Обява

Свий
Няма добавени обяви.

как се прави ракия от дюли

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: как се прави ракия от дюли

    Колега, питай тук (мого ценен форум):
    http://www.rakiyata.com/forum/index.php

    Коментар


    • #17
      До: как се прави ракия от дюли

      Абе то и от л---а става ракия като и сложиш захар,но ще мирише лошо.Иначе сериозно във всеки справочник за съставките на хранителните продукти ще видиш ,че занятието ти е нерентабилно и после ще имаш болиглавие.А от дюлите направи компот,сладко и конфитюр и като остане другата година ги сложи тия работи в джибрите да не се губи шекера.
      МБ124 200Д седан 5 скорости 88 год. МБ 124 Е300Д Т 24 в 93 год. ОПЕЛ ФРОНТЕРА А ДБ 2,8ТДИ 95год. Не е проблем че човек е смъртен,проблема е че е внезапно смъртен!

      Коментар


      • #18
        До: как се прави ракия от дюли

        да бе с 300 кила дюли ще направя компот на целия форум......още ги чакам да втасат,почти ми мина мерака

        Коментар


        • #19
          До: как се прави ракия от дюли

          Вдигни температурата до 25 градуса, сложе малко хлебна мая или други дрожди.
          Дръж на топло.
          Иначе ще чакаш до пролетта.

          Коментар


          • #20
            До: как се прави ракия от дюли

            Първоначално публикуван от andonis Преглед на мнение
            да бе с 300 кила дюли ще направя компот на целия форум......още ги чакам да втасат,почти ми мина мерака
            Ами тогава направи ракия за целия форум, айде да не е за целия ама поне за някой от нас, па на следващия събор може да я упитаме ако имаме късмет.
            Станимир Дочев - тел.0888 939 434; 0897 800 790.
            Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive * LPG LR

            Ако можеш - дай, ако неможеш - признай!

            Коментар


            • #21
              До: как се прави ракия от дюли

              Първоначално публикуван от boby_72 Преглед на мнение
              Колега захващаш се с нещо много трудоемко и много хубаво.
              Нарязваш дюлите на парчета после ги вариш в вода докато омекнат,след това добавяш захар в съотношение 3 литра вода 1 кг. захар разбъркваш добре и чакаш 0 % захарност и вариш .Внимавай да не загори , че става гъсто.

              Ако има нещо неясно питай .
              +1. До каде стигна с ракията колега andonis
              0889-14-22-44- ДАНИЕЛ

              Коментар


              • #22
                Я да повдигна темата.
                Тази е много дюлева година.
                Защо всички говорят за смилане и каши и варене? Всяко загряване на плода според мен, води до загуба на етеричните масла или както там се казват ароматите на дюлята.
                За риска от загаряне при печенето, няма да споменавам.
                Правихме преди две години с татко. Пак имаше много дюли. Но плодовете ги нарязвахме на резени, или кубчета. После вода и захар и малко мая или дрожди за да тръгне ферментацията.
                Дюлите си остават на резени и не загарят. Освен това, като ги наложа сега, мога да ги пека и напролет.
                Някой да оспори? И защо?
                Your conscience is all you can take to your grave.

                Коментар


                • KingofROAD
                  KingofROAD коментира
                  Редактиране на коментар
                  не е ли по-скоро варене напролет? не ги печеш във фурна...

                • chrichri
                  chrichri коментира
                  Редактиране на коментар
                  Нека не е спор. Прието е, че ферментацията протича в дълбочина на 5-10мм. Това за сокови плодове, логично е за "сухи" да са по-ситно обработени. Не се вари, точка. Ако махнеш семките много ще подобриш качеството. Ако не корегираш захарността преди ферментация не ги дръж за пролет-първото затопляне може да ги вкисне. И, когато вариш не забравяй, да отделиш повече "първак", понеже високото съдържание на пектин в дюлите е предпоставка за повече метанол. Аааа, забравих-на топло(до 30гр. и мая). Успех!

              • #23
                В някои краища ракията я варЯт. Тука я печеМЕ.
                Това няма отношение към темата.
                Реших да режа дуньите на тънки резени, или кубчета,
                Без семките, разбира се. От вътрешността, майка приготвя превъзходно дюлево желе.
                Последно редактирано от TigerHunter; 17-10-20, 20:05.
                Your conscience is all you can take to your grave.

