да се подготвиш за протичането, и през цялото време колко спирт има наличен в него, и също кога наближават патоките.
              С някои казанджии е трудно да се разбереш, но точно така, с пускането съвсем на края, ти вкарват патоки в дестилата, и това го правят по няколко пъти, и клиента се кефи, как от нисък градус изведнъж пак тръгва на висок.


              Коментар


              • От: Как се прави ракия?

                Първоначално публикуван от Karushev Преглед на мнение
                Ориентира те кога ще започне да ври материала, да се подготвиш за протичането, и през цялото време колко спирт има наличен в него, и също кога наближават патоките...
                Благодаря за отговора.. Другото го разбрах, но не разбрах как от температурата на материала ще разбера, че наближават патоките? Това не е ли само с опитване? Малко са ми доста въпросите, но ръководство за работа с колона с тарелки досега не съм чел. Ракиджийския форум го изчетох в тази му част /за колоните/, но там дискусията се води от хора, отдавна навлезли в материята, а не аджамии като мен. Единия ми казан е на "Бенковски", другия самоделка, иска ми се, преди да ги монтирам и пробвам, да съм наясно как да го направя.
                На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор.
                "Погледнато формално, всичко е нормално. Погледнато нормално, всичко е формално!"-Радой Ралин

                Коментар


                • От: Как се прави ракия?

                  Тази година, заради лоша организация от моя страна, изпуснах мускат отонела и останах пред избора мерло, ракацители или санджовезе. Фен съм на мерлото за вино, ма вино не пия. На ракацители не съм фен и реших да пробвам санджовезе. Само за ракия, точа по някой литър вино като стане за винопийките около мене и другото в казана.

                  Коментар


                  • От: Как се прави ракия?

                    Първоначално публикуван от сто Преглед на мнение
                    Тази година, заради лоша организация от моя страна, изпуснах мускат отонела и останах пред избора мерло, ракацители или санджовезе. Фен съм на мерлото за вино, ма вино не пия. На ракацители не съм фен и реших да пробвам санджовезе. Само за ракия, точа по някой литър вино като стане за винопийките около мене и другото в казана.
                    Аз на моя материал му сложих по 5 кг на бидон захар. Пречи ли ако след ферментацията източа 10-тина литра винце за зор заман ?
                    Който търси , намира !
                    Човекът е човек, когато е на път !

                    Коментар


                    • От: Как се прави ракия?

                      Първоначално публикуван от ag ro Преглед на мнение
                      Благодаря за отговора.. Другото го разбрах, но не разбрах как от температурата на материала ще разбера, че наближават патоките? Това не е ли само с опитване? Малко са ми доста въпросите, но ръководство за работа с колона с тарелки досега не съм чел. Ракиджийския форум го изчетох в тази му част /за колоните/, но там дискусията се води от хора, отдавна навлезли в материята, а не аджамии като мен. Единия ми казан е на "Бенковски", другия самоделка, иска ми се, преди да ги монтирам и пробвам, да съм наясно как да го направя.
                      Ако нямаш нужните разрешителни по Закона за виното и сп. напитки и по Закона за акцизите, не бих се ,,открехвал'' с тия два казана публично...!

                      Подчертаното - в съда сложи спиртомер и когато градуса на етиловия алкохол от лулата показва 40 гр. - махай и оставяй да изтече патоката - до 20-25 гр.

                      Коментар


                      • От: Как се прави ракия?

                        Първоначално публикуван от сто Преглед на мнение
                        ...Фен съм на мерлото за вино, ма вино не пия. ....
                        Две години пих ракия от мерло и единственото и лошо беше че свърши
                        Dacia Duster 1.5 dci 4х4 (екзотичен автомобил)

                        Коментар


                        • От: Как се прави ракия?

