Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се прави домашен суджук и луканка?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Как се прави домашен суджук и луканка?

    Тъй като нямаш лични, ето ти моя телефона 0 осем осем шест 60 80 осемнадесет.
    Клуб Ленд Ровър Ентусиастс България
    LR Discovery 1, 1993, 200 TDI с разбит лагер на раздатката към преден кардан 23.10.2009
    Да живееш над възможностите си води до зависимости вместо до независимост.

    Коментар


    • От: Как се прави домашен суджук и луканка?

      Не знам кой какво прави по въпроса с луканките и суджуците ама аз ги подкарах моите от единия край
      LZ3YG

      Коментар


      • От: Как се прави домашен суджук и луканка?

        Днес спонтанно реших и аз да пробвам да направя нещо по темата...Всех едно парче свинско и едно парче телешко за проба, с възможно малко мазнина, и запретнах ръкави...По ред на номерата - свинското парче, телешкото, телешкото нарязано на пастърмяни парчета, после същото със свинското, и най-накрая в солта. Целта е пъстърма, или поне нещо близко до това...все пак като за пръви опит...

        Следните неща исках да попитам експертите по темата:

        1. След като престои месото в солта 24 часа трябва да се измие и овъргаля в подправките. Как понася месото контакт с течни "ароматизатори" като примерно лимон или наситени миризми като примерно пармезан?

        2. Днес в магазина като кпувах мръвката ми попаднаха пред погледа трюфели - те ще успеят ли да отдадат миризма или просто ще си изветреят върху месото. Другото, което се замислих е да намажа едното месо с дижонска горчица, само че незнам тя дали няма да забави сушенето?

        3. Селитрата, за която е писано по рано в темата, задължителна ли е? И какво всъщност е селитра (по спомен от детството едни бели топчета, дето ги ползваха за тор?) - нещо общо има ли с E621 (http://de.wikipedia.org/wiki/Mononatriumglutamat)

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0207.jpg
Прегледи:1
Размер:88.2 КБ
ID:5321324Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0208.jpg
Прегледи:1
Размер:99.3 КБ
ID:5321325Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0209.jpg
Прегледи:1
Размер:70.7 КБ
ID:5321326Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0210.jpg
Прегледи:1
Размер:63.3 КБ
ID:5321327Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0211.jpg
Прегледи:1
Размер:140.0 КБ
ID:5321328

        Коментар


        • От: Как се прави домашен суджук и луканка?

          Селитрите са някакви видове химични съединения, но нека химиците се изкажат какви точно са. Но селитрата служи единствено за запазване на цвета на месото. Същото се върши и от захарта.

          Аз нарязах около 3 кила телешки бут на парчета(долу-горе колкото две кюфтета), престоя едно денонощие в сол(зарито обилно), пусна си доста сок, стана кафяво, днес го измих, сложих го във вода да престои още едно денонощие, и утре ще го овалям в подправки, и ще се суши.

          Мисля да направя експеримент. Еднаква подправка, но за половината месо разбъркана до каша с червено вино(нямам бяло), а за другата половина-суха, и само ще овалям месото в сместа. Ще съхнат на еднакви условия, да видим кое ще се получи по-добре.
          Има ли желание-има и начин!

          Коментар


          • От: Как се прави домашен суджук и луканка?

            Чилската селитра или натриев нитрит се бележи с E250.
            И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

            Коментар


            • От: Как се прави домашен суджук и луканка?

              Мезетата са направени, и сложени да съхнат.

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Picture (Medium).jpg
Прегледи:1
Размер:54.6 КБ
ID:5321353

              След някой друг ден ще започнат пробите
              Има ли желание-има и начин!

              Коментар


              • Кольо, първо помисли малко за защита от разни месоядни пилета, и второ проверявай често колко са изсъхнали че телешкото има лош навик да става на дърво.

                [QUOTE=Чудомир;1683450]

                Следните неща исках да попитам експертите по темата:
                3. Селитрата, за която е писано по рано в темата, задължителна ли е? И какво всъщност е селитра (по спомен от детството едни бели топчета, дето ги ползваха за тор?) - нещо общо има ли с E621 (http://de.wikipedia.org/wiki/Mononatriumglutamat)

                Топчетата са амониева селитра и по принцип не се използват в хранителната промишленост. Друго, при пастърмата не е задължително използването на СЕЛИТРА, така или иначе потъмнява само най-горният слой. За другите ти идеи нямам мнение.
                Последно редактирано от maxxx; 24-11-11, 12:31.
                Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
                Селска фурна аспух нема. Пак същият.
                В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

                Коментар


                • От: Как се прави домашен суджук и луканка?

                  Първоначално публикуван от Чудомир Преглед на мнение
                  1. След като престои месото в солта 24 часа трябва да се измие и овъргаля в подправките. Как понася месото контакт с течни "ароматизатори" като примерно лимон или наситени миризми като примерно пармезан?

                  2. Днес в магазина като кпувах мръвката ми попаднаха пред погледа трюфели - те ще успеят ли да отдадат миризма или просто ще си изветреят върху месото. Другото, което се замислих е да намажа едното месо с дижонска горчица, само че незнам тя дали няма да забави сушенето?

