Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Закваска за кисело мляко

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: Закваска за кисело мляко

    Вече няколко седмици подквасвам по няколко литра всяка седмица и се радваме цялата фамилия на хубаво кисело мляко.
    Млякото наистина трябва да е доста топло, но пръстът да търпи. А за подкваската, просто остави млякото от магазина ден-два в хладилника, ако отдели цвик и стане киселко, значи става. Ако не се промени - фалшименто е. Аз слагам бурканите върху някаква кърпа, за да не цапат и после ги увивам първо в памучно и отгоре - във вълнено одеало. Стои около 5 часа.
    Успех!

    П.П. Казаха ми и рецепта за кашкавал, ама първо ще я пробвам и тогава ще споделя.
    НИКОЙ НЕ Е ТОЛКОВА СЛЯП, КОЛКОТО ОНЗИ, КОЙТО НЕ ИСКА ДА ВИДИ!
    Omnia vincit amor !

    Коментар


    • #17
      До: Закваска за кисело мляко

      Браво но Chinela само от Нидо става и то много хубаво.хубави спомени.

      Коментар


      • #18
        До: Закваска за кисело мляко

        Две неща да ви осветля:
        1.Прясното мляко,което се продава по магазинната мержа НЕ Е СУРОВО!И затова не става.А две на ръка е че е и смесено с вода,за да се намали масленоста на суровото...Това,в процеса на преработка.
        2.Суровото краве мляко се вари на 92 градуса,след което трябва да се охлади на 42 градуса и да престои 30 мин,след това да се сложи закваска,след което да се остави в някаква камера пак на 42 градуса поне час и половина,след което да се охлади в хладилник.Тогава ще стане кисело мляко.Иначе си правите буламачи...
        0885 477 440 "Чибуратор-тЕАм"

        Коментар


        • #19
          От: Закваска за кисело мляко

          Здравейте, темата е малко старичка, но реших да се включа. Прочетох мненията нагоре и съм съгласен с идеята да се вземе от някоя баба закваска, но това е проблем когато живееш в голям град, в който бабите гледат сериали по цял ден, а не гледат крави На ЕлБи закваската се продава само в индустриални количества, а и я няма по магазините за хранителни стоки...чичко гугъл ми изкарва някаква закваска Болгари за кисело мляко и пробиотичен йогурт.Някой пробвал ли я е, да даде мнение.Продава се по он-лайн магазини, нз дали я има в търговската мрежа. Ако сте я пробвали, дайте отзиви моля.

          Коментар


          • #20
            Re: Закваска за кисело мляко

            Може да се закваси мляко със всякакъв пробиотик, има ги в аптеките. Ако искаш все пак провери кой от тях съдържа Lactobacillus Bulgaricus и Streptococcus thermophilus.

            Коментар


            • #21
              От: Закваска за кисело мляко

              Първоначално публикуван от obichamprirodata Преглед на мнение
              Здравейте, темата е малко старичка, но реших да се включа. Прочетох мненията нагоре и съм съгласен с идеята да се вземе от някоя баба закваска, но това е проблем когато живееш в голям град, в който бабите гледат сериали по цял ден, а не гледат крави На ЕлБи закваската се продава само в индустриални количества, а и я няма по магазините за хранителни стоки...чичко гугъл ми изкарва някаква закваска Болгари за кисело мляко и пробиотичен йогурт.Някой пробвал ли я е, да даде мнение.Продава се по он-лайн магазини, нз дали я има в търговската мрежа. Ако сте я пробвали, дайте отзиви моля.
              Ако напишеш и от къде си, вероятността да намериш истинска закваска от истинско домашно кисело мляко, ще е по-голяма.

              Коментар


              • #22
                От: Закваска за кисело мляко

                Първоначално публикуван от obichamprirodata Преглед на мнение
                Здравейте, темата е малко старичка, но реших да се включа. Прочетох мненията нагоре и съм съгласен с идеята да се вземе от някоя баба закваска, но това е проблем когато живееш в голям град, в който бабите гледат сериали по цял ден, а не гледат крави На ЕлБи закваската се продава само в индустриални количества, а и я няма по магазините за хранителни стоки...чичко гугъл ми изкарва някаква закваска Болгари за кисело мляко и пробиотичен йогурт.Някой пробвал ли я е, да даде мнение.Продава се по он-лайн магазини, нз дали я има в търговската мрежа. Ако сте я пробвали, дайте отзиви моля.
                Повече от година не съм купувала кисело мляко от магазина. Купувам прясно мляко директно от стопанин и си го правя в къщи. Взех закваската пак така от една баба. Идея нямам какви бактерии съдържа ... и от коя аптека са добити, но ако искаш мога да ти дам и веднъж като започнеш да си квасиш вече винаги ще си имаш.
                Life is short, break the rules, forgive quickly, love honestly, laugh easy, ride often, ride free and never regret anything that makes you smile!!!

