Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Баницата

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Баницата

    Първоначално публикуван от ИВАН НЕДОКЛАНОВ
    Моята баба , ги печеше в пещ или в една фурна , на дърва.
    За сушенето , май аз не се изразих правилно . Не изсъхваха , както са сега купешките, но стояха няколко часа върху вестници или кърпи. Смътни са ми спомените , бях келеш тогава.
    Ако правилно съм те разбрал оставя ги леко да засъхнат преди употреба?
    За всеки ден прекаран в риболов господ дава по два
    0878 79 20 61 Борис

    Коментар


    • #17
      От: Баницата

      Първоначално публикуван от gabocvet Преглед на мнение
      Ако правилно съм те разбрал оставя ги леко да засъхнат преди употреба?
      Да точно така.
      Колкото по-проходима ти е колата ..... от толкова по-голяма дупка ще те ВАДЯТ
      За добри дела .....БЪДЕТЕ ГОТОВИ !!!!

      A1+

      Коментар


      • #18
        От: Баницата

        Първоначално публикуван от luboR Преглед на мнение
        Къде могат да се купят кори Айдемо в София?
        Аз ги взимам от една борса намираща се в кв. Орландовци на бул " Първа Българска армия" на около стотина метра от последната спирка на трамвая. Борса "Николай Николов" или жълтата борса (Щото отвън е боядисана в жълто).Работят от 7 до 16ч. всеки ден , а събота до 12ч.Проблемът е ,че сега по празниците корите са малко кът , бързо свършват , но аз като уцеля си взимам 5-6 плика .Те са с голям срок на годност , а понякога си ги слагам във фризера и така.Дано да съм бил в помощ.
        "Българинът ще стане велик гражданин на света в деня, когато зареже най-долното си качество - винаги да гледа да мине тънко и да не си плати справедливо за това, което получава!"
        Ат.Буров.

        Коментар


        • #19
          От: Баницата

          Първоначално публикуван от ИВАН НЕДОКЛАНОВ Преглед на мнение
          Някой знае ли как се точат корите за баница ?
          Нищо сложно няма.
          Сигурно има безброй начини, но мога да ти кажа как ги точа аз. Нито майка, нито някоя от бабите ми са точили кори, та фактически не го правя "академично", а като самоук. Купешките кори, са ми свръх префинени - толкова са тънки и плътни, че не поемат нищо от останалите съставки на баницата и стоят като чуждо тяло, все едно плънката завита в амбалажна хартия (такива са ми и на вкус). Това е и причината да почна, да точа.
          Правя обикновено тесто, като за хляб - брашно, вода, сол и мая. Сравнително твърдо и жилаво. Втасва поне два пъти. Точенето си е точене, късаш топчета и ги разточваш. Ръсиш обилно с брашно всичко - плота, върху който точиш, точилката, ръцете си, самите топчета и получаващите се кори. Не сушим, или изчакваме нищо - докато точа корите, жената директно завива (или реди) баницата (или каквото там). Корите ги изрязвам правоъгълни, така отделните елементи, се получават с равномерна дебелина, а не с формата на вретено, или ако е редена, са точно с формата на тавата, без нищо да стърчи, или недостига. Изрезките ги премесвам наново.
          Това със сушените - или даже печени - кори, мисля че е юфка. Съвсем различно нещо от кори за баница, баклава, или друго.
          Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

          Коментар


          • #20
            От: Баницата

            Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
            Това със сушените - или даже печени - кори, мисля че е юфка. Съвсем различно нещо от кори за баница, баклава, или друго.
            И си прав и не си. Листите за баница ги държеше да заветрят не да изсъхнат. А листите за юфка се сушат и запичат но те се правят от друго тесто с яйца.
            ДИМИТЪР ВЪЛЕВ- ЧИЧО МИТКО /ОРИГИНАЛЪТ/
            ЛАНДРОВЪР ДИСКАВЪРИ-1
            0896 846 246

            Коментар


            • #21
              От: Баницата

              А, де да знам - такова не съм правил.
              Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

              Коментар


              • #22
                От: Баницата

                Първоначално публикуван от ДСВ Преглед на мнение
                И си прав и не си. Листите за баница ги държеше да заветрят не да изсъхнат. А листите за юфка се сушат и запичат но те се правят от друго тесто с яйца.
                С удоволствие бих платил 20 лв за кило траань,трахан или там както му викат на диалект.И 50 бих дал,ама едва ми вече има живи дето го могат...

