Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Истинска рецепта за сирене и кашкавал.....търси се!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: Истинска рецепта за сирене и кашкавал.....търси се!

    Извинете ме, темата не е нова, но опитах да приготвя кашкавал, по описаната рецепта и нещо се обърка. Ето, подробно, какво направих:

    1. загрях 5 л. сурово прясно мляко(мисля около 4%) до 35° С - мерих с термометър
    2. подсирих с "мая за сирене и кашкавал" от магазина, и след 50 мин. всичко изглеждаше наред
    3. нарязах подсиреното мляко с нож и оставих за 15 мин.
    4. бавно подгрях тенджерата (нераждавейка) до 38°-39° С, поддържах тази температура през целия процес на изпичане на сиренината
    5. получиха се малки меки топчета с размер на средно голям боб
    6. отцедих и затиснах с 5 кг. за 2 часа
    7. махнах тежеста, извадих отцедената сиренина (отцеденот количество беше около 1 кг.) от цедилото и я оставих да престои 15 часа при температура 12° С (не в мазе, имам стая която не отоплявам)
    8. след 15 часа нарязах сиренината (хубава, плътна и мека маса) на филии с дебелина 5 мм и ги поставих в цедилото
    9. загрях подсолена с морска сол вода до 70° С и потопих цедилото във водата, но температурата очаквано спадна затова продължих да загрявам докато достигна 65°-70° С (варираше в посочената граница, не мога да я фиксирам)
    10. внимателно с дървени лъжици започнах да разбърквам (следейки температурата) и в този момент ми стана ясно, че нещо много се е объркало

    Сиренината не се разтопява. Не ще и не ще! След 30 мин. само размекната и се превърна в топчета. Не се слепват в хомогенна маса.
    Извадих и опитах да я омеся на дървена дъска. Нищо не се получава. Беше станала твърда и се разпада на малки топчета все едно сега я изпичам. Веднага ми се изясни, че така няма да стане и още гореща я върнах в цедилото. Почнах да я меся в него и едва успях да я оформя на топка. На снимката се вижда колко е зле.
    Прави впечатление, че обемът намаля два пъти от първоначалния и е толкова твърда, че мога да зашеметя елен, ако го замеря. И не става за ядене. Като гума, ще го хвърлям, няма смисъл да го чакам да зрее. Нищо няма да излезе.

    Нямам никаква представа какво стана.

    Ентусиазиран съм да си приготвя домашен кашкавал, затова, ако някой вече е изпробвал рецептата ще се радвам да даде съвет.

    https://1drv.ms/i/s!Amt0dmYM7Id3hGbaH0et2xdg8tHl, https://1drv.ms/i/s!Amt0dmYM7Id3hGbaH0et2xdg8tHl

    Коментар


    • #47
      От: Истинска рецепта за сирене и кашкавал.....търси се!

      Първоначално публикуван от llxll Преглед на мнение
      Това не е кашкавал.Първо се прави сиренето както сте го описали.Изцежда се.и се нарязва на парченца.Поставя се в марля,и се потапя в стоплена вода(солена,както е описана с яйцето) ,около 90 градуса (докато водата вземе да вдига пара)Когато се поразтопи се изсипва на масата и започва да се меси,докато излезе водата.Аз съм нарязал от бутилки кръгове,и го сипвам там.Притиска се с нещо тежко .Докато е топъл се разтегля като дъвка,и е страшно вкусно.
      Да помолим за снимков материял на процеса ако е възможно.
      За тези които се мислят за дяволи да не забравят че и на него някой му е сложил рога!!!!!!!:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

      Коментар


      • #48
        От: Истинска рецепта за сирене и кашкавал.....търси се!

        опс ... намерих търсеното .. в един друг раздел
        Последно редактирано от Slick; 23-03-17, 17:58.

        Коментар


        • #49
          От: Истинска рецепта за сирене и кашкавал.....търси се!

          По тази рецепта става страхотен кашкавал, всяка седмица си правя зрее и после става перфектен. Благодаря.

          Коментар


          • #50
            От: Истинска рецепта за сирене и кашкавал.....търси се!

            Получава ми се страхотни сирене, но имам проблем с осоляването. Веднъж е безсолно друг път много солено. Как да осоля и направя саламура

            Изпратено от моят SM-A600FN с помощта на Tapatalk

            Коментар


            • #51
              От: Истинска рецепта за сирене и кашкавал.....търси се!

              За тази рецепта не знам, но вероятно като за друготомсирене. Саламура от суроватката с 18% сол за осоляване и12% за продължително съхранение. За малки количества и време-3%. Важно е да ссе ползва макс суроватка за саламура
              А тези простотии се правят от името на всички ни.
              Даника
              Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

              Коментар


              • #52
                От: Истинска рецепта за сирене и кашкавал.....търси се!

                Тест, първо се осолява и след това се мести в друга саламура за зреене? Колко време се осолява? Има ли значение с каква сол?

                Изпратено от моят SM-A600FN с помощта на Tapatalk

                Коментар


                • #53
                  От: Истинска рецепта за сирене и кашкавал.....търси се!

                  Да, за 24ч в 18% -20% саламура, после съхраняваш в 12%, плъгно наредено в саламурата и както при всичко- мин количество въздух в съда, хладно, тъмно, чисто.
                  Приблизително като това
                  БДС 15:2010
                  А тези простотии се правят от името на всички ни.
                  Даника
                  Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                  Коментар

                  Активност за темата

                  Свий

                  В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                  Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                  Зареждам...
                  X