                  3. Селитрата, за която е писано по рано в темата, задължителна ли е? И какво всъщност е селитра (по спомен от детството едни бели топчета, дето ги ползваха за тор?) - нещо общо има ли с E621 (http://de.wikipedia.org/wiki/Mononatriumglutamat)
                  Внимавай със солта, ако месото не е домашно! Правилото е: "Слагай - да има", на принципа на осмозата солта изтегля водата от месото и по този начин подготвя следващото сушене, като едновременно с това, то поема не повече от нужното количество. В купешките меса, обаче наливат вода, за да тежат и за целта слагат някакви магии, които я задържат - в резултат месото поема прекомерно количество сол, без самото то да се изцежда. Парил съм се! Ароматизирането, за което говориш, си е съвсем законна технология - сухо мариноване. Точно пармезана (и прочие сирена), обаче, не е най-подходящият овкусител за колбас според мен, като резултат, асоциацията ще е със развалено.
                  За коя точно селитра става въпрос, вече е написано. Единственият резултат от третирането с нея е запазване на естествения червен цвят на месото. Лично аз предпочитам колбаса да позасивее, но да спестя на организма си още една химия.
                  Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                  Коментар


                  • От: Как се прави домашен суджук и луканка?

                    Не съм съгласен за солта!
                    След дългогодишни проби съм стигнал оптимален вариант, 35гр. сол/ситна/ + 5гр. захар на килограм месо.Месото се овалва в сместа и се реди в съд плътно едно до друго.Четири дни така, после обратната 4 дни. Оплакваш и закачаш да сушиш 1 ден, сваляш и притискаш-24часа и на ново на простора.
                    Станимир Дочев - тел.0888 939 434; 0897 800 790.
                    Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive * LPG LR

                    Ако можеш - дай, ако неможеш - признай!

                    Коментар


                    • От: Как се прави домашен суджук и луканка?

                      Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                      Мезетата са направени, и сложени да съхнат.

                      [ATTACH=CONFIG]386672[/ATTACH]

                      След някой друг ден ще започнат пробите
                      Кольо, не си казвай адреса.............и дано не не си на първия етаж..
                      LZ3YG

                      Коментар


                      • От: Как се прави домашен суджук и луканка?

                        Ок, мерси за съветите. Само едно не разбрах: Тия 35 гр. нормална сол и 5 гр. захар за какво месо са? В смисъл как да разпределя такова малко количество на повече от килограм мръвка? Или просто ги мешам с останалите подправки?
                        И като ги измия от подправките след "4дни така / 4 инак" трябва ли пак да го намацам с подправки, или те вече ще са попили и само слагам да съхнат?

                        По въпроса за водата в месото - няма такава гнусотия. Сутринта (12 часа след заравянето с точно 1 кг сол) във тавата имаше яко вода. Сиреч целия кг сол беше попил и отделно успях да изсипя 250 мл. вода. Тва от 2 мръвки с общо тегло към 1200 гр. Имам и снимки, ще ги кача като увися мръвките да съхнат.

                        Да, месото ми е магазинно, за съжаление.

                        Коментар


                        • От: Как се прави домашен суджук и луканка?

                          Първоначално публикуван от Чудомир Преглед на мнение
                          По въпроса за водата в месото - няма такава гнусотия. Сутринта (12 часа след заравянето с точно 1 кг сол) във тавата имаше яко вода. Сиреч целия кг сол беше попил и отделно успях да изсипя 250 мл. вода. Тва от 2 мръвки с общо тегло към 1200 гр. Имам и снимки, ще ги кача като увися мръвките да съхнат.

                          Да, месото ми е магазинно, за съжаление.
                          А моето месо си е чисто домашно. И пак след 24 часа в сол в тавата имаше много течност. Всъщност каша от сол и течност.
                          Нормално е да има такава течност-нали солта изсушава месото, а течността трябва да отиде някъде.

                          @ Парапонера-не казвам адреса без бой, а и не съм на първия етаж
                          Има ли желание-има и начин!

                          Коментар


                          • От: Как се прави домашен суджук и луканка?

                            Всъщност, това което пишеш за водата, съвсем не звучи гнусно. Двеста и педесет милилитра от килограм и нещо месо, си е съвсем нормално и напрактика е показателно за липса на някаква обработка за задържане на водата в месото. Също така, гарантира че месото не е поело солта, а тя е извлякла водата - не я виждаш на кристали, защото е разтворена.
                            От подправките не се мие. Почиства се след отцеждането/осоляването (при което други подправки не се слагат), като не е добре да се мие, а само да се забърше и подсуши със чиста кърпа. След като се обработи с подправки, така се и суши.
                            Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                            Коментар


                            • От: Как се прави домашен суджук и луканка?

                              Първоначално публикуван от Чудомир Преглед на мнение
                              Ок, мерси за съветите. Само едно не разбрах: Тия 35 гр. нормална сол и 5 гр. захар за какво месо са? В смисъл как да разпределя такова малко количество на повече от килограм мръвка? Или просто ги мешам с останалите подправки?
                              И като ги измия от подправките след "4дни така / 4 инак" трябва ли пак да го намацам с подправки, или те вече ще са попили и само слагам да съхнат?
                              От кои подправки?????????
                              Сол и захар само съм писал.
                              На някои парчета слагам букет от ароматни подправки чак след като съм притиснал месото и е придобило желаната от мен форма, и тогава закачам да съхне. След като достигне твърдост, която е угодна за мен, с една по твърда четка махам подправките и вакумирвам парчетата, от там във фризера.
                              Станимир Дочев - тел.0888 939 434; 0897 800 790.
                              Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive * LPG LR

                              Ако можеш - дай, ако неможеш - признай!

                              Коментар


                              • От: Как се прави домашен суджук и луканка?

                                Айде сефтето за тая година,айрлия да е

                                .

                                ,


                                Днес понаправих малко свински луканки и мъничко телешки суджук-по рецепти от тук ,па дано успеят да изсъхнат,щото още днес ги подкарахме и са екстра мезенце за винценце .

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 3 потребители онлайн. 0 потребители и 3 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X