                Коментар


                • #23
                  Re: Закваска за кисело мляко

                  Съдържа същите 2 бактерии които съм написал по горе, те са същината на Българското кисело мляко, интересното при тях е че са от растителен произход.

                  Коментар


                  • #24
                    От: Закваска за кисело мляко

                    Здравейте колеги в София в кв. Красно село има една фирма , която продава прясното мляко от т.н. Млекомат и там виждах закваска за кисело мляко. Вземам от тяхното мляко и ми харесва.

                    Коментар


                    • #25
                      От: Закваска за кисело мляко

                      http://www.lbbulgaricum.bg/c/bg/prod...riyni-kulturi/
                      http://www.lbbulgaricum.bg/contacts/bg/

                      Коментар


                      • #26
                        От: Закваска за кисело мляко

                        Ама се впрягате и вие... Да ви кажа как се прави закваска от нищото.

                        Просто оставете прясно мляко да вкисне при около 40 градуса. С него заквасете друго мляко и пак го оставете да вкисне. И така няколко пъти.
                        Ако спазвате температурния режим, след няколко "поколения" ще имате правилния видов състав на закваската, другите бактерии няма да издържат на съревнованието. А нужните бактерии ги има навсякъде.

                        Ще познаете кога е станало, по вкуса. Той ще се стабилизира и няма да се променя повече.

                        Коментар


                        • #27
                          От: Закваска за кисело мляко

                          Днес явно е ден за експерименти.
                          Минах случайно през Лидъл и гледам продават уред за приготвяне на кисело мляко. Взех го и на връщане през Карфур за 7 вида кисело мляко. Купих 4 литра домашно прясно мляко от автомат с добри отзиви за качеството.
                          Преварих прясното мляко и го оставих да се охлади до 45 градуса. Като го налях в бурканите и докато сложа закваската температурата падна до 43 гр. След като сложих закваската от различните млека затворих бурканчетата и ги сложих в уреда. Според упътването трябва да се извадят след 10 до 12 часа.
                          Останалото мляко налях в три компотени буркана и сложих закваска от три млека, които според мен се доближават до вкуса на старото българско кисело мляко.
                          ЕЛБИ 6,5 % - овче кисело мляко
                          ЕЛБИ 3,6 % - краве кисело мляко
                          Елена 3,6 % - краве кисело мляко
                          Увих бурканите с одеало и ги сложих в хладилна кутия.
                          Резултатите след известно време.
                          Прикачени файлове
                          Hyundai TERRACAN 2003 2.9 CRDi 150 автомат
                          VW T4 Multivan 1993 2.4D AAB

                          Коментар


                          • #28
                            От: Закваска за кисело мляко

                            Резултати от експеримента /само от уреда за приготвяне на кисело мляко/!
                            Избрах си пет критерия за оценка на пробите:
                            1. Киселост – липсва, приятно кисело, силно кисело.
                            2. Образуване на „суроватка/цвик” – липсва, малко, много.
                            3. Гъстота – рядко, средно гъсто, гъсто.
                            4. Хомогенност – едрозърнеста, дребнозърнеста, гладка.
                            5. Масленост – да, не.

                            Всички критерии са субективни съобразени с моите вкусови възприятия.

                            ДАНОН ЧЕРЕН 5 %
                            1. Киселост – приятно кисело.
                            2. Образуване на „суроватка/цвик” – малко.
                            3. Гъстота – гъсто.
                            4. Хомогенност – дребнозърнеста.
                            5. Масленост – слабо усещане на вкус.

                            НА БАБА 4,5 %
                            1. Киселост – слабо кисело.
                            2. Образуване на „суроватка/цвик” – малко.
                            3. Гъстота – гъсто.
                            4. Хомогенност – дребнозърнеста.
                            5. Масленост – слабо усещане на вкус.


                            ЕЛЕНА 3,6 %
                            1. Киселост – приятно кисело.
                            2. Образуване на „суроватка/цвик” – много.
                            3. Гъстота – средно гъсто.
                            4. Хомогенност – дребнозърнеста.
                            5. Масленост – да.

                            ЕЛЕНА 2,0 %
                            1. Киселост – приятно кисело.
                            2. Образуване на „суроватка/цвик” – малко.
                            3. Гъстота – гъсто.
                            4. Хомогенност – дребнозърнеста.
                            5. Масленост – да.

                            ЕЛБИ ОВЧЕ 6,5 %
                            1. Киселост – приятно кисело.
                            2. Образуване на „суроватка/цвик” – липсва.
                            3. Гъстота – гъсто.
                            4. Хомогенност – гладка.
                            5. Масленост – да.