                Коментар


                • #23
                  От: Баницата

                  Първоначално публикуван от kosta-s Преглед на мнение
                  С удоволствие бих платил 20 лв за кило траань,трахан или там както му викат на диалект.И 50 бих дал,ама едва ми вече има живи дето го могат...
                  Чеки ся трахана както му викат по варненско не е юфка а едни топченца от тесто стрито и сушено.
                  Юфкъта си няма специално име викат и юфка
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:trahana.jpg
Прегледи:1
Размер:155.0 КБ
ID:5776221
                  Land Rover Discovery II, V8 4.0
                  VW Golf VI variant
                  Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

                  Коментар


                  • #24
                    От: Баницата

                    Първоначално публикуван от rosen_offroad Преглед на мнение
                    Чеки ся трахана както му викат по варненско не е юфка а едни топченца от тесто и се сушат.
                    Юфкъта си няма специално име викат и юфка
                    Тия топченца де се сушат са кускуз.А трааня са прецакани намерения на готвачаНе че и кускуса не е деМного ще ми е драго някой под 35 години да се похвали че е ял трахан,или точно как е на диалект.

                    Коментар


                    • #25
                      От: Баницата

                      Чак сега видях темата. Ето как аз правя корите. Рецептата е от една леля и е малко по-различна от стандартните - не се иска чак толкова тънко разточване на корите, защото на практика една кора при печенето става на няколко. Корите са подходящи за вита баница.
                      Продуктите:
                      300 мл вода
                      1 с.л. оцет (не менте)
                      1 с.л. олио
                      1 ч.л. сол
                      брашно до замесване на тесто, което да се точи
                      масло - поне 200 гр, може и повече
                      Може да се направят 6 или 8 кори.
                      За плънката:
                      400 гр сирене
                      4 яйца
                      Технологията:
                      Замесва се тесто (като естествено брашното е пресято).
                      Стопява се част от маслото.
                      Тестото се разделя на равни части 24 за 6 кори или 32 за 8 кори).
                      Всяка част се разточва на кръг с дебелина 2-3 мм.
                      Правят се на групи по 4, като едната им страна се намазва обилно със стопеното масло, отгоре се слага слеващата и също се намазва. Най-горната не се маже.
                      Групите се слагат в голяма плитка чиния, разделени една от друга от хартия за печене. Най- отгоре се покрива с нещо, за да не засъхне.
                      Останят се в хладилник за половин до един час (задължително).
                      След това се разточват кори максимално близки до правоъгълник, намазват се със стопено масло, слага се плънката, завиват се и се редят в тавата. В последователността разточване на една кора, пълнене и завиване, след това разточване на следващата.Накрая се залива с още молко разтопено масло и се пече.
                      Става малко по- хрупкава от тази с готовите кори, но много вкусна.


                      Изпратено от моят HT7 Pro с помощта на Tapatalk

                      Коментар


                      • #26
                        От: Баницата

                        Здравейте, в кауфланд продават трахан. Аз се чудех какво е и го купих да го готвя. Това го купих от магазина в Кюстендил, когато бях служебно в града. Трябва да се огледа щанда с макаронени изделия и сигурно има.

                        Коментар


                        • #27
                          Първоначално публикуван от pgv64 Преглед на мнение
                          Ето една рецепта за бърза баница със сирене и праз, с готови кори (може и домашно точени).Около 5-600 гр сирене хубаво, 2-3 стръка средно големи праз. около 180-200гр масло, 5 яйца, 3-4 супени лъжици кисело мляко , 1 с.л. брашно и щипка сода.Нарязва се праза на ситно и се слага в натрошеното сирене .Слагат се яйцата стопено 150гр масло и киселото мляко .Объркват се . Добавя се брашното и содата и се разбърква сместа. Обмазва се тавичка с масло и се разстилат корите на масата за слагане на плънката в тях.На корите се посипва тънка струйка от останалото топено масло.Завиват се корите и се слагат в тавичката и отгоре се намазват с остатъка от плънката.Пече се в предварително загрята на 200 гр. фурна. Като 35 мин. се пече с включени реотани отгоре и отдолу после изключвате горният реотан и 25 мин. само отдолу. След 1 час вадите произведението и го завивате с кърпа за 15-20 мин. да омекне коричката. После отвивате и чакате още 15-20 мин. да изпръхне . Сервирате с кисело мляко. Да ви е сладко!
                          [ATTACH=CONFIG]929562[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]929563[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]929564[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]929565[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]929566[/ATTACH]
                          Вече към 3 пъти съм я правил рецептата - ЖЕСТОКА Е ! Благодаря

                          Коментар

                          Активност за темата

                          Свий

                          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                          Зареждам...
                          X