Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Закваска за кисело мляко

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Закваска за кисело мляко

    Да, за мое учудване киселото мляко се прави доста лесно...
    Купувам прясно мляко, което се надявам да е истинско - на Чаталджа във Варна има млекомат, където се продава истинско мляко от кравеферма, преминало 'медицинските' прегледи, но само охладено......
    Има доста клиенти като гледам (баката е някъде 150-200л)...
    Действам по следния начин - след сваряване и охлаждане до около 45С слагам добре забъркана закваска (от горния слой на предишно правено кисело мляко)...
    Добре разбърканата смес я наливам в буркани, затварям и ги слагам за 2ч в печката на 40С... След това - в хладилника...
    Работи безотказно, а млякото е супер...
    Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
    Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

    Коментар


    • #32
      От: Закваска за кисело мляко

      Мойта баба заквасваше всяка година с първата росна детелина на еньов ден. Късаше от детелината пред малката и къщичка един наръч рано сутрин и го хвърляше в подгрятото мляко. После "завиваше" тенджерката с кърпи. Викаше му на това "да подновим закваската, за да е здраво млекото, щото се извръща кваса, ако не се подновява". Както искате, така си го превеждайте. По-късно и аз съм го пробвал. Е, не целех тояно еньов ден, но явно не е толкова важно . Става и в други дни, но все ме мързеше да записвам датите
      Ако не свършва добре, значи не е свършило!
      0888 315 794
      LZ1UPI
      A1 (Rh+)

      Коментар


      • #33
        От: Закваска за кисело мляко

        А най-добре да си внесете кис мляко от Япония, щото това в активията (и не само там) не е баш квото трябва да бъде.
        Млечнокисела ферментация протича, ама тя протича и в Ливан също. Щото нали кис. мляко не е наша измислица. Нашия принос е в едни щамове дето са скъпи, размножават се трудно и готовия продукт се разваля бързо.
        И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

        Коментар


        • #34
          От: Закваска за кисело мляко

          Първоначално публикуван от upi Преглед на мнение
          Мойта баба заквасваше всяка година с първата росна детелина на еньов ден. Късаше от детелината пред малката и къщичка един наръч рано сутрин и го хвърляше в подгрятото мляко. После "завиваше" тенджерката с кърпи. Викаше му на това "да подновим закваската, за да е здраво млекото, щото се извръща кваса, ако не се подновява". Както искате, така си го превеждайте. По-късно и аз съм го пробвал. Е, не целех тояно еньов ден, но явно не е толкова важно . Става и в други дни, но все ме мързеше да записвам датите
          Много благодаря за споделеното!
          Просто никакви закваски от магазина и никакви купешки млека не стават, за да се получи българско кисело мляко!
          Не можах да дочакам Еньов ден и подквасих мляко с една детелина, избуяла в една от саксиите ми и ...... просто не мога да повярвам, че имам кисело мляко с вкус от преди 25 години!

          Коментар


          • #35
            От: Закваска за кисело мляко

            Ако не сте в сезона на детелините или няма откъде да вземете закваска, справят се и някой от омаломощените млека - Елена - 2.0, Добруджанско - 2.0 .....
            Първите няколко пъти заквасвате малко количество и за следващите пъти взимате от заквасеното. В началото става малко лигаво, но до 3-4 път се оправя, т.е. развиват се достатъчно от полезните бактерии.
            ВАЗ 2102 СС пакет проект 4х4
            Е250 1998-продаден
            Субару Пустош

            Коментар


            • #36
              От: Закваска за кисело мляко

              Мляко "Родопея"-3,6% от първи път върши работа.Проверено лично успешно за 2ри път.
              Nissan Terrano II TDI 2700 2002g. avtomat - три вратичко.... )
              ".....ама сега пазара е пълен с джипове де, на тях даже JEEP пише ....."