                            ЕЛБИ 3,6 %
                            1. Киселост – силно кисело.
                            2. Образуване на „суроватка/цвик” – малко.
                            3. Гъстота – гъсто.
                            4. Хомогенност – гладка.
                            5. Масленост – да.


                            БИО МЛЯКО “harmonika’’ 3,6 %
                            1. Киселост – слабо кисело.
                            2. Образуване на „суроватка/цвик” – малко.
                            3. Гъстота – гъсто.
                            4. Хомогенност – едрозърнеста.
                            5. Масленост – да.


                            Като краен резултат подредени както на мен ми харесват на вкус:
                            1.ЕЛБИ ОВЧЕ 6,5 %
                            2. ЕЛБИ 3,6 %
                            3. ЕЛЕНА 2,0 %
                            4. ЕЛЕНА 3,6 %
                            5. НА БАБА 4,5 %
                            6. ДАНОН ЧЕРЕН 5 %
                            7. БИО МЛЯКО “harmonika’’ 3,6 %

                            Оказа се, че класацията наистина е субективна защото пет човека дегустираха и петимата изразиха различни вкусови предпочитания. Но като цяло се наложиха два вкуса: ЕЛБИ ОВЧЕ 6,5 % и учудващо за мен много добре се представи ЕЛЕНА 2,0 %.
                            Имам някои забележки относно технологията на приготвяне, но ще ги споделя като видя готовите резултати от големите буркани.
                            Hyundai TERRACAN 2003 2.9 CRDi 150 автомат
                            VW T4 Multivan 1993 2.4D AAB

                            Коментар


                            • #29
                              От: Закваска за кисело мляко

                              Пробвах и направих айран но само от трите компотени буркана и много ми хареса на вкус.
                              ЕЛБИ 6,5 % - овче кисело мляко
                              ЕЛБИ 3,6 % - краве кисело мляко
                              Елена 3,6 % - краве кисело мляко

                              От останалите бурканчета от дегустации просто не остана материал за айран.

                              Сега искам да споделя какво ми направи впечатление.
                              Заредих уреда с пълните бурканчета и го включих. След 2 часа го проверих и на пипане ми се стори, че е много загрят. Не съм забелязал да има терморегулатор и да си включва и изключва когато трябва. Пробих с дрелката един отвор отгоре на капака и вкарах сондата на цифров термометър. Първо измерих температурата като опрях сондата на дъното. Там показа стабилна постоянна температура 58,5 градуса. С другия термометър с къса сонда измерих температурата на въздушното пространство около бурканчетата. Там стойността беше 46 градуса - стабилна постоянна температура. По описанието на уреда трябваше да държа бурканчетата вътре 10 - 12 часа. Аз не се стърпях и отворих едно бурканче още на третия час за проба. Киселото мляко вече беше готово и на вкус много ми допадна, макар и горещо. На петия час извадих всички бурканчета защото киселостта се увеличи доста и ги сложих в хладилника да се охлаждат. Предполагам ,че 4 часа ще са достатъчни за лека киселост.

                              Другите три компотени буркана станаха за осем часа и тогава ги сложих в хладилника.

                              Като сравнявам киселото мляко направено в уреда с млякото завито с одеало в хладилната кутия мога да кажа следното:
                              Всички млека станаха много вкусни с изключение на закваската от БИО МЛЯКО “harmonika’’ 3,6 % / макар и да беше добро на външен вид, на вкус удряше на прясно мляко/.
                              Но от естетическа гледна точка млякото от уреда беше на много високо ниво - гъсто, с много гладка еднородна структура.
                              За мен си правя извода, че през цялото време на съзряване на млякото трябва да се поддържа тази температура от 46 градуса за постигане на добро качество.
                              Прикачени файлове
                              Hyundai TERRACAN 2003 2.9 CRDi 150 автомат
                              VW T4 Multivan 1993 2.4D AAB

                              Коментар


                              • #30
                                От: Закваска за кисело мляко

                                здрасти..понеже от 10-тина поколения поне моят род се занимава със животновъдство,мога да дам един два съвета относно киселото мляко за да се получи добро кисело мляко,със закваска от магазина, е важно млякото ползвано за закваска да е с маркер БДС това означава че млякото е със жива закваска,а не омаломощена( последното се прави за да се увеличи срока на трайност,поради което не се получават добри резултати при подквасване с такова мляко) останалото сте го написали вече успех
                                п.п. аз не помня откога вече не сме купували кисело мляко от магазина
                                куче или вълк?
                                в клетка ,или свободен?
                                въпрос на личен избор.
                                Вихрен Илиев
                                0888249888
                                blood:[COLOR=red] [B]B[/B][/COLOR] Rh ([COLOR=red][B]-[/B][/COLOR])
                                Pajero 2 exeed[SIGPIC][/SIGPIC]

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X