Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Закисване на ново буре?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    Ако е черничево, то вече си е загубило свойствата😉 след толкова години празнота. Аз бих го изхвърлил, ако рискът е да се окепази добър продукт.
    Цвят може и да се извлече, но добър аромат и мекота... едва ли вече

    Коментар


    • #32
      Първоначално публикуван от maystor Преглед на мнение
      След толкова години чак не мога да повярвам , че съм давал акъл по темата. Но ето, моето буре стоя празно от създаването на темата до днес и се е разкиснало тотално, моите си съвети съм ги спазил, но между дъските на дъната прокапва след седем дневно закисване. Верно едвам сълзи вече, само 50 мл се губят за 24 ч , но това е само вода, при ракия е пагубно. Та въпрос към придобилите опит- да го кисна ли още с вода до спиране на теча или да го залея дъното външно с някаква смола, полиуретан, восък или нещо друго?
      Никаква смола! Вода, бой по обръчите, вода и пак бой. Няма начин да не стане

      Коментар


      • #33
        Да споделя и личен опит с едно малко над 20 литра, 50-60-годишно, черничево буре:

        Изпразвам го от съдържание обикновено най-късно в началото на лятото и го забравям някъде. Края на септември или началото на октомври вече ми трябва и го изваждам. Махам разсъхналата се канела, махам тапата и го изправям с отвора за канелата надолу върху три трупчета или три тухли на двора. Пълня лейката с вода и го поливам. Ден, два, три, седмица... Докато задържи вода на дъното, обърнато нагоре. После го обръщам, набивам му пак канелата и продължавам с поливането, вече и върху нея. Задържи ли вода и там, донабивам леко обръчите (имам специален бъчварски чук, ако не забравя ще го снимам) и е готово за употреба. Вътре не го мия - там живее само неразреден спиртен дестилат, от който се очаква да заприлича на ракия.

        Коментар


        • сто
          сто коментира
          Редактиране на коментар
          Всякаква - и гроздова, и плодова. За по четири-пет месеца, като след първия си точа и доливам след втория.

        • m_markovski
          m_markovski коментира
          Редактиране на коментар
          Благодаря за уточнението.
          Любопитно ми е дали в гроздовата се усеща плодов аромат и обратно след като ги редуваш.
          Тук-там съм попадал на мнения, че трябва да имаш едва ли ме по буре за всеки вид дестилат и затова ми е питането.

        • сто
          сто коментира
          Редактиране на коментар
          Аз чак такъв нюхар не съм, на мен не ми прави впечатление остатъчен мирис, за вкус пък - въобще

      Активност за темата

      Свий

      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

      Зареждам...
      X