                          Първоначално публикуван от kbot Преглед на мнение
                          Две години пих ракия от мерло и единственото и лошо беше че свърши
                          И на мен ми харесва, но реших да видя от санджовезе как е. Може да сгреша, но се успокоявам с факта, че до сега ракия не ми е оставала

                          Коментар


                          • От: Как се прави ракия?

                            Първоначално публикуван от Karushev Преглед на мнение
                            Ориентира те кога ще започне да ври материала, да се подготвиш за протичането, и през цялото време колко спирт има наличен в него, и също кога наближават патоките.
                            С някои казанджии е трудно да се разбереш, но точно така, с пускането съвсем на края, ти вкарват патоки в дестилата, и това го правят по няколко пъти, и клиента се кефи, как от нисък градус изведнъж пак тръгва на висок.
                            Първоначално публикуван от ag ro Преглед на мнение
                            Благодаря за отговора.. Другото го разбрах, но не разбрах как от температурата на материала ще разбера, че наближават патоките? Това не е ли само с опитване? Малко са ми доста въпросите, но ръководство за работа с колона с тарелки досега не съм чел. Ракиджийския форум го изчетох в тази му част /за колоните/, но там дискусията се води от хора, отдавна навлезли в материята, а не аджамии като мен. Единия ми казан е на "Бенковски", другия самоделка, иска ми се, преди да ги монтирам и пробвам, да съм наясно как да го направя.
                            Казаня е като музикален инструмент, трябва си опит и свирене. Така майстори могат от обикновен аламбик да изкарат прекрасна ракия , но и "казанджии" с колона да осерат работата, да ти набутат патоки.
                            Колоната ти е ако ще правиш уиски, там търсиш висок и чист спирт. Вадят рандеман но губиш целия вкус. Попската шапка или френския аламбик са достатъчни (не че ако засили не можеш да му метнеш една мокра кърпа на капака.
                            Таблицата където съм я дал е температура на парите. Показва смес с какъв процент алкохол при каква температура кипи и какъв е процента на алкохола в парите. Много по удобна е защото спиртомерите са много неточни, а и малко хора могат да мерят с тях.
                            За хубавата ракия има едно правило. Да не се лакомиш и спестяваш. Колкото пусне материала толкова. Много често от лакомия за 1литър повече вкаран най често първак или патоки , прецакваш цялата ракия.
                            Като нямаш опит следвай моя пример с бурканчетата, колко повече бурканчета събереш толкова по добре. Вари на термометър и опитване ( близване)

                            Защо си взел два казана ? Бенковски е добър от дебела мед, Научи се на него първо,

                            Коментар


                            • От: Как се прави ракия?

                              Първоначално публикуван от n960 Преглед на мнение
                              Ако нямаш нужните разрешителни по Закона за виното и сп. напитки и по Закона за акцизите, не бих се ,,открехвал'' с тия два казана публично...!

                              Подчертаното - в съда сложи спиртомер и когато градуса на етиловия алкохол от лулата показва 40 гр. - махай и оставяй да изтече патоката - до 20-25 гр.
                              Благодаря! Колкото до закона - ще му мисля, когато казаните излязат от склада и тръгнат към инсталиране. Дотогава никой не може да ме "репресира" или поне аз така си мисля.
                              На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор.
                              "Погледнато формално, всичко е нормално. Погледнато нормално, всичко е формално!"-Радой Ралин

                              Коментар


                              • От: Как се прави ракия?

                                Първоначално публикуван от biol Преглед на мнение
                                ...Защо си взел два казана ? Бенковски е добър от дебела мед, Научи се на него първо,
                                Благодаря за съветите. Два са казаните по стечение на обстоятелствата. Докато се занимавах с първия, се наложи да помогна на закъсал познат и купих от него този на "Бенковски". С него и смятам да започна.
                                На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор.
                                "Погледнато формално, всичко е нормално. Погледнато нормално, всичко е формално!"-Радой Ралин

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 4 потребители онлайн. 0 потребители и 4 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X