Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Глинени гювечи - гледжосване и други

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    От: Глинени гювечи - гледжосване и други

    Не знам - аз бях от дегустацията нататък.
    Ама ще питам - интересно ми стана и на мен.

    Коментар


    • #62
      От: Глинени гювечи - гледжосване и други

      Първоначално публикуван от ДСВ Преглед на мнение
      А трябва ли да се спука и ципата на жълтъка за да не гръмне и той.
      Ние си правим каварма - месо с кромид лук (и другите му там мурафети) - в една голяма тенджера наведнъж. После разделяме на порции в гювечета и чукваме по едно яйце отгоре - това вече в микровълнова печка. "Естествената опаковка" на яйцето, естествено я няма, но никога не сме се втилявали в ципата на жълтъка. Ми не гърми нищо.
      Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

      Коментар


      • #63
        От: Глинени гювечи - гледжосване и други

        Пиша със закъснение, защото снощи прочетох темата. И днес помъкнах в работата едно капаче на гювече.
        Резултатът е направо шокиращ за мене!
        Мерих го от долната страна, където няма шарки, а е само глечта.
        За пояснение - няма как да видя леки елементи (по-леки от калий), а голяма част би трябвало да е силиций.
        НО... От това, което видях, има малко барий, пренебрежимо количество желязо, и останалото е само ОЛОВО!
        Направо побъркващо.В интерес на истината, нямам спомен колко е годишно това капаче. Ще вземя тези дни да измеря и капака на новия ми гювеч, който е на 2-3 години. Да видя дали и там ще е подобно положението. Няма как да меря цели съдове (отвътре съвсем не става), но с капаците няма проблеми.
        Като видя една позната, която е завършила силикати, ще я питам доколко тази гадория след като е изпечена, може да преминава в храната.

        Коментар


        • #64
          От: Глинени гювечи - гледжосване и други

          С какъв метод го гледа?

          Иначе ако е гледжосано само отвън няма проблеми. При директен контакт с по-кисела храна обаче можеш да смъкнеш и всичкото олово.

          Коментар


          • #65
            От: Глинени гювечи - гледжосване и други

            Тая тема требва да я залепите. Много е показателна за форумЪт като отражение на народопсихологията на Ганьо.
            Леле що умници се изходиха по-горе, то не бяха забележки в стил "Жираф ли - такова животно нема" и "Мечка страх, мен не страх".
            Ма не се гледжосвало с олово от 50 години насам, ама то само ползи от оловото имало "Я дедА ми каков читав чОвек беше", ма Гагич е тъпак, че пита, ма кво иска па тоа, 100 години ли смета да живее и да ни трови на нас кефа и т.н., и т.н., и т.н.
            А то - резултатът е налице
            Да ви е сладко, рупайте си оловото, ама нема никакъв смисъл да пускате разни теми в стил "Коги ша са опрайм", "Ша избереме ли Боко за 38-ми път" и "Шо бегат ората от Клета Мамковина".
            "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

            Коментар


            • #66
              От: Глинени гювечи - гледжосване и други

              Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
              Ние си правим каварма - месо с кромид лук (и другите му там мурафети) - в една голяма тенджера наведнъж. После разделяме на порции в гювечета и чукваме по едно яйце отгоре - това вече в микровълнова печка. "Естествената опаковка" на яйцето, естествено я няма, но никога не сме се втилявали в ципата на жълтъка. Ми не гърми нищо.
              Не гърми, защото яйцето е малка част от всичкото което загряваш. Така може.

              Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
              Тая тема требва да я залепите. Много е показателна за форумЪт като отражение на народопсихологията на Ганьо.
              ...
              А то - резултатът е налице
              Това е доста условен резултат и не показва директния риск за здравето. Но не пречи да вземеш мерки в стил "гръцка кръчма".

              Първоначално публикуван от Primrouse Преглед на мнение
              Уиски в чаши от оловен кристал също ли е вредно?
              Това не съм го видял. Краткият отговор е НЕ. Извличането на оловото от оловни стъкла е нетривиална задача.

              Коментар


              • #67
                От: Глинени гювечи - гледжосване и други

                Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                Но не пречи да вземеш мерки в стил "гръцка кръчма".
                Какви са тия мерки в стил "гръцка кръчма"?
                "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                Коментар


                • #68
                  От: Глинени гювечи - гледжосване и други

                  Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                  Какви са тия мерки в стил "гръцка кръчма"?

                  Коментар


                  • #69
                    От: Глинени гювечи - гледжосване и други

                    Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                    video=youtube
                    А, аз имам документални кадри, нережисирани:

                    "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                    Коментар


                    • #70
                      От: Глинени гювечи - гледжосване и други

                      Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                      С какъв метод го гледа?