                Коментар


                • #24
                  Тези, са само от две дръвчета.


                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:121787283_1227953927578544_3178730709561571734_n.jpg
Прегледи:926
Размер:707.3 КБ
ID:6658441
                  Your conscience is all you can take to your grave.

                  Коментар


                  • veskov
                    veskov коментира
                    Редактиране на коментар
                    Фуражомелка няма ли около вас, става лесно и чудно.

                  • TigerHunter
                    TigerHunter коментира
                    Редактиране на коментар
                    Събрах и тези, които бяха попадали из тревата. Има наранени и частично загнили от тях, но пък са най-зрели.
                    Смятам да орежа и почистя тези , които имат загнило и после със сатъра на тънки филийки. Сърцевината и семките ще махам.
                    Имам кошче от мрежа неръждавейка, което слагам в казана на трикрак обръч на разстояние от около15 см от дъното. Парчетата остават в кошчето и така не ми загаря.

                • #25
                  Сашо здравей ,
                  Печи ги възможно най-бързо след като приключи ферментацията , всяко отлагане е риск към започване на други процеси ( кисели ) .Едиснствено при гроздето нещата са по-различни и там може да почака материала . За това дали да ги смелиш или да ги надребниш на парченца не мога да искажа мнение , тъй като дюлева не съм правил все още , а ми се иска...
                  Наздраве !
                  Който търси , намира !
                  Човекът е човек, когато е на път !

                  Коментар


                  • TigerHunter
                    TigerHunter коментира
                    Редактиране на коментар
                    Тишо, не ми е проблем и след ферментацията да ги изпека, стига да не започне да замръзва водата в цистерната, маркучите и охладителя. Това е пречката. Щото те докато станат за печене и времето ще застуди. Иначе, сините сливи също ги оставям за рано напролет и досега не ми се е случвало да ми се развали джибрето.
                    Оставям ги за напролет, по горепосочената причина и липсата на време. Ако късната есен е благосклонна като температури, ще ги изпека щом втасат.

                • #26
                  Забравих, че при теб атмосферните условия са по-различни от при мен. Ами в този случай, ако времето позволи, намери време да ги прекараш през огъня. Ако не стане, оставаш за на пролет и квото такова...
                  Който търси , намира !
                  Човекът е човек, когато е на път !

                  Коментар


                  • #27
                    Понеже докато не завали не'ам време, днес се захванах да приготвя малко материал.
                    Плодовете ги измивам от мъха, чистя ги безкомпромисно и ги нарязвам на тънки резенчета 3-5мм. Първото бидонче го напълних до малко под половината, но след като добавих водата и шекеря, ми се видя доста плътно откъм плод. Следващото ще сложа една трета плод. Бидончетата са от по 60 литра и ги пълня до към 50. Така две са ми една варка. Но много плод, няма да се побере в кошчето и течната субстанция ще дойде малко.
                    Утре заран, ще премеря захарността и ще коригирам ако е нужно. Засега пропорцията захар-вода я направих 1/4.
                    Смятам да направя захарност 20% и да сложа по едно кубче мая.
                    Няма как да държа бидончетата на толкова топло, та вероятно ферментацията ще се проточи, ама дюлата е и късен плод.
                    Каква пропорция захар-вода е най-удачна за дюли?

                    Натиснете снимката за да я уголемите  Име:122798055_649357625726179_5765176611487897089_n (1).jpg Прегледи:0 Размер:57.7 КБ ID:6661376
                    Your conscience is all you can take to your grave.

                    Коментар


                    • turtey
                      turtey коментира
                      Редактиране на коментар
                      Той Сашо прави ракия бе младеж.
                      Сладко мога да ти пратя аз ))

                    • TigerHunter
                      TigerHunter коментира
                      Редактиране на коментар
                      Бат'Джорджо. ако си сериозен, прати ми хабер на лични и ще уредим каквото количество искаш. Има дюли тая година.

                    • TigerHunter
                      TigerHunter коментира
                      Редактиране на коментар
                      Мога да добавя и бурГанче дюлево желе, което е .... Ям го с лъжицата направо от бурканята за десерт. Тигъра-старши и той така правеше, лека му пръст...

                  • #28
                    Сашо пропорцията вода/захар е добра , придържай се към нея и няма да има проблем с ферментацията . По спомен захарността на дюлите е около 7 процента , та по-груби сметки ще докараш захарност в границите между 19-23 процента , което е оптималния вариант .
                    Който търси , намира !
                    Човекът е човек, когато е на път !

                    Коментар


                    • TigerHunter
                      TigerHunter коментира
                      Редактиране на коментар
                      Днес сутринта замерих захарността и показа точно 20%. Доволен съм, Няма да барам нищо.

                    • cnc82
                      cnc82 коментира
                      Редактиране на коментар
                      Браво, чакаме добър резултат!

                  • #29
                    Малко офф. ама...
                    Тигър, имаш ли излишни дюли за продан, че много ги обичам на компоти...

                    Коментар


                    • TigerHunter
                      TigerHunter коментира
                      Редактиране на коментар
                      Така е, за продан не мога да определя цена, освен ако се видят на място. Аз лично ги предпочитам такива.

                    • TigerHunter
                      TigerHunter коментира
                      Редактиране на коментар
                      Мога да набера още, но следва да се има предвид, че дюлите не са перфектни.. Един вид, еко-био са. Не са пръскани с нищо и някои имат дупчици и вътрешността им е наядена. Затова и не ми е лесно да ги изрязвам и почиствам. Но и трийсе буркана компот сложихме, освен дето приготвям за ракия.

                  • #30
                    Хаха, офтопик ще го играя, ама като гледам снимките на Тигъра, да ви кажа едно мое приключение.
                    Компот и сладко правим откак се помня, разбира се и желе чат-пат. Преди около 35 години /нямаше тогава буркани с винтови капачки/, майка ми беше събрала 4-5 буркана от кафе - с високи пластмасови капачки и ги напълни. Такаа, аз съм отговорник на нафтовата печка /оттогава обичам и нафта/ и всеки път като сляза да налея тубата или да взема някой компот, туршия - подкрепям се с глътка желе. равномерно от всеки буркан по малко и лека полека изконсумирах всичко под капачките... ама отвън не си личи въобще. Що съм го правил, нямам обяснение, нито са крили нещо от мене, нито са ме спирали, ама явно форма на протест срещу системата, хахаа. Ии една вечер, баща ми слязъл да вземе компот от мазата, ама изкарал и един буркан желе и като го отварят на масата... голяма издънка, и двамата ми се караха - да се крия като шумкарин и да си ям скришом..

                    Коментар


                    • rosen_offroad
                      rosen_offroad коментира
                      Редактиране на коментар
                      Не че се заяждам, ама винтове буркани си спомням около 80-та година да е имало.

                      Но капачки много трудно се намираха и си спомням че една капачка се ползваше 5-6 години поне

                    • jordanov sv
                      jordanov sv коментира
                      Редактиране на коментар
                      Да бе, се забравям че тука трябва да сме екзактни.
                      Преди 35 години бях в казармата, случката значи се е случила преди 38-9 години. По това време буркани туист-оф 720 вече имаше, да - но в домакинствата бяха рядкост. Малки бурканчета винтови пък бяха още по-голяма рядкост, може би само от бебешки пюрета... По това време сладкото вкъщи се правеше основно в буркани Омния 04 /тия от лютеницата и шипковия мармалад/, не си спомням дали сме имали въобще винтови за сладко... А пък желето, понеже не се стерилизира и беше много удобно в тия буркани от кафето. Даже и сега за някои зимнини ползваме такива буркани. Около 90-та година вече почнахме да натрупваме количество от малки винтови бурканчета. Иначе капачките Омния, ако не са скъсани ги ползвам обикновено за три затваряния. Винтовите - докато се появи ръждица вътре, може и петнайсегодишни да са.
                      А бе и тая година напълнихме две мази, уж нямаше да правим много. Че и 5 буркана дюла-желе....

                  Активност за темата

                  Свий

                  В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                  Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                  Зареждам...
                  X