              Коментар


              • #37
                От: Закваска за кисело мляко

                От българските млека за закваска стават още Герма, и Медея, от тях квасеното мляко не става лигаво. Тези съм пробвала, за последно ми се наложи да квася с купено кисело мляко преди две години, че бях изтървала закваската. За сега не мога да гарантирам, че са същите, възможно е и да са ги променили.

                Колкото са по-евтини, с по-малка масленост и по-далеч от софия, толкова са по-истински.
                Продължавам да квася по 2-3 буркана всеки път, като купувам мляко/от една съседна фермичка/, взимам подквас от предишното квасено мляко и така имаме закваска.

                Става и със заквасена сметана бор-чвор, но със сметана данон не става. Не забравяйте да почакате температурата на млякото за квасене да стане поносима, и тогава слагайте подкваса. След това се слагат капачки на бурканите и се завиват с нещо топло - вълнено одеяло, два-три пуловера, и като минат 6-7 часа млякото е подквасено. Квасенето трябва да става в топла стая.

                Ако някой е закъсал за закваска, да се обади.

                Коментар


                • #38
                  От: Закваска за кисело мляко

                  Гермата я правят в Железница,и става.Също става и се получава много добре с млякото на Добрев,което го има почти само в София и Бургас.Млякото се прави само от мляко.
                  SUZUKI VITARA V6
                  HONDA CBR 919RR
                  MERCEDES ML
                  MAN TGA D2O COMANREIL 18-430

                  Коментар


                  • #39
                    От: Закваска за кисело мляко

                    Здравейте,
                    Да изкарам малко темата от нафталина - някой виждал ли е купено кисело мляко да вкисне (да се развали)?
                    Благодаря.
                    Нула 8 Седем 8 500 225 Ogi Lazarov
                    Nissan Terrano II 2.7TDi '01 (дълга база)
                    Opel Campo 3,1 TD '99
                    Надпис в каменоломна: "Повече камъни за народа"

                    Коментар


                    • #40
                      От: Закваска за кисело мляко

                      Тц,аз не лично не съм видял през последните 5 години.По спомен последното развелено ( не вкиснато) купешко мляко беше със розов оттенък на мухъла.За разлика от домашното на което мухъла е почти черен и дори след премахване на слоя пак става за ядене.
                      С една дума,ако искате да ядете истинско кисяло мляко си го подквасвайте сами (за да ви е найстина кисело)
                      Use since:
                      OpenBSD 3.x
                      FreeBSD 4.x
                      Centos 5.x Debian 3.x Ubuntu 7.x Аз съм фен на OpenWRT.

                      Коментар


                      • #41
                        От: Закваска за кисело мляко

                        Виждал съм. Ама е от пълномаслено мляко. Те това
                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:583_1_res.jpg
Прегледи:1
Размер:157.5 КБ
ID:5760636

                        Всеки пък е различно, зависи какво е пил дедо поп като го прави
                        И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                        Коментар


                        • #42
                          От: Закваска за кисело мляко

                          Виждал съм-"Младост",хем стояло в хладилника на вилата 1/2 седмици.Не е спирал тока...
                          Nissan Terrano II TDI 2700 2002g. avtomat - три вратичко.... )
                          ".....ама сега пазара е пълен с джипове де, на тях даже JEEP пише ....."

                          Коментар


                          • #43
                            От: Закваска за кисело мляко

                            А дедо поп да не е объркал надписа в/у кофичката? Не им ли е далеч от жабленския да карат млякото за квасене в чипровския? Макар, че и ,,Хармоника" също го събираха от всякъде.
                            А тези простотии се правят от името на всички ни.
                            Даника
                            Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                            Коментар


                            • #44
                              От: Закваска за кисело мляко

                              Хармоника са опаковчик. Там е друго. Къде го видя това за Чипровци?
                              И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                              Коментар


                              • #45
                                От: Закваска за кисело мляко

                                На надписа пише северозападна Б-я, а Жабляно е юг. Мисля, че и двато манастира са Св Йоан Предтеча жабленски и лопушански. Може и да бъркам.
                                А тези простотии се правят от името на всички ни.
                                Даника
                                Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X