                      Иначе ако е гледжосано само отвън няма проблеми. При директен контакт с по-кисела храна обаче можеш да смъкнеш и всичкото олово.
                      Методът - рентгено-флуоресцентен анализ. Ясно е, че нищо не ви говори, но е много дълго за обяснение. Важното в този случай - бързо и недеструктивно определяне на хим. състав (без най-леките елементи).
                      За съжаление всички грънци у нас са гледжосани и от вътре. А в гювечите зимата само кисело се готви - кисело зеле и сърми от него..
                      Утре ще премеря капака на по-големия гювеч, че планирах да го пълня в петък вечер.
                      Ако някой от София желае да му проверя грънеца, няма проблеми, стига да го довлече до края на София. Става за минута.
                      Странно е друго - следобедът видях един много печен геолог и му се оплаках. Той остана много изненадан - отдавна ползвали рубидий вместо олово.


                      Изпратено от моят HT7 Pro с помощта на Tapatalk

                      Коментар


                      • #71
                        От: Глинени гювечи - гледжосване и други

                        Първоначално публикуван от bgrali Преглед на мнение
                        Методът - рентгено-флуоресцентен анализ.
                        Говори бе, говори ни. Че няма и какво толкова да му объркаш.
                        Последно редактирано от Ясен; 28-11-17, 17:03.

                        Коментар


                        • #72
                          От: Глинени гювечи - гледжосване и други

                          На Ясен и Гагич клиповете ми напомниха за един интересен експорт на българските заводи за керамика, фаянс и порцелан - изнасяха шкартото за Гърция. Това изрисени или криви чинии - за там вървяха отлично. и без това живопта им беше кратък.

                          За оловото в глечта - покритието е много близко до оловното стъкло. Част от съставките са оловен прах - топи се олово и се бърка, докато цялото се окисли на сифкав прах. Дугата съставка е фино смлян кварцов камък. Трябва да стане на пудра. Имаше и някакви черни камъни, които се смилаха на пудра и се добвяха. Слагат се разни добавки за цвят. Сместа става някаква сивкаво-кафеникава и получава цвета си чак след изпичането върху съдовете. Опасността е основно за пригорвящия сместа и работещия с нея. Иначе още по царско време от време на време са забранявали оловната глеч. Общо взето когато някой близък до властта внесе голямо количество суровина за борна глеч. Като се продаде количеството - забраната пада. Та предполагам, че не вреди, защото оловото е свързано и ще е трудно да се разтвори в храната.

                          Дядо ми е работил с глазури докато е правил по-истински неща като стомни и гювечи. Двата вида глеч, които е ползвал на кратко бяха "олово" и "боракс". След това с детските играчки, всичко беше с алкидна боя и лак. Пестеше си едно печене, а цветовете са по-добри.
                          Според него ползването на гледжосан гювеч сваляло качеството на храната, приготвяна в него. Негледжосания давал по-добър вкус, защото поемал част от мазнината. Но той беше грънчар, не готвач.

                          Коментар


                          • #73
                            От: Глинени гювечи - гледжосване и други

                            Първоначално публикуван от Alexr Преглед на мнение
                            Според него ползването на гледжосан гювеч сваляло качеството на храната, приготвяна в него. Негледжосания давал по-добър вкус, защото поемал част от мазнината. Но той беше грънчар, не готвач.
                            E, аз като любител-готвач мога да потвърдя твърденията на дядо ти. А и майсторите по Разлог-Банско-Добринище правят капамата в негледжосани съдове.
                            Иначе по въпроса за оловото - голяма част от списващите тука сме израснали по времето на ЗТВ, когато почти всички МПС пърдяха с оловен бензин и сигурно сме погълнали много повече отрови от това, отколкото от глазурата на гюведжета и т.п. Все пак не е зле да се изолират и такива източници на олово.
                            Първоначално публикуван от bgrali Преглед на мнение
                            Ако някой от София желае да му проверя грънеца, няма проблеми, стига да го довлече до края на София. Става за минута.
                            Това къде горе-долу е и как да се свържем за уговаряне на проба? Искам да изтествам наличните вкъщи съдове, пък на писалите по-горе храбреци още веднъж да им пожелая да им е сладко!
                            "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                            Коментар


                            • #74
                              От: Глинени гювечи - гледжосване и други

                              Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                              E, аз като любител-готвач [emoji2] мога да потвърдя твърденията на дядо ти. А и майсторите по Разлог-Банско-Добринище правят капамата в негледжосани съдове.
                              Иначе по въпроса за оловото - голяма част от списващите тука сме израснали по времето на ЗТВ, когато почти всички МПС пърдяха с оловен бензин и сигурно сме погълнали много повече отрови от това, отколкото от глазурата на гюведжета и т.п. Все пак не е зле да се изолират и такива източници на олово.

                              Това къде горе-долу е и как да се свържем за уговаряне на проба? Искам да изтествам наличните вкъщи съдове, пък на писалите по-горе храбреци още веднъж да им пожелая да им е сладко!
                              Уговорки за мерене - на лични.

                              Изпратено от моят HT7 Pro с помощта на Tapatalk

                              Коментар


                              • #75
                                От: Глинени гювечи - гледжосване и други

                                Първоначално публикуван от Alexr Преглед на мнение
                                ...интересен експорт на българските заводи за керамика, фаянс и порцелан - изнасяха шкартото за Гърция...
                                Чиниите за чупене са/бяха гипсови.
